ranking kont - logo serwisu

Karta i usługa wielowalutowa - czym jest? Jak działa?

Wybierasz się za granicę? Warto skorzystać z usługi wielowalutowej. Dzięki niej możesz uniknąć dodatkowych opłat za płatności kartą w innym kraju. Tym bardziej, że usługa wielowalutowa zazwyczaj jest darmowa i powoli staje się standardowym rozwiązaniem, dostępnym dla coraz większej liczby użytkowników kont bankowych. Jak to działa?
płatności za granicą nie muszą się wiązać z prowizją za przewalutowanie
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Jeszcze kilka lat temu za transakcje w obcej walucie klienci płacili wysokie prowizje - dzisiaj, dzięki powszechnej dostępności usługi wielowalutowej, sytuacja zmieniła się o 180 stopni.
 • Usługa wielowalutowa pozwala na dokonywanie płatności bez kosztów przewalutowania lub umożliwia znaczące ograniczenie kosztów związanych z dokonywanymi transakcjami walutowymi.
 • Praktyczny przykład usługi wielowalutowej w mBanku, który znajdziesz w tym artykule, ilustruje sposób jej działania.
 • Usługa wielowalutowa zwykle jest darmowa i jej aktywacja nie wymaga zbędnych formalności.
 • Płatności bez prowizji dokonasz nie tylko korzystając z konta bankowego. Fintechy takie jak Revolut czy Curve, pozwalają na dokonywanie transakcji walutowych bez dodatkowych kosztów.

Jak wyglądał świat bez usługi wielowalutowej

Jeszcze kilka lat temu - wiele osób może pamiętać te czasy - płacenie za zakupy poza granicami kraju mogło się wiązać z niemałymi kosztami.

Nawet gdy dokonywaliśmy zakupów na niewielką kwotę, to na koniec dnia mogło nas spotkać niemiłe zaskoczenie. Bo nawet jeśli koszty zakupów rzeczywiście nie były wysokie, to wartość transakcji mogła okazać się znacznie wyższa niż wskazywałaby to cena na sklepowej półce.

Co mogło sprawić taką nieprzyjemną niespodziankę? Gdy dokonujesz transakcji bez usługi wielowalutowej, narażasz się na dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Co dodatkowo podwyższa koszty transakcji gdy nie korzystamy z usługi wielowalutowej:

 1. Prowizja za przewalutowanie. Do kwoty na paragonie, a więc do wartości transakcji, bank dodatkowo może doliczyć koszty za przewalutowanie, czyli nawet kilka procent prowizji od wartości całej transakcji.
 2. Wymiana walut - mniej istotna od prowizji, ale również mająca wpływ na koszty transakcji jest prowizja od wymiany walut. Jak wiadomo, koszty wymiany walut w banku do najtańszych nie należą (więcej możesz dowiedzieć się w tym artykule), a dodatkowo dokonując zakupów z automatycznym przewalutowaniem nie możemy tego w żaden sposób skontrolować.

Na szczęście tych dodatkowych, zbędnych kosztów, można w prosty sposób uniknąć, korzystając z usługi wielowalutowej.

Sytuacje, kiedy za płatności zagraniczne płaciliśmy wysoką prowizję, rzeczywiście mogły się wydarzać w przeszłości. Na szczęście, dzisiaj nie ma już takiego problemu. To za sprawą usługi wielowalutowej, która zyskała popularność w ostatnich latach. Karta wielowalutowa (tą nazwą będę posługiwać się zamiennie w tym artykule) to dzisiaj już praktycznie standard. Oferują ją największe banki działające na terytorium naszego kraju, a jednym z najlepszych rozwiązań jest to oferowane przez mBank.

W tej kwestii wiele pomogło pojawienie się na rynku Revoluta, którego znakiem rozpoznawczym jest właśnie karta walutowa, pozwalająca na dokonywanie transakcji poza granicami bez dodatkowych kosztów i prowizji.

Fintech z Wielkiej Brytanii, w bardzo szybkim tempie zyskał popularność w naszym kraju. Banki, chcąc pozostać konkurencyjne, musiały więc zadbać o dostępność rozwiązania, pozwalającego na dokonywanie płatności w walucie bez dodatkowych kosztów lub takie koszty znacznie zredukować. Karta wielowalutowa rozwiązuje problem związany z naliczaniem opłat za bezgotówkowe płatności zagraniczne.

Jak działa usługa wielowalutowa? Trochę teorii i praktyczny przykład

waluta - obrazek
Schemat działania karty wielowalutowej jest bardzo prosty i niewiele różni się od zwykłej karty, za pomocą której dokonujesz krajowych transakcji bezgotówkowych.

W jaki sposób działa usługa wielowalutowa? Najłatwiej będzie to zrozumieć, gdy posłużymy się przykładem.

Przyjmijmy, że wybierasz się do Niemiec, gdzie walutą jest Euro. Dzięki usłudze wielowalutowej, możesz zapłacić za swoje zakupy w obowiązującej walucie, bez dodatkowych kosztów. W tym celu, będziesz potrzebować tylko konta walutowego w Euro i karty z usługą wielowalutową. Jeśli nie masz takiego konta, możesz je otworzyć w bankowości elektronicznej w Twoim banku, często bez żadnych dodatkowych opłat.

Pierwszą zaletą usługi wielowalutowej jest więc fakt, że możesz korzystać z karty debetowej dołączonej do Twojego konta w PLN. Nie musisz więc wnioskować o nową kartę, co mogłoby wiązać się z dodatkowymi kosztami. Korzystasz cały czas z jednej, tej samej karty, do której masz podpięte rachunki walutowe i "zwykłe" konto w PLN. Jeśli występują warunkowe opłaty, to możliwości ich uniknięcia pozostają takie same jak wcześniej, inaczej mówiąc - nic się w tej kwestii nie zmienia.

Gdy dokonujesz transakcji, przy użyciu karty, system automatycznie rozpoznaje walutę. Pieniądze zostaną pobrane z właściwego konta walutowego. Ważne więc, aby posiadać odpowiednią ilość środków na koncie walutowym.

Jeśli dokonujesz płatności w Euro, system automatycznie pobierze środki z Twojego konta walutowego w Euro. Nie poniesiesz wtedy dodatkowych opłat za przewalutowanie transakcji, a płatność nie jest obciążona prowizją.

W jakich walutach można korzystać z usługi wielowalutowej?

Zazwyczaj bank oferuje możliwość założenia konta walutowego w ograniczonej ilości walut. Najczęściej spotykanymi walutami są:

 • euro (EUR),
 • dolary amerykańskie (USD),
 • funty brytyjskie (GBP)
 • franki szwajcarskie (CHF).

Co w sytuacji, kiedy wybierasz się do kraju, gdzie obowiązuje inna waluta, np. lecisz do Islandii, gdzie obowiązującą walutą jest Korona Islandzka (ISK)?

Możliwości są dwie. Jeden: bank oferuje możliwość założenia konta walutowego w wybranej przez Ciebie walucie. I wtedy sprawa jest prosta. Zwyczajnie nie płacisz prowizji za transakcje walutowe.

Jeśli jednak bank nie oferuje możliwości otwarcia rachunku w wybranej walucie, wtedy najzwyczajniej nie będziesz mógł podpiąć takiego konta walutowego do Twojej karty wielowalutowej. Jednak i w tym przypadku usługa wielowalutowa może Ci dać korzyść. W jaki sposób?

 • Karta wielowalutowa pozwoli Ci dokonać płatności bez prowizji. Jedyny koszt, z jakim wiąże się wtedy przewalutowanie transakcji, to koszt wymiany walut. Może to być kurs oferowany przez Organizację taką jak Visa czy Mastercard lub kurs NBP.
 • Dzięki karcie wielowalutowej, prowizja od przewalutowania będzie niższa, niż wtedy, gdy taka usługa jest wyłączona.

Usługa wielowalutowa mBanku - praktyczny przykład

Jak to działa w praktyce? Weźmy przykład popularnej karty wielowalutowej w mBanku.*

 • Konto walutowe w tym banku, czyli eKonto walutowe, pozwala na dokonywanie transakcji w 11 walutach. Są to: JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK, EUR, USD, CHF, GBP.
 • Prowizja za przewalutowanie w przypadku płatności w tych walutach nie jest pobierana. Pamiętaj, żeby zapewnić dostęp do odpowiedniej ilości środków na koncie.
 • Jeśli dokonujesz płatności kartą debetową do konta w innych walutach, wtedy poniesiesz niższą prowizję niż standardowo. W zależności od wydawcy karty, będzie to: 3,5% - Visa oraz 0,5% w przypadku Mastercard. (Bez włączonej usługi wielowalutowej koszt wynosi ok. 6 %).

* Aktualizacja: 01.10.2021

Usługa wielowalutowa w mBanku vs. Revolut: porównanie popularnych ofert

mBank posiada jedną z najbardziej korzystnych ofert, jeśli chodzi o usługę wielowalutową. To głównie za sprawą dobrej dostępności walut oraz korzystnej oferty jak chodzi o same konta walutowe. 

Konkurencją jest Revolut. Ich propozycję opisałem szerzej w ostatnich akapitach tego artykułu. Tymczasem zapraszam Cię do porównania najważniejszych cech popularnych ofert usługi wielowalutowej: Revoluta i mBanku. 

mBank
Revolut
Dostępność walut w ofercie
11 walut
(EUR, USD, GBP, CHF, JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK)
27 walut
(EUR, USD, GBP, CHF, AUD, BGN, CZK, DKK, HKD, HRK, HUF, ILS, ISK, JPY, MAD, MXN, NOK, NZD, QAR, RON, RSD, RUB, SAR, SEK, SGD, THB, TRY)
Podstawowe koszty
0 / 7 zł
(Warunkowej opłaty za kartę płatniczą unikniesz dokonując transakcji na kwotę min. 350 zł w miesiącu.)
0 / 14,99 / 29,99 / 49,99 zł 
(Koszy zależą od planu, który wybierasz. Koszty dotyczą kolejno planów: Standard / Plus / Premium / Metal.)
Bankomaty w kraju
0 / 2,5 zł
(0 zł przy wypłacie w kwocie min. 100 zł.)
0 zł / 2% min. 5 zł
(Darmowe wypłaty do limitu. Limity różnią się w zależności od planu. Dla planów Standard / Plus / Premium / Metal wynoszą kolejno: 800 zł lub 5 wypłat / 800 zł / 1600 zł / 3000 zł w miesiącu rozliczeniowym.)
Bankomaty za granicą
0 zł
(Uważaj na dodatkowe koszty np. koszty operatora bankomatu lub prowizja za przewalutowanie transakcji.)
0 zł / 2% min. 5 zł
(Prowizja naliczana na takich samych zasadach, jak za wypłaty z bankomatów w kraju. Uważaj na dodatkowe koszty, np. koszty operatora bankomatu.)
Przewalutowanie transakcji w innych walutach
3,5% / 0,5% 
(Karty Visa / Mastercard; z włączoną usługą wielowalutową)
Kurs międzybankowy
(Bez dodatkowych prowizji)
Wybierz

eKonto

Wybierz

Revolut

Opracowanie własne. Aktualizacja: 01.10.2021

Jakie banki oferują kartę wielowalutową?

Dzisiaj transakcji na całym świecie, bez dodatkowych kosztów przewalutowania lub z kosztami niższymi niż normalnie, mogą dokonywać klienci indywidualni większości dużych banków, działających w naszym kraju. Są wśród nich takie banki, jak:

 • Alior Bank
 • Bank Pekao
 • BNP Paribas
 • Citi Handlowy
 • Credit Agricole
 • Getin Bank
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • PKO BP
 • Santander Bank

Ile to kosztuje?

Usługę wielowalutową można aktywować i korzystać z niej, często bez dodatkowych opłat. Tak sytuacja wygląda choćby na opisanym przykładzie mBanku, gdzie można dokonywać płatności w 11 walutach. Za usługę wielowalutową nie zapłacimy również w Banku ING (Konto Direct) czy w Citi Banku, który oferuje CitiKonto (usługa Citi Global Wallet).

Jeśli korzystanie z karty debetowej wiąże się z warunkowymi opłatami, wtedy należy spełnić te warunki, aby uniknąć opłaty za kartę. Dodanie usługi walutowej do karty płatniczej w tym przypadku nic nie zmienia, a warunki uniknięcia opłat pozostają takie same jak wcześniej.

W tabeli opłat i prowizji Twojego banku znajdziesz szczegółowe informacje na temat korzystania z karty wielowalutowej i ew. opłat, z którym mogą się wiązać.

Bez zbędnych formalności

Kolejną zaletą opisywanej usługi wielowalutowej jest fakt, że można zacząć z niej korzystać bez zbędnych formalności. Jeśli posiadasz konto osobiste w polskich złotych, które jest aktywne, a Twoja tożsamość została potwierdzona (w niektórych przypadkach, jak np. otwieranie konta przez selfie, konieczne może być potwierdzenie tożsamości w placówce banku), wtedy konto walutowe możesz założyć przez internet.

Następnie, również tym sposobem aktywujesz usługę wielowalutową - możesz to zrobić w bankowości elektronicznej, czyli korzystając z bankowej aplikacji mobilnej Twojego banku lub serwisie transakcyjnym - bankowość internetowa.

O ile korzystanie z usługi wielowalutowej może wiązać się z opłatami, w szczególności jeśli usługa jest dostępna w formie pakietu (takie rozwiązanie też jest możliwe), to jeśli chodzi o samą aktywację, to w przypadku włączenia, opłata zwykle nie występuje (Usługę można włączyć za darmo).

Płatności za granicą nie tylko z kartą do konta bankowego

W tym artykule mogłeś się dowiedzieć czym jest usługa i karta wielowalutowa, w jaki sposób działają oraz jakie korzyści wiążą się z dokonywaniem transakcji bezgotówkowych poza granicami kraju, korzystając z opisywanych rozwiązań.

Podczas gdy usługa wielowalutowa jest dzisiaj dobrze dostępna w ofercie banków, to warto wiedzieć, że duży wpływ na jej upowszechnienie miał rozwój FinTechów, oferujących tego rodzaju innowacyjne rozwiązania, pozwalające na ograniczenie opłat związanych z transakcjami kartą za granicą. O Revolucie mogłeś już przeczytać przy okazji porównania ich oferty z usługą mBanku. W dalszej części znajdziesz więcej informacji na temat tego fintechu.

Revolut

Revolut, to firma założona w 2015 roku w Londynie. I choć FinTech daje dostęp do wielu rozwiązań (są wśród nich: Planer Budżetu, Sejfy osobiste Vault), to jest kojarzony przede wszystkim z możliwością dokonywania korzystnych płatności zagranicznych, dzięki karcie walutowej.

Karta Revolut, podobnie jak prowadzenie rachunku, w podstawowym planie są darmowe i można korzystać z nich bez dodatkowych opłat czy prowizji.

W aplikacji mobilnej Revolut, możemy otworzyć konto walutowe w blisko 30 walutach i dokonywać w ten sposób płatności za granicą bez dodatkowych kosztów.

Płatność w pozostałych walutach odbywa się bez prowizji od przewalutowania, po kursie międzybankowym, więc jest to również dobry sposób na dokonywanie płatności w walucie obcej, nawet w krajach, które korzystają z mniej popularnych jednostek walutowych.

Revolut stanowi alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. To firma zrodzona w digitalu dlatego może zyskać sympatię osób, które doceniają różnego rodzaju innowacyjne rozwiązania. Z drugiej strony wraz z rozpowszechnieniem usługi wielowalutowej w bankach, karta walutowa, czyli to co wyróżniało Revoluta w Polsce - choć pozostaje jednym z najlepszych rozwiązań w swojej kategorii - przestała być tak unikatowa, jak wcześniej.

Podsumowanie

Argumentów na korzyść karty wielowalutowej jest sporo. Ze względu na rozpowszechnienie tej usługi, szczególnie w związku z tym, że jest ona dostępna praktycznie bez żadnych dodatkowych opłat, trudno sobie wyobrazić płatności zagraniczne bez tego rozwiązania.

Pytania mogą pojawić się pojawić kwestii tego, jaką ofertę wybrać. Tutaj należy uwzględnić przede wszystkim dostępność walut, ale również inne koszty np. związane z wypłatą z bankomatów za granicą. Optymalnym rozwiązaniem jest takie, które pozwala dokonywać płatności i wypłat z bankomatów za granicą bez prowizji. Wybrane oferty znajdziesz w tym artykule.

źródła - ikona

Źródła

 • Banki gonią Revoluta. Porównaliśmy karty wielowalutowe, https://www.bankier.pl/wiadomosc/Karta-wielowalutowa-w-banku-porownanie-ofert-Pekao-mBank-i-inni-7709246.html
Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
obrazek prezentuje kartę z kłódką, co symbolizuje proces zastrzegania karty płatniczej

Zastrzeżenie i blokada karty płatniczej – jak szybko zablokować dostęp do środków na koncie?

PRZECZYTAJ → 
zagraniczne konto - obrazek

Zagraniczne konto bankowe - jak i gdzie je założyć?

PRZECZYTAJ → 
przelewy - obrazek wyróżniający

Przelewy w Weekend: 4 sposoby na szybki transfer w sobotę i niedzielę

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka