logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
17/02/2022
autor ikona
Maciej Szukała

Czym jest i jak działa karta przedpłacona?

Karty przedpłacone, zwane także kartami prepaid, pozwalają na bezpieczne zarządzanie finansami. Funkcjonują w sposób podobny do tradycyjnej portmonetki. Są chętnie wykorzystywane jako metoda na ograniczenie wydatków lub wdrożenie dziecka w świat bankowości. Jak działają karty przedpłacone i kiedy warto z nich korzystać?
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
karty przedpłacone: obrazek do artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Karta przedpłacona ułatwia kontrolowanie bieżących wydatków w domu lub firmie.
 • Konto przedpłacone może być autonomicznym rachunkiem technicznym przypisanym do karty, ale czasem wymaga posiadania w banku bieżącego rachunku rozliczeniowego.
 • Korzystanie z prepaidów to gwarancja bezpieczeństwa finansowego – nawet w razie zgubienia lub kradzieży karty nie ryzykujesz utratą swoich oszczędności, a jedynie bieżących środków znajdujących się na rachunku technicznym. Dodatkowo dostęp do zasobów na karcie chroniony jest numerem PIN.
 • O wydanie prepaida możesz wnioskować w wybranych bankach, a także kilku fintechach. Jego uzyskanie jest znacznie prostsze niż w przypadku karty debetowej lub kredytowej.
 • Karta prepaid może pełnić funkcję prezentu. Działa wtedy jako jednorazowy bon pieniężny.

Jak działa karta przedpłacona?

Karta prepaid wyglądem przypomina klasyczne karty płatnicze. To kawałek plastiku z wdrukowanym chipem i wybitnym 16-cyfrowym numerem, a także kodem CVC/CVV. Karty przedpłacone mogą być przypisane do konkretnego użytkownika. Są powszechnie akceptowane w sklepach stacjonarnych oraz internetowych, a także w punktach usługowych, które dysponują terminalami płatniczymi.

Zaletą prepaidów jest ich uniwersalność. Możesz je łatwo i wielokrotnie doładowywać dowolną kwotą. W tym celu środki należy przelać na numer rachunku technicznego przypisany do karty. To wygodna alternatywa dla gotówki, która dodatkowo gwarantuje bezpieczeństwo pieniędzy zgromadzonych na rachunku osobistym.

W przypadku kradzieży złodziej ma dostęp jedynie do pieniędzy, które zostały przelane na prepaid, a nie do wszystkich Twoich oszczędności. Do karty przedpłaconej jest przypisany 4-cyfrowy numer PIN, dlatego środki na niej zgromadzone są chronione przed dostępem osób trzecich.

Oczywiście elastyczność prepaidów ma swoje granice. Przypisanych do nich rachunków nie wykorzystasz do założenia lokaty czy zaciągnięcia kredytu. Wynika to z regulaminów dotyczących danego produktu finansowego.

Kiedy przydaje się karta przedpłacona?

Zasiloną kartę prepaid możesz wykorzystać podobnie jak zwykłe karty debetowe.

karta obrazek

Funkcje kart przedpłaconych

Za pomocą kart prepaid:

 • bezgotówkowo opłacisz zakupy;
 • skorzystasz z dodatkowych usług finansowych, np. Cashback (to usługa bankowa, która pozwala podjąć gotówkę z kasy podczas zakupów w sklepie; działa wyłącznie przy wyborze karty płatniczej jako formy zapłaty);
 • wypłacisz gotówkę z bankomatu.

Możliwość wielokrotnego doładowywania karty to doskonała sposobność, aby nauczyć dziecko zarządzania pieniędzmi. Na przypisane konto możesz przelewać środki w ramach kieszonkowego. Masz jednocześnie pewność, że Twoja pociecha nie wyda więcej, niż aktualnie znajduje się na rachunku.

Karty prepaid ułatwiają rozsądne zarządzanie budżetem domowym. Możesz je doładować przed wyjściem na zakupy. Masz wtedy pewność, że nie przekroczysz zaplanowanej granicy wydatków.

Wydaną przez bank kartą prepaid możesz zarządzać z poziomu aplikacji mobilnej lub desktopowej tak samo, jak innymi produktami finansowymi.

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Z kart przedpłaconych skorzystają także przedsiębiorcy zatrudniający pracowników. To prosty sposób na monitorowanie wydatków w firmie i kontrolę ich wysokości.

Pamiętaj też, że wydane karty przedpłacone nie mają wpływu na Twoją zdolność kredytową i leasingową tak, jak np. niespłacone karty kredytowe. Dlatego, kiedy chcesz ubiegać się o finansowanie zewnętrzne, mogą okazać się dobrym pomysłem.

Na co powinieneś uważać?

Wadą kart przedpłaconych są przede wszystkim wysokie prowizje za wypłaty gotówki z bankomatów lub w oddziale banku. Banki mogą nakładać również dodatkowe opłaty za doładowanie rachunku technicznego. Sprawdź, czy w danej ofercie istnieje możliwość uniknięcia ich (np. przez wykonanie określonej liczby płatności zbliżeniowych w miesiącu).

W niektórych bankach (np. mBank) występują także ograniczenia co do maksymalnej kwoty zasilenia karty lub sumy wszystkich zasileń w danym roku kalendarzowym, a nawet limity wypłat dziennych z bankomatów. Wybierając prepaid, zwróć na to uwagę. Jeżeli restrykcje są zbyt uciążliwe, możesz wnioskować o drugą kartę w innym banku.

Prepaid to rozwiązanie stworzone głównie na potrzeby płatności bezgotówkowych – w tym zakresie sprawdza się najlepiej.

Z uwagi na pozorną anonimowość kart prepaidowych może pojawić się pokusa, aby w ten sposób ukrywać wybrane transakcje przed urzędem skarbowym lub komornikiem.

Zarówno Ministerstwo Sprawiedliwości, jak i Krajowa Rada Komornicza zajęły jednak zbieżne stanowisko, zgodnie z którym karty prepaid – jako świadczenie pieniężne – również podlegają zajęciu. Pojawiają się także pomysły nowelizacji przepisów, aby środki niewykorzystane z prepaidów w określonym czasie mógł przejąć Skarb Państwa.

W których bankach możesz wystąpić o wydanie karty przedpłaconej?

Nie we wszystkich bankach możesz zawnioskować o założenie konta przedpłaconego. Lista instytucji, które to umożliwiają, cały czas się rozwija i obecnie obejmuje m.in.:

 • PKO BP;
 • Santander Bank;
 • ING Bank Śląski;
 • mBank;
 • Bank Citi Handlowy;
 • Bank Millennium.

Z tej usługi nie skorzystasz m.in. w Pekao S.A. Bank zrezygnował z prepaidów kilka lat temu.

O wydanie karty możesz wystąpić zarówno w placówce banku, jak i przez internet. Niekiedy karta wymaga połączenia z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, ale zazwyczaj funkcjonuje niezależnie od innych posiadanych kont, opierając się na rachunku technicznym.

Banki mogą nakładać limity kart przedpłaconych. W Banku Millennium możesz wnioskować o wydanie łącznie 5 kart, po jednej dla każdej wskazanej osoby.

Gdzie możesz wystąpić o wirtualną kartę przedpłaconą?

Wirtualną kartę przedpłaconą wydaje ING Bank Śląski – to produkt K@rta wirtualna ING VISA. Aby o nią wnioskować, musisz posiadać w banku ING konto osobiste Direct ➚.

karta wirtualna w aplikacji Moje ING
O K@rtę wirtualną ING Visa możesz zawnioskować zdalnie w aplikacji banku. Zarządzisz nią również zdalnie, w Moje ING mobile.

Kartę można zasilać w dowolnym momencie każdą kwotą bezpośrednio przelewem z rachunku osobistego. Bank gwarantuje dla niej kilka systemów bezpieczeństwa – Chargeback, 3D Secure oraz analizę wydatków widoczną w historii płatności.

Wirtualne karty prepaid oferują także niektóre fitechy. Możesz je zamówić, korzystając z usług Revoluta, Viabuy czy EuroLoan. Podobną usługę oferuje WIZZ i Euronet. W tym przypadku dostępne są też karty wielowalutowe, które sprawiają, że transakcje zagraniczne są bardziej opłacalne.

Wirtualne karty wielowalutowe prepaid najlepiej sprawdzą się przy transakcjach internetowych, ale pozwolą także uniknąć niekorzystnego przewalutowania podczas płatności w sklepach stacjonarnych za granicą

Karty przedpłacone jako upominek

Część osób traktuje indywidualne prepaidy jako uniwersalny prezent. Dając bliskiej osobie kartę zasiloną odpowiednią kwotą, w rzeczywistości przekazujesz jej bon do zrealizowania w ulubionym sklepie. Dobrym przykładem są tu karty przedpłacone dostępne w salonach Empik albo karty prepaid Google Play, które pozwalają zapłacić za aplikacje w serwisie.

Przedpłacone karty prezentowe nie wymagają posiadania rachunku rozliczeniowego. Opierają się na indywidualnym rachunku technicznym przypisanym do karty i nie ma możliwości ich ponownego doładowania.

Czy warto wnioskować o kartę przedpłaconą?

Karty prepaid to wygodny sposób na ograniczanie wysokości wydatków. Nieważne, czy chcesz kontrolować swoje finanse na wakacjach, czy próbujesz nauczyć swoje dziecko oszczędności, będzie to dobre rozwiązanie.

Przed złożeniem wniosku o wydanie karty porównaj ze sobą warunki korzystania z produktów różnych instytucji. Sprawdź tabelę opłat i prowizji i upewnij się, że wiesz, jakie ograniczenia nakłada na użytkownika bank lub fintech. Dzięki temu wybierzesz świadomie i będziesz mógł cieszyć się swobodą finansową.

Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
Citi Handlowy promocja
Autor
Maciek Szukala
Maciej Szukała
Copywriter specjalizujący się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Współpracuje m.in. z kancelariami prawnymi, pomagając w budowaniu marki i wizerunku. Z wykształcenia prawnik z uprawnieniami radcy prawnego.
Wszystkie posty autora →
Podobne Artykuły
artykuł na temat karty płatniczej dla młodzieży - obrazek

Od ilu lat można posiadać kartę płatniczą?

ZOBACZ → 
Paysafecard - obrazek artykułu

Co to jest paysafecard i do czego służy?

ZOBACZ → 
płatności za granicą nie muszą się wiązać z prowizją za przewalutowanie

Karta i usługa wielowalutowa - czym jest? Jak działa?

ZOBACZ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle