logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
24/02/2022
autor ikona
Maciej Szukała

Jak płacić rachunki przez internet?

Z raportu Autopay Research przeprowadzonego w 2019 r.1 wynika, że już trzy lata temu aż 85% Polaków regulowało swoje domowe zobowiązania, korzystając z rachunków online. Wraz z rozwojem bankowości internetowej ten odsetek konsekwentnie wzrasta. Sprawdź, dlaczego płacenie rachunków przez internet się opłaca i jak zrobić to szybko oraz bezpiecznie.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
płacenie za rachunki przez internet - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
W skrócie - najważniejsze informacje
 • Przez internet opłacisz wszystkie cykliczne zobowiązania, np. za prąd i gaz, ale także różnego rodzaju karnety i usługi.
 • Korzystając z transakcji internetowych, oszczędzasz czas i pieniądze, a rachunki płacisz bez wychodzenia z domu.
 • Opłacanie rachunków online jest proste i sprowadza się do wykonania przelewu internetowego z uwzględnieniem danych z otrzymanej faktury.
 • Jeżeli nie chcesz pamiętać o regularnych przelewach, ustaw zlecenie stałe. W ten sposób bank będzie automatycznie pobierał odpowiednią kwotę i przekazywał ją odbiorcy.
 • Zachowaj ostrożność przy korzystaniu z bankowości internetowej: uważaj na publiczne sieci Wi-Fi oraz wirusy komputerowe.

Jakie rachunki zapłacisz przez internet?

Płacenie rachunków przez internet może obejmować wszystkie cykliczne płatności. Będą to w szczególności opłaty za:

 • prąd,
 • gaz,
 • telefon komórkowy,
 • radio i telewizję.

W ten sposób możesz regulować także abonamenty innych usług, np. telewizji VOD, opłaty za karty sportowe czy kurs języka obcego.

ikona - rankingi
Znajdź najlepsze konto dla siebie!
Masz już konto w banku? To świetnie. Zobacz, jak Twój bank został oceniony w rankingu. Sprwadź, ile możesz zyskać z nowym kontem!
*Możliwy zysk, to suma nagród dostępnych w ofertach promocyjnych banków, których konta znalazły się w Rankingu.
Zobacz więcej Rankingów »

Dlaczego płacenie rachunków przez internet się opłaca?

Płacenie rachunku przez internet ma szereg zalet, dzięki którym szybko przekonasz się do tej metody regulowania zobowiązań. Oto najważniejsze z nich.

usługi dodatkowe ikona

Zalety opłacania rachunków online

 • Oszczędność czasu i wygoda
 • Dostęp do płatności, kiedy tego potrzebujesz
 • Oszczędność pieniędzy
 • Bezpieczeństwo transakcji online
 • Dbanie o ekologię

Teraz dowiesz się więcej o korzyściach opłacania rachunków online.

Oszczędność czasu i wygoda

Opłacanie rachunków online pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Wypełnienie formularza przelewu zajmuje kilkadziesiąt sekund i możesz to zrobić w każdej wolnej chwili. Wystarczy, że masz dostęp do internetu oraz aplikacji swojego banku. Korzystanie z płatności internetowych sprawia, że nie musisz już chodzić na pocztę, ani tym bardziej odwiedzać punktu obsługi interesantów danego operatora mediów (np. elektrowni).

Dostęp do płatności, kiedy tego potrzebujesz

Większość instytucji działa w godzinach, kiedy jesteś w pracy? Z pewnością znasz to uczucie, które towarzyszy spóźnieniu się do kasy o zaledwie kwadrans. Dzięki opłacaniu rachunków online możesz zlecić przelew o dowolnej porze, także w weekend.

Jeżeli zależy Ci na czasie, banki oferują – obok standardowych przelewów – opcję przelewu natychmiastowego. W ten sposób pieniądze do operatora trafią jeszcze tego samego dnia, a Ty nie musisz się martwić o opóźnienie i ewentualne odsetki z tytułu zaległości. W tym przypadku jednak musisz się liczyć z niewielką opłatą (zazwyczaj jest to kilka złotych, np. 5 zł w ING Banku Śląskim).

Oszczędność pieniędzy

Przelewy internetowe to także oszczędność. Zlecenie przekazu pocztowego to koszt od kilku złotych, w zależności od kwoty przekazu. Choć może się wydawać, że to nie jest dużo, zazwyczaj w ciągu miesiąca płacisz kilka rachunków. Kiedy podsumujesz wszystkie opłaty manipulacyjne, może się z nich uzbierać nawet kilkadziesiąt złotych. Zwykły przelew internetowy możesz zlecić za darmo.

Bezpieczeństwo transakcji online

Opłacanie rachunków w sposób tradycyjny wiąże się z ryzykiem przypadkowej utraty gotówki w wyniku kradzieży lub zgubienia. Płacenie rachunków przez internet daje komfort w postaci nowoczesnych technologii, silnych zabezpieczeń kryptograficznych, certyfikatów SSL i dwustopniowej weryfikacji. Dzięki temu ryzyko, że Twoje pieniądze trafią nie tam, gdzie chcesz, jest minimalne.

Dbanie o ekologię

Korzystając z faktury w formie elektronicznej, możesz uniknąć przesyłania jakiejkolwiek korespondencji na swój adres. Zarówno rachunek, jak i sama płatność realizowane są cyfrowo. To nie tylko wygodne, ale także ekologiczne. Mniejsze zużycie papieru to ulga dla środowiska!

Część banków aktywnie zachęca swoich klientów do opłacania rachunków przez internet. Wprowadzają one specjalne promocje i premie, dzięki którym możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku.

ikona popularne
Okazja

Dobrym przykładem jest Bank Santander. Za opłacanie rachunków z wykorzystaniem „Konta Jakie Chcę” zwraca 1% kwoty opłat za gaz, prąd, internet, telefon i telewizję. Wysokość miesięcznego zwrotu może wynieść maksymalnie 25 zł, co daje do 300 zł rocznie.

Jak zapłacić rachunki przez internet?

opłacanie faktur przez internet
Faktury za rachunki z łatwością opłacisz online.

Płacenie rachunków przez internet jest bardzo proste. W każdym banku ten proces będzie wyglądał podobnie, a ewentualne różnice mogą dotyczyć nazewnictwa poszczególnych pól lub wyglądu formularza przelewu. Jak wygląda proces zapłaty?

 • Zaloguj się na swoje konto na stronie banku lub skorzystaj z aplikacji mobilnej.
 • Wybierz opcję „Przelew” i wypełnij formularz za pomocą informacji z faktury. To bardzo ważne, aby nie pomylić się przy wpisywaniu danych takich jak numer rachunku odbiorcy, kwota i tytuł przelewu.
 • Zatwierdź przelew i zweryfikuj transakcję, korzystając z wybranej przez bank metody, np. kodu

Po zleceniu przelewu bank obciąży Twój rachunek określoną kwotą. Następnie system Elixir prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową zaksięguje zlecenie i przekaże je do banku odbiorcy, gdzie nastąpi uznanie rachunku na tę samą kwotę.

Na czym polega zlecenie stałe?

Kiedy każdy z rachunków ma inny termin płatności, a pieniądze przelewasz na różne konta, łatwo o pomyłkę. Jeśli nie chcesz pamiętać o wszystkich szczegółach samodzielnie, skorzystaj z tzw. zleceń stałych. To zwykłe polecenie zapłaty – różnica polega na tym, że instytucja będzie ją wykonywała cyklicznie, pobierając we wskazanym dniu określoną kwotę z rachunku i przekazując ją odbiorcy. Wystarczy, że w polu przelewu dodasz odbiorcę i ustawisz dla niego funkcję „zlecenie stałe”.

Pamiętaj, że stałe zlecenie zawsze możesz edytować oraz anulować!

Na co musisz uważać, kiedy płacisz rachunki online?

Opłacanie rachunków online to duże ułatwienie, ale musisz pamiętać o podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Nigdy nie korzystaj z płatności internetowych, kiedy jesteś zalogowany do publicznych sieci Wi-Fi. Zdarza się, że są one słabo zabezpieczone, a informacje przesyłane za ich pośrednictwem łatwo padają łupem cyberprzestępców.

Uważaj także na złośliwe oprogramowanie, którym może być zainfekowany Twój komputer. Działanie takich wirusów polega najczęściej na podmianie numeru rachunku kopiowanego z faktury (do wirtualnego schowka) na inny, a nawet zamianie cyfr, który widzisz na ekranie podsumowania przelewu.

W wykryciu oszustwa może pomóc weryfikacja danych przelewu przesyłanych wraz z kodem SMS. Sprawdź, czy kwota i numer rachunku odbiorcy w treści wiadomości zgadzają się z danymi widniejącymi na fakturze oraz na ekranie komputera.

Płać rachunki online – oszczędzaj czas i pieniądze

Wykorzystanie bankowości internetowej do regulowania cyklicznych zobowiązań jest intuicyjne i wygodne. W ten sposób opłacisz swoje zobowiązania bez wychodzenia z domu i ponoszenia dodatkowych kosztów. Pamiętaj o podstawowych środkach ostrożności i dbaj o swoje finanse.

źródła - ikona

Źródła

 1. Rachunki online opłaca już 85 proc. Polaków, https://prnews.pl/rachunki-online-oplaca-juz-85-proc-polakow-446775
Sprawdź Rankingi

i Promocje
Dziękujemy za Twoje zainteresowanie. Obejrzyj rankingi, wybierz najlepszy produkt dla siebie i ciesz się premią na start!
ikona - rankingi
Ranking kont osobistych 2022
ikona - rankingi
Ranking kont firmowych 2022
ikona - promocje
Promocje bankowe 2022
RankingKont.pl - obrazek tła
O autorze

To też może Cię zainteresować

crosschevron-down-circle