logo serwisu Ranking Kont porównującego najlepsze oferty produktów finansowych oraz udostępniającego wartościowe i unikalne opracowania

Czym jest przelew własny?

Przelew własny to rodzaj przelewu, który jest wykonywany między własnymi rachunkami klienta, w tym samym banku. Zazwyczaj jest operacją darmową, a zaksięgowanie transakcji następuje w czasie rzeczywistym. W tym artykule poznasz najważniejsze cechy przelewu własnego.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
ikona kategorii
obrazek do artykułu o przelewie własnym
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Przelew własny jest rodzajem przelewu bankowego.
 • O przelewie własnym mówimy, gdy dokonujesz przelewu środków na swoje konto, ale w tym samym banku.
 • Przelew własny najczęściej jest darmowy i zostanie zaksięgowany w trybie natychmiastowym.

Co charakteryzuje przelew własny?

Możliwe, że posiadasz dwa konta w jednym banku lub nawet więcej rachunków bankowych w tej samej instytucji. W jednym banku możesz mieć np.:

 • konto osobiste (ROR),
 • konto oszczędnościowe,
 • konto walutowe.

Jeśli dokonujesz przelewów między swoimi kontami w jednym banku, wtedy realizujesz tzw. przelew własny. Jego najważniejsze cechy to:

 1. Taki przelew zazwyczaj jest darmowy.
 2. Przelew własny najczęściej zostanie zaksięgowany na Twoim koncie w czasie rzeczywistym.

Może się zdarzyć, że uczestnicząc w promocji bankowej, oprócz premii pieniężnej otrzymasz też wyższe oprocentowanie na start na rachunku oszczędnościowym. Kiedy przelewasz pieniądze z konta osobistego, na konto oszczędnościowe w tym samym banku - znajdą się one na oprocentowanym rachunku praktycznie natychmiast, a Ty nic za taką operację nie zapłacisz. Tak działa przelew własny.

ikona rankingu

Porównaj najlepsze konta

Dwa konta w jednym banku czy kilka kont w różnych bankach? Porównaj najlepsze rachunki i zobacz jaką premię na start możesz zyskać.

ZOBACZ: Ranking Kont Osobistych »
Premie do 350 zł
AUTOPROMOCJA
ranking kont bankowych na rankingkont.pl - favicon

Odstępstwa od reguły

Powinieneś wiedzieć, że mogą jednak wystąpić pewne odstępstwa od reguły. Oto one:

 • W niektórych przypadkach przelew własny może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Np. gdy przelewasz pieniądze z konta oszczędnościowego na konto osobiste. Niektóre banki pozwalają wykonać tylko jedną tego rodzaju transakcje w miesiącu bez opłat, podczas gdy każda kolejna wiąże się z jednorazową prowizją. Taką strategię stosuje np. Bank Millennium, w którym pierwszy przelew z konta oszczędnościowego jest darmowy, a drugi i każdy kolejny w tym samym miesiącu jest obciążony opłatą 7,5 zł. (Ta zależność nie występuje w przypadku przelewów z konta osobistego, na konto oszczędnościowe).
 • Nie wszystkie przelewy własne zostaną zaksięgowane natychmiast. Szczególnie w przypadku własnych przelewów na konto w innej walucie (np. gdy realizujesz przelew z konta walutowego w Euro na konto w PLN), czas oczekiwania może się nieznacznie wydłużyć (do jednego dnia roboczego).

Polecenie przelewu własnego - jak wykonać przelew na swoje konto?

Przelew własny wykonujesz w podobny sposób jak zwykły przelew online. Oto jak możesz go zrealizować:

 1. W aplikacji mobilnej Twojego banku wybierz "przelew własny". (Nie wybieraj formularza "zwykły przelew" lub "przelew krajowy" itp., ponieważ służy on do realizacji innego rodzaju przelewu).
 2. Uzupełnij informacje takie jak: kwota i tytuł przelewu. Nie musisz podawać danych odbiorcy, ponieważ pieniądze wysyłasz na swoje konto, w tym samym banku.
 3. Sprawdź poprawność wprowadzonych danych i zatwierdź transakcję. W przypadku przelewu własnego dodatkowa autoryzacja (np. kodem SMS) zazwyczaj nie jest wymagana.
Ekran aplikacji PeoPay prezentujący funkcję wykonywania przelewu własnego między rachunkami użytkownika
Przykład: przelew własny wykonasz w aplikacji banku.

W formularzu przelewu własnego możesz też określić przyszłą datę realizacji. Niektóre banki pozwalają również ustawić zlecenie stałe dla przelewów własnych. Może to okazać się przydatne, jeśli np. jakąś część wypłaty od swojego pracodawcy, chcesz regularnie przelewać na swoje konto oszczędnościowe albo specjalne subkonto, które służy do realizacji określonego celu finansowego.

Przelew własny a warunki uniknięcia opłat za konto bankowe

Przejdźmy teraz do kolejnej kwestii.

Zazwyczaj w celu uniknięcia opłat za ROR (konto osobiste), powinieneś spełnić określone warunki aktywności. Warunki te zazwyczaj odnoszą się do transakcji kartą (np. transakcje kartą na kwotę min. 300 zł w miesiącu) oraz zapewnienia wpływów na konto w określonej kwocie (np. 1000 zł miesięcznie).

Uwaga! Realizacja przelewu własnego (np. z konta oszczędnościowego na konto osobiste), nie musi sprawić, że spełnisz warunek uniknięcia opłaty za konto. Oto przykład:

 • Jednym z wymagań Banku Millennium (Millennium 360), jest zapewnienie wpływów zewnętrznych na kwotę min. 1000 zł. Przelew musi być zrealizowany z konta w innym banku lub z konta w Banku Millennium, które nie należy do ciebie. W tym przypadku własny przelew nie spełnia warunku uniknięcia opłat.

Z inną procedurą spotkają się klienci indywidualni posiadający konto w Santander Banku:

 • Użytkownicy Konta Jakie Chcę, w celu uniknięcia warunkowej opłaty, powinni zapewnić wpływy na konto w kwocie min. 500 zł miesięcznie. Jak dowiedziałem się od pracownika banku, ważniejszy od źródła wpływu, jest sam fakt zapewnienia wpłaty na konto. W takiej sytuacji wpłata z konta oszczędnościowego na konto osobiste (przelew własny), zwolni Cię z warunkowej opłaty za korzystanie tego rachunku. (Pamiętaj, że w celu uniknięcia opłat za to konto, trzeba też spełnić drugi warunek związany z płatnościami kartą).

Przelew własny a warunki promocji bankowych

Czy realizując przelewy własne, spełnisz warunki promocji, pozwalające na uzyskanie określonej nagrody? Dużo zależy od decyzji banku lub organizatora promocji.

Zwykle regulamin promocji określa jakie rodzaje transakcji są wykluczone ze spełnienia określonych warunków aktywności.

Na przykład, wymaganiem w celu uzyskania premii, może być zapewnienie wpływu na konto w kwocie 500 zł miesięcznie przez 3 kolejne miesiące z zastrzeżeniem, że:

 • nie mogą być to wpłaty własne (np. we wpłatomacie lub w oddziale banku);
 • nie mogą to być przelewy między rachunkami w tym samym banku, należącymi uczestnika promocji (przelewy własne).
waluty ikona

Praktyczna zasada

Jeśli warunkiem promocji jest zapewnienie wpływów na konto, najlepiej, kiedy te wpływy pochodzą z rachunku w innym banku. Idealnie, gdy nadawcą przelewu jest inna osoba lub podmiot (np. twój pracodawca). W takiej sytuacji nie tylko spełnisz warunki promocji (i zyskasz premię), ale też zaoszczędzisz sporo czasu na rozstrzyganie ewentualnych sporów.

Co nie jest przelewem własnym?

Ostatnią kwestią, jaką zamierzam poruszyć w tym artykule, jest to, co nie jest przelewem własnym:

 • Przelewem własnym nie jest każde polecenie przelewu realizowane na konto innego odbiorcy (niż Ty sam / sama).
 • Przelewem własnym nie jest przelew na Twoje własne konto, ale takie, które posiadasz w innym banku niż ten, z którego zlecasz przelew. Mówimy wtedy o "przelewie zewnętrznym".

Podsumowanie najważniejszych informacji o przelewach własnych

Jak widzisz, pozornie proste zagadnienie, jakim jest "przelew własny", kiedy weźmiemy je pod lupę, wcale takie oczywiste i jednoznaczne nie jest.

Dobrze jednak mieć lepsze zrozumienie takich pojęć. 

Korzystając z bankowości internetowej lub mobilnej, realizując przelewy, możesz spotkać się z nimi na co dzień. 

Przelew na rachunek własny co prawda do najpopularniejszych rodzajów zleceń wcale nie należy, jednak w określonych sytuacjach może okazać się dla ciebie bardzo przydatny!

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


Zobacz Polecaną Promocję
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
baner prezentujący aktualną promocję konta osobistego dla młodych w Banku Pekao z możliwym zyskiem do 200 zł
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
instrukcje dotyczące płatności telefonem

Jak płacić iPhonem, urządzeniem z Androidem oraz telefonem bez NFC? (instrukcje)

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat płatności telefonem Revolut

Płatności telefonem Revolut - o tym warto wiedzieć

PRZECZYTAJ → 
karty przedpłacone: obrazek do artykułu

Karta przedpłacona: najważniejsze funkcje i praktyczne zastosowania

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle