ranking kont - logo serwisu

Aplikacja do płacenia telefonem - jakie są możliwości?

ikona kalendarza
18/01/2021
Płacenie kartą stało się bardzo popularne. Jest to spowodowane wieloma czynnikami takimi jak wygoda czy bezpieczeństwo. Jedną kartę jest mimo wszystko ukryć łatwiej niż cały plik gotówki. Niemniej jednak branża fintechu intensywnie się rozwija i w ostatnich latach dała ludziom wiele nowych możliwości takich jak płacenie telefonem. Czy możliwość płacenia telefonem zdobędzie aż taką popularność jak płacenie kartą? Jakie zalety ma płacenie telefonem, że warto z tej metody skorzystać?
artykuł na temat aplikacji do płacenia telefonem
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Płacenie przy użyciu telefonu można uznać za czynność bezpieczną i prostą do zrealizowania.
  • Osoby posiadające smartfon z systemem Android, mogą płacić przy użyciu aplikacji Google Pay.
  • Apple Pay to rozwiązanie dla posiadaczy telefonów z systemem iOS.
  • Z wykorzystaniem telefonu zapłacisz tez w aplikacji Twojego banku (płatności zbliżeniowe NFC).
  • Kolejnym sposobem, który możesz wykorzystać do płacenia telefonem, jest BLIK - usługa dostępna w wybranych bankowych aplikacjach mobilnych.

Czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

Niektórzy zastanawiają się czy płacenie telefonem jest bezpiecze. Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej tak! Płatności za pomocą telefonu – czy to przy użyciu aplikacji banków, czy też BLIKA, chronione są w sposób wielopoziomowy. Często trzeba wpisać hasło, PIN – a czasami, aby potwierdzić płatność potrzebny jest też odcisk palca lub Face ID (skan twarzy).

Mowa tutaj o zabezpieczeniach aplikacji do płacenia telefonem. Warto także policzyć zabezpieczenia samego telefonu, który często odblokowywany jest na odcisk palca bądź na PIN, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

więcej informacji

Dowiedz sie więcej

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa płatności telefonem, znajdziesz w artykule:

Czy płacenie telefonem jest proste?

Niektórzy mogą zastanawiać się, czy płatność telefonem jest prostsza od płatności kartą. Jest to równie proste, co płacenie kartą, ale ma jedną dodatkową zaletę – w dzisiejszych czasach telefon ciężko jest zostawić w domu i go zapomnieć. Szczególnie młode pokolenie jest bardzo przywiązane do swoich smartfonów. Jeżeli więc do tej pory zdarzało ci się zapomnieć z domu portfela i wziąć tylko swój telefon – to dzięki aplikacji do płacenia telefonem nie będziesz mieć trudności z kupowaniem rzeczy w sklepie.

Google Pay – płatność telefonem z systemem Android

Google Pay to rozwiązanie tego, jak można płacić telefonem, w którym zainstalowany jest system Android. Posiadając Google Pay, można płacić zarówno w Internecie, jak i w sklepach stacjonarnych. Zaletą aplikacji Google Pay jest fakt, że skutecznie chroni ona twoje dane, więc masz pewność, że każda wykonana przez ciebie transakcja jest bezpieczna.

Ułatwieniem podczas płacenia za pomocą Google Pay jest fakt, że nie trzeba dodatkowo podawać żadnych danych w trakcie wykonywania transakcji. Nikt więc nie jest w stanie ich podejrzeć. Warto wiedzieć, że ochrona twoich danych w tej aplikacji jest spersonalizowana, dzięki czemu przeciwdziała atakom hakerów i próbom oszustwa. Oznacza to, że możesz zabezpieczyć swoje konto chociażby za pomocą blokady ekranu przy użyciu odcisku własnego palca. Płatność telefonem Android jest więc komfortowa, a w razie jakichkolwiek problemów ich centrum pomocy jest dostępne przez całą dobę.

Z tego rozwiązania możesz korzystać, jeżeli posiadasz konto w chociaż jednym z większych banków działających w Polsce. Kompletną listę znajdziesz w artykule na temat Google Pay.

więcej informacji

Dowiedz sie więcej

Więcej informacji na temat płatności z wykorzystaniem Google Pay znajdziesz w tym artykule:

Apple Pay – płatność telefonem z systemem iOS

Apple Pay to rozwiązanie dla osób, które posiadają telefony z wbudowanym systemem iOS. Do aplikacji Wallet, można dodać kartę płatniczą, którą wykorzystamy do dokonywania przy użyciu iPhone. W aplikacji Wallet, możliwe jest też bezpieczne przechowywanie kart płatniczych, a także biletów do kina czy kuponów, kart lojalnościowych, a nawet legitymacji szkolnych i studenckich.

To sprawia, że telefon z systemem iOS pozwala korzystać praktycznie ze wszystkiego, co jest niezbędne w codziennym życiu. Zaletą systemu płatności Apple Pay, jest to, że można z niego korzystać zarówno na iPadzie, iPhone czy na zegarku Apple Watch. Zazwyczaj masz przy sobie chociaż jeden z tych sprzętów, a więc będziesz mógł zrobić zakupy, nawet jeżeli zapomnisz portfela.

Z Apple Pay mogą także korzystać użytkownicy największych banków w Polsce takich, jak Alior Bank, Bank Millennium, BNP Paribas, PKO BP czy Santander. Kompletną listę, znajdziesz w tym artykule poświęconym Apple Pay.

więcej informacji

Dowiedz sie więcej

Więcej informacji na temat płatności z wykorzystaniem Apple Pay znajdziesz w tym artykule:

Oficjalne aplikacje banków

Jak działa i czym jest płatność NFC?

NFC jest stosowane zarówno w aplikacjach bankowych, jak też i pozwala na nawiązanie kontaktu z telefonami, głośnikami czy słuchawkami. Jest to rodzaj standardu komunikacyjnego krótko zasięgowego i jednocześnie wysokoczęstotliwościowego. Zaletą tej technologii jest bezpieczeństwo korzystania z niej. Nic więc dziwnego, że to rozwiązanie, jest stosowane w aplikacjach bankowych.

Jeżeli jednak korzystasz z aplikacji bankowych, pobieraj je z zaufanego źródła, po to, aby mieć pewność, że korzystasz z oryginalnej wersji od twojego banku. Dzięki temu twoje pieniądze będą przechowywane w sposób bezpieczny, a ty nikomu nie podasz przypadkowo swoich danych.

Banki z płatnościami NFC, to np. ING, Millennium, Bank Pekao.

ikona w ramce

Testy aplikacji

Zobacz też testy bankowych aplikacji mobilnych:

BLIK – alternatywna metoda płacenia telefonem

Czym jest BLIK? Najprościej rzecz ujmując jest to ogólnokrajowy standard płatności. Za jego pomocą można realizować zarówno płatności w Internecie, jak i telefonem w sklepie stacjonarnym, wykorzystując w tym celu kod generowany w aplikacji banku.

Za pomocą BLIKa można także realizować czeki, przelewy na telefon oraz wpłaty i wypłaty z bankomatów. Jego zaletą jest fakt, że również jest to bezpieczna metoda. Do realizacji płatności, wymaga wygenerowania specjalnego sześciocyfrowego kodu.

Dodatkowo warto wspomnieć, że w Polsce płatności BLIKiem były dostępne na długo przed aplikacjami Google Pay oraz Apple Pay. BLIK jako rozwiązanie polskie, jest w naszym kraju naprawdę popularne. Tylko w pierwszym kwartale 2020 roku dokonano aż 77 milionów transakcji BLIKiem!

BLIK jest dostępny w wielu polskich bankach. Można z niego skorzystać w np. w banku Santander, Alior, Millennium, ING, mBanku, PKO BP, Getin Banku, Noble Banku, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., czy też wybranych bankach należących do Spółdzielczej Grupa Bankowa.

więcej informacji

Dowiedz sie więcej

Więcej informacji na temat płatności z wykorzystaniem Apple Pay znajdziesz w tym artykule:

Czy warto przestawić się na płacenie telefonem?

Płatności telefonem komórkowym coraz bardziej zyskują na popularności. Ta gałąź także bardzo intensywnie się rozwija – więc z roku na rok będzie coraz lepsza, coraz bezpieczniejsza i co najważniejsze – coraz bardziej dostępna. Czy więc warto przestawić się na płacenie telefonem? Zdecydowanie! Zwłaszcza, jeżeli lubisz wygodne rozwiązania, które zawsze będziesz mieć pod ręką.

Ponadto płatności zbliżeniowe telefonem komórkowym są bardzo łatwe w obsłudze. Nauczenie się tego, w jaki sposób płacić telefonem potrzebuje w zasadzie jedną lub co najwyżej kilka prób w sklepie. Po tym czasie płatność telefonem będzie dla ciebie tak samo intuicyjna, jak płatność kartą czy gotówką. Z tą różnicą, że telefonu raczej nie zapomnisz wziąć z domu i zmieści ci się on w każdej kieszeni. Dlatego jak najbardziej warto płacić wykorzystując telefon!

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Redakcja - obrazek
Redakcja
Segregujemy otrzymane materiały i publikujemy je w konkretnych działach tematycznych. Zbieramy najnowsze informacja dotyczące nowoczesnej bankowości, finansów, ekonomii i zarządzania firmą.
Dalsza lektura:
instrukcje dotyczące płatności telefonem

Jak płacić iPhonem, urządzeniem z Androidem oraz telefonem bez NFC? (instrukcje)

PRZECZYTAJ → 
coś więcej, niż płatności kartą - o koncie Revolut

Konto Revolut - zakładanie, numer konta, zasilenie i przelewy

PRZECZYTAJ → 
pełnomocnictwo do konta bankowego - obrazek

Pełnomocnictwo do konta bankowego - jakie korzyści może przynieść?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram