„Czy muszę mieć kartę płatniczą do konta”?
Obecnie żadne przepisy nie nakładają obowiązku posiadania karty debetowej do rachunku osobistego. Konto internetowe bez karty doskonale sprawdzi się jako „skarbonka”. Będziesz też mógł za jego pomocą wykonywać przelewy i obsługiwać inwestycje finansowe.
Wbrew pozorom brak karty płatniczej nie oznacza, że nie zapłacisz w sklepie za zakupy. Istnieje wiele innych sposobów, które pozwalają na wydawanie dyspozycji bankowi bez użycia kawałka plastiku, a skutek transakcji będzie analogiczny. Bez karty płatniczej (nawet wirtualnej) zapłacisz w sklepie BLIK-iem.
Zalety i wady konta bankowego bez karty
Rachunek rozliczeniowy bez wystawionej karty płatniczej to rozwiązanie, które ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Co może cię przekonać, a co zniechęcić do rezygnacji z plastikowego instrumentu płatniczego?
Zalety konta osobistego bez karty
Za wyborem takiego rozwiązania przemawia oszczędność. Większość banków nalicza dodatkowe opłaty za utrzymanie karty płatniczej. Jeżeli nie potrzebujesz na co dzień korzystać z karty, wybierz rachunek bez niej. To prostsze i tańsze rozwiązanie.
Uwaga: w przypadku większości banków istnieje możliwość uniknięcia opłaty za utrzymanie karty. Zazwyczaj wiąże się to z:
- koniecznością wykonywania określonej ilości transakcji miesięcznie,
- wydaniem konkretnej kwoty,
- otrzymaniem miesięcznej wpłaty w określonej wysokości na konto.
Jeżeli szukasz konta z bezwarunkowo darmową kartą, możesz wybrać CitiKonto osobiste w banku Citi Handlowym.
Tym, co przekonuje zwolenników konta w banku bez karty, jest także ekologia. W prosty sposób możesz uniknąć przyczyniania się do degradacji środowiska naturalnego przez rezygnację z plastikowej karty płatniczej. To oczywiście mały krok, ale właśnie od takich decyzji zaczynają się wszystkie duże zmiany.
Jeżeli stawiasz na ekologię, ale nie chcesz jednak rezygnować z możliwości płacenia kartą, możesz zdecydować się na ofertę jednego z banków, które wystawiają instrumenty płatnicze wykonane z materiałów poddanych recyklingowi. Taką politykę wdrożył m.in. Santander Bank i Credit Agricole.

Konto w banku bez karty a BLIK
Zasadniczym mankamentem rachunku płatniczego bez karty są teoretycznie ograniczone możliwości zarządzania swoimi finansami.
Pamiętaj jednak, że wcale nie musisz rezygnować z transakcji bezgotówkowych. Obecnie możesz skorzystać z jednej z wygodnych form płatności (np. BLIK), aby realizować transakcje bezgotówkowe, nie mając jednocześnie wyrobionej karty płatniczej (standardowej ani wirtualnej).
Nadal masz dostęp do pełnej oferty banku, jeżeli chodzi o przelewy krajowe i zagraniczne, konta walutowe czy kantor internetowy.
Jeżeli zdecydujesz się na korzystanie z BLIKA, będziesz mógł użyć tej usługi na kilka, różnych sposobów:
- do płacenia w sklepie stacjonarnym,
- podczas zakupów on-line,
- w celu wypłaty środków z bankomatu,
- do zrobienia szybkiego przelewu na telefon,
- do generowania czeków BLIK.

BLIK został wdrożony w 2015 r. przez Polski Standard Płatności Sp. z o.o. System jest intuicyjny w użyciu, bezpieczny i pozwala obyć się bez karty do konta. Do wykonania błyskawicznego transferu środków potrzebujesz jedynie 6-cyfrowego kodu BLIK.
Alternatywny rozwiązaniem może okazać się konto bez karty, ale… plastikowej. Młode osoby, które od dziecka wychowywały się z telefonem w dłoni i komputerem na biurku, chętnie wybierają wirtualne karty płatnicze. To jeden plastik w portfelu mniej i sporo możliwości finansowych.
Z kartą wirtualną wiąże się kwestia bezpieczeństwa transakcji cyfrowych. Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, w sieci czyha wiele zagrożeń, które mogą zagrozić Twoim finansom. Od najmniej agresywnych wirusów, po oprogramowanie, które przechwyci dane Twojej karty. Pamiętaj, że internetowego przestępcę znacznie trudniej złapać niż tego, który działa w prawdziwym świecie.
Jednak to od Ciebie zależy, w jakich serwisach udostępniasz dane swojej karty. Jeżeli nie jesteś pewien, czy zabezpieczenia witryny są skuteczne, nie wysyłaj żadnych informacji!

Podpowiedź
Niektóre instytucje wprowadzają tzw. jednorazowe karty wirtualne. Możesz z nich skorzystać do realizacji płatności internetowych. Takiej karty możesz użyć tylko raz, co zwiększa bezpieczeństwo Twoich pieniędzy. Jednorazowe karty wirtualne znajdziesz między innymi w ofercie Revoluta.
Gdzie warto założyć konto bankowe bez karty?
Choć konto osobiste bez karty założy dla Ciebie każdy bank, w jednych instytucjach może się to opłacać bardziej niż w innych. Które oferty powinieneś rozważyć przede wszystkim?
Bank ING oferuje dostęp do wysoko ocenianej bankowości Moje ING, darmowe przelewy zwykłe, tanie przelewy błyskawiczne oraz bezpłatne wypłaty z bankomatów ING i PlanetCash z wykorzystaniem Blika. Jeżeli zdecydujesz się na kartę, do zwolnienia z opłat za jej utrzymanie wystarczy suma transakcji za minimum 300 zł miesięcznie.
mBank oferuje darmowe prowadzenie konta oraz możliwość dokonywania darmowych wypłat BLIK-iem z bankomatów w Polsce. Wnioskując o konto, możesz wyrobić mobilną kartę Mastercard.
Santander Bank oferuje 0 zł za prowadzenie konta, możliwość zrealizowania bezpłatnych przelewów natychmiastowych i darmowe wypłaty z bankomatów krajowych za pomocą Blika.
Nieważne, jaka jest Twoja motywacja – rachunek bankowy bez zamawiania karty uprości Twoje życie. Wybierz konto bez karty jeżeli nie potrzebujesz na co dzień wykonywać drobnych transakcji lub chcesz spróbować płatności za pomocą systemu BLIK.
Nie bój się szukać nowych rozwiązań i eksperymentować. Świat bankowości oferuje wiele rozwiązań, które mogą zastąpić Ci kartę do konta lub sprawić, że jej utrzymanie będzie darmowe. Korzystaj z nich i ciesz się swoimi finansami!