logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
03/12/2020
autor ikona
Łukasz Scheibinger

Jak założyć konto w banku? Najlepsze sposoby na założenie konta

Zastanawiasz się jak założyć konto w banku? Tutaj znajdziesz najlepsze sposoby na zakładanie konta w banku. Szybko, bez wychodzenia z domu i z premią wysokości nawet kilkuset złotych. Czy może tradycyjnie, w oddziale? Jak wolisz? Wyjaśniam co jest potrzebne, żeby otworzyć konto w banku i przedstawiam kilka praktycznych wskazówek, które usprawnią zakładanie konta bankowego.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
ikona kategorii
jak założyć konto w banku? sposoby - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Kiedy decydujesz się na założenie konta w banku przez internet, do wyboru masz wiele możliwości otwarcia rachunku.
 • Najpopularniejsze to: wysłanie wniosku online i podpisanie umowy z kurierem, otworzenie konta na selfie lub przez wideoweryfikację.
 • Konto otworzysz też przez infolinię banku lub w oddziale.
 • Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje o tych metodach. Poznasz ich plusy i minusy.

Zakładanie konta w banku - jakie są możliwości?

Dzisiaj założyć konto bankowe możemy na wiele sposobów.

Konto w banku możesz założyć w 100% online:

 • umowę podpisujesz na spotkaniu z kurierem,
 • metodą "na selfie" - wniosek przez internet lub za pomocą aplikacji mobilnej,
 • z wykorzystaniem wideo weryfikacji.


Kolejna metoda na to, jak założyć konto osobiste w banku bez wychodzenia z domu, to:

 • otwarcie konta na infolinii banku.


Jeśli nie chcesz otwierać konta w banku przez internet, wtedy możesz skorzystać tradycyjnej metody, jaką jest:

 • wizyta w oddziale banku i zawarcie umowy z bankiem w lokalnej placówce.

Według mnie to najlepsze sposoby na zakładanie rachunku bankowego. Dlaczego? Z kilku względów:

 • są dobrze dostępne - wszystkie banki, których ofertę znajdziesz na RankingKont.pl pozwalają wykorzystać przynajmniej dwa z powyższych sposobów!
 • Są wygodne - otwarcie konta w banku nie wiąże się z wysiłkiem. Możesz to zrobić na smartfonie, siedząc na wygodnej kanapie w Twoim mieszkaniu. :)
 • Są darmowe, a czasem pozwalają też odnieść dodatkową korzyść! - założyć konto w banku możesz bez opłat. Gdy otwierasz rachunek online, za sprawą promocji bankowych możesz zyskać nawet kilkaset złotych premi.
wskazówka - ikona

Jak założyć konto w banku

Chcesz wiedzieć więcej? W dalszej części dowiesz się, jak wygląda zakładanie konta bankowego z wykorzystaniem tych sposobów. Znajdziesz instrukcję, jak założyć konto w banku krok po kroku (i przy tym zyskać).

Najlepsze metody na zakładanie konta bankowego

Zobacz pięć najlepszych metod jak założyć konto w banku, dowiedz się, co potrzeba do założenia konta w banku oraz jak założyć rachunek bankowy wykorzystując te sposoby.

Jeśli interesuje Cię jeden konkretny sposób (np. "otwieranie konta na selfie"), to już teraz kliknij na wybrany element z listy, aby dowiedzieć się więcej na temat zakładania konta z wykorzystaniem wybranego sposobu. Możesz też przejrzeć listę "z góry na dół" i wybrać najlepszy sposób dla siebie.

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Na końcu, zamiast podsumowania, znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które usprawnią proces zakładania konta bankowego.

Zacznijmy więc!

usługi dodatkowe

Metoda #1

Konto przez internet, umowa z kurierem

Pierwszy sposób - otwierasz konto przez internet, a umowę podpisujesz z kurierem. To jedna z najpowszechniejszych i jednocześnie najwygodniejszych metod, żeby założyć konto w banku.

Jeśli zdecydujesz się otworzyć rachunek bankowy przez internet, przygotuj:

 • dowód osobisty.

A jak wygląda zakładanie konta tym sposobem?

Krok 1 - wybierz konto i przejdź do wniosku online

Na samym początku oczywiście musisz wybrać rachunek, który chcesz otworzyć.

Jeśli podjąłeś już decyzję w kwestii konta bankowego, na stronie Banku, kliknij przycisk "Otwórz konto".

jak założyć konto w banku - strona mBanku

Zazwyczaj nie powinno żadnych problemów, żeby znaleźć przycisk służący założeniu konta. Jak widać na przykładzie mBanku u góry, tego rodzaju guziki zazwyczaj wyróżniają się na tle reszty.

Co jeśli nie dokonałaś jeszcze wyboru w kwestii rachunku? Warto zapoznać się z porównaniem kont bankowych i w ten sposób wybrać najlepszą ofertę.

Krok 2 - uzupełnij wniosek internetowy i wybierz opcję założenia konta z kurierem

Następny krok, to uzupełnienie wniosku internetowego. Formularz składa się zazwyczaj z kilku kroków. W internetowym wniosku o konto należy podać takie dane jak: imię i nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, dane z dokumentu tożsamości, np. seria i numer dowodu osobistego...

czy wiesz, że - ikona

Wskazówka

Uzupełniając dane osobowe we wniosku potrzebne do otwarcia konta, upewnij się, że znajdujesz się na bezpiecznej stronie banku. Sprawdź adres w przeglądarce i zweryfikuj czy przy adresie jest widoczna kłódka. Jeśli adres jest poprawny oraz widać "kłódkę", to oznacza że Twoje dane są szyfrowane.

Na tym etapie potwierdź też, że zapoznałeś się z regulaminem i innymi dokumentami, które zostały udostępnione przez bank.

We wniosku należy też wybrać opcję, w jaki sposób chcesz zawrzeć umowę. W tym przypadku wybierz opcję "Kurier / Umowa z Kurierem". Czasem jest kilka wariantów do wyboru, czasem tylko jeden (czyli właśnie "Kurier").

Oprócz tego możesz wybrać kartę do konta (czasami jedną z kilku), usługi dodatkowe (zazwyczaj niewymagane, opcjonalne), a także produkty towarzyszące jak np. konto oszczędnościowe lub walutowe.

Uzupełnienie wniosku przez internet jest szybkie i jeśli masz przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości (np. paszport), to nie powinno zająć dłużej, niż kilka minut.

Gdy uzupełnisz wszystkie dane kliknij "Wyślij", "Zaakceptuj" itp.

Polecamy

ikona - promocje

Sprawdź aktualnie dostępne oferty na stronie: Konta Bankowe

Krok 3 - potwierdź tożsamość na spotkaniu z kurierem

Po wysłaniu wniosku bank zweryfikuje poprawność danych.

Na tym etapie możesz otrzymać maila z banku z potwierdzeniem wysłania wniosku oraz informacją o kolejnych krokach. Następnie umowa zostanie przygotowana po stronie banku i przekazana do Ciebie za pośrednictwem kuriera.

Na spotkaniu z kurierem zostaniesz poproszony o pokazanie dowodu celem weryfikacji Twojej tożsamości i zgodności danych, które podałeś we wniosku.

Następnie złożysz swój podpis na umowie. Umowa zazwyczaj ma kilka stron i dobrą praktyką jest zapoznać się wcześniej z dokumentem, który udostępnia bank

ikona Rankingu 1

Podpowiedź

Na spotkaniu z kurierem możesz szybko przeskanować dokument wzrokiem - w celu weryfikacji najważniejszych informacji - po wcześniejszym zapoznaniu się z jego treścią online.

Na końcowym etapie kurier przekaże Ci Twoją kopię dokumentu, uprzednio podpisaną przez bank. Powinien też na Twoich oczach zapieczętować umowę i tak zabezpieczony dokument dostarczyć do banku.

Krok 4 - Bank aktywuje Twoje konto

Gdy bank otrzyma podpisaną przez Ciebie umowę i pozytywnie zweryfikuje udostępnione w niej dane, to na tym etapie nastąpi aktywacja Twojego nowego konta osobistego.

Zazwyczaj czas dzieje się to tuż po tym, jak przekażesz dane kurierowi, w ciągu kilku dni. W szczególnych sytuacjach (jak w czasie pandemii) proces może się wydłużyć i potrwać ponad tydzień.

Kiedy konto zostanie w ten sposób aktywowane, otrzymasz informację na Twój numer telefonu i / lub adres e-mail. Możesz już zacząć korzystać z nowego konta w banku i masz już dostęp do bankowości internetowej, ale to jeszcze nie koniec całego procesu.

Musisz jeszcze odebrać i aktywować kartę płatniczą.

Krok 5 - Odbierz kartę płatniczą i nadaj PIN

Zazwyczaj równolegle z aktywacją nowego konta bankowego, Bank wyślę klientowi na wskazany adres korespondencyjny (adres zamieszkania) kartę płatniczą do rachunku.

W ostatnim kroku odbierz kartę, aktywuj ją i nadaj PIN do karty. W niektórych przypadkach PIN do karty może być nadany wcześniej przez Bank, a Ty możesz go zmienić np. w aplikacji mobilnej. Tutaj jednak wszystko zależy od wybranego banku.

Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli otwierasz konto w promocji ponieważ niektóre banki jako warunek promocji ustalają aktywację karty w określonym terminie (np. w ciągu 2 tygodni od podpisania umowy).

Otwieranie konta z kurierem może trwać od kilku dni, do + 1 tygodnia

Plusem tej metody jest wygoda. Gdy decydujesz się otworzyć rachunek bankowy z pomocą kuriera, wtedy praktycznie w ogóle nie musisz wychodzić z domu.

Otwarcie konta w wybranym banku przez internet, może też wiązać się z dodatkowym zyskiem w promocji.

Tymczasem po stronie minusów jest czas potrzebny na to, aby zrealizować taką operację. W skrajnych przypadkach może to potrwać nawet dłużej niż tydzień.

Konto przez internet z kurierem - plusy i minusy

Plusy:

 • wygoda - konto otwierasz bez wychodzenia z domu, w dowolnym czasie
 • dostępność - to standardowa metoda założenia konta, dostępna we wszystkich bankach.
 • otwierając konto tym sposobem, możesz zyskać w promocji.

Minusy:

 • czas - bywa, że otwarcie rachunku w ten sposób zajmuje dłużej niż tydzień.
selfie - ikona

Metoda #2

Otwarcie konta "na selfie"

Przechodzimy teraz do bardziej innowacyjnych metod. Do takich należy "otwarcie konta na selfie".

Selfie to skrót od self-photographs / self-portrait photograph i odnosi się do zdjęcia, które robimy sobie sami, najczęściej z wykorzystaniem telefonu.

To właśnie sposób w jaki otwieramy konto - robiąc zdjęcie sobie samemu - jest kluczowy jak chodzi o założenie konta tą metodą. Jednak zacznijmy od samego początku.

Konto na selfie online lub w aplikacji

Konto bankowe tą metodą możemy założyć w aplikacji mobilnej banku lub na stronie internetowej.

W tym przypadku, do otwarcia rachunku będą potrzebne:

 • dowód osobisty,
 • telefon z kamerą.

Konto na selfie możemy otworzyć

 1. Składając wniosek internetowy na stronie wybranego banku.
 2. W aplikacji banku.

Wniosek internetowy

Gdy wybierzemy to pierwsze rozwiązanie - wniosek internetowy, to całość przebiega w bardzo podobny sposób, jak otwarcie konta online i zawarcie umowy przez kuriera, występują tutaj jednak pewne różnice:

 • wniosek uzupełniamy na telefonie,
 • do wniosku załączamy zdjęcia dowodu (z dwóch stron) oraz zdjęcia naszej twarzy pod różnymi kątami (szczegóły będą udostępnione przez bank na etapie uzupełniania wniosku).

Największym plusem tego rozwiązania jest to, że założenie konta tym sposobem odbywa się natychmiastowo. Po przesłaniu wniosku bank zweryfikuje Twoje dane i od razu aktywuje Twoje konto, z którego możesz zacząć korzystać.

W wielu przypadkach nie musisz nawet czekać na to, kiedy kurier dostarczy Ci papierową wersję umowy oraz kartę. Do tego czasu możesz korzystać z wirtualnej karty w aplikacji Banku (po wcześniejszej aktywacji). Zarządzać rachunkiem możesz też w bankowości internetowej.

Założenie konta przez aplikację mobilną

W bardzo podobny sposób możesz założyć konto w banku przez internet, w aplikacji mobilnej. W tym celu pobieramy aplikację mobilną banku ze sklepu Google Play lub App Store, następnie wybieramy "Nowy Klient" / "Załóż Konto" itp., a później uzupełniamy wniosek w taki sam sposób, jak wniosek internetowy, z tym że w aplikacji mobilnej. :)

Konto na selfie - plusy i minusy

Największym plusem tej metody jest szybkość. Konto tym sposobem otworzymy bardzo szybko, a zacząć korzystać z rachunku otwartego metodą na selfie możemy niemal natychmiast.

Po stronie minusów - konto otwarte tym sposobem posiada ograniczone funkcjonalności i np. nie będziemy mogli stworzyć profilu zaufanego, jak również limity transakcji są niższe. Konieczna będzie wizyta w oddziale.

Należy też pamiętać, że jest to względnie nowy sposób i mogą pojawić się problemy, jak chodzi o akceptację zdjęć (chodzi o jakość, problemy z oświetleniem itp.).

Również dostępność tej metody otwierania konta jest ograniczona.

Konto na selfie - plusy i minusy

Plusy:

 • wygoda - załóż konto z wykorzystaniem smartfona, w dowolnym momencie, w dowolnym miejscu!
 • Korzystaj z konta już kilka godzin po wysłaniu wniosku.

Minusy:

 • Potrzebne potwierdzenie tożsamości, aby móc wykorzystywać 100% możliwości konta.
 • Ograniczona dostępność - nie wszystkie banki dają taką możliwość.
 • Mogą pojawić się problemy na drodze uzupełniania wniosku (np. zła jakość zdjęć).
bankowość internetowa ikona

Metoda #3

Jak założyć konto w banku przy użyciu wideo weryfikacji?

Kolejną innowacyjną metodą, na którą warto zwrócić uwagę jest założenie konta przy użyciu wideo weryfikacji.

W tym przypadku, do otwarcia rachunku będą potrzebne:

 • dowód osobisty,
 • urządzenie z kamerą wideo (np. laptop).

Cały proces odbywa się online, a wniosek uzupełniamy podobnie, jak w przypadku opisanych powyżej metod: jak założyć konto w banku przez internet z kurierem i na selfie.

Różnice? We wniosku trzeba wybrać metodę otwarcia konta: "z pomocą wideoweryfikacji", "wideoweryfikacja", "umowa video" itp.

Następnie musisz wyrazić zgodę na uruchomienie kamery na Twoim urządzeniu. Zostaniesz wtedy połączony z wideo doradcą. Pracownik banku, przeprowadzi Cię przez ten etap otwierania konta dlatego w tym miejscu nie będę opisywać szczegółów.

Ważne jest, aby mieć przygotowany dowód osobisty, bo będzie on potrzebny do potwierdzenia Twojej tożsamości w trakcie rozmowy. Zostaniesz poproszony o zaprezentowanie dowodu tożsamości oraz pokazanie swojej twarzy w ten sposób, aby można było porównać ją ze zdjęciem Twojego dowodu.

Jeśli weryfikacja zakończy się powodzeniem, wtedy niemal natychmiast będziesz mógł zacząć korzystać z Twojego nowego konta z dostępem do bankowości internetowej oraz z aplikacji mobilnej.

Podpisanie umowy odbywa się przez internet i czas potrzebny na uruchomienie nowego konta w banku jest ograniczony do minimum. Proces składania wniosku zajmuje niewiele czasu.

Z drugiej strony, tak otwarty rachunek nie jest w pełni funkcjonalny i potrzebne jest potwierdzenie tożsamości, np. w oddziale banku. Jest też ryzyko, że mogą wystąpić problemy techniczne np. w związku ze słabym oświetleniem w pomieszczeniu.

Wideo weryfikacja - plusy i minusy

Plusy:

 • Wygoda - załóż rachunek bankowy z domu!
 • Szybkość - zacznij korzystać z konta niemal natychmiast.

Minusy:

 • Założyć konto tym sposobem możemy tylko w niektórych bankach.
 • Potrzeba potwierdzić tożsamość, np. w oddziale banku, aby uzyskać pełny dostęp do konta.
 • Możliwe problemy techniczne utrudniające dokończenie procesu zawarcia umowy video.
ikona - osoba

Metoda #4

Otwarcie konta poprzez infolinię banku

Od innowacyjnych i względnie nowych metod zawarcia umowy z bankiem, przechodzimy do bardziej tradycyjnych sposobów. Do takich można zaliczyć otwarcie konta przez infolinię banku.

Jeśli chcesz założyć konto w banku tym sposobem, potrzebny będzie:

 • dowód osobisty.

Kiedy otwarcie konta bankowego przez infolinię będzie dobrym rozwiązaniem?

Opowiadam się za rozwiązaniami internetowymi i również, gdy chcesz założyć konto bankowe, wniosek online w wielu przypadkach okaże się najlepszym sposobem.

Kiedy jednak najlepiej otworzyć konto przez infolinię?

Szczególnie wtedy, gdy pojawiają się jakieś problemy na etapie składania wniosku. Na przykład:

 • jest problem z akceptacją zdjęcia dowodu ze względu na jakość lub
 • masz problem z uzupełnieniem formularza.

Wtedy możesz zadzwonić na infolinię banku i w ten sposób założyć konto.

Konsultant poprosi Cię o dane potrzebne do uzupełnienia wniosku, w tym numer dowodu osobistego. Możesz również zadać swoje pytania jak chodzi o nowe konto bankowe czy proces składania wniosku.

W tym przypadku, umowę podpiszesz na spotkaniu z kurierem lub w placówce banku.

Otwieranie konta przez infolinię - plusy i minusy

Plusy:

 • Dobry sposób, gdy pojawiają się trudności przy składaniu wniosku o konto.
 • Może być korzystny dla pewnych grup klientów, jak np. osoby starsze, mające trudności z obsługą formularza.

Minusy:

 • Wydłużony czas składania wniosku.
 • To trudniejszy sposób na złożenie wniosku, niż uzupełnienie formularza internetowego na stronie banku.
 • Może generować koszty w związku z połączeniem telefonicznym.
płatności ikona

Metoda #5

Wizyta w oddziale banku

Tym sposobem przeszliśmy od sposobów internetowych, do tradycyjnych metod zakładania konta. Kolejną metodą jest założenie konta w oddziale banku.

Ten sposób zakładania rachunku bankowego sprawdzi się w mocno sprecyzowanych sytuacjach. Na przykład, gdy otwierasz swoje pierwsze konto w banku, wówczas wizyta w placówce może okazać się najlepszym rozwiązaniem, bo już na samym początku będziesz mógł dopytać pracownika banku o szczegóły wybranego przez Ciebie rachunku bankowego.

Zaletą tej metody jest również fakt, że do zawarcia umowy dochodzi w oddziale banku, a konto otwarte w ten sposób jest bardzo szybko aktywowane.

Z drugiej strony ta metoda wymaga... wizyty w oddziale banku, co może wiązać się z dużą inwestycją czasową, a oprócz tego jest to zwyczajnie mniej wygodny sposób niż zakładanie konta online.

Plusy:

 • Możliwość dopytania o szczegóły pracownika banku.
 • Z konta możesz zacząć korzystać tuż po podpisaniu umowy.

Minusy:

 • Sposób czasochłonny - wymaga wizyty w oddziale banku.
 • To mniej wygodna metoda niż pozostałe.

Zakładanie konta w banku - praktyczne wskazówki

Na koniec, zamiast podsumowania, mam dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą usprawnić Ci proces zakładania konta bankowego.

Podpowiedź #1 - Wybierz najlepszą metodę dla siebie

Nie ma jednego, najlepszego sposobu, aby założyć konto bankowe. Decydując się na sposób otwarcia rachunku, wybierz taką metodę, która odpowiada Twojej sytuacji.

Rekomendowane sposoby znajdziesz na liście u góry. Celowo pominąłem niektóre - jak zakładanie konta w banku z wykorzystaniem przelewu - ze względu na:

 1. Ich trudną dostępność (tylko kilka banków daje taką możliwość).
 2. Ograniczone możliwości (muszą zostać spełnione dodatkowe warunki, aby to było możliwe).

Tworząc materiały na tej stronie zawsze koncentruje się na perspektywie klienta. Również szukając odpowiedzi na pytanie jak założyć konto w banku, zdecydowałem się przedstawić tylko najlepsze metody.

Znajdziesz je na liście u góry. Odszukaj rozwiązanie, które jest najlepsze w Twojej sytuacji.

Nie spieszy Ci się? Wtedy otwarcie rachunku bankowego przez internet z kurierem będzie najlepszą metodą.

Potrzebujesz szybkiego dostępu do rachunku? Wypróbuj wideo weryfikację.

Wolisz tradycyjne rozwiązania? Prawdopodobnie zdecydujesz się założyć konto w banku w jego placówce.

Podpowiedź #2 - Zyskaj w promocji

Wiesz, że otwierając konto online możesz zyskać, nawet kilkaset złotych w promocji. Sprawdź aktualną ofertę promocji bankowych i zobacz, gdzie możesz zyskać najwięcej.

Podpowiedź #3 - Otwierasz konto na selfie? Zadbaj o oświetlenie

Uniknij problemów technicznych, dbając o dobre oświetlenie. Otwarcie konta w banku na selfie, wymaga zrobienia zdjęcia takiej jakości, aby było ono czytelne. Najlepiej zrobić to w godzinach popołudniowych.

Podpowiedź #4 - Przeczytaj umowę zanim pojawi się kurier

Gdy otwierasz konto z kurierem, dobrze jest zapoznać się z treścią umowy, jeszcze przed tym jak odwiedzi Cię kurier. Możesz to zrobić korzystając z materiałów udostępnionych w banku.

Na spotkaniu przeskanuj dokument wzrokiem, aby sprawdzić czy najważniejsze zapiski się zgadzają. Uszanuj pracę i czas kuriera, który dostarcza dokumenty pod Twoje drzwi. :)

Podpowiedź #5 - Korzystaj z konta zanim otrzymasz kartę

Czy wiesz, że płatności kartą możesz dokonywać jeszcze zanim ją otrzymasz? To możliwe dzięki karcie wirtualnej, z której możesz korzystać w aplikacji mobilnej banku, jeszcze zanim otrzymasz kartę fizyczną. Pobierz aplikację mobilną i aktywuj kartę.

Podpowiedź #6 - Miej dokument tożsamości w gotowości

Praktycznie korzystając z każdego sposobu otwierania konta potrzebny będzie dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty, ale też np. paszport. Przygotuj go jeszcze zanim zaczniesz składać wniosek, szczególnie w przypadku gdy będziesz to robić przez internet, kontaktując się z pracownikiem banku (przez infolinię lub z wykorzystaniem wideo weryfikacji).

Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
Citi Handlowy promocja
Autor
Łukasz Scheibinger autor
Łukasz Scheibinger
Założyciel serwisu Rankingkont.pl. Ma wykształcenie ekonomiczne. Doświadczenie zawodowe zdobywał przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE i USA.
Wszystkie posty autora →
Podobne Artykuły
konto bez karty: obrazek

Gdzie Otworzyć Konto Bankowe bez Karty?

ZOBACZ → 
obrazek do artykułu - najm mieszkania

Ile wynosi podatek od najmu mieszkania, jak go rozliczyć? Poradnik

ZOBACZ → 
wyciąg bankowy - obrazek

Wyciąg Bankowy. Zestawienie Najważniejszych Informacji

ZOBACZ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle