ranking kont - logo serwisu

Konto bankowe bez karty: gdzie i jak najlepiej je otworzyć?

ikona kalendarza
06/10/2021
Karta debetowa to najpopularniejszy dodatek do tradycyjnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Pozwala na dokonywanie wygodnych płatności bezdotykowych i prostą wypłatę środków z bankomatu. Niektórzy jednak świadomie rezygnują z posiadania karty płatniczej. Powody wyboru konta w banku bez karty mogą być różne – od przyjęcia postawy proekologicznej, po chęć oszczędzania. Przeczytaj, kiedy takie rozwiązanie ma sens.
konto bez karty: obrazek
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Kiedy otwierasz konto bankowe, nie masz obowiązku posiadania karty debetowej do rachunku.
 • Konto bez karty posiada zarówno wady, jak również zalety. Wśród zalet należy uwzględnić oszczędności (nie poniesiesz opłaty za kartę) oraz kwestie związane... z ochroną środowiska.
 • Jeśli nie posiadasz karty do konta, możesz płacić BLIKIEM.
 • Konto bez karty otworzysz w np. w ING, mBanku czy Santander Banku. Możesz też taki rachunek, który pozwala korzystać z karty bez prowizji (to np. CitiKonto).

„Czy muszę mieć kartę płatniczą do konta”?

Obecnie żadne przepisy nie nakładają obowiązku posiadania karty debetowej do rachunku osobistego. Konto internetowe bez karty doskonale sprawdzi się jako „skarbonka”. Będziesz też mógł za jego pomocą wykonywać przelewy i obsługiwać inwestycje finansowe.

Wbrew pozorom brak karty płatniczej nie oznacza, że nie zapłacisz w sklepie za zakupy. Istnieje wiele innych sposobów, które pozwalają na wydawanie dyspozycji bankowi bez użycia kawałka plastiku, a skutek transakcji będzie analogiczny. Bez karty płatniczej (nawet wirtualnej) zapłacisz w sklepie BLIK-iem.

Zalety i wady konta bankowego bez karty

Rachunek rozliczeniowy bez wystawionej karty płatniczej to rozwiązanie, które ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Co może cię przekonać, a co zniechęcić do rezygnacji z plastikowego instrumentu płatniczego?

Zalety konta osobistego bez karty

Za wyborem takiego rozwiązania przemawia oszczędność. Większość banków nalicza dodatkowe opłaty za utrzymanie karty płatniczej. Jeżeli nie potrzebujesz na co dzień korzystać z karty, wybierz rachunek bez niej. To prostsze i tańsze rozwiązanie.

Uwaga: w przypadku większości banków istnieje możliwość uniknięcia opłaty za utrzymanie karty. Zazwyczaj wiąże się to z:

 • koniecznością wykonywania określonej ilości transakcji miesięcznie,
 • wydaniem konkretnej kwoty,
 • otrzymaniem miesięcznej wpłaty w określonej wysokości na konto.

Jeżeli szukasz konta z bezwarunkowo darmową kartą, możesz wybrać CitiKonto osobiste w banku Citi Handlowym.

Tym, co przekonuje zwolenników konta w banku bez karty, jest także ekologia. W prosty sposób możesz uniknąć przyczyniania się do degradacji środowiska naturalnego przez rezygnację z plastikowej karty płatniczej. To oczywiście mały krok, ale właśnie od takich decyzji zaczynają się wszystkie duże zmiany.

Jeżeli stawiasz na ekologię, ale nie chcesz jednak rezygnować z możliwości płacenia kartą, możesz zdecydować się na ofertę jednego z banków, które wystawiają instrumenty płatnicze wykonane z materiałów poddanych recyklingowi. Taką politykę wdrożył m.in. Santander Bank i Credit Agricole.

ekologia - obrazek do artykułu o koncie bez karty
Konto bez karty to rozwiązanie dla osób, które przyjmują postawę proekologiczną. Coraz więcej banków wprowadza też karty Eco-friendly.

Konto w banku bez karty a BLIK

Zasadniczym mankamentem rachunku płatniczego bez karty są teoretycznie ograniczone możliwości zarządzania swoimi finansami.

Pamiętaj jednak, że wcale nie musisz rezygnować z transakcji bezgotówkowych. Obecnie możesz skorzystać z jednej z wygodnych form płatności (np. BLIK), aby realizować transakcje bezgotówkowe, nie mając jednocześnie wyrobionej karty płatniczej (standardowej ani wirtualnej).

Nadal masz dostęp do pełnej oferty banku, jeżeli chodzi o przelewy krajowe i zagraniczne, konta walutowe czy kantor internetowy.

Jeżeli zdecydujesz się na korzystanie z BLIKA, będziesz mógł użyć tej usługi na kilka, różnych sposobów:

 • do płacenia w sklepie stacjonarnym,
 • podczas zakupów on-line,
 • w celu wypłaty środków z bankomatu,
 • do zrobienia szybkiego przelewu na telefon,
 • do generowania czeków BLIK.
więcej informacji

BLIK został wdrożony w 2015 r. przez Polski Standard Płatności Sp. z o.o. System jest intuicyjny w użyciu, bezpieczny i pozwala obyć się bez karty do konta. Do wykonania błyskawicznego transferu środków potrzebujesz jedynie 6-cyfrowego kodu BLIK.

Więcej o BLIKU →

Alternatywny rozwiązaniem może okazać się konto bez karty, ale… plastikowej. Młode osoby, które od dziecka wychowywały się z telefonem w dłoni i komputerem na biurku, chętnie wybierają wirtualne karty płatnicze. To jeden plastik w portfelu mniej i sporo możliwości finansowych.

Z kartą wirtualną wiąże się kwestia bezpieczeństwa transakcji cyfrowych. Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, w sieci czyha wiele zagrożeń, które mogą zagrozić Twoim finansom. Od najmniej agresywnych wirusów, po oprogramowanie, które przechwyci dane Twojej karty. Pamiętaj, że internetowego przestępcę znacznie trudniej złapać niż tego, który działa w prawdziwym świecie.

Jednak to od Ciebie zależy, w jakich serwisach udostępniasz dane swojej karty. Jeżeli nie jesteś pewien, czy zabezpieczenia witryny są skuteczne, nie wysyłaj żadnych informacji!

więcej informacji - ikona

Podpowiedź

Niektóre instytucje wprowadzają tzw. jednorazowe karty wirtualne. Możesz z nich skorzystać do realizacji płatności internetowych. Takiej karty możesz użyć tylko raz, co zwiększa bezpieczeństwo Twoich pieniędzy. Jednorazowe karty wirtualne znajdziesz między innymi w ofercie Revoluta. 

Gdzie warto założyć konto bankowe bez karty?

Choć konto osobiste bez karty założy dla Ciebie każdy bank, w jednych instytucjach może się to opłacać bardziej niż w innych. Które oferty powinieneś rozważyć przede wszystkim?

Bank ING oferuje dostęp do wysoko ocenianej bankowości Moje ING, darmowe przelewy zwykłe, tanie przelewy błyskawiczne oraz bezpłatne wypłaty z bankomatów ING i PlanetCash z wykorzystaniem Blika. Jeżeli zdecydujesz się na kartę, do zwolnienia z opłat za jej utrzymanie wystarczy suma transakcji za minimum 300 zł miesięcznie.

mBank oferuje darmowe prowadzenie konta oraz możliwość dokonywania darmowych wypłat BLIK-iem z bankomatów w Polsce. Wnioskując o konto, możesz wyrobić mobilną kartę Mastercard.

Santander Bank oferuje 0 zł za prowadzenie konta, możliwość zrealizowania bezpłatnych przelewów natychmiastowych i darmowe wypłaty z bankomatów krajowych za pomocą Blika.

Nieważne, jaka jest Twoja motywacja – rachunek bankowy bez zamawiania karty uprości Twoje życie. Wybierz konto bez karty jeżeli nie potrzebujesz na co dzień wykonywać drobnych transakcji lub chcesz spróbować płatności za pomocą systemu BLIK.

Nie bój się szukać nowych rozwiązań i eksperymentować. Świat bankowości oferuje wiele rozwiązań, które mogą zastąpić Ci kartę do konta lub sprawić, że jej utrzymanie będzie darmowe. Korzystaj z nich i ciesz się swoimi finansami!

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
największe banki na świecie - obrazek artykułu

Największe banki świata - Ranking - Top 10 + 3 innowacje

PRZECZYTAJ → 
ile można wypłacić z bankomatu? artykuł

Ile można wypłacić z bankomatu? Limity wypłat

PRZECZYTAJ → 
kryptowaluty - obrazek

Kryptowaluty nie zawsze są bezpieczne

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka