ranking kont - logo serwisu
kalendarz ikona
21/01/2021

Płatności NFC w telefonie - czym są i jak działają?

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
  • NFC, czyli Near-Field Communication - czym jest system płatności zbliżeniowych?
  • Płatności NFC - jak płacić zbliżeniowo telefonem?
  • Bezpieczeństwo NFC
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Skrót NFC odnosi się do "komunikacji bliskiego zasięgu". NFC umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych przy użyciu telefonu.
  • Dzięki NFC urządzenie (np. telefon komórkowy) może komunikować się z innym urządzeniem (np. terminal płatniczy), jeśli odległość między nimi nie przekracza 20 centymetrów.
  • Przed dokonaniem płatności zbliżeniowej, konieczne jest włączenie modułu NFC w telefonie.
  • Obsługa płatności NFC jest bardzo prosta, o czym przekonasz się zapoznając się z instrukcją udostępnioną w tym artykule.
  • Płatności z wykorzystaniem NFC można uznać za bezpieczną formą opłacania transakcji.
ikona spisu treści

Spis Treści

NFC w telefonie - czym jest?

NFC, to skrót od Near-Field Communication, co tłumaczymy na: "komunikacja bliskiego zasięgu". NFC jest technologią wykorzystywaną w telefonach, która umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych. Dzięki technologii NFC, zapłacimy wykorzystując takie systemy jak: Google Pay lub Apple Pay. To również dzięki NFC, możemy dokonać płatności zbliżeniowych w telefonach, wykorzystując w tym celu aplikacje banków.

Jak działa technologia NFC? Jak dokonywanie płatności zbliżeniowych NFC wygląda w praktyce oraz czy płatności tym sposobem są bezpieczne? W tym artykule poznasz odpowiedzi na najważniejsze pytania, związane z technologią NFC.

Jak działa NFC?

NFC jest krótkozasięgowym, wysokoczęstotliwościowym, radiowym standardem komunikacji, pozwalającym na bezprzewodową wymianę danych na odległość nie przekraczającą 20 centymetrów. Urządzenia wykorzystujące technologię NFC, mogą komunikować się z innymi urządzeniami NFC i są zgodne na przykład z będącą już w użyciu infrastrukturą transportu publicznego. NFC przede wszystkim jednak służy do dokonywania płatności z wykorzystaniem telefonów komórkowych. (źródło)

W praktyce NFC wykorzystujemy najczęściej, właśnie w celu dokonywania płatności przy użyciu telefonu. Możliwe, że technologii NFC korzystasz niemal na co dzień. I może tak się zdarzyć, że nie jesteś tego świadomy. Jeśli płacisz telefonem i nie robisz tego przy użyciu kodu BLIK, to takie płatności realizowane są właśnie dzięki NFC.

Jeżeli płacenie telefonem jest dla Ciebie pewnego rodzaju nowością lub chcesz wiedzieć więcej na temat wykorzystania technologii NFC w telefonie albo zwyczajnie szukasz informacji w tym temacie, zapoznaj się z dalszą częścią tego tekstu, gdzie biorę pod lupę najważniejsze aspekty związane z wykorzystaniem płatności NFC.

Płatności NFC w praktyce

Zostawmy na chwilę kwestie bardziej techniczne, jak częstotliwość płatności NFC (tak na marginesie, to 13,56 MHz ± 7 kHz) czy standardy definiujące transakcje tego rodzaju. Zamiast tego skoncentrujmy się na praktycznym aspekcie wykorzystania NFC.

Technologia NFC umożliwia płatności zbliżeniowe telefonem, jednak aby tego rodzaju transakcje były możliwe, trzeba zacząć od tak prozaicznej rzeczy jak włączenie NFC na urządzeniu, z którego korzystamy. Jak to zrobić?

Jak włączyć NFC (Near-Field Communication) w telefonie?

To, jak włączyć moduł NFC, jest zależne od tego, jaki telefon posiadamy. Generalnie włączenie płatności zbliżeniowych jest bardzo łatwe i nie będzie stanowić problemu. W przypadku iPhone, jest to rozwiązane w odrobinę prostszy sposób, niż w przypadku Androida, zacznę więc od telefonu "z jabłkiem".

iPhone

W przypadku smartfona od Apple, nie musimy dokonywać żadnej konfiguracji w ustawieniach telefonu. Wystarczy aktywować aplikację, którą wykorzystamy do płacenia telefonem, żeby takiej płatności dokonać.

W przypadku Apple Pay NFC aktywujemy w taki sposób:

  • wybudzamy telefon dwukrotnie klikając przycisk boczny
  • autoryzujemy płatność przy użyciu Face ID lub Touch ID
  • zbliżamy telefon do czytnika.

Android

Aktywacja NFC wygląda podobnie w przypadku urządzeń z systemem Android, przy czym tutaj dochodzi jeden dodatkowy krok - jest nim włączenie NFC w ustawieniach telefonu.

W tym celu należy rozwinąć pole ustawień, można to zrobić ściągając w dół belkę u góry telefonu (tam gdzie jest pokazana godzina). Następnie zaznaczamy ikonkę NFC, tak aby była ona aktywowana.

Może się zdarzyć, że ta ikona nie będzie dostępna po rozwinięciu menu. Wtedy musimy odszukać NFC w ustawieniach telefonu (Ustawienia >> w wyszukiwarce wpisujemy "NFC"). Po przejściu do właściwego ekranu, możemy włączyć moduł NFC.

NFW w telefonie - AndroidNFW w ustawieniach - Android

Teraz możemy dokonywać płatności zbliżeniowych wykorzystując smartfon Android. Jeśli korzystasz z Google Pay, wtedy w celu dokonania płatności należy:

  • wybudzić telefon
  • zbliżyć go do terminala.

Jak korzystać z NFC?

Krok 1 - urządzenie które obsługuje NFC

NFC to technologia, która jest dzisiaj bardzo dobrze dostępna i większość telefonów na rynku obsługuje teraz płatności NFC. Dlatego więc, jak chodzi o dostępność rozwiązania, to nie powinieneś mieć problemu z wykorzystaniem NFC:

  • wszystkie telefony od iPhone 6, a zatem wyprodukowane w 2015 roku i później, pozwalają dokonywać płatności NFC
  • w przypadku Androida, Google Pay obsługuje urządzenia z systemem min. Lollipop 5.0. Według danych statcounter GlobalStats udział w rynku telefonów z systemem Android w wersji innej niż 5.1 i powyżej, wynosi mniej niż 5%.

To pokazuje, że ogromna większość telefonów pozwala na dokonywanie płatności zbliżeniowych.

Krok 2 - aplikacja do płacenia telefonem

Jeśli masz urządzenie które obsługuje technologię NFC - a jest ponad 98% szansy, że tak właśnie jest - kolejną rzeczą, jakiej będziesz potrzebować, jest aplikacja do płacenia telefonem z wirtualną kartą płatniczą, która posłuży do realizacji płatności. Nie przejmuj się, jeśli w tym miejscu występują trudne sformułowania, bo w rzeczywistości jest to bardzo proste.

Aplikacje do płacenia telefonem z NFC to:

  • Google Pay - Android
  • Wallet (Apple Pay) - iOS
  • Aplikacja mobilna Banku, w którym posiadasz konto.
więcej informacji

Dowiedz sie więcej

Więcej na temat tego, jak płacić telefonem na poszczególnych systemach, przeczytasz w artykule:

Krok 3 - płatność w sklepie

Kolejny, ostatni i najważniejszy krok, to płatności NFC w sklepie. Telefonem z wykorzystaniem NFC płacimy w podobny sposób, jak z wykorzystaniem zbliżeniowej karty płatniczej.

ikona w ramce

Wskazówka

Upewnij się, że moduł NFC jest aktywny oraz posiadasz kartę dodaną do telefonu lub aplikację banku, które są gotowe do użycia. Poinformuj sprzedawcę, że będziesz płacić przy użyciu karty lub telefonu. Następnie zbliż telefon do terminala, w celu dokonania płatności. Jeśli jest to wymagane, zatwierdź transakcję wpisując na terminalu kod PIN do karty płatniczej.

Teoretycznie NFC posiada zabezpieczenie pozwalające na dokonywanie płatności, w odległości nie większej niż 20 cm. W praktyce te 20 cm może okazać się zbyt dużym dystansem, jeśli więc na tym etapie wystąpią problemy, przyłóż telefon jak najbliżej do terminala zbliżeniowego oraz upewnij się, że telefon jest aktywny (wybudzony).

To wszystko. Płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem technologii NFC są bardzo proste i szybkie - można je zrealizować jeszcze prościej, niż wykorzystując w tym celu zwykłą kartę zbliżeniową. Zwyczajnie, nie musimy szukać odpowiedniej karty w pliku dokumentów - wystarczy telefon.

Jak wyłączyć płatności zbliżeniowe NFC?

Czy po zapłaceniu za zakupy trzeba wyłączyć NFC? Dane karty i inne informacje związane z realizacją płatności są generalnie bezpieczne i nie jest to konieczne. Jeśli chcesz poczuć się bezpieczniej, w niektórych przypadkach możesz skorzystać z możliwości wyłączenia modułu NFC w Twoim telefonie. Jak to zrobić? Generalnie w podobny sposób jak w przypadku włączania NFC, z tym że... na odwrót.

  • Użytkownicy telefonów z system Android, powinni rozwinąć belkę z menu, u góry ekranu na telefonie i tam wyłączyć NFC, tak aby ikonka była nieaktywna (nie podświetlała się). Jeśli w rozwijanym menu nie ma ikonki z charakterystycznym "N", wtedy należy odszukać charakterystyczną funkcję w Ustawieniach telefonu.
  • W przypadku iPhona nie ma możliwości, żeby wyłączyć moduł NFC. Gdy nie korzystasz z aplikacji do płacenia telefonem, jest on zwyczajnie nieaktywny.

Bezpieczeństwo NFC

Płacenie telefonem jest bezpieczne, a nawet bezpieczniejsze od płacenia z wykorzystaniem zwykłej karty płatniczej. Jednak jak zawsze, przy tego rodzaju transakcjach, pojawiają się pytania na temat bezpieczeństwa danych i środków zgromadzonych na koncie.

Do tematu trzeba należy podejść poważnie, bo przecież to o pieniądze na koncie bankowym chodzi. Dlatego, aby korzystanie z technologii NFC było bezpieczne, pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, podobnie jak wtedy, gdy płacisz zwykłą kartą lub gotówką. Przykłady dobrych praktyk znajdziesz w dalszej części.

obrazek karty wirtualnej
Dokonując płatności telefonem, zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Nikomu nie udostępniaj danych do logowania w aplikacji mobilnej banku lub do Twojego telefonu. W podobny sposób zadbaj o bezpieczeństwo kodu PIN do karty, z której korzystasz w telefonie. Pamiętaj, aby kod PIN nie był łatwy do odgadnięcia przez osoby z zewnątrz, np. nie powinien być to ciąg kolejnych cyfr (np. 1234) lub ciąg takich samych cyfr (np. 1111).

Często, kiedy mówimy o płaceniu zbliżeniowym, bez znaczenia czy chodzi o smartfon i NFC czy o zwykłą kartę, pojawia się obawa o nieautoryzowane dokonywanie płatności. Czy taka sytuacja jest możliwa? Jest to bardzo mało prawdopodobne.

W przypadku iPhone, transakcji zbliżeniowych możesz dokonywać tylko po odblokowaniu telefonu, potrzebna jest więc autoryzacja właściciela urządzenia (np. przez Touch ID lub Face ID). Nie ma więc mowy o stracie pieniędzy na koncie, nawet gdy zgubisz telefon.

Jak chodzi o urządzenia z Androidem, to aby dokonywać płatności z wykorzystaniem Google Pay, wymagana jest blokada ekranu. To chroni Cię przed nieautoryzowanym dostępem do Twojego konta. W celu dokonania płatności wystarczy wybudzić telefon - tutaj dodatkowym zabezpieczeniem jest kod PIN, którym autoryzujemy transakcje wartości powyżej 100 zł.

W przypadku aplikacji mobilnych banków, najpierw trzeba się zalogować na swoje konto. Wymagany będzie kod PIN do aplikacji, Touch ID lub Face ID. To skuteczne zabezpieczenie, przed dokonaniem nieautoryzowanych transakcji.

Warto płacić z wykorzystaniem NFC... i nie tylko

Płatności NFC to szybka, wygodna i bezpieczna metoda na płacenie telefonem. Umożliwia dokonywanie płatności za zakupy, nawet jeśli zapomnieliśmy zabrać ze sobą portfela. Większość smartfonów, które są dostępne dzisiaj na rynku, pozwala płacić zbliżeniowo. Urządzenia z NFC to standard, podobnie jak aplikacje umożliwiające dokonywanie płatności telefonem.

W tym celu możemy wykorzystać nie tylko Google Pay i Apple Pay, ale również aplikacje mobilne banków. Samo płacenie jest proste, a NFC to technologia bezpieczna, jeśli tylko pamiętamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jakie należy zachować zawsze. W kwestii bezpieczeństwa, sytuacja wygląda podobnie jak wtedy, gdy dokonujemy płatności w sklepie lub wypłacamy gotówkę z bankomatu. Zwyczajnie należy zachować ostrożność.

Warto wiedzieć, że NFC to nie jedyny sposób na płatności telefonem. Rozwiązaniem, które w ostatnich miesiącach bije rekordy popularności, są płatności telefonem BLIK. Do realizacji transakcji służy 6-cyfrowy kod, który wygenerujemy w aplikacji mobilnej banku. Więcej na temat tego rozwiązania, przeczytasz w innych artykułach opublikowanych na naszej stronie.

źródła - ikona

Źródła

  • Mobile & Tablet Android Version Market Share Poland, https://gs.statcounter.com/android-version-market-share/mobile-tablet/poland
Comment & Rating (#7)

Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Ł. Scheibinger
Założyłem serwis rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
coś więcej, niż płatności kartą - o koncie Revolut

Konto Revolut - zakładanie, numer konta, zasilenie i przelewy

PRZECZYTAJ → 
artykuł o przelewach SORBNET - obrazek wyróżniający

Przelew SORBNET - sposób na transfer dużej kwoty w PLN

PRZECZYTAJ → 
Para trzymająca się za ręce nad brzegiem morza, symbolizująca wspólność majątkową małżonków.

Czym jest wspólność majątkowa w małżeńśtwie?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starchevron-down-circle