ranking kont - logo serwisu

Czym jest profil zaufany i jak go założyć?

ikona kalendarza
07/04/2022
W maju 2021 liczba profili zaufanych przekroczyła 11 milionów1. System ePUAP, którego częścią jest profil zaufany, zyskał więc ogromną popularność. Poznaj szczegóły tego rozwiązania i przeczytaj jak możesz szybko założyć profil zaufany.
Profil Zaufany - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Założenie profilu zaufanego pozwala na bezpłatne potwierdzanie tożsamości obywatela przed organami administracji publicznej.
  • Dzięki założeniu profilu zaufanego możesz załatwić wiele spraw w administracji rządowej i samorządowej bez wychodzenia z domu – zarówno jako osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca.
  • Rejestracja profilu zaufanego może być przeprowadzona na kilka sposobów. W zależności od metody, którą preferujesz, może to być: formularz on-line, eDowód lub potwierdzenie danych u tzw. dostawcy tożsamości.
  • Profil zaufany może założyć także obcokrajowiec, pod warunkiem że otrzymał numer PESEL.

Profil zaufany - co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest profil zaufany.

To bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela. Dzięki temu rozwiązaniu nie musisz już wychodzić z domu, aby złożyć lub podpisać dokumenty w urzędzie. Wystarczy Ci do tego dostęp do internetu.

ikona nagłówka

Wymagania do założenia profilu zaufanego

Aby móc założyć profil, powinieneś:

  • posiadać nadany numer PESEL;
  • mieć pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych[2].

Ten drugi warunek oznacza, że profilu zaufanego nie mogą założyć dzieci przed ukończeniem 13 roku życia, a także osoby ubezwłasnowolnione całkowicie na mocy orzeczenia sądowego.

Każdy profil zaufany jest tworzony na 3 lata. Po tym czasie możesz go za darmo odnawiać na kolejne 3-letnie okresy.

Obcokrajowcy mogą ubiegać się o założenie profilu zaufanego po otrzymaniu numeru ewidencyjnego PESEL.

Integralną częścią profilu zaufanego jest podpis zaufany, który służy do podpisywania dokumentów cyfrowych.

Do czego służy profil zaufany?

ikona ramki

Za pomocą profilu zaufanego możesz wykonać kilka rodzajów czynności:

  • potwierdzić swoją tożsamość przed organami administracji publicznej;
  • podpisać pismo urzędowe podpisem zaufanym, jeżeli jest ono udostępnione w formie e-formularza;
  • podpisać elektronicznie i wysłać dowolne pismo do organu administracji, jeżeli instytucja ma własną elektroniczną skrzynkę podawczą w systemie ePUAP.

Zwłaszcza ta ostatnia możliwość może okazać się przydatna w codziennym życiu. Elektroniczną skrzynką podawczą dysponuje wiele organów, w tym m.in. Urząd Komunikacji Elektronicznej. Korzystając z profilu zaufanego, możesz złożyć np. wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego lub wpis do rejestru operatorów telekomunikacyjnych bez korzystania z poczty i wizyty w delegaturze urzędu.

Jak potwierdzić tożsamość profilem zaufanym?

Potwierdzanie tożsamości profilem zaufanym można porównać do okazania dowodu osobistego w urzędzie. Można mieć tylko jeden profil, więc nie ma możliwości jego zdublowania. Weryfikacja tożsamości jest dwustopniowa – w pierwszej kolejności należy podać w systemie hasło i login, a następnie przepisać do formularza kod otrzymany w wiadomości SMS.

Podpisywanie dokumentów przebiega z użyciem podpisu zaufanego po wybraniu opcji „podpisz podpisem zaufanym”. W ten sposób można oznaczyć zarówno dokumenty prywatne, znajdujące się na dysku twardym komputera, jak i wypełnione formularze pobrane ze stron rządowych lub samorządowych.

Pamiętaj, że w niektórych przypadkach konieczne będzie powtórzenie procedury autoryzacji. Przykładowo, w sytuacji podpisywania dokumentu z poziomu profilu otrzymasz dwa kody SMS – jeden do logowania i drugi do podpisu.

Do czego wykorzystasz profil zaufany, a kiedy będzie to niemożliwe?

Z profilu zaufanego korzysta wiele urzędów państwowych.

żarówka ikona

Jako konsument użyjesz go m.in. do:

  • sprawdzenia liczby punktów karnych;
  • uzyskania odpisów akt stanu cywilnego;
  • sprawdzenia swojego portalu w ZUS oraz Internetowego Konta Pacjenta w NFZ;
  • złożenia wniosku o zameldowanie.

Profil zaufany to także przydatne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Z jego pomocą możesz:

  • założyć, zlikwidować, wznowić, zawiesić lub zmienić działalność gospodarczą w CEIDG;
  • obsłużyć konto w Bazie Danych Odpadów;
  • pobrać zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego;
  • złożyć wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca.

Pamiętaj, że każdą sprawę załatwiasz we właściwym urzędzie lub ministerstwie i to do niego należy złożyć dany wniosek (np. bazę BDO obsługuje Ministerstwo Klimatu, ale o odpisy akt stanu cywilnego wystąpisz do urzędu stanu cywilnego, w którym są one przechowywane).

Choć założenie profilu zaufanego daje dużo możliwości, nadal nie wszystkie usługi w relacji obywatel-państwo możesz załatwić za jego pomocą. W ten sposób np. nie podpiszesz składanej co roku deklaracji podatkowej.

Przedsiębiorcy wiedzą też, że w sytuacji, kiedy spółka była zakładana metodą tradycyjną, a nie przez system S-24, za pomocą profilu zaufanego nie da się złożyć wniosku o zmianę wpisu w KRS.

Jak wygląda założenie profilu zaufanego krok po kroku?

Profil zaufany możesz założyć na jeden z trzech sposobów:

ikona strzałki

Jak możesz założyć profil zaufany

Założenie profilu zaufanego przez formularz online

Ten sposób polega na wypełnieniu elektronicznego formularza z użyciem danych takich jak imię, nazwisko, numer PESEL, numer telefonu i adres e-mail. Po wstępnej rejestracji profilu trzeba go jeszcze zatwierdzić w jednym z punktów potwierdzających. Są to m.in.:

  • banki;
  • urzędy skarbowe;
  • urzędy wojewódzkie.

Pełną listę punktów potwierdzających znajdziesz na tej stronie.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z aplikacji PZ Signer i kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Taki podpis jest narzędziem komercyjnym i oferują go wyłącznie firmy zweryfikowane przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Założenie profilu zaufanego przez bank

Aplikacja bankowa oferująca opcję założenia profilu zaufanego dla bezpiecznego i wygodnego załatwiania spraw urzędowych przez internet
Profil Zaufany możesz założyć w aplikacji bankowej. Źródło: Aplikacja PeoPay.

Rejestracja profilu zaufanego przez bank lub Pocztę Polską odbywa się z użyciem konta internetowego – bankowego. Instytucja pełni wtedy funkcję tzw. dostawcy tożsamości. Konto bankowe musi być jednak w pełni zweryfikowane. Jeżeli zakładałeś je np. przez selfie, konieczna będzie wizyta w oddziale w celu aktywacji wszystkich funkcjonalności.

Utworzenie profilu zaufanego przez konto bankowe sprawia, że przy logowaniu zawsze trzeba wybierać dostęp przez bankowość elektroniczną – będzie ona powiązana z profilem użytkownika.

Wśród dostawców tożsamości znajdziesz największe banki w Polsce, m.in. Pekao S.A., PKO B.P., Bank Millennium czy mBank.

Założenie profilu zaufanego przez eDowód

Wygodną opcją jest też skorzystanie z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (wdrukowanym chipem). Do skorzystania z niego niezbędny będzie czytnik NFC do komputera lub telefon komórkowy z modułem NFC oraz oprogramowaniem eDO.

Komunikacja NFC (ang. Near Field Communication) pozwala na wymianę danych między dwoma czytnikami. Jeden z nich działa biernie, nie emitując fal radiowych, ale korzystając z pola elektromagnetycznego urządzenia inicjującego. W porównaniu do technologii Bluetooth NFC wyróżnia się niskim zapotrzebowaniem na energię i błyskawicznym przesyłem danych.

Czy opłaca się korzystać z profilu zaufanego?

Profil zaufany to przydatne narzędzie, które przyspiesza urzędowe formalności i sprawia, że wiele spraw załatwisz bez wychodzenia z domu. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej nieustannie się rozwija, dlatego zakres dostępnych możliwości z czasem będzie się poszerzał.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tego, jak działa profil zaufany, zajrzyj na tę stronę.

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu, odwołania

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
subkonto bankowe - obrazek do artykułu

Co to jest subkonto bankowe i jak z niego korzystać?

PRZECZYTAJ → 
kantor płatność kartą - artykuł

Czy w kantorze można płacić kartą?

PRZECZYTAJ → 
Polecenie przelewu - obrazek do artykułu

Co to jest polecenie przelewu i jak wykonać je wygodnie?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram