logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
07/12/2020
autor ikona
Łukasz Scheibinger

Jak założyć konto bankowe przez internet bez kuriera? Dostępne możliwości

Chcesz założyć konto bankowe przez internet od zaraz? Bez kuriera i bez wychodzenia z domu? Czy wiesz, że konto w banku, które zakładasz online, może być aktywne nawet w ciągu kilkunastu minut? I nie musisz umawiać spotkania z kurierem. Tutaj dowiesz się jak założyć konto bankowe, tak żeby było aktywne niemal natychmiast.
REKLAMA
mBank logo
Limitowana oferta. Zyskaj 500 zł

200 zł - bon Allegro

200 zł za otwarcie konta i aktywność

50 zł za otwarcie konta przez e-dowód

50 zł za otwarcie konta dla dziecka

DALEJ
ikona popularne
Dostępność wniosków:
W oparciu o informacje udostępnione na stronie promocji. Aktualizacja: 26.11.2021.
obrazek do artykułu - zakładanie konta bez kuriera

Witaj. Szanuję Twój czas, dlatego jeśli chcesz założyć konto bankowe przez internet od zaraz, już na wstępie przedstawiam Ci 3 polecane rachunki bankowe, które otworzysz bez kuriera. (Wskazówka: we wniosku wybierz metodę zakładania konta "na selfie" lub z wykorzystaniem wideoweryfikacji).

ikona popularne
Możesz sporo zyskać
ikona popularne
Świetna bankowość mobilna
ikona popularne
Wysoka premia

Dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej na temat tego, jak załóżyć konto, żeby było aktywne niemal natychmiast - bez podpisywania umowy z kurierem - przygotowałem artykuł. Wyjaśniam jakie są sposoby na założenie konta bez kuriera, ich wady i zalety, a także przedstawiam rekomendację kont.

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowej kwestii. Niektórzy zadają sobie pytanie czy zakładanie konta przez internet w ogóle jest możliwe? A jeśli tak - to jak wygląda ten proces?

Czy można założyć konto bankowe przez internet?

Oczywiście, zakładanie konta przez internet jest jak najbardziej możliwe.

Założyć konto w banku online można z wykorzystaniem różnych sposobów. Najpopularniejsze z nich to:

 1. Konto na selfie.
 2. Konto z wykorzystaniem wideoweryfikacji.
 3. Są też inne sposoby, np. przelew weryfikacyjny, podpisanie umowy SMS czy wysłanie wniosku online i spotkanie w umówionym terminie z doradcą banku. Często są to unikalne rozwiązania oferowane tylko przez niektóre banki.
 4. Konto z kurierem.

W tym artykule skoncentruję się na sposobach, które pozwalają założyć konto przez internet, tak aby można było zacząć z niego korzystać niemal natychmiast. Skoncentruję się na tym, jak otworzyć konto bez kuriera.

Konto bankowe przez internet od zaraz - aktywne nawet w kilka minut!

Założenie konta bankowego przez internet bez kuriera pozwoli Ci zacząć korzystać z rachunku bankowego niemal natychmiast.

Konta otwierane metodą przez selfie czy z wykorzystaniem wideoweryfikacji - bo na tych popularnych wariantach chcę skoncentrować w tym artykule - będzie aktywne nawet w ciągu kilku minut. Wprawdzie w przypadku tych metod może być wymagana dodatkowa weryfikacja, ale faktem jest, że z rachunku możesz zacząć korzystać praktycznie natychmiast.

Z kolei w sytuacji gdy otwierasz konto z kurierem, proces ten znacznie się wydłuża, ponieważ potrzebny jest czas na dostarczenie umowy przez kuriera. Weryfikacja tożsamości odbywa się na spotkaniu z kurierem, a konto jest aktywne w ciągu kilku dni. Jeśli więc chcesz otworzyć konto bankowe przez internet od zaraz, wybierz inny sposób niż podpisywanie umowy z kurierem.

Polecamy

ikona - promocje

Sprawdź aktualnie dostępne oferty na stronie: Konta Bankowe

Konto bez kuriera - wady i zalety

Konto bankowe przez internet bez kuriera to sposób na natychmiastowe otwarcie rachunku bankowego. Za chwilę dowiesz się jak możesz to zrobić oraz jakie banki udostępniają taką możliwość. Zanim wyślesz wniosek, poznaj wady i zalety tej metody.

konto bez kuriera - wady

Są pewne ograniczenia

Gdy zakładasz konto bez kuriera, to taki rachunek - choć aktywny nawet w ciągu kilku minut - nie zawsze będzie w 100% funkcjonalny.

A konkretnie?

Na przykład Bank Millennium, który umożliwia założenie konta bankowego przez internet bez kuriera, nakłada ograniczenia w postaci niższego limitu transakcji. Początkowo nie ma możliwości utworzenia Profilu Zaufanego czy potwierdzenia transakcji otwarcia konta w innym banku z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego.

Te limity można jednak znieść, po udaniu się do oddziału banku celem potwierdzenia tożsamości. Bank daje wystarczająco dużo czasu, żeby takiej weryfikacji dokonać. To nawet 3 miesiące od momentu, kiedy zakładasz konto.

Pamiętaj również, że nawet pomimo iż konto otwierane bez kuriera, zwykle będzie aktywne w ciągu kilkunastu minut, to musisz zaczekać jakiś czas na kartę do takiego konta. W czasie oczekiwania na przesyłkę, możesz dokonywać bezgotówkowych z wykorzystaniem innych metod. 

wady i zalety otwierania konta bez kuriera
Wady i zalety otwierania konta bez kuriera.
konto bez kuriera - zalety

Otwieranie konta przez internet bez kuriera - zalety

Naturalnie, zakładanie konta bez kuriera ma też swoje zalety. W mojej ocenie zdecydowanie przewyższają one wady.

Najważniejsze zalety otwieranie konta bankowego bez kuriera:

 • Przede wszystkim proces otwierania rachunku możesz zrealizować w 100% zdalnie. Nie musisz udawać się do banku, ani umawiać na spotkania. W najlepszym przypadku cały proces zakładania konta zajmie zaledwie kilkanaście minut. 
 • Konto bankowe bez kuriera jest aktywowane niemal natychmiast. Możesz zacząć korzystać z niego nawet w ciągu kilku minut po wysłaniu wniosku.
 • Otwierając rachunek online bez kuriera, możesz też całkiem sporo zyskać. W internecie jest dostępnych wiele promocji, z których mogą skorzystać osoby decydujące się założyć konto w banku przez internet. Niektóre oferty są dostępne wyłącznie dla osób, otwierających konto przez stronę banku.
 • Banki coraz częściej udostępniają rozwiązania dopasowane dla osób, które otwierają konto zdalnie. Mowa o wirtualnej karcie lub karcie mobilnej do konta. Płatności taką kartą możesz zacząć dokonywać praktycznie od zaraz, wykorzystując w tym celu smartfona i aplikację banku. Gdy korzystasz z karty mobilnej, wtedy nie musisz zamawiać plastikowej karty płatniczej w ogóle. Zanim otrzymasz kartę do konta, możesz też dokonywać bezpiecznych płatności BLIKIEM.
wskazówka - ikona

Wskazówka

Jeśli chcesz założyć konto online bez wychodzenia z domu, skorzystaj z promocji. Zobacz aktualną listę promocji bankowych.

Jak założyć konto bankowe online, żeby było aktywne od zaraz? Sposoby

Teraz poznasz sposoby jak założyć konto bankowe przez internet, żeby było aktywne od zaraz. W tym celu możesz wybrać jedną z kilku metod. Mogłeś o nich dowiedzieć się już na wstępie, teraz poznasz je z nieco bliższej perspektywy.

Jeśli chcesz założyć konto przez internet, to szczególnie polecam dwa pierwsze sposoby oraz metodę oznaczoną cyferką numer 4. Dlaczego? O tym przekonasz się już za chwilę.

selfie - ikona

Sposób #1

Konto na selfie

ikona popularne
Polecana oferta

Konto online bez kuriera można otworzyć przez selfie. Jest to metoda, która zyskuje coraz większą popularność.

Jak to działa?

Do otwarcia konta bankowego na selfie, będziesz potrzebować:

 • dokumentu tożsamości: np. dowód osobisty, paszport, karta pobytu - we wniosku należy podać dane z dokumentu tożsamości oraz udostępnić jego zdjęcie.
 • smartfona z kamerą - wykonasz nim zdjęcie twarzy, które możesz załączyć do wniosku.

W procesie otwierania konta na selfie wykorzystywany jest system OCR (optycznego rozpoznawania znaków), dzięki któremu możliwe jest odczytanie danych z dowodu osobistego. Osobny system porównuje zdjęcie dowodu z rysami twarzy osoby wnioskującej o konto.

obrazek do artykułu o zakładaniu konta bez kuriera
Konto "na selfie" to coraz bardziej popularna metoda zakładania rachunku bankowego bez wychodzenia z domu.

Jak otworzyć konto "na selfie"?

Konto tym sposobem możesz otworzyć:

 • w aplikacji mobilnej banku
 • Uwaga, jeśli bierzesz udział w promocji, wcześniej koniecznie może być uzupełnienie krótkiego formularza na internetowej stronie promocji.

Gdy uzupełniasz wniosek o założenie konta, wtedy załączasz w nim zdjęcie dowodu osobistego z dwóch stron (awers i rewers) oraz zdjęcia tworzy zgodnie z instrukcjami umieszczonymi we wniosku (np. możesz zostać poproszony o wykonanie trzech zdjęć swojej twarzy: na wprost, z lekko pochyloną głową i z zamkniętymi oczami).

Gdy w celu uzupełnienia wniosku pobierasz aplikację mobilną, pamiętaj, aby pobrać ją korzystając tylko z zaufanych źródeł - strony banku lub sklepów z aplikacjami: Google Play (dla Androida) lub App Store (dla iOS). Przed pobraniem sprawdź oceny aplikacji oraz kto udostępnia aplikację w sklepie.

W jakich bankach otworzysz konto "na selfie"?

Konto na selfie to nie tylko wygodna metoda zakładania rachunku, ale też zyskująca coraz większą popularność.

Banki oferują różnego rodzaju promocje, w których otwierając konto tą metodą, można zyskać premię. Przykładowe banki, gdzie otworzysz konto na selfie to:

 • mBank,
 • ING,
 • Getin Bank,
 • Bank Pekao,
 • PKO BP,
 • Aion Bank.

W przypadku niektórych instytucji, takich jak Aion Bank czy fintech Revolut, otwieranie konta przez selfie jest jedynym sposobem zakładania nowego rachunku.

Największą zaletą tej metody jest fakt, że takie konto jest aktywne od zaraz i możesz zacząć korzystać z niego niemal natychmiast.

więcej informacji - ikona

Krótkie podsumowanie

"Konto na selfie" to wygodna metoda zakładania konta, która nie wymaga spotkania z kurierem. Konto tym sposobem otworzysz w aplikacji mobilnej banku. Jeśli bierzesz udział w promocji - najpierw może być potrzebne będzie uzupełnienie krótkiego formularza na stronie promocji. Do założenia konta ta metodą wystarczy dowód osobisty i kilka zdjęć twarzy. W jakimś czasie po założeniu rachunku (np. w ciągu 3 miesięcy), może być wymagana wizyta w celu potwierdzenia tożsamości i zniesienia limitow.

bankowość internetowa ikona

Sposób #2

Wideoweryfikacja

ikona popularne
Polecana oferta

Kolejnym sposobem, który może Cię zainteresować, kiedy chcesz założyć konto bankowe przez internet bez kuriera, jest wideoweryfikacja. To dobra metoda, żeby założyć konto bankowe bez wychodzenia z domu. Konto otwierane z wykorzystaniem wideoweryfikacji, będzie aktywne nawet w ciągu kilku minut.

To bardzo podobny sposób do otwierania konta przez selfie. Różnicą jest tutaj fakt, że zamiast wykonywania zdjęcia dowodu tożsamości - łączysz się z konsultantem - a weryfikacja Twojej tożsamości następuje w trakcie wideorozmowy. Konto z wykorzystaniem wideoweryfikacji otworzysz przez stronę banku.

W celu otwarcia konta bankowego tym sposobem potrzebujesz:

 • urządzenia z kamerą dobrej jakości (najlepiej laptop) - pracownik banku musi zweryfikować Twoją tożsamość, detale powinny więc być dobrze widoczne. Większość nowych laptopów pozwala bez problemów otworzyć konto z wykorzystaniem wideoweryfikacji.
 • dokument tożsamości: np. dowód osobisty, paszport, karta pobytu.
zakłądanie konta przez wideoweryfikajce
Zakładanie konta z wykorzystaniem wideoweryfikacji, to kolejny szybki sposób na otworzenie rachunku bankowego przez internet.

Jak otworzyć konto przez wideoweryfikację?

Konto osobiste z wykorzystaniem wideoweryfikacji zakładasz w podobny sposób jak konto przez selfie, a zasadniczą różnicą jest to, że weryfikacja odbywa się w trakcie wideorozmowy.

Zaczynasz od uzupełnienia wniosku online na stronie banku.

W trakcie uzupełniania formularza, na etapie kiedy należy wybrać metodę potwierdzenia tożsamości wybierz "wideoweryfikacja", "umowa video", z pomocą wideo weryfikacji" itp.

Następnie połączysz się z pracownikiem banku, który przeprowadzi Cię przez proces wideoweryfikacji.

Na tym etapie zostaniesz poproszony o pokazanie zdjęć dowodu do kamery oraz swojej twarzy, z różnych stron i pod różnymi kątami.

Pracownik banku może również zadać pytania mające na celu potwierdzenie Twojej tożsamości. Możesz też np. zostać poproszony o podanie kodu, który otrzymasz przez SMS w trakcie rozmowy.

W jakich bankach można otworzyć konto przez wideoweryfikację?

Proces wideoweryfikacji jest całkiem dobrze dostępną metodą zakładania konta bankowego. Konto z wykorzystaniem wideoweryfikacji możesz otworzyć w takich bankach jak:

 • Santander Bank Polska,
 • BNP Paribas,
 • PKO BP,
 • Alior Bank.
więcej informacji - ikona

Krótkie podsumowanie

Wideoweryfikacja to całkiem dobrze dostępna i polecana metoda, pozwalająca na założenie konta bankowego w 100% online. Potrzebujesz dokumentu tożsamości i urządzenia z kamerą dobrej jakości, a przez cały proces przeprowadzi Cię pracownik banku podczas wideorozmowy. Konto otwierane tym sposobem będzie aktywne nawet w ciągu kilkunastu minut, ale podobnie jak w przypadku selfie - konieczne może być potwierdzenie tożsamości podczas spotkania w oddziale banku.

ikona - sposób 3

Sposób #3

Założenie konta za pomocą przelewu weryfikacyjnego

Otwórz konto przez internet bez wychodzenia z domu - kolejną metodą jest otwarcie rachunku za pomocą przelewu weryfikacyjnego z innego banku.

Korzystając z tej metody, swoją tożsamość potwierdzasz dokonując przelewu z konta, które posiadasz w innym banku.

Ten sposób możesz wykorzystywać, jeśli chcesz mieć konto bankowe od zaraz, ponieważ rachunek otwarty tą metodą jest aktywowany niemal natychmiast.

Na etapie uzupełniania wniosku o konto przez internet wybierz "przelew weryfikacyjny" jako formę potwierdzenia tożsamości. Następnie dokonaj przelewu na wskazaną, niewielką kwotę, ze swojego konta w innym banku.

konto bez kuriera - wady

Otwieranie konta z wykorzystaniem przelewu nie zawsze się sprawdza

Nie polecam jednak tej metody. Dlaczego? O ile zakładanie konta na selfie czy z wykorzystaniem wideoweryfikacji jest rzeczywiście skuteczne, tak konto otwierane z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego ma liczne wady:

 • konto tym sposobem możesz otworzyć tylko dokonując przelewu z innego konta, które zostało w pełni aktywowane. To może wykluczyć niektóre konta otwierane inną metodą, np. przez "selfie".
 • Dane przelewu muszą być w 100% zgodne z danymi w formularzu. Przykładowo, w sytuacji kiedy bank z którego dokonujesz przelewu stosuje skróty, a w formularzu wniosku o nowe konto podajesz pełne nazwy, aktywacja zakończy się niepowodzeniem.
 • Może się zdarzyć, że zmieniłeś adres korespondencyjny. We wniosku wpisujesz nowy adres, stare konto masz jednak zarejestrowane na poprzedni adres. W tym przypadku składanie wniosku również zakończy się powodzeniem, ze względu na różnice w danych przelewu. Nie zawsze pamiętamy o takich zmianach, łatwo o popełnienie błędu.
 • Dostępność tego sposobu - w porównaniu do innych metod na założenie konta przez internet - jest mocno ograniczona.
ikona aplikacji mobilnej

Sposób #4

Sprawdź co oferuje bank, w którym otwierasz konto!

Do tej pory opisywałem najpopularniejsze sposoby, dzięki którym możesz założyć konto w banku bez kuriera. Warto wiedzieć, że niektóre banki udostępniają też inne rozwiązania, które mogą Ci przypaść do gustu. Przykładowe metody, dostepne w wybranych bankach, znajdziesz poniżej:

 • mBank - Mobilny Doradca: wniosek składasz przez internet, a umowę podpisujesz w umówionym terminie na spotkaniu z pracownikiem mBanku w Twoim mieszkaniu lub pod adresem biura. Warunek: najbliższa placówka mBanku nie może znajdować się dalej niż promieniu 50 kilometrów.
 • BNP Paribas - podpisanie umowy przez SMS: składasz wniosek online, w którym załączasz zdjęcia dowodu. Umowę podpisujesz przez SMS w systemie partnera Banku: Autenti. Możesz zalogować się na swoje konto. Aktywacji dokonujesz nadając PIN do karty, którą odbierzesz na spotkaniu z kurierem. Kurier dokona też weryfikacji Twojej tożsamości. Podobne rozwiązanie oferuje bank Credit Agricole.
 • Millennium - weryfikacja przez konto w innym Banku. Na etapie uzupełniania wniosku online logujesz się na swoje konto w innym banku, gdzie posiadasz już rachunek. W ten sposób potwierdzasz swoją tożsamość. Później wystarczy już dokończyć wniosek, a Twoje konto będzie aktywne.
więcej informacji - ikona

Krótkie podsumowanie

Przed wysłaniem wniosku, zapoznaj się z możliwościami, którą udostępnia wybrany przez Ciebie bank. Może się zdarzyć, że jedna z mniej popularnych metod, bardziej przypadnie Ci do gustu niż opisywane wcześniej sposoby. Informacje na temat dostępności tych niestandardowych metod, znajdziesz zwykle na stronie, na której wysyłasz wniosek o konto w wybranym przez Ciebie banku.

Konto bez wychodzenia z domu - o czym jeszcze warto wiedzieć?

Plusów zakładania konta przez internet jest wiele.

Tym bardziej, ze konto online możesz otworzyć nie tylko bez wychodzenia z domu, ale też bez spotkania z kurierem.

Gdy zakładasz konto sposobem przez selfie, wykorzystując wideoweryfikację lub inne opisywane tutaj metody, tożsamość potwierdzisz online. Konto zazwyczaj będzie aktywne od zaraz, a do czasu kiedy otrzymasz fizyczną kartę płatniczą ("plastik"), zwykle możesz korzystać z jej wirtualnego zamiennika. O czym jeszcze warto wiedzieć decydując się na założenie konta przez internet?

Konto bez podpisywania umowy - czy to możliwe?

Czy jest możliwe założenie konta bez podpisywania umowy? Tylko jeśli to stwierdzenie potraktujemy w sensie bardzo dosłownym.

Rzeczywiście umowa nie jest podpisywana na papierze, ale pamiętaj, że niezależnie od metody, w każdym przypadku zawierasz umowę z bankiem.

Różni się tylko sposób jej potwierdzenia. Robisz to online (zdalnie), a nie przez złożenie podpisu na dokumencie.

Pamiętaj, że efekt jest taki sam jak przy fizycznym podpisywaniu umowy. W praktyce nie można założyć konta bez podpisywania umowy - można ją tylko potwierdzić w inny, niestandardowy sposób.

Jak potwierdzić tożsamość?

Kolejną istotną kwestią jest potwierdzenie tożsamości.

Często konto bankowe które otwierasz online bez kuriera, jest aktywne nawet w ciągu kilkunastu minut od wysłania wniosku.

Może jednak się zdarzyć, że początkowo będziesz mógł z niego korzystać tylko w ograniczonym zakresie. Na przykład limit przelewów wychodzących w ciągu dnia będzie zmniejszony lub nie będziesz mógł też wykorzystać takiego konta w celu założenia Profilu Zaufanego. Dlaczego tak się dzieje?

Konto jest dostępne od zaraz i możesz z niego zacząć korzystać natychmiastowo, ale możliwe że zostaniesz poproszony o wizytę w oddziale w celu potwierdzenia tożsamości i tym samym uzyskania pełnego dostępu do rachunku. Dobra wiadomość: zwykle masz na to wystarczająco dużo czasu, na przykład 3 miesiące od otwarcia konta.

Konto bankowe przez internet bez kuriera - podsumowanie

Popularne w ostatnim czasie "konto na selfie" i konto otwierane z wykorzystaniem metody wideoweryfikacji, to metody jakie możesz wykorzystać, żeby otworzyć konta online bez kuriera.

Są też inne sposoby zakładania konta bankowego, dzięki którym możesz założyć rachunek 100% online, bez wychodzenia z domu i niemal natychmiast zacząć z niego korzystać.

więcej informacji - ikona

Podpowiedź

W tym artykule mogłeś znaleźć informacje dla klientów indywidualnych, jednak również przedsiębiorcy otwierający konto w banku, mogą korzystać z takich sposobów jak konto otwierane przez selfie lub z wykorzystaniem wideoweryfikacji.

Pamiętaj, że założenie konta online może wiązać się też z możliwością uzyskania dodatkowej premii w postaci zysku nawet do kilkuset złotych w promocji.

Są to więc wygodne i polecane metody, dzięki którym możesz szybko otworzyć nowe konto bankowe i zacząć z niego korzystać od zaraz. Nie zapomnij o przygotowaniu dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem uzupełniania wniosku na stronie banku.

Nie bój się korzystać z nowych, niestandardowych sposobów pozwalających założyć konto w banku bez wychodzenia z domu. Konto przez internet założysz dzisiaj we wszystkich dużych bankach działających na terenie naszego kraju. To bezpieczna i szybka metoda, a z konta bankowego otwieranego z wykorzystaniem wybranych metod będziesz mógł zacząć korzystać od zaraz.

Sprawdź Rankingi

i Promocje
Dziękujemy za Twoje zainteresowanie! Zapraszamy Cię do odwiedzenia naszych Rankingów i zapoznania się z aktualnymi promocjami.
ikona - rankingi
Ranking kont osobistych 2021
ikona - rankingi
Ranking kont firmowych 2021
ikona - promocje
Promocje bankowe 2021
RankingKont.pl - obrazek tła
0 0 głosów
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

To też może Cię zainteresować

chevron-down-circlechevron-right-circle