ranking kont - logo serwisu

Rachunki online. Przewodnik po płaceniu rachunków przez Internet

ikona kalendarza
24/02/2022
Z raportu Autopay Research przeprowadzonego w 2019 r.1 wynika, że już trzy lata temu aż 85% Polaków regulowało swoje domowe zobowiązania, korzystając z rachunków online. Wraz z rozwojem bankowości internetowej ten odsetek konsekwentnie wzrasta. Sprawdź, dlaczego płacenie rachunków przez internet się opłaca i jak zrobić to szybko oraz bezpiecznie.
płacenie za rachunki przez internet - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Przez internet opłacisz wszystkie cykliczne zobowiązania, np. za prąd i gaz, ale także różnego rodzaju karnety i usługi.
 • Korzystając z transakcji internetowych, oszczędzasz czas i pieniądze, a rachunki płacisz bez wychodzenia z domu.
 • Opłacanie rachunków online jest proste i sprowadza się do wykonania przelewu internetowego z uwzględnieniem danych z otrzymanej faktury.
 • Jeżeli nie chcesz pamiętać o regularnych przelewach, ustaw zlecenie stałe. W ten sposób bank będzie automatycznie pobierał odpowiednią kwotę i przekazywał ją odbiorcy.
 • Zachowaj ostrożność przy korzystaniu z bankowości internetowej: uważaj na publiczne sieci Wi-Fi oraz wirusy komputerowe.

Jakie rachunki zapłacisz przez internet?

Płacenie rachunków przez internet może obejmować wszystkie cykliczne płatności.

Będą to w szczególności opłaty za:

 • prąd,
 • gaz,
 • telefon komórkowy,
 • radio i telewizję.

W ten sposób możesz regulować także abonamenty innych usług, np. telewizji VOD, opłaty za karty sportowe czy kurs języka obcego.

Jak zapłacić rachunki przez internet?

Płacenie rachunków przez internet jest bardzo proste. W każdym banku, ten proces będzie wyglądał podobnie, a ewentualne różnice mogą dotyczyć nazewnictwa poszczególnych pól lub wyglądu formularza przelewu. Jak wygląda proces zapłaty?

 • Zaloguj się na swoje konto na stronie banku lub skorzystaj z aplikacji mobilnej.
 • Wybierz opcję „Przelew” i wypełnij formularz za pomocą informacji z faktury. To bardzo ważne, aby nie pomylić się przy wpisywaniu danych takich jak numer rachunku odbiorcy, kwota i tytuł przelewu.
 • Zatwierdź przelew i zweryfikuj transakcję, korzystając z wybranej przez bank metody, np. kodu SMS.

Dokonywanie opłaty za rachunki niewiele różni się od zwykłego przelewu internetowego. Wraz z rozwojem bankowości mobilnej pojawiają się coraz to nowe ułatwienia. Część banków udostępnia możliwość opłacenia rachunków przez skanowanie danych z faktury.

obrazek przedstawia opłacanie faktur przez internet dokonując skanu danych z faktury
Faktury za rachunki z łatwością opłacisz online. W niektórych bankach zamiast wpisywania danych do przelewu - będziesz mógł zeskanować informacje z faktury

Po zleceniu przelewu bank obciąży twój rachunek określoną kwotą. Następnie system Elixir prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową zaksięguje zlecenie i przekaże je do banku odbiorcy, gdzie nastąpi uznanie rachunku na tę samą kwotę.

Jak zlecenie stałe może ci się przydać przy opłacaniu rachunków?

Kiedy każdy z rachunków ma inny termin płatności, a pieniądze przelewasz na różne konta, łatwo o pomyłkę.

ikona do ramki z tekstem

Czym jest zlecenie stałe

Jeśli nie chcesz pamiętać o wszystkich szczegółach samodzielnie, skorzystaj z tzw. zleceń stałych. To zwykłe polecenie zapłaty – różnica polega na tym, że instytucja będzie ją wykonywała cyklicznie, pobierając we wskazanym dniu określoną kwotę z
rachunku i przekazując ją odbiorcy.

Wystarczy, że w polu przelewu dodasz odbiorcę i ustawisz dla niego funkcję „zlecenie stałe”.

Pamiętaj, że stałe zlecenie zawsze możesz edytować oraz anulować, jednak zmiana zlecenia - podobnie jak jego ustalenie, może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Szczegóły sprawdzisz w tabeli opłat i prowizji twojego banku.

Dlaczego płacenie rachunków przez internet się opłaca?

Opłacanie rachunków przez internet ma szereg zalet, dzięki którym szybko przekonasz się do tej metody regulowania zobowiązań. Oto najważniejsze z nich.

ikona ramki

Zalety opłacania rachunków online

 • Oszczędność czasu i wygoda
 • Dostęp do płatności, kiedy tego potrzebujesz
 • Oszczędność pieniędzy
 • Bezpieczeństwo transakcji online
 • Dbanie o ekologię

Dowiedz się więcej o korzyściach opłacania rachunków online.

zaleta - ikona

Oszczędność czasu i wygoda

Opłacanie rachunków online pozwoli ci zaoszczędzić czas.

Wypełnienie formularza przelewu zajmuje nawet kilkadziesiąt sekund i możesz to zrobić w każdej wolnej chwili.

Wystarczy, że masz dostęp do internetu oraz aplikacji swojego banku.

Korzystanie z płatności internetowych sprawia, że nie musisz chodzić na pocztę, ani tym bardziej odwiedzać punktu obsługi interesantów danego operatora mediów (np. elektrowni).

zaleta - ikona

Dostęp do płatności, kiedy tego potrzebujesz

Instytucje działają w godzinach, kiedy jesteś w pracy?

Z pewnością znasz to uczucie, które towarzyszy, gdy spóźniasz się kasy o zaledwie kwadrans.

Dzięki opłacaniu rachunków online możesz zlecić przelew o dowolnej porze, także w weekend.

Jeżeli zależy Ci na czasie, banki oferują – obok standardowych przelewów – opcję przelewu natychmiastowego. W ten sposób pieniądze do odbiorcy trafią jeszcze tego samego dnia, a ty nie musisz się martwić o opóźnienie i ewentualne odsetki z tytułu zaległości.

W tym przypadku jednak musisz się liczyć z niewielką opłatą (zazwyczaj jest to kilka złotych, np. 5 zł w ING Banku Śląskim), choć niektóre banki (np. Santander, Citi) oferują możliwość realizacji przelewu ekspresowego bez opłat.

zaleta - ikona

Oszczędność pieniędzy

Przelewy internetowe to także oszczędność. Zlecenie przekazu pocztowego to koszt od kilku złotych, w zależności od kwoty przekazu. Choć może się wydawać, że to nie jest dużo, zazwyczaj w ciągu miesiąca płacisz kilka rachunków. Kiedy podsumujesz wszystkie opłaty manipulacyjne, może się z nich uzbierać nawet kilkadziesiąt złotych. Zwykły przelew internetowy możesz zlecić za darmo.

zaleta - ikona

Opłacanie rachunków przez internet jest bezpieczne

Opłacanie rachunków w sposób tradycyjny wiąże się z ryzykiem przypadkowej utraty gotówki w wyniku kradzieży lub zgubienia. Płacenie rachunków przez internet daje komfort w postaci nowoczesnych technologii, silnych zabezpieczeń kryptograficznych, certyfikatów SSL i dwustopniowej weryfikacji. Dzięki temu ryzyko, że twoje pieniądze trafią nie tam, gdzie chcesz, jest minimalne.

zaleta - ikona

Dbanie o ekologię

Korzystając z faktury w formie elektronicznej, możesz uniknąć przesyłania jakiejkolwiek korespondencji na swój adres. Zarówno rachunek, jak i sama płatność realizowane są cyfrowo. To nie tylko wygodne, ale także ekologiczne - mniejsze zużycie papieru to ulga dla środowiska!

zaleta - ikona

Bonus w zasięgu ręki

Część banków aktywnie zachęca swoich klientów do opłacania rachunków przez internet. Wprowadzają one specjalne promocje i premie, dzięki którym możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku.

Przykładem takiej instytucji jest Bank Santander. Za opłacanie rachunków z wykorzystaniem „Konta Jakie Chcę” zwraca 1% kwoty opłat za gaz, prąd, internet, telefon i telewizję. Wysokość miesięcznego zwrotu może wynieść maksymalnie 25 zł, a więc do 300 zł rocznie.

Płać rachunki online – oszczędzaj czas i pieniądze, ale nie zapominaj o bezpieczeństwie

Opłacanie rachunków online to duże ułatwienie, ale musisz pamiętać o podstawowych zasad bezpieczeństwa:

 • Nigdy nie korzystaj z płatności internetowych, kiedy jesteś zalogowany do publicznych sieci Wi-Fi. Zdarza się, że są one słabo zabezpieczone, a informacje przesyłane za ich pośrednictwem łatwo padają łupem cyberprzestępców.
 • Uważaj także na złośliwe oprogramowanie, którym może być zainfekowany Twój komputer. Działanie takich wirusów polega najczęściej na podmianie numeru rachunku kopiowanego z faktury (do wirtualnego schowka) na inny, a nawet zamianie cyfr, który widzisz na ekranie podsumowania przelewu.
 • Stosuj silne hasła oraz dokonuj zmiany haseł do elektronicznych kanałów dostępu do twojego konta.

W wykryciu oszustwa może pomóc weryfikacja danych przelewu przesyłanych wraz z kodem SMS. Sprawdź, czy kwota i numer rachunku odbiorcy w treści wiadomości zgadzają się z danymi widniejącymi na fakturze oraz na ekranie komputera.

Na co musisz uważać, kiedy płacisz rachunki online?

Wykorzystanie bankowości internetowej do regulowania cyklicznych zobowiązań jest intuicyjne i wygodne. W ten sposób opłacisz swoje zobowiązania bez wychodzenia z domu i ponoszenia dodatkowych kosztów.

Pamiętaj jednak o podstawowych środkach ostrożności. Opłacanie rachunków przez internet to wygoda, ale także bezpieczeństwo, jeśli sam o nie odpowiednio zadbasz.

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu, odwołania

 1. Rachunki online opłaca już 85 proc. Polaków, https://prnews.pl/rachunki-online-oplaca-juz-85-proc-polakow-446775
Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Kontrybutorzy:
Łukasz Scheibinger
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia osobę dokonującą obliczeń na smartfonie, co przedstawia człowieka, którego spotkałą kontrola urzędu skarbowego

Wpłata oszczędności na konto a urząd skarbowy

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia ołówek z gumką zmazującą wyraz limity, co nawiązuje do tematu artykułu na temat limitów przelewów bankowych

Limity przelewów w bankach. Rodzaje i możliwości zmiany

PRZECZYTAJ → 
bankomat BLIK - obrazek

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu BLIKIEM?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram