Pytanie

Ile trwa założenie konta w banku? Jak długo trzeba czekać

Założenie konta w banku trwa od 15 minut, do kilku dni, a w niektórych przypadkach nawet ponad tydzień. To, ile potrwa zakładanie konta bankowego, zależy przede wszystkim od formy otwarcia rachunku. Dowiedz się, jaką metodą jest najszybciej otworzyć konto.
kalendarz ikona
Opublikowano: 16 lutego 2021 
autor ikona
Autor: Łukasz Scheibinger  
ikona piłka
Krótka piłka - w artykułach z tej serii znajdziesz krótkie, konkretne odpowiedzi na często zadawane pytania.
logo Santander Banku
ikona popularne
Konto Godne Polecenia - wyróżniona oferta w Kwietniu 2021
ikona popularne

Zalety

W promocji możesz zyskać 300 zł premii

A dodatkowo do 300 zł zwrotu za rachunki

Darmowe przelew natychmiastowe - pieniądze u odbiorcy nawet w kilkanaście sekund

Wady

Warunkowe opłaty za konto

Darmowe bankomaty - tylko Santander

Nie dla zwolenników innowacyjnych rozwiązań FinTech

Sprawdź w Banku
Promocja obowiązuje do 30.04.2021 r.
jak szybko założyć konto w banku?

Założyć konto w banku można na wiele sposobów

Wiesz, że metod na zakładanie konta bankowego jest... całkiem sporo. Konto można założyć online, bez wychodzenia z domu. Rachunek można otworzyć również w placówce banku. Kolejną metodą jest otwarcie konta przez infolinię.

Dodatkowo, tylko jak chodzi o zdalne zakładanie rachunku (czyli przez internet) istnieją różne warianty:

  • wypełnienie wniosku przez internet, podpisanie umowy z kurierem
  • konto otwierane przez selfie
  • konto otwierane z wykorzystaniem wideoweryfikacji
  • założyć konto bankowe możemy także z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego z konta w innym banku. Z różnych względów, ta metoda nie jest jednak teraz powszechnie dostępna.

To właśnie od sposobu, z wykorzystaniem jakiego założymy rachunek osobisty, zależy to, jaki czas będzie potrzebny na otwarcie konta bankowego. Czas potrzebny na otwarcie rachunku może wynosić od 15 minut do kilku dni. W specjalnych przypadkach, proces może potrwać nawet ponad tydzień.

Ile trwa zakładanie konta bankowego, w zależności od wybranego sposobu? Jaka metoda zakładania konta jest najszybsza? Co należy wiedzieć w kontekście zakładania konta bankowego z wykorzystaniem wybranych sposobów? W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Wybrane promocje

KONTO, BANK

PROMOCJA

LINK

Konto Direct w ING
Zyskaj do 160 zł
CitiKonto
Zyskaj do 150 zł
eKonto w mBanku
Zyskaj do 150 zł
Konto Jakie Chcę Santander
Zyskaj do 300 zł
Konto dla Ciebie CA
Zyskaj do 200 zł

Zakładanie konta w banku online - podpisanie umowy z kurierem

Ile to trwa?

Kilka dni roboczych

Zakładanie konta bankowego przez internet i podpisywanie umowy z kurierem, to często wybierana metoda na otwarcie nowego rachunku.

Jest ona o tyle wygodna, że wypełnienie wniosku odbywa się w 100% online, a gotową do podpisania umowę otrzymujesz od kuriera na swój adres zamieszkania (lub inny adres wskazany we wniosku - np. do biura).

Na spotkaniu z kurierem podpisujesz tylko umowę. Kurier zweryfikuje też Twoją tożsamość, na podstawie pokazanego przez Ciebie dokumentu.

O ile bez wątpienia jest to bardzo wygodny sposób, tak jego minusem jest fakt, że na konto aktywowane tą metodą... trzeba trochę poczekać. Dzieje się tak ze względu na wydłużony proces otwarcia rachunku, który przebiega w ten sposób:

  1. Wysyłasz wniosek online
  2. Po wypełnieniu wniosku, kurier dostarcza Ci umowę. Kopia podpisanego dokumentu trafia do banku.
  3. Bank weryfikuje dane na umowie. Jeśli wszystko się zgadza, konto jest aktywowane

Gdy wszystko przebiega sprawnie, to takie konto zazwyczaj będzie aktywne już w ciągu kilku dni. W szczególnych sytuacjach, może to potrwać nawet dłużej. W trakcie pandemii koronawirusa, zdarzyło mi się czekać na otwarcie rachunku bankowego ponad tydzień.

Zakładanie konta bankowego przez selfie i wideoweryfikację

Ile to trwa?

Kilkanaście minut

Jeszcze bardziej wygodną metodą, żeby założyć konto, jest otwarcie rachunku przez selfie. Wniosek uzupełniasz online, na stronie internetowej banku przez telefon lub wykorzystując w tym celu aplikację mobilną.

Możliwość założenia rachunku tym sposobem jest coraz lepiej dostępna w bankach, co jest niewątpliwym plusem tej metody. Jeszcze nie tak dawno, złożenie wniosku metodą "przez selfie" było raczej ciekawostką lub innowacją. Dzisiaj staje się standardem.

Proces założenia konta przez selfie, jest bardzo prosty. Najpierw uzupełniamy wniosek z wykorzystaniem naszych danych osobowych, później przechodzimy do etapu weryfikacji tożsamości.

W tym celu potrzebny będzie nam tylko dowód osobisty albo inny dokument pozwalający na taką weryfikację. Na etapie uzupełniania wniosku, wykonujemy zdjęcie dowodu osobistego (albo innego dokumentu) i twarzy, co posłuży do weryfikacji tożsamości.

możesz założyć konto w banku metodą

Konto osobiste otwierane tym sposobem, jest aktywne nawet w 15 minut, a proces zakładania rachunku odbywa się w 100% zdalnie.

Uwaga, w przypadku otwierania konta tą metodą, może się zdarzyć, że będzie konieczna wizyta w oddziale banku już po otwarciu rachunku, celem potwierdzenia tożsamości. Niektóre banki ustawiają niższe limity transakcji, do czasu takiego potwierdzenia. Później jednak możesz w pełni korzystać z wszystkich funkcji konta osobistego, a na wizytę w oddziale masz odpowiednio dużo czasu - nawet 3 miesiące po otwarciu rachunku.

Wideoweryfikacja - konto aktywne w kilka(naście) minut

Podobnym sposobem do metody "przez selfie", jest otwarcie konta z wykorzystaniem wideoweryfikacji. Otwieranie konta przez wideoweryfikację, różni się od metody "przez selfie", tym że nie robimy zdjęcia dowodu osobistego. Zamiast tego pokazujemy dokument do kamery.

Doradca po stronie banku dokonuje porównania zdjęcia w dowodzie, z obrazem naszej twarzy. Na etapie składania wniosku, będziemy poproszeni o pokazanie swojej twarzy pod różnymi kątami. Ważne też, aby posiadać dostęp do kamery internetowej dobrej jakości, pozwalającej na prezentacje w taki sposób, aby pracownik banku nie miał problemu z dokonaniem weryfikacji.

Podobnie, jak w przypadku selfie dokonywanego w aplikacji mobilnej, tak również przy wideoweryfikacji, konto będzie aktywne nawet w kilka minut. Jednak również w tym przypadku, może być potrzebna wizyta w oddziale banku.

Zakładanie konta bankowego w oddziale

Ile to trwa?

Kilkanaście minut (+transport)

O ile opisane do tej pory metody są względnie nowe - szczególnie jeśli mówimy o otwieraniu konta przez selfie lub wideoweryfikację - tak zakładanie rachunku w oddziale, to tradycyjny i dobrze znany sposób, żeby otworzyć konto bankowe.

W tym przypadku wszystkie formalności możemy zrealizować na spotkaniu z doradcą, w tradycyjnej placówce. Tym sposobem możesz szybko otworzyć konto i zyskać dostęp do wszystkich funkcji oferowanych w ramach wybranego przez Ciebie rachunku. Cały proces przebiega względnie szybko, a konto jest aktywne już w kilkanaście minut.

Minusy? O ile w przypadku poprzednich rozwiązań, konto mogłeś założyć zdalnie - bez wychodzenia z domu - tak, żeby założyć konto tą metodą, musisz odwiedzić oddział banku. Należy więc doliczyć czas potrzebny na dotarcie do placówki i powrót.

Otwieranie konta przelewem weryfikacyjnym

Ile to trwa?

Kilkanaście minut

Zakładanie konta bankowego z wykorzystaniem przelewu, jest sposobem zdecydowanie mniej dostępnym niż wszystkie pozostałe. Otwarcie konta tą metodą jest możliwe tylko w wybranych bankach i tylko w przypadku, kiedy rachunek, z którego wykonujemy przelew, został wcześniej w pełni zweryfikowany. Tym sposobem konto możemy założyć również bardzo szybko, ale tylko w przypadku gdy wcześniej potwierdziliśmy swoją tożsamość w banku, z którego dokonujemy przelewu.

Konto najszybciej otworzysz przez internet

Jak mogłeś się przekonać czytając ten artykuł, najszybszym sposobem na założenie konta, jest otwarcie rachunku przez internet. Wybierając metodę przez selfie lub wideoweryfikację, zakładanie konta w banku trwa zaledwie kilkanaście minut. Pamiętaj jednak, że później może być wymagana wizyta w oddziale, celem potwierdzenia tożsamości.

Równie szybko założyć konto bankowe możemy w oddziale, choć wtedy należy uwzględnić czas, potrzebny na transport.

Z kolei najdłużej - zazwyczaj kilka dni - trwa otwarcie konta online, kiedy umowę podpisujemy z kurierem. Jest to bardzo wygodna metoda, bo cały proces odbywa się bez wychodzenia z domu. W tym jednak przypadku, na aktywację rachunku należy zaczekać trochę dłużej.

Udostępnij ten wpis:

chevron-down-circlechevron-right-circle