logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
07/04/2022
autor ikona
Maciej Szukała

Czym jest profil zaufany i jak go założyć?

W maju ubiegłego roku liczba profili zaufanych przekroczyła 11 milionów[1]. Można więc mówić o prawdziwej rewolucji, jaką system ePUAP spowodował w Polsce. Jego częścią jest profil zaufany. Dowiedz się, jak działa to rozwiązanie i jak założyć profil zaufany szybko i bez problemów.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
ikona kategorii
Profil Zaufany - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Założenie profilu zaufanego pozwala na bezpłatne potwierdzanie tożsamości obywatela przed organami administracji publicznej.
 • Dzięki założeniu profilu zaufanego możesz załatwić wiele spraw w administracji rządowej i samorządowej bez wychodzenia z domu – zarówno jako osobo fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorca.
 • Rejestracja profilu zaufanego może być przeprowadzona na kilka sposobów. W zależności od metody, którą preferujesz, może to być: formularz on-line, eDowód lub potwierdzenie danych u tzw. dostawcy tożsamości.
 • Profil zaufany może założyć także obcokrajowiec, pod warunkiem, że otrzymał numer PESEL.

Co to jest profil zaufany?

Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz już wychodzić z domu, aby złożyć lub podpisać dokumenty w urzędzie. Wystarczy Ci do tego dostęp do internetu.

Aby móc założyć profil, powinieneś:

 • posiadać nadany numer PESEL;
 • mieć pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych[2].

Ten drugi warunek oznacza, że profilu zaufanego nie mogą założyć dzieci przed ukończeniem 13 roku życia, a także osoby ubezwłasnowolnione całkowicie na mocy orzeczenia sądowego. Każdy profil zaufany jest tworzony na 3 lata. Po tym czasie możesz go za darmo odnawiać na kolejne 3-letnie okresy.

Obcokrajowcy mogą ubiegać się o założenie profilu zaufanego po otrzymaniu numeru ewidencyjnego PESEL.

Integralną częścią profilu zaufanego jest podpis zaufany, który służy do podpisywania dokumentów cyfrowych.

Do czego służy profil zaufany?

Za pomocą profilu zaufanego możesz wykonać kilka rodzajów czynności:

 • potwierdzić swoją tożsamość przed organami administracji publicznej;
 • podpisać pismo urzędowe podpisem zaufanym, jeżeli jest ono udostępnione w formie e-formularza;
 • podpisać elektronicznie i wysłać dowolne pismo do organu administracji, jeżeli instytucja ma własną elektroniczną skrzynkę podawczą w systemie ePUAP.

Zwłaszcza ta ostatnia możliwość może okazać się przydatna w codziennym życiu. Elektroniczną skrzynką podawczą dysponuje wiele organów, w tym m.in. Urząd Komunikacji Elektronicznej. Korzystając z profilu zaufanego, możesz złożyć np. wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego lub wpis do rejestru operatorów telekomunikacyjnych bez korzystania z poczty i wizyty w delegaturze urzędu.

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Potwierdzanie tożsamości profilem zaufanym można porównać do okazania dowodu osobistego w urzędzie. Można mieć tylko jeden profil, więc nie ma możliwości jego zdublowania. Weryfikacja tożsamości jest dwustopniowa – w pierwszej kolejności należy podać w systemie hasło i login, a następnie przepisać do formularza kod otrzymany w wiadomości SMS.

Podpisywanie dokumentów przebiega z użyciem podpisu zaufanego po wybraniu opcji „podpisz podpisem zaufanym”. W ten sposób można oznaczyć zarówno dokumenty prywatne, znajdujące się na dysku twardym komputera, jak i wypełnione formularze pobrane ze stron rządowych lub samorządowych.

Pamiętaj, że w niektórych przypadkach konieczne będzie powtórzenie procedury autoryzacji. Przykładowo, w sytuacji podpisywania dokumentu z poziomu profilu otrzymasz dwa kody SMS – jeden do logowania i drugi do podpisu.

Do czego wykorzystasz profil zaufany, a kiedy będzie to niemożliwe?

Z profilu zaufanego korzysta wiele urzędów państwowych.

żarówka ikona

Gdzie wykorzystasz profil zaufany

Jako konsument użyjesz go m.in. do:

 • sprawdzenia liczby punktów karnych;
 • uzyskania odpisów akt stanu cywilnego;
 • sprawdzenia swojego portalu w ZUS oraz Internetowego Konta Pacjenta w NFZ;
 • złożenia wniosku o zameldowanie.

Profil zaufany to przydatne rozwiązanie także dla przedsiębiorców. Z jego pomocą możesz:

 • założyć, zlikwidować, wznowić, zawiesić lub zmienić działalność gospodarczą w CEIDG;
 • obsłużyć konto w Bazie Danych Odpadów;
 • pobrać zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego;
 • złożyć wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca.

Pamiętaj, że każdą sprawę załatwiasz we właściwym urzędzie lub ministerstwie i to do niego należy złożyć dany wniosek (np. bazę BDO obsługuje Ministerstwo Klimatu, ale o odpisy akt stanu cywilnego wystąpisz do urzędu stanu cywilnego, w którym są one przechowywane).

Choć założenie profilu zaufanego daje dużo możliwości, nadal nie wszystkie usługi w relacji obywatel-państwo możesz załatwić za jego pomocą. W ten sposób np. nie podpiszesz składanej co roku deklaracji podatkowej.

Przedsiębiorcy wiedzą też, że w sytuacji, kiedy spółka była zakładana metodą tradycyjną, a nie przez system S-24, za pomocą profilu zaufanego nie da się złożyć wniosku o zmianę wpisu w KRS.

Jak wygląda założenie profilu zaufanego krok po kroku?

Profil zaufany możesz założyć na jeden z trzech sposobów:

żarówka ikona

Jak możesz założyć profil zaufany

 • korzystając z formularza online;
 • w banku lub u innego dostawcy usługi;
 • używając do tego e-Dowodu.

Założenie profilu zaufanego przez formularz online

Ten sposób polega na wypełnieniu elektronicznego formularza z użyciem danych takich jak imię, nazwisko, numer PESEL, numer telefonu i adres e-mail. Po wstępnej rejestracji profilu trzeba go jeszcze zatwierdzić w jednym z punktów potwierdzających. Są to m.in.:

 • banki;
 • urzędy skarbowe;
 • urzędy wojewódzkie.

Pełną listę punktów potwierdzających znajdziesz tutaj. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji PZ Signer i kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Taki podpis jest narzędziem komercyjnym i oferują go wyłącznie firmy zweryfikowane przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Założenie profilu zaufanego przez bank

Rejestracja profilu zaufanego przez bank lub Pocztę Polską odbywa się z użyciem konta internetowego – bankowego lub Envelo. Instytucja pełni wtedy funkcję tzw. dostawcy tożsamości. Konto bankowe musi być jednak w pełni zweryfikowane. Jeżeli zakładałeś je np. przez selfie, konieczna będzie wizyta w oddziale w celu aktywacji wszystkich funkcjonalności.

Utworzenie profilu zaufanego przez konto bankowe sprawia, że przy logowaniu zawsze trzeba wybierać dostęp przez bankowość elektroniczną – będzie ona powiązana z profilem użytkownika.

Wśród dostawców tożsamości znajdziesz największe banki w Polsce, m.in. Pekao S.A., PKO B.P., Bank Millennium czy mBank.

Założenie profilu zaufanego przez eDowód

Wygodną opcją jest też skorzystanie z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (wdrukowanym chipem). Do skorzystania z niego niezbędny będzie czytnik NFC do komputera lub telefon komórkowy z modułem NFC oraz oprogramowaniem eDO.

Komunikacja NFC (ang. Near Field Communication) pozwala na wymianę danych między dwoma czytnikami. Jeden z nich działa biernie, nie emitując fal radiowych, ale korzystając z pola elektromagnetycznego urządzenia inicjującego. W porównaniu do technologii Bluetooth NFC wyróżnia się niskim zapotrzebowaniem na energię i błyskawicznym przesyłem danych.

Profil zaufany to przydatne narzędzie, które przyspiesza urzędowe formalności i sprawia, że wiele spraw załatwisz bez wychodzenia z domu. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej nieustannie się rozwija, dlatego zakres dostępnych możliwości z czasem będzie się poszerzał. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa profil zaufany, zajrzyj tutaj.

źródła - ikona

Źródła

 1. 11 milionów Polaków z profilem zaufanym, https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/11-milionow-polakow-z-profilem-zaufanym
 2. Profil Zaufany i podpis zaufany, https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/0074#3
Sprawdź Rankingi

i Promocje
Dotarłeś do końca artykułu - ale to nie koniec twojej przygody! Obejrzyj aktualne rankingi. Porównaj, jak wypada twoje konto i poszukaj lepszej oferty z premią na start.
ikona - rankingi
Ranking Kont Osobistych
ikona - testy aplikacji
Ranking Darmowych Kont
ikona - promocje
Promocje Bankowe 
RankingKont.pl - obrazek tła
O autorze
Maciek Szukala
Maciej Szukała
Copywriter specjalizujący się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Współpracuje m.in. z kancelariami prawnymi, pomagając w budowaniu marki i wizerunku. Z wykształcenia prawnik z uprawnieniami radcy prawnego.
Wszystkie posty autora →
Przeczytaj Wyróżnione Artykuły
Aion Bank już w Polsce - obrazek artykułu

Aion Bank już w Polsce - najważniejsze informacje

ZOBACZ → 
e-dowód osobisty: obrazek artykułu

Czym jest e-dowód osobisty i jak możesz go wykorzystać?

ZOBACZ → 
jak wykonać przelew na telefon

Jak przelać pieniądze z telefonu na telefon? 6 sposobów

ZOBACZ → 
crosschevron-down-circle