Ranking Kont Bankowych - logo RankingKont.pl

Zobacz konto z najwyższą premią w Maju 2021

Karta i usługa wielowalutowa - jak działa?

Wybierasz się za granicę? Warto skorzystać z usługi wielowalutowej. Dzięki niej możesz uniknąć dodatkowych opłat za płatności kartą w innym kraju. Tym bardziej, że usługa wielowalutowa zazwyczaj jest darmowa i powoli staje się standardowym rozwiązaniem, dostępnym dla coraz większej liczby użytkowników kont bankowych. Jak to działa?
kalendarz ikona
autor ikona
kategorie ikona
Opublikowano: 
26 stycznia 2021 
Autor: 
Łukasz Scheibinger
Kategoria: 
zysk ikona
Uwaga, promocja!
Sprawdź, jak możesz skorzystać w promocji, którą dla Ciebie wybraliśmy.
POKAŻ PROMOCJE
zyskaj nawet 960 zł z kontem w Alior Banku
Rekordowa premia - zyskaj 960 zł
W tym nawet 240 zł zwrotu za płatności mobilne w rok
11 korzyści do wyboru - dwie pierwsze za darmo (np. darmowe bankomaty)
Warunkowo darmowe konto
Otwórz konto w 100% online, bez wychodzenia z domu
płatności za granicą nie muszą się wiązać z prowizją za przewalutowanie

Jak było wcześniej...

Pamiętam jak kilka lat temu, będąc za granicą, wybrałem się do sklepu, żeby zrobić podstawowe zakupy. Był to dyskont dlatego przyjąłem założenie, że koszty transakcji do najwyższych należeć nie będą. Nie miałem przy sobie gotówki dlatego musiałem zapłacić kartą debetową, wydaną do polskiego konta, w walucie PLN.

Na koniec dnia spotkało mnie niemiłe zaskoczenie. Pomimo, ze koszty zakupów rzeczywiście nie były wysokie, to jednak wartość transakcji okazała się znacznie wyższa niż mógłbym to policzyć, sprawdzając cenę na rachunku.

Z czego wynikała ta różnica? To za sprawą dwóch czynników:

 1. Prowizja za przewalutowanie - to najważniejszy czynnik. Do kwoty na paragonie, a więc do wartości transakcji, bank dodatkowo doliczył koszty prowizji za przewalutowanie, czyli kilka procent od wartości całej transakcji.
 2. Wymiana walut - mniej istotna od prowizji, ale również mająca wpływ na koszty, mogła być wymiana walut. Mógłbym zaoszczędzić na wymianie walut, gdybym zrobił to wcześniej w kantorze internetowym (więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w tym artykule).

Takie sytuacje rzeczywiście, mogły się wydarzać w przeszłości i było niekorzystnym rozwiązaniem, także patrząc w szerszej perspektywie. To w pewien sposób wymuszało konieczność noszenia przy sobie gotówki, często wysokich kwot, co do bezpiecznych praktyk nie należy. Teoretycznie mógłbym też wyrobić kartę do konta walutowego, ale to dodatkowa karta, prawdopodobnie też - dodatkowe koszty.

Na szczęście, dzisiaj nie mamy już takiego problemu. To za sprawą usługi wielowalutowej, która zyskała popularność w ostatnich latach. Karta wielowalutowa - tą nazwą będę posługiwać się zamiennie - to dzisiaj już praktycznie standard, dostępny w większości banków w Polsce.

Wiele pomogło pojawienie się Revoluta, którego znakiem rozpoznawczym jest właśnie karta walutowa, pozwalająca na dokonywanie transakcji poza granicami bez dodatkowych kosztów. Fintech z Wielkiej Brytanii, w bardzo szybkim tempie zyskał milion użytkowników w naszym kraju. Banki, chcąc pozostać konkurencyjne, musiały więc zadbać o dostępność rozwiązania, pozwalającego na dokonywanie płatności w walucie bez dodatkowych kosztów lub takie koszty znacznie zredukować.

Karta wielowalutowa, dostępna dzisiaj w większości banków w Polsce, rozwiązuje właśnie ten problem.

Jak działa usługa wielowalutowa?

waluta - obrazek

Przyjmijmy, że wybierasz się do Niemiec, gdzie walutą jest Euro. Dzięki usłudze wielowalutowej, możesz zapłacić za swoje zakupy w obowiązującej walucie, bez dodatkowych kosztów. W tym celu, będziesz potrzebować tylko konta walutowego w Euro. Jeśli go nie masz, możesz je otworzyć w bankowości elektronicznej, w Twoim banku, zwykle bez dodatkowych opłat.

Zaletą usługi wielowalutowej jest fakt, że możesz korzystać z karty debetowej dołączonej do Twojego konta w PLN. Nie musisz więc wnioskować o nową kartę, co mogłoby wiązać się z dodatkowymi kosztami. Korzystasz cały czas z jednej, tej samej karty, do której masz podpięte rachunki walutowe i konto w PLN. Jeśli występują warunkowe opłaty, to możliwości ich uniknięcia pozostają takie same, jak wcześniej, inaczej mówiąc - nic się w tej kwestii nie zmienia.

Gdy dokonujesz transakcji, przy użyciu karty, system automatycznie rozpoznaje walutę. Pieniądze zostaną pobrane z konta walutowego, przypisanego do wybranej waluty. Ważne więc, aby posiadać odpowiednią ilość środków na koncie walutowym. Trzymając się przykładu, jeśli dokonujesz płatności w Euro, system automatycznie pobierze środki z Twojego konta walutowego w Euro. Nie poniesiesz wtedy dodatkowych opłat za przewalutowanie transakcji, a płatność nie jest obciążona prowizją (co jest standardem w przypadku, gdy nie korzystasz z usługi wielowalutowej).

Co, gdy bank nie oferuje konta w walucie, z której chcesz skorzystać?

Zazwyczaj jest tak, że bank oferuje możliwość założenia konta walutowego w ograniczonej ilości walut - najczęściej spotykane są rachunki w Euro (EUR), Dolarach Amerykańskich (USD), Funtach Brytyjskich (Funt Szterling, GBP) i Frankach Szwajcarskich (CHF). Co jeśli wybierasz się do kraju, gdzie obowiązuje inna waluta, np. lecisz do Islandii, gdzie walutą jest Korona Islandzka (ISK)?

Jeśli bank nie oferuje możliwości otwarcia rachunku w wybranej walucie, wtedy zwyczajnie nie będziesz mógł podpiąć takiego konta w celu dokonania płatności, jednak i w tym przypadku możesz odnieść korzyść dzięki usłudze wielowalutowej. Mamy wtedy takie możliwości:

 • Karta wielowalutowa pozwoli Ci dokonać płatności bez prowizji. Jedyny koszt, z jakim wiąże się wtedy przewalutowanie transakcji, to koszt wymiany walut. Może to być kurs oferowany przez Organizację taką jak Visa czy Mastercard lub kurs NBP.
 • Dzięki karcie wielowalutowej, prowizja od przewalutowania będzie niższa, niż wtedy, gdy taka usługa jest wyłączona.

Usługa wielowalutowa mBank - praktyczny przykład

Jak to działa w praktyce? Weźmy przykład popularnej karty wielowalutowej w mBanku.*

 • Konto walutowe w tym banku, czyli eKonto walutowe, pozwala na dokonywanie transakcji w 11 walutach. Są to: JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK, EUR, USD, CHF, GBP.
 • Prowizja za przewalutowanie w przypadku płatności w tych walutach nie jest pobierana. Pamiętaj, żeby zapewnić dostęp do odpowiedniej ilości środków na koncie.
 • Jeśli dokonujesz płatności kartą debetową do konta w innych walutach, wtedy poniesiesz niższą prowizję niż standardowo. W zależności od wydawcy karty, będzie to: 3,5% - Visa (normalnie, czyli bez u. wielowalutowej to 5,9%) oraz 0,5% w przypadku Mastercard (normalnie: 3%).

* Aktualne na dzień publikacji artykułu.

Jakie banki oferują kartę wielowalutową?

Dzisiaj transakcji na całym świecie, bez dodatkowych kosztów przewalutowania lub z kosztami niższymi niż normalnie, mogą dokonywać klienci indywidualni większości dużych banków, działających w naszym kraju. Są wśród nich takie banki, jak:

 • Alior Bank
 • Bank Pekao
 • BNP Paribas
 • Citi Handlowy
 • Credit Agricole
 • Getin Bank
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • PKO BP
 • Santander Bank

Ile to kosztuje?

Usługę wielowalutową można aktywować i korzystać z niej, często bez dodatkowych opłat. Tak sytuacja wygląda choćby na opisanym przykładzie mBanku, gdzie można dokonywać płatności w 11 walutach. Za usługę wielowalutową zapłacimy również w Banku ING (Konto Direct) czy w Citi Banku, który oferuje CitiKonto (usługa Citi Global Wallet).

Jeśli korzystanie z karty debetowej wiąże się z warunkowymi opłatami, wtedy należy spełnić te warunki, aby uniknąć opłaty za kartę. Dodanie usługi walutowej do karty płatniczej w tym przypadku nic nie zmienia, a warunki uniknięcia opłat pozostają takie same.

W tabeli opłat i prowizji Twojego banku znajdziesz szczegółowe informacje na temat korzystania z karty wielowalutowej i ew. opłat, z którym mogą się wiązać.

Bez zbędnych formalności

Kolejną zaletą opisywanej usługi jest fakt, że można zacząć z niej korzystać bez zbędnych formalności. Jeśli posiadasz konto osobiste w polskich złotych, które jest aktywne, a Twoja tożsamość została potwierdzona (w niektórych przypadkach, jak np. otwieranie konta przez selfie, konieczne może być potwierdzenie tożsamości w placówce banku), wtedy konto walutowe możesz założyć przez internet.

Następnie, również tym sposobem aktywujesz usługę wielowalutową - możesz to zrobić w bankowości elektronicznej, czyli korzystając z aplikacji mobilnej Twojego banku lub serwisie transakcyjnym - bankowość internetowa.

O ile korzystanie z usługi wielowalutowej może wiązać się z opłatami, w szczególności jeśli usługa jest dostępna w formie pakietu (takie rozwiązanie też jest możliwe), to jeśli chodzi o samą aktywację, to w przypadku włączenia, opłata zwykle nie występuje (Usługę można włączyć za darmo).

Płatności za granicą nie tylko z kartą do konta bankowego

W tym artykule mogłeś się dowiedzieć czym jest usługa i karta wielowalutowa, w jaki sposób działają oraz jakie korzyści wiążą się z dokonywaniem transakcji bezgotówkowych poza granicami kraju, korzystając z opisywanych rozwiązań.

Podczas gdy usługa wielowalutowa jest dzisiaj dobrze dostępna w ofercie banków, to warto wiedzieć, że duży wpływ na jej upowszechnienie miał rozwój FinTechów, oferujących tego rodzaju innowacyjne rozwiązania, pozwalające na ograniczenie opłat związanych z transakcjami kartą za granicą. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o jednym z topowych fintechów, którego flagowym produktem jest właśnie karta walutowa.

Revolut

Revolut, to firma założona w 2015 roku w Londynie. I choć FinTech daje dostęp do wielu rozwiązań (są wśród nich: Planer Budżetu, Sejfy osobiste Vault), to jest kojarzony przede wszystkim z możliwością dokonywania korzystnych płatności zagranicznych, dzięki karcie walutowej.

Karta Revolut, podobnie jak prowadzenie rachunku, w podstawowym planie są darmowe i można korzystać z nich bez dodatkowych opłat czy prowizji.

W aplikacji mobilnej Revolut, możemy otworzyć konto walutowe w blisko 30 walutach i dokonywać w ten sposób płatności za granicą bez dodatkowych kosztów.

Płatność w pozostałych walutach odbywa się bez prowizji od przewalutowania, po kursie międzybankowym, więc jest to również dobry sposób na dokonywanie płatności w walucie obcej, nawet w krajach, które korzystają z mniej popularnych jednostek.

Revolut stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. To firma zrodzona w digitalu dlatego może zyskać sympatię osób, które doceniają różnego rodzaju innowacyjne rozwiązania. Z drugiej strony wraz z rozpowszechnieniem usługi wielowalutowej w bankach, karta walutowa, czyli to co wyróżniało Revoluta w Polsce - choć pozostaje jednym z najlepszych rozwiązań w swojej kategorii - przestała być tak unikatowa, jak wcześniej.

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu:

Udostępnij ten wpis:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
crosschevron-down-circlechevron-right-circle