ranking kont - logo serwisu
ikona kalendarza - obrazek
09/03/2021

Wirtualna karta kredytowa, płatnicza, prepaid - przydatne informacje

wirtualna karta płatnicza, kredytowa, przedpłacona - artykuł
Wirtualne karty płatnicze zyskują na popularności. To za sprawą wygody, z jaką wiąże się korzystanie z dowolnego rodzaju kart w formie cyfrowej. Kolejną kwestią, jest wzrost popularności płatności mobilnych. Nie od dzisiaj wiadomo, że w bankowości lubimy innowacje, a wirtualne karty to nie tylko komfort, ale również ciekawa nowość, z której mogliśmy korzystać tylko przez ostatnich kilka ostatnich lat.
spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 08/03/2024
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com

Karta wirtualna jako wariant lub osobny produkt

Czym właściwie jest wirtualna kart płatnicza, kredytowa lub przedpłacona? Już na wstępie warto zaznaczyć, że są różne warianty takiego produktu. To jednak nie wszystko, ponieważ karta wirtualna może funkcjonować jako osobny, niezależny produkt lub zwyczajnie, jako cyfrowa kopia swojego fizycznego odpowiednika.

Często jest więc to wariant zwykłej karty (wirtualny duplikat). Możemy posiadać zwykły "plastik", który przechowujemy w portfelu i wykorzystujemy go, do dokonywania płatności, a karty wirtualnej używamy w formie cyfrowej repliki, która służy do realizacji transakcji z wykorzystaniem urządzenia mobilnego.

Może się również zdarzyć, że wirtualna karta płatnicza jest numerem jeden, który całkowicie zastępuje zwykły plastik. To znaczy, że posiadamy tylko kartę wirtualną, a plastikowa nie została nigdy wydana. Taki wariant jest możliwy choćby w przypadku płatności Revolut, gdzie karty wirtualne są nawet w pewien sposób promowane. Za korzystanie z tego wariantu, nie tylko nie poniesiemy żadnych kosztów, ale dodatkowo również unikniemy opłaty związanej z wysyłką plastiku.

Jest też możliwość korzystania z kart wirtualnych, jako całkiem osobnych, niezależnych produktów, które istnieją tylko w świecie cyfrowym. W tym przypadku możemy posługiwać się tylko kartą wirtualną i nie ma możliwości wydania jej zwykłego odpowiednika. Działa więc to na podobnej zasadzie, jak opisany powyżej przykład Revoluta, tylko że nie możemy uzyskać dostępu do fizycznej wersji karty. Przykładem takiego produktu jest karta przedpłacona - K@rta wirtualna ING Visa, którą możesz zamówić w Moim ING i korzystasz z niej tylko online i tylko w celu opłacania zakupów internetowych.

Możliwości karty wirtualnej są (prawie) takie same, jak zwykłej karty plastikowej

Niezależnie od tego, z jakiego rozwiązania będziesz korzystać (karta wirtualna kredytowa, debetowa lub przedpłacona), warto wiedzieć, że wirtualna karta, co do najważniejszych, podstawowych, funkcji jakie oferuje, zazwyczaj daje takie same lub bardzo zbliżone możliwości, jak zwykła karta plastikowa.

Zapłacimy więc nią za zakupy w sklepie stacjonarnym, internetowym, możemy też wykorzystać ją, w celu dokonania wypłat w bankomatach, które obsługują takie rozwiązania.

Karty wirtualne - podobnie zwykłe karty plastikowe - posiadają:

  • szesnastocyfrowy numer karty
  • datę ważności
  • kod CVV.
zdarza się, że karty wirtualne posiadają ograniczone funkcje

Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach możliwości karty wirtualnej są ograniczone. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy karta wirtualna funkcjonuje jako osobny, niezależny produkt.

Dodatkowo, karta wirtualna będzie też w niektórych aspektach różnić się od karty plastikowej. O jej zaletach i wadach, przeczytasz w dalszej części.

Rodzaje kart wirtualnych

Nie tylko zywkłe karty płatnicze, dołączone do konta bankowego, ale również inne warianty - karty kredytowe i przedpłacone - to możliwości, z jakich możemy skorzystać w ramach cyfrowej wersji karty.

Karta cyfrowa jest więc dostępna w różnych wariantach, a rodzaj wirtualnej karty, powinieneś wybrać w zależności od swoich potrzeb. W tej części poznasz krótką charakterystykę wybranych kategorii kart wirtualnych.

Polecamy

ikona - promocje

Sprawdź aktualny: Ranking Kart Kredytowych

Karta wirtualna debetowa

Wirtualna karta płatnicza (karta debetowa), to odpowiednik zwykłej karty - popularnego "plastiku". Taką kartą możemy płacić za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku lub z wykorzystaniem rozwiązań takich jak Google Pay lub Apple Pay.

Wirtualna karta debetowa, może działać jako cyfrowa kopia naszej karty lub jako w pełni niezależny produkt. W tym drugim wariancie, nie korzystamy w ogóle z plastikowej karty, a zamiast tego posiadamy tylko jej cyfrowy odpowiednik. Płatności kartą możemy dokonywać z wykorzystaniem urządzenia mobilnego. To rozwiązanie jest dostępne tylko w niektórych instytucjach, przykładem jest opisywany Revolut, a prezentowany wcześniej screen aplikacji mobilnej, pokazuje właśnie kartę wirtualną, która nie posiada plastikowego odpowiednika.

Karta wirtualna kredytowa

Cyfrowa karta kredytowa, jest odpowiednikiem zwykłej karty kredytowej. Dokonanie płatności, wiąże się z obciążeniem limitu kredytowego, przyznanego przez bank. Tego rodzaju karty rzadko funkcjonują niezależne jednostki, z reguły są wirtualną kopią swojej plastikowej wersji, którą możemy płacić dzięki aplikacjom takim jak Google Pay, Apple Pay lub aplikacji mobilnej banku, która tę kartę wydaje.

Również jak chodzi o wydanie karty, warto zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do karty debetowej lub przedpłaconej, z karty wirtualnej kredytowej, korzystać może węższe grono odbiorców. To za sprawą konieczności spełnienia określonych wymogów, jak minimalny wiek, okres zatrudnienia i uzyskiwanie dochodów na określonym poziomie.

W konsekwencji również proces wydania karty jest dłuższy i bardziej skomplikowany, jednak kiedy już posiadamy dostęp do produktu, niemal natychmiast możemy dodać go do elektronicznych portfeli i zacząć dokonywać płatności cyfrowych.

Karta wirtualna pre-paid

I wreszcie, ostatnie, ale nie mniej popularne zastosowanie kart wirtualnych, to karta typu pre-paid (karta przepłacona).

O wydanie takiej karty najczęściej możemy zawnioskować w systemie bankowości elektronicznej lub po wcześniejszym otwarciu konta - jeśli jesteśmy nowym klientem banku, który oferuje produkt.

Następnie decydujemy na jaką kwotę chcemy zasilić kartę i później mamy możliwość opłacania zakupów do kwoty, jaką wcześniej zasililiśmy kartę. To rozwiązanie zwiększa nasze bezpieczeństwo i pozwala lepiej kontrolować wydatki.

Należy jednak wiedzieć, że tego rodzaju karty, czasem posiadają ograniczone funkcje. Przykładowo, K@rta wirtualna ING Visa, umożliwia tylko na dokonywanie zakupów w internecie. Nie zapłacimy więc z jej wykorzystaniem za zakupy w sklepach stacjonarnych, ani też nie dokonany wypłaty środków z bankomatu.

Zalety i wady, czyli czy warto korzystać z karty wirtualnej?

Karty wirtualne, podobnie zresztą jak zwykłe karty fizyczne, posiadają swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się bliżej mocnym stronom tego rozwiązania, ale też ich wadom.

Bezpieczeństwo

Nie ma wątpliwości co do tego, że karta wirtualna jest bezpiecznym rozwiązaniem. Nie sposób jej zgubić, bo istnieje ona tylko na naszym cyfrowym koncie. W przypadku gdy stracimy dostęp do urządzenia, w którym mieliśmy dodaną kartę, możemy ją szybko zablokować, logując się na nasze konto np. przez laptopa. Dodatkowo, gdy do płatności wykorzystujemy takie rozwiązania jak Google Pay lub Apple Pay, chronią nas wielowarstwowe zabezpieczenia, zbudowane w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa co stanowi dodatkową barierę w przypadku nieplanowanego zgubienia karty.

Innowacyjne funkcje

Karty wirtualne, często są oferowane wraz z innowacyjnymi funkcjami, które nie zawsze są dostępne w przypadku zwykłych plastików.

Przykładem takiego rozwiązania jest tymczasowa blokada karty. Jeśli występują problemy, kartę wirtualną możemy tymczasowo zablokować w aplikacji, do czasu wyjaśnienia sprawy. Gdy rozwiążemy problem, kartę możemy ponownie aktywować i korzystać z niej tak jak wcześniej. Nie ma więc potrzeby wnioskowania wydanie duplikatu i ponoszenia kosztów, jakie są z tym zwykle związane.

Wygoda

Wygoda, to również znaczna zaleta kart wirtualnych. Taką kartę mamy zawsze przy sobie, bo jest ona dostępna w aplikacji na naszym telefonie. Również jak chodzi o samo wydanie karty, zazwyczaj jest ono natychmiastowe i odbywa się bez zbędnych formalności. W aplikacji ustawimy szybko limity płatności i sprawdzimy historię operacji.

Ograniczone funkcje największą wadą kart wirtualnych

Kiedy przyglądałem się cechom kart wirtualnych, znalazłem jedną bezsprzeczną wadę tego rozwiązania, która występuje w mniejszym lub większym stopniu, ale dotyczy praktycznie wszystkich kart wirtualnych. Tą wadą jest ograniczone możliwości transakcji, jakie możemy wykonać w ramach korzystania z karty wirtualnej. A konkretnie, o czym mowa?

wirtualne karty dołaczone do rachuku - ograniczenia

O ile zwykłym plastikiem zapłacimy za zakupy w internecie, w sklepie stacjonarnym oraz wybierzemy środki z bankomatu, tak w przypadku wirtualnego odpowiednika, nie zawsze mamy taką możliwość.

Najlepiej sytuacja wygląda w przypadku wirtualnych kart, będących kopią kart plastikowych, które dodajemy do Google Pay lub Apple Pay. Taką kartą zapłacimy za zakupy w sklepach stacjonarnych, czasami również w internecie, choć już nie zawsze.

Może być również problem w przypadku wypłat z bankomatu (urządzenie musi posiadać funkcje wypłat zbliżeniowych). Gdy nie możemy zapłacić kartą wirtualną, musimy znaleźć inne rozwiązanie, jak np. płatności kodem BLIK. Problem nie występuje w przypadku zwykłej karty fizycznej.

W przypadku, gdy mówimy o kartach, które istnieją tylko w świecie wirtualnym, bywa że ich możliwości są jeszcze bardziej ograniczone. Wspomniana wcześniej, Karta wirtualna ING Visa, służy do dokonywania płatności za zakupy internetowe. Nie możemy więc przy jej użyciu opłacić transakcji w sklepach stacjonarnych, nie mamy też możliwości wybrania środków z bankomatu.

Jak uzyskać kartę wirtualną?

Mimo wszystko uważam, że warto korzystać z kart wirtualnych. Argumentów przemawiających na ich korzyść jest wiele.

To nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale też fakt, że tego rodzaju rozwiązania, wpisują się w aktualne trendy. Należy więc oczekiwać wzrostu ich popularności, jak również rozwoju możliwości, jakie są w ramach tych produktów oferowane. Jak więc uzyskać dostęp do karty wirtualnej?

Najczęściej o tego rodzaju kartę, możemy zawnioskować w systemie bankowości elektronicznej instytucji, w której posiadamy już inny produkt, taki jak konto bankowe lub kartę kredytową. Taka karta jest wydawana niemal natychmiast, a formalności z tym związane są ograniczone do minimum.

Najbardziej innowacyjne instytucje, oferują możliwość korzystania tylko z karty wirtualnej lub ze specjalnych rozwiązań, takich jak na przykład karta wirtualna przedpłacona, z której możemy korzystać bez dodatkowych opłat, w ramach konta bankowego, jakie już posiadamy. Mówimy tu o kartach, które nie posiadają swojego plastikowego odpowiednika.

Wariantem, jest również karta wirtualna będąca cyfrową kopią karty fizycznej. Taką kartę dodajemy do Google Pay lub Apple Pay i od tej chwili możemy korzystać tylko z jej cyfrowej wersji. Opłata za korzystanie z takiej karty, jest taka sama jak w przypadku zwykłego plastiku, a więc nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami. Jeśli chcesz dodać kartę do GPay lub odpowiednika od Apple, postępuj zgodnie z instrukcjami, jakie znajdziesz w aplikacji Google Pay (Android) lub Wallet (Apple).

Więcej artykułów i porad
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - założyciel serwisu
Ł. Scheibinger
Założyłem serwis wordpress-1184652-4162271.cloudwaysapps.com. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia drewnianego ludzika w kapeluszu stojącego na kupce monet, co symbolizuje posiadany status rentiera

Jak zostać rentierem i dlaczego inwestowanie się opłaca?

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
ile wynosi płaca minimalna - obrazek artykułu

Ile wynosi minimalna krajowa dla studenta w 2022 roku?

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
konto dla gracza - obrazek artykułu

Konto dla graczy: czym jest i w jakim banku je otworzysz?

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
chevron-downchevron-down-circle