ranking kont - logo serwisu

Konto bankowe dla seniora: jakie wybrać?

ikona kalendarza
04/07/2022
Z danych publikowanych przez NBP1 w 2022 r. wynika, że już 65% osób w wieku powyżej 65 roku życia korzysta z płatności zbliżeniowych, a aż 76% seniorów używa aktywnie konta bankowego. Jakie cechy powinno mieć darmowe konto dla seniora i jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej?
konto bankowe dla seniora - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Wybierając darmowe konto dla seniora, warto zwrócić uwagę nie tylko na warunki zwolnienia z opłat, ale też przejrzystość bankowości elektronicznej i zakres dostępnych opcji.
  • Przed zawarciem umowy bank ma obowiązek przedstawić Ci regulamin wraz z cennikiem. W razie niekorzystnych dla Ciebie zmian w jego zakresie zawsze masz prawo do rezygnacji z usługi.
  • Dobrym przykładem darmowego konta dla emeryta jest Nest Konto w Nest Banku. Oferuje ono sporo profitów i bardzo łatwo je założyć.
  • Alternatywą dla komercyjnych ofert banków jest Podstawowy Rachunek Płatniczy. Pozwala on realizować proste operacje i zawsze jest darmowy.
  • Zanim zdecydujesz się na bezpłatne konto bankowe dla seniora, upewnij się, że wiesz, jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej.

Jak wybierać darmowe konto dla seniora?

Dla osób w wieku emerytalnym kluczowe znaczenie ma poczucie bezpieczeństwa. Chcą one czuć się komfortowo w kontakcie z bankiem i mieć łatwy dostęp do podstawowych operacji bez względu na zmieniającą się technologię.

Jakie są cechy dobrego bezpłatnego konta dla seniora?

  • Czytelna i przejrzysta bankowość elektroniczną – wybierając rachunek bankowy z myślą o płatnościach internetowych, opłaca się postawić na banki, które oferują czytelny serwis, a także przejrzysty rozkład informacji.
  • Prosta obsługa zleceń – dla osoby, która oczekuje od rachunku podstawowych funkcji, często lepszym rozwiązaniem będzie prostsze konto z mniejszą liczbą możliwości, niż rozbudowany produkt oferujący pożyczki online, kantor internetowy i wiele innych rozwiązań, które będą używane bardzo rzadko lub wcale.
  • Bezpieczne korzystanie z konta – darmowe konto dla seniora powinno gwarantować bezpieczną obsługę. Warto zwrócić uwagę na opcje takie jak automatyczne wylogowanie z serwisu po okresie bezczynności czy wykrywanie numeru rachunku wklejonego do formularza przelewu. Duże znaczenie ma również wygodny kontakt z infolinią.

Bezpłatne konto bankowe dla emeryta kojarzy się z niskimi kosztami utrzymania – i słusznie. Banki oferujące produkty dla seniorów najczęściej rezygnują z opłat za:

  • prowadzenie konta;
  • obsługę karty płatniczej;
  • przelewy internetowe;
  • stałe polecenie przelewu (np. do dostawców wody, gazu i prądu).

Darmowe konto dla seniora a cennik usług bankowych

Zanim zadecydujesz się na podpisanie umowy z bankiem, upewnij się, że przeczytałeś cennik opłat i prowizji. Każda instytucja umieszcza go na swojej stronie internetowej, ale możesz również poprosić o jego okazanie w oddziale banku.

Sprawdź, za jakie operacje bank pobiera opłaty i czy rzeczywiście darmowe konto dla emeryta nie jest nimi obłożone. Zastanów się, z jakich usług będziesz na pewno korzystał, a które są Ci niepotrzebne. Pamiętaj, że przed nagłymi zmianami opłat chronią Cię przepisy2.

Zgodnie z art. 384 k.c. wzór umowy, a także regulamin i cennik powinieneś otrzymać jeszcze przed jej podpisaniem. Inaczej bank nie może się na nie powołać. Dotyczy to także ewentualnej zmiany warunków korzystania z usługi i poszczególnych opłat.

konto dla seniora - obrazek w treści
Przed podpisaniem umowy z bankiem, zapoznaj się z regulaminem rachunku oraz aktualną tabelą opłat i prowizji.

Regulamin powinien również określać, w jakich sytuacjach może dojść do jego zmiany. Przed akceptacją nowych zasad współpracy bank musi dać klientowi czas do namysłu i okazję do wypowiedzenia umowy. Nigdy nie możesz zostać zmuszony do akceptacji niekorzystnych warunków.

Wszystkie nieścisłości w umowie lub regulaminie tłumaczone są na korzyść konsumenta. Jeżeli uważasz, że mimo to bank narusza Twój interes, zawsze możesz zwrócić się z prośbą o pomoc do Miejskiego Rzecznika Konsumentów.

Czy są jeszcze bezpłatne konta bankowe dla emerytów?

Banki oferują wiele różnych produktów, w tym także rachunki bankowe, z których będą zadowoleni seniorzy.

Na szczególną uwagę zasługuje Nest Konto w Nest Banku. Korzystanie z niego daje szereg korzyści, w tym brak opłat za:

  • prowadzenie konta;
  • obsługę karty;
  • internetowe przelewy ELIXIR oraz przelewy europejskie SEPA;
  • wpłaty i wypłaty BLIK-iem z bankomatów oraz korzystanie z bankomatów sieci Euronet w Polsce;
  • wydanie pierwszej karty debetowej VISA.

Nest Konto stwarza również możliwość efektywnego oszczędzania i zabezpieczenia swojej sytuacji finansowej poprzez założenie:

  • lokaty z promocyjnym oprocentowaniem na start;
  • rachunku oszczędnościowego.

Karta VISA w Nest Banku wspiera też nowoczesne płatności mobilne za pomocą smartwatcha lub smartfona.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa zakupów internetowych klienci mogą skorzystać również z funkcji 3D-Secure. To metoda autoryzacji płatności za pomocą jednorazowych tokenów (np. numerów przesyłanych na telefon w treści wiadomości SMS).

Na czym polegają konta darmowe warunkowo?

Wiele banków ma w swojej ofercie rachunki, z których korzystanie będzie bezpłatne po spełnieniu dodatkowych warunków aktywności. Najczęściej bank zrezygnuje z pobierania opłat lub ich części, jeżeli:

  • zapewnisz miesięczny wpływ na konto w określonej wysokości (np. z tytułu emerytury lub renty);
  • aktywnie korzystasz z płatności bezgotówkowych (np. płacisz za zakupy kartą, telefonem lub smartwatchem).

Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy warunki, od których zależy darmowe konto, możesz spełnić względnie łatwo. Dzięki temu nie będziesz musiał każdego miesiąca zastanawiać się, czy bank nie pobierze opłaty za korzystanie z rachunku.

Darmowe konto dla seniora może być istotną oszczędnością w domowym budżecie. Korzystanie z różnego rodzaju operacji bankowych bez zwolnień z opłat potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Jak założyć darmowe konto dla seniora w Nest Banku?

Darmowe konto dla emeryta powinno również uwzględniać kilka sposobów otwierania rachunku. Osoby w podeszłym wieku mogą preferować tradycyjną wizytę w oddziale banku i przedkładać ją nad internetowe rozwiązania.

Konto w Nest Banku daje pod tym względem pełną dowolność. Klient sam wybiera, w jaki sposób nawiąże współpracę z instytucją. Nest Konto można otworzyć:

  • wypełniając wniosek on-line i łącząc się z konsultantem (należy mieć przy sobie telefon i dowód osobisty);
  • wykonując przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł z konta w innym banku;
  • wypełniając wniosek on-line i podpisując umowę w wybranym oddziale banku;
  • podpisując umowę bezpośrednio w siedzibie banku.

Możliwość podpisania umowy on-line przyda się, jeżeli ze względu na wiek lub stan zdrowia nie chcesz opuszczać domu. Wizyta w banku będzie za to wygodniejsza, kiedy chcesz dopytać o szczegóły oferty, a nie możesz skorzystać z wideoweryfikacji.

Podstawowy Rachunek Płatniczy jako darmowe konto dla seniora

Wejście w życie unijnej dyrektywy PAD zobligowało wszystkie banki do poszerzenia oferty o rachunki darmowe, które umożliwiają wykonywanie podstawowych operacji finansowych. Są to tzw. Podstawowe Rachunki Płatnicze (PRP). W ich przypadku nie zapłacisz m.in. za wypłatę gotówki i zlecenie przelewu.

Banki mogą jednak limitować funkcjonalność PRP np. poprzez:

  • ograniczenie dostępności sposobów zakładania konta on-line;
  • brak możliwości posiadanie wspólnego rachunku przez współmałżonków;
  • ograniczoną liczbę darmowych transakcji.

Zanim zdecydujesz się na założenie PRP w wybranym banku, ustal, czy jego oferta Ci odpowiada. Może się okazać, że konto komercyjne oferuje większe możliwości, a opłat będziesz mógł łatwo uniknąć.

Darmowe konto dla emeryta a bezpieczeństwo

Podczas korzystania z rachunku bankowego nie powinieneś zapominać o bezpieczeństwie transakcji. Stosując kilka prostych rad, możesz ochronić swoje oszczędności przed dostępem osób trzecich:

  • nigdy nie udostępniaj danych dostępowych do konta osobom trzecim (PIN, hasło, login);
  • unikaj logowania się do bankowości elektronicznej w miejscach publicznych i z obcych urządzeń;
  • ustawiając hasło do swojego konta, zadbaj, aby miało ono przynajmniej 10–12 znaków, które składają się na frazę znaną tylko Tobie.

Osoby w podeszłym wieku, które chcą korzystać z bankowości elektronicznej, mają do wyboru szereg możliwości. Stopniowe ułatwianie obsługi aplikacji internetowych przez banki sprawia, że nowa technologia staje się coraz bardziej przystępne i przyjazna dla odbiorcy. Obok kont komercyjnych ma on również możliwość skorzystania z całkowicie darmowych PRP.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
jaki bank jest najlepszy?

Najlepszy Bank? Oto 9 interesujących propozycji

PRZECZYTAJ → 
najlepsza aplikacja mobilna banku - artykuł

Najlepsza aplikacja bankowa - Ranking najlepiej ocenianych aplikacji

PRZECZYTAJ → 
niestandardowy ranking banków - obrazek artykułu

Jaki bank wybrać? Porównanie Banków

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram