ranking kont - logo serwisu
ikona kalendarza - obrazek
14/02/2022

Płatności kartą przez internet - instrukcje i zasady bezpieczeństwa

płatności kartą online - instrukcje i bezpieczeństwo
Płatności kartą online cieszą się rosnącą popularnością. Jak wynika z danych NBP, tylko w 3 kwartale 2021 roku wykonano 45,6 milionów transakcji przy użyciu karty w internecie, o łącznej wartości przekraczającej 6,5 miliarda złotych. To wzrost o 61% (ilość transakcji) i 84% (wartość transakcji) względem tego samego okresu 2 lata wcześniej1. Dowiedz się jak płacić kartą w internecie oraz jak robić to bezpiecznie.
ikona - podsumowanie
Najważniejsze informacje:
  • Rośnie popularność płatności kartą online i wszystko wskazuje, że ten trend będzie się utrzymywał.
  • Płatność kartą w internecie to intuicyjny proces. W tym artykule znajdziesz instrukcję, jak krok po kroku taką transakcję zrealizować.
  • Możesz dokonać jednorazowej płatność kartą online. Możesz też realizować płatności cykliczne (powatarzalne).
  • Do płacenia kartą przez internet możesz wykorzystać portfele cyfrowe (jak np. MasterPass lub Visa Checkout).
  • Choć płacenie kartą online jest bezpiecznie, zawsze powinieneś stosować się do określonych zasad bezpieczeństwa, aby nie narażać się na niepotrzebne ryzyko.

Płatności kartą w internecie cieszą się coraz większą popularnością

Od dawna obserwuję to, co dzieje się na rynku w kontekście innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Chociaż o płatnościach kartą przez internet trudno dzisiaj mówić w kategoriach innowacyjności, faktem jest, że rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością. Pokazują to przytoczone we wstępie statystyki dostępne w najnowszym raporcie NBP (dane za 3 kwartał 2021 roku).

Kiedy ostatnio płaciłeś przy użyciu swojej karty w w internecie? Mi zdarzyło się to ostatnio w ubiegłym tygodniu, kiedy opłacałem zakupy w markecie spożywczym. Płatności kartą przez internet dokonuje regularnie. I nie wyobrażam sobie, żeby mogło to się prędko zmienić. Tak jest po prostu wygodnie. I również bezpiecznie.

Dlaczego popularność płatności kartą online rośnie

Przyczyn wzrostu popularności transakcji kartą w sklepach internetowych na pewno można dopatrywać się w sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. Spora część naszej aktywności w ostatnich latach przeniosła się do świata online.

Epidemia kiedyś się skończy. Wszystko jednak wskazuje na to, że popularność płacenia kartą w internecie nadal będzie rosnąć.

karta płatnicza i telefon - ikona

Dlaczego płatność kartą online będzie nadal popularna

Dostrzegam kilka przesłanek, które świadczą o tym, że ta forma płatności kartą będzie zyskiwać na znaczeniu:

  1. Wygoda i przyzwyczajenia. Płatność kartą przez internet nie jest dzisiaj niczym strasznym. Coraz częściej płacimy kartą, przyzwyczajamy się do tej formy płatności.
  2. Lepsza dostępność tej formy płatności. Rośnie ilość miejsc, gdzie można płacić kartą online. Właściciele e-sklepów dążą do tego, aby udostępnić jak najwięcej możliwości realizacji opłaty za świadczone usługi. Czasy, gdy przelew był jedyną formą płatności za e-zakupy, powoli odchodzą w zapomnienie.
  3. Coraz lepsza dostępność usług z płatnościami kartą przez internet. Dzisiaj kartą zapłacisz nie tylko zakupy w sklepie internetowym, ale również swój abonament na Spotify, Netflix czy za płatne subskrypcje w aplikacjach mobilnych.
  4. Nowe rozwiązania, oferujące korzystne warunki dla osób płacących kartą online. Cyfrowe portfele: Google Pay, Apple Pay, Visa Checkout czy MasterPass oraz fintechy takie jak Curve sprawiają, że płatność kartą - także przez internet - jest wygodna, a czasami również bardziej opłacalna od innych form opłacania zakupów.
  5. Bezpieczeństwo to istotna kwestia nieodłącznie związana z płatnościami kartą w internecie. Jak się za chwilę przekonasz, płatność kartą debetową lub płatność kartą kredytową online jest bezpieczna, jeśli tylko będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Właśnie z tych względów już wkrótce płatność kartą online dla wielu - nawet tych, którzy wcześniej nie korzystali z tej metody - może stać się rutynową czynnością. Warto już dzisiaj poznać bliżej to zagadnienie.

Jak płacić kartą w internecie

Płacenie kartą jest możliwe, jeśli zostaną spełnione dwa poniższe warunki:

  1. Sklep, w którym dokonujesz zakupów internetowych, dopuszcza karty płatnicze jako formę płatności.
  2. Twoja karta płatnicza umożliwia opłacanie zakupów online.

Nie masz się czego obawiać - w tym przypadku znajdujesz się na uprzywilejowanej pozycji.

Bez analizy raportów rynkowych, odważę się stwierdzić, że płatności internetowe kartą, są dzisiaj możliwe w lwiej części sklepów internetowych działających na terenie Polski. To już powoli standard.

Karta płatnicza, którą posiadasz - jeśli tylko jest aktywna - z całą pewnością umożliwia również dokonywanie płatności online.

Zanim jednak zaczniesz płacić kartą online, miej świadomość tego że:

  1. Płatność kartą debetową online zwykle wymaga dodatkowej autoryzacji. Uwierzytelnienia dokonasz wpisując kod SMS, który otrzymasz od banku gdy płacisz za e-zakupy. Innym sposobem jest akceptacja transakcji w aplikacji mobilnej banku (tzw. mobilna autoryzacja). W tym drugim przypadku, potrzebna będzie aplikacja mobilna banku zainstalowana na Twoim telefonie.
  2. Może się zdarzyć, zanim zapłacisz online kartą, wcześniej wymagana będzie dodatkowa aktywacja (np. w aplikacji mobilnej Twojego banku). Jeśli masz aktywną kartę debetową, a transakcja zostanie odrzucona, skontaktuj się z infolinią banku, żeby wyjaśnić przyczynę tego zdarzenia (niektóre banki mogą automatycznie odrzucić płatności kartą online, jeśli uznają transakcję za podejrzaną - np. wtedy gdy po raz pierwszy płacisz w zagranicznym sklepie).

Jak płacić kartą przez internet - instrukcja krok po kroku

Płacenie kartą przez internet jest proste. Oto co należy zrobić, żeby zapłacić kartą online.

karta płatnicza ikona

Krótka instrukcja płacenia kartą online

  1. Wybierz odpowiednią formę płatności - "płatność kartą".
  2. Podaj dane karty: imię i nazwisko posiadacza, numer, kod CVV/CVC, datę ważności i zatwierdź transakcję.
  3. Dokonaj autoryzacji, np. z wykorzystaniem unikalnego kodu SMS lub w aplikacji mobilnej Twojego banku.

Płatność kartą z reguły trafi na konto odbiorcy w czasie rzeczywistym. Jeśli dokonujesz zakupu usługi, wtedy prawdopodobnie uzyskasz do niej dostęp w trybie natychmiastowym. Również w przypadku zakupu produktów, odbiorca nie powinien zwlekać z wysyłką zamówionego towaru - pieniądze na swoje konto, otrzyma praktycznie od razu.

Szczegółowa instrukcja dla początkujących

Jeśli płatność kartą online to dla Ciebie nowość, zapoznaj się ze szczegółową instrukcją płacenia kartą online.

Zakładam, że ten fragment zainteresuje tylko niewielką grupę czytelników dlatego jeśli chcesz zapoznać się ze wskazówkami, kliknij tekst "Pokaż szczegółową instrukcję płatności kartą" poniżej. W innym przypadku możesz pominąć ten fragment (po prostu czytaj dalej).

Pokaż szczegółową instrukcję płatności kartą

Tutaj możesz dowiesz się jak przebiega płatność kartą od A do Z, na przykładzie płatności za fakturę w sieci komórkowej Play.

Krok 1 - Wybierz metodę płatności

instrukcja karta (1)

Najpierw zaznacz odpowiednią metodę płatności, czyli "Płatność kartą", "Karta" itp.

W niektórych przypadkach, już na tym etapie możesz zostać poproszony o uzupełnienie swoich danych, jak np. adres e-mail lub numer kontaktowy:

instrukcja karta (3)

Operator płatności może później je wykorzystać, żeby skontaktować się Tobą i poinformować Cię o statusie Twojej płatności oraz ew. problemach, jeśli takie miałyby wystąpić.

Krok 2 - Uzupełnij dane karty

instrukcja karta (4)

W następnym kroku należy podać dane karty płatniczej. Upewnij się, że znajdujesz się na bezpiecznej stronie, która jest chroniona certyfikatem bezpieczeństwa szyfrującym dane (SSL) oraz - przede wszystkim - że dane udostępniasz zaufanym dostawcom. To nie tylko rozpoznawalne marki, które posiadają dobrą reputację (jak np. Netflix, Allegro czy Play), ale również dostawcy rozwiązań do obsługi transakcji elektronicznych, jak PayU czy BlueMedia.

Zachowaj czujność, ponieważ oszuści potrafią tworzyć strony, które są łudząco podobne do oryginalnych serwisów. (Więcej o bezpieczeństwie przeczytasz w dalszej części).

Jeśli masz pewność, że możesz udostępnić swoje dane, w polach formularza wpisz:

  • Swój numer karty,
  • Datę ważności,
  • Kod CVV2/CVC2.

Następnie zatwierdź zlecenie klikając odpowiedni przycisk (w moim przypadku to przycisk "Zapłać").

Krok 3 - Autoryzacja płatności

instrukcja karta (5)

Samo podanie numeru karty płatniczej to nie wszystko - niezbędna będzie autoryzacja płatności.

Od razu po kliknięciu przycisku "zapłać", powinieneś zobaczyć komunikat o tym, że rozpoczął się proces autoryzacji. Następnie autoryzuj zlecenie przy wsparciu jednego z mechanizmów zabezpieczających, takich jak:

  • 3D Secure,
  • VISA Secure,
  • Bezpieczny kod Mastercard (MasterCard SecureCode).

Chociaż systemy mają inne nazwy, to ich zasada działania jest bardzo podobna: należy zatwierdzić transakcję wpisując indywidualny kod SMS lub potwierdzając zlecenie w aplikacji mobilnej banku.

instrukcja karta (6)

Krok 4 - Weryfikacja płatności i zakończenie

instrukcja karta (7)

Zwykle na tym etapie Twój udział w procesie płacenia kartą online się kończy. Teraz otrzymasz powiadomienia informujące o statusie Twojej płatności. Zobaczysz je w przeglądarce, czyli tam gdzie wykonujesz płatność oraz otrzymasz wiadomość na udostępniony na początku adres e-mail lub numer telefonu.

Jeśli wystąpi problem z obsługą płatności, możesz zgłosić się do biura obsługi klienta, żeby wyjaśnić wszystkie wątpliwości. W moim przypadku płatność przebiegła pomyślnie. Odbiorca otrzymał pieniądze w ciągu kilku chwil. Zachowam jednak maila z potwierdzeniem (choć wcale nie muszę tego robić).

instrukcja karta (9)

Jednorazowe oraz cykliczne płatności kartą w internecie

Warto, żebyś również wiedział, że są dwa rodzaje płatności kartą przez internet:

  1. Płatności jednorazowe.
  2. Płatności cykliczne (powtarzalne).

Płatności jednorazowe to z całą pewnością najczęściej spotykana forma płacenia kartą online. Dane swojej karty udostępniasz tylko jednokrotnie i tylko raz dokonujesz autoryzacji. Po zakończeniu transakcji nie możesz zapłacić kartą ponownie - w celu powtórzenia płatności, musisz jeszcze raz przejść cały, opisany wcześniej proces (od samego początku).

Płatności cykliczne są szczególną formą płacenia kartą przez internet. W takim przypadku zazwyczaj dokonujesz jednorazowej opłaty, ale później płatność jest cyklicznie ponawiana, na przykład co miesiąc lub co rok. To model znany z wymienionych na wstępie aplikacji VOD czy do streamingu muzyki jak: Netflix, Spotify albo YouTube (w wersji płatnej). Również wiele aplikacji mobilnych z dostępem Premium oferuje tę formę rozliczenia.

płatności kartą online - obrazek
Płatności cykliczne są rodzajem płatności internetowych kartą.

Jeszcze innym wariantem płatności cyklicznych jest to, kiedy posiadasz kartę przedpłaconą (np. w programie lojalnościowym organizowanym przez jakąś markę) i w ustawieniach aplikacji ustawisz automatyczne doładowanie na kwotę X, za każdym razem kiedy saldo konta spadnie poniżej kwoty Y.

O ile płatności cykliczne są wygodnym i często bardzo pomocnym rozwiązaniem, tak również w określonych sytuacjach mogą okazać się... niemiłym zaskoczeniem. Szczególnie wtedy, gdy półdarmowy okres próbny (za który płacisz kartą określoną, najczęściej niewielką kwotę, np. 1 USD), po kilku dniach automatycznie przechodzi w pełną, znacznie droższą wersję płatną. Dlatego pamiętaj, żeby z subskrypcji, z której nie zamierzasz korzystać, zrezygnować odpowiednio wcześniej. Zawczasu ustaw przypomnienie w kalendarzu, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.

Płatność kartą online z wykorzystaniem portfela cyfrowego

Kartą Visa lub Mastercard przez internet zapłacisz również z wykorzystaniem portfeli cyfrowych.

przelewy natychmiastowe

Cyfrowe portfele do płacenia kartą online

Do najpopularniejszych rozwiązań dostępnych w Polsce należą:

  • Google Pay,
  • Apple Pay,
  • MasterPass,
  • Visa Checkout.

Chociaż poszczególne usługi różnią się detalami, to zasada ich działania jest bardzo podobna. Oto jak możesz zapłacić z wykorzystaniem portfela cyfrowego:

  1. Dodaj kartę do wybranej usługi.
  2. W sklepie internetowym wybierz formę płatności, z której chcesz skorzystać.
  3. Dokonaj autoryzacji płatności.

W tym przypadku nie musisz wpisywać danych karty w e-sklepie, ponieważ kartę dodałeś już wcześniej do swojego portfela i to usługodawca udostępnia wszystkie informacje, wymagane do opłacenia transakcji.

Płatność kartą z wykorzystaniem portfela cyfrowego jest bezpieczna, ponieważ dane karty są przechowywane z zachowaniem najwyższych standardów jakości, a niektórzy operatorzy portfeli cyfrowych (jak Google czy Apple) w celu transakcji nie udostępniają nawet prawdziwego numeru karty - tylko jej wirtualny zamiennik, co dodatkowo chroni Cię przed potencjalnym oszustwem.

Minusem natomiast jest dostępność takich form płatności, jak opisywane powyżej. Płatności internetowe kartą Google Pay, Apple Pay czy MasterPass i Visa Checkout wciąż nie są tak rozpowszechnione, jak chociaż płacenie kartą za zakupy internetowe z wpisywaniem jej numeru czy inne formy opłacania zakupów online (np. przelew bankowy lub BLIK).

Bezpieczeństwo płatności kartą w Internecie

A czy płacenie kartą przez internet jest bezpieczne?

Generalnie tę czynność można uznać za bezpieczną. Głównie ze względu na mechanizmy, które zapewniają ochronę kart płatniczych.

Znasz już mechanizmy: 3D Secure, Visa Secure czy Bezpieczny Kod Mastercard. Wiesz również czym jest szyfrowane połączenie (certyfikat SSL) oraz masz świadomość, że przed wprowadzeniem danych karty należy dokładnie zweryfikować, że znajdujesz się na prawdziwej (oryginalnej) stronie e-sklepu.

Jak jeszcze możesz ochronić się przed nieautoryzowanymi transakcjami z wykorzystaniem Twojej karty?

Zadbaj o bezpieczeństwo płatności kartą online

Postępuj w zgodzie z opisanymi poniżej zasadami, żeby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo swoich płatności internetowych kartą.

wskazówka - ikona

Bezpieczeństwo płacenia kartą online

  • Nigdy nie udostępniaj wrażliwych danych ze swojej karty osobom trzecim, np. w trakcie rozmowy telefonicznej. Jeśli ktoś podaje się za pracownika banku i wymaga takich danych, to na pewno jest to próba oszustwa (tzw. phishing).
  • Tym bardziej nie udostępniaj nikomu kodów do autoryzacji płatności kartą! Wtedy prawie na pewno stracisz pieniądze (i możesz ich już nie odzyskać).
  • Nigdy nie otwieraj podejrzanych linków do płatności, które otrzymasz mailem lub SMS-em.
  • Jeśli dokonujesz płatności kartą online po raz pierwszy, w sklepie internetowym, którego nie znasz: dowiedz się więcej o firmie zanim zrealizujesz płatność. Sprawdź opinie w internecie, zobacz regulamin i politykę prywatności oraz zasady ew. zwrotów transakcji.
  • Ustaw limity transakcji. Dzienny limit płatności kartą w internecie uchroni cię przed utratą wysokich kwot pieniędzy np. w przypadku kradzieży karty.
  • Pomyśl o wykorzystaniu specjalnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo płatności kartą w internecie. Użyj karty pre-paid lub korzystaj z jednorazowych kart wirtualnych (takie rozwiązanie udostępnia np. Revolut).

Warto również pamiętać o procedurze Chargeback, która chroni Cię przed skutkami nieautoryzowanych transakcji kartą. Lepiej jednak zapobiegać zagrożeniom, niż mierzyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami zaistniałych zdarzeń. Stosując się do opisanych tutaj zasad bezpieczeństwa, masz dużą szansę uniknąć utraty pieniędzy, gdy płacisz kartą przez internet.

Bezpieczeństwo płatności kartą kredytową

Karty kredytowe, w kontekście e-płatności, podlegają takim samym zasadom bezpieczeństwa jak inne rodzaje kart (debetowe, przedpłacone). Występuje tylko jedna, ale znacząca różnica.

W przypadku karty kredytowej, płatności możesz dokonać wysokości dostępnego limitu kredytowego (a nie do wysokości dostępnego salda). Płacenie za zakupy kartą kredytową przez internet, może więc wiązać się z z jeszcze większym ryzykiem. Dlatego dokonując płatności kartą kredytową, szczególnie zadbaj o kwestie bezpieczeństwa transakcji.

Najważniejsze informacje o płatnościach kartą w internecie. Podsumowanie

Płacenie kartą online to ciesząca się coraz większą popularnością metoda na opłacanie e-zakupów. Do zalet płatności kartą przez internet należą:

  • wygoda,
  • dostępność,
  • szybkość realizacji zlecenia,
  • łatwość wykonania takiej transakcji,
  • bezpieczeństwo.

Nie bój się dokonywać płatności online kartą, ponieważ przynoszą one sporo korzyści. Korzystając z możliwości, jakie daje nowoczesna e-bankowość, pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Możesz spróbować również innych, popularnych wariantów opłacania transakcji internetowych, jak np. płatności z wykorzystaniem kodu BLIK.

źródła - ikona

Źródła

  1. Informacja o kartach płatniczych, III kwartał 2021 r., Narodowy Bank Polski. Raport możesz pobrać tutaj
kategoria wpisu - ikona
kategoria wpisu:
Comment & Rating (#7)
Szukaj artykułów i porad
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - założyciel serwisu
Ł. Scheibinger
Założyłem serwis rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
na czym polega konto oszczędnościowe? obrazek artykułu

Czym jest i jak działa konto oszczędnościowe?

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
kredyt odnawialny - obrazek artykułu

Co to jest kredyt odnawialny i jak działa?

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
karta debetowa - co to jest?

Karta debetowa – czym jest? Najważniejsze informacje

PRZECZYTAJ PORADNIK →