logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
18/01/2021
autor ikona
Redakcja

Aplikacja do płacenia telefonem - jakie są możliwości?

Płacenie kartą stało się bardzo popularne. Jest to spowodowane wieloma czynnikami takimi jak wygoda czy bezpieczeństwo. Jedną kartę jest mimo wszystko ukryć łatwiej niż cały plik gotówki. Niemniej jednak branża fintechu intensywnie się rozwija i w ostatnich latach dała ludziom wiele nowych możliwości takich jak płacenie telefonem. Czy możliwość płacenia telefonem zdobędzie aż taką popularność jak płacenie kartą? Jakie zalety ma płacenie telefonem, że warto z tej metody skorzystać?
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona promocji
POLECANA OFERTA
mBank logo

Zyskaj 300 zł

200 zł - bonus za otwarcie konta i aktywność

50 zł - otwarcie konta na selfie lub e-dowód

50 zł - za otwarcie konta dla dziecka

1,8% - oprocentowanie rachunku "Moje Cele"

SPRAWDŹ
artykuł na temat aplikacji do płacenia telefonem
spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 04/11/2021
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@rankingkont.pl

Czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy płacenie telefonem jest sposobem bezpiecznym. Jak najbardziej jest! Płatności za pomocą telefonu – czy to przy użyciu aplikacji banków, czy też BLIKA, chronione są w sposób wielopoziomowy. Często trzeba wpisać hasło, PIN – a czasami, aby potwierdzić płatność potrzebny jest też odcisk palca lub Face ID (skan twarzy).

Mowa tutaj o zabezpieczeniach aplikacji do płacenia telefonem. Warto także policzyć zabezpieczenia samego telefonu, który często odblokowywany jest na odcisk palca bądź na PIN, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

bankowość mobilna ikona

Bezpieczeństwo płatności mobillnych

Więcej na ten temat, dowiesz się czytając artykuł: Czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

Czy płacenie telefonem jest proste?

Wiele osób zastanawia się, czy płatność telefonem jest prostsza od płatności kartą. Jest to równie proste, co płacenie kartą, ale ma jedną dodatkową zaletę – w dzisiejszych czasach telefon ciężko jest zostawić w domu i go zapomnieć. Szczególnie młode pokolenie jest bardzo przywiązane do swoich smartfonów. Jeżeli więc do tej pory zdarzało ci się zapomnieć z domu portfela i wziąć tylko swój telefon – to dzięki aplikacji do płacenia telefonem nie będziesz mieć trudności z kupowaniem rzeczy w sklepie.

ikona promocji

Sprawdź aktualne promocje

Dodatkowa premia za płacenie telefonem? Sprawdź aktualne promocje bankowe i poszukaj oferty, gdzie za dokonywanie płatności mobilnych możesz zyskać premię!

Zobacz dostępne promocje

Google Pay – płatność telefonem z systemem Android

Google Pay to rozwiązanie tego, jak można płacić telefonem, w którym zainstalowany jest system Android. Posiadając Google Pay, można płacić zarówno w Internecie, jak i w sklepach stacjonarnych. Zaletą aplikacji Google Pay jest fakt, że skutecznie chroni ona twoje dane, więc masz pewność, że każda wykonana przez ciebie transakcja jest bezpieczna.

Ułatwieniem podczas płacenia za pomocą Google Pay jest fakt, że nie trzeba dodatkowo podawać żadnych danych w trakcie wykonywania transakcji. Nikt więc nie jest w stanie ich podejrzeć. Warto wiedzieć, że ochrona twoich danych w tej aplikacji jest spersonalizowana, dzięki czemu przeciwdziała atakom hakerów i próbom oszustwa. Oznacza to, że możesz zabezpieczyć swoje konto chociażby za pomocą blokady ekranu przy użyciu odcisku własnego palca. Płatność telefonem Android jest więc komfortowa, a w razie jakichkolwiek problemów ich centrum pomocy jest dostępne przez całą dobę.

ikona popularne
Super okazja

Z tego rozwiązania możesz korzystać, jeżeli posiadasz konto w chociaż jednym z większych banków działających w Polsce. Kompletną listę znajdziesz w artykule na temat Google Pay.

aplikacja mobilna

Bezpieczeństwo płatności mobillnych

Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule: Google Pay (GPay) - płatności mobilne dla Androida

Apple Pay – płatność telefonem z systemem iOS

Apple Pay to rozwiązanie dla osób, które posiadają telefony z wbudowanym systemem iOS. Do aplikacji Wallet, można dodać kartę płatniczą, którą wykorzystamy do dokonywania przy użyciu iPhone. W aplikacji Wallet, możliwe jest też bezpieczne przechowywanie kart płatniczych, a także biletów do kina czy kuponów, kart lojalnościowych, a nawet legitymacji szkolnych i studenckich.

To sprawia, że telefon z systemem iOS pozwala korzystać praktycznie ze wszystkiego, co jest niezbędne w codziennym życiu. Zaletą systemu płatności Apple Pay, jest to, że można z niego korzystać zarówno na iPadzie, iPhone czy na zegarku Apple Watch. Zazwyczaj masz przy sobie chociaż jeden z tych sprzętów, a więc będziesz mógł zrobić zakupy, nawet jeżeli zapomnisz portfela.

Z Apple Pay mogą także korzystać użytkownicy największych banków w Polsce takich, jak Alior Bank, Bank Millennium, BNP Paribas, PKO BP czy Santander. Kompletną listę, znajdziesz w tym artykule poświęconym Apple Pay.

aplikacja mobilna

Więcej informacji...

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj artykuł: Apple Pay - wszystko na temat płatności iPhone

Oficjalne aplikacje banków

Jak działa i czym jest płatność NFC?

NFC jest stosowane zarówno w aplikacjach bankowych, jak też i pozwala na nawiązanie kontaktu z telefonami, głośnikami czy słuchawkami. Jest to rodzaj standardu komunikacyjnego krótko zasięgowego i jednocześnie wysokoczęstotliwościowego. Zaletą tej technologii jest bezpieczeństwo korzystania z niej. Nic więc dziwnego, że to rozwiązanie, jest stosowane w aplikacjach bankowych.

Jeżeli jednak korzystasz z aplikacji bankowych, pobieraj je z zaufanego źródła, po to, aby mieć pewność, że korzystasz z oryginalnej wersji od twojego banku. Dzięki temu twoje pieniądze będą przechowywane w sposób bezpieczny, a ty nikomu nie podasz przypadkowo swoich danych.

Banki z płatnościami NFC, to np. ING, Millennium, Bank Pekao.

bankowość mobilna w rankingu ikona

Testy aplikacji

Sprawdź nasze testy aplikacji mobilnych w Bankach!

BLIK – alternatywna metoda płacenia telefonem

Czym jest BLIK? Najprościej rzecz ujmując jest to ogólnokrajowy standard płatności. Za jego pomocą można realizować zarówno płatności w Internecie, jak i telefonem w sklepie stacjonarnym, wykorzystując w tym celu kod generowany w aplikacji banku.

Za pomocą BLIKa można także realizować czeki, przelewy na telefon oraz wpłaty i wypłaty z bankomatów. Jego zaletą jest fakt, że również jest to bezpieczna metoda. Do realizacji płatności, wymaga wygenerowania specjalnego sześciocyfrowego kodu.

Dodatkowo warto wspomnieć, że w Polsce płatności BLIKiem były dostępne na długo przed aplikacjami Google Pay oraz Apple Pay. BLIK jako rozwiązanie polskie, jest w naszym kraju naprawdę popularne. Tylko w pierwszym kwartale 2020 roku dokonano aż 77 milionów transakcji BLIKiem!

BLIK jest dostępny w wielu polskich bankach. Można z niego skorzystać w np. w banku Santander, Alior, Millennium, ING, mBanku, PKO BP, Getin Banku, Noble Banku, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., czy też wybranych bankach należących do Spółdzielczej Grupa Bankowa.

aplikacja mobilna
Więcej informacji

Więcej informacji znajdziesz w poradniku na temat BLIKA.

Czy warto przestawić się na płacenie telefonem?

Płatności telefonem komórkowym coraz bardziej zyskują na popularności. Ta gałąź także bardzo intensywnie się rozwija – więc z roku na rok będzie coraz lepsza, coraz bezpieczniejsza i co najważniejsze – coraz bardziej dostępna. Czy więc warto przestawić się na płacenie telefonem? Zdecydowanie! Zwłaszcza, jeżeli lubisz wygodne rozwiązania, które zawsze będziesz mieć pod ręką.

Ponadto płatności zbliżeniowe telefonem komórkowym są bardzo łatwe w obsłudze. Nauczenie się tego, w jaki sposób płacić telefonem potrzebuje w zasadzie jedną lub co najwyżej kilka prób w sklepie. Po tym czasie płatność telefonem będzie dla ciebie tak samo intuicyjna, jak płatność kartą czy gotówką. Z tą różnicą, że telefonu raczej nie zapomnisz wziąć z domu i zmieści ci się on w każdej kieszeni. Dlatego jak najbardziej warto płacić wykorzystując telefon!

Polecamy

ikona - promocje

Sprawdź najlepsze konta dla firm na stronie: Ranking Kont Firmowych

Sprawdź Rankingi

i Promocje
Dziękujemy za Twoje zainteresowanie. Wybierz najlepsze produkty dla siebie i ciesz się premią na start!
ikona - rankingi
Ranking kont osobistych 2022
ikona - rankingi
Ranking kont firmowych 2022
ikona - promocje
Promocje bankowe 2022
RankingKont.pl - obrazek tła
O autorze

To też może Cię zainteresować

crosschevron-down-circle