ranking kont - logo serwisu

Pytanie

Ile trwa założenie konta w banku? Jak długo trzeba czekać na aktywację?

Założenie konta w banku trwa od kilkunastu minut, do kilku dni, a szczególnych przypadkach nawet ponad tydzień. To, ile potrwa zakładanie konta bankowego, zależy przede wszystkim od formy otwarcia rachunku. Dowiedz się, z wykorzystaniem jakiej metody najszybciej założysz konto.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy poniżej
ikona piłka

Szybka piłka - konkretne odpowiedzi na popularne pytania.

jak szybko założyć konto w banku?
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • To, ile potrwa założenie rachunku bankowego, zależy przede wszystkim od sposobu, jaki wybierzesz, aby to konto założyć.
 • Najszybciej aktywne będzie konto przy użyciu selfie lub wideoweryfikacji - nawet w ciągu kilkunastu minut.
 • Jeśli podpisujesz umowę z kurierem, Twój rachunek będzie aktywny w ciągu kilku dni roboczych.
 • Przeczytaj ten artykuł, żeby poznać szczegóły związane z otwieraniem konta online.

Założyć konto w banku można na wiele sposobów

Tutaj poznasz najpopularniejsze sposoby zakładania konta oraz dowiesz się ile potrwa założenie i aktywacja konta bankowego w zależności od wybranego sposobu.

Jeśli szukasz informacji ile trwa założenie konta w wybranym banku (np. Santander, Millennium, PKO), przeskocz na sam koniec tego artykułu.

Metod zakładania konta online jest sporo:

 1. Konto można założyć przez internet (bez wychodzenia z domu).
 2. Rachunek można otworzyć również w placówce banku,
 3. Kolejną metodą jest otwarcie konta przez infolinię.

Coraz bardziej popularne staje się zdalne zakładanie rachunku (czyli przez internet).

Istnieją różne warianty założenia konta online:

 1. Wypełnienie wniosku przez internet, podpisanie umowy z kurierem,
 2. Konto przez selfie, a więc przez wykonanie zdjęcia twarzy,
 3. Konto otwierane z wykorzystaniem wideoweryfikacji,
 4. Założyć konto bankowe możemy także z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego z konta w innym banku.

Dlaczego te informacje są tak ważne?

Ponieważ to właśnie od sposobu, z wykorzystaniem jakiego zakładasz rachunek osobisty, zależy to, jaki czas będzie potrzebny na otwarcie konta bankowego.

Czas potrzebny na założenie i aktywacje rachunku może wynosić od kilku minut do kilku dni roboczych. W szczególnych przypadkach, proces może potrwać nawet ponad tydzień. To właśnie od sposobu otwierania konta (a w mniejszym stopniu od banku) zależy to, ile potrwa otworzenie konta.

Jaka metoda zakładania konta jest najszybsza? O tym dowiesz się już za chwilę!

Zakładanie konta w banku online - podpisanie umowy z kurierem

Zakładanie konta bankowego przez internet i podpisywanie umowy z kurierem, jest popularną i często wybieraną metoda założenia nowego konta bankowego.

Jest ona o tyle wygodna, że wypełnienie wniosku odbywa się w 100% online, a gotową do podpisania umowę otrzymujesz od kuriera na swój adres zamieszkania (lub inny adres wskazany we wniosku - np. do biura). Tę umowę podpisujesz od razu na spotkaniu z kurierem, który weryfikuje Twoją tożsamość, na podstawie dokumentu (np. dowód osobisty).

O ile na pewno jest to bardzo wygodny sposób, to jego minusem jest fakt, że na konto otwierane tą metodą, trzeba trochę poczekać. Proces otwierania konta tą metodą wygląda w sposób następujący:

 1. Wysyłasz wniosek online.
 2. Na podstawie wniosku, bank przygotowuje umowę. Umowę odbierzesz na spotkaniu z kurierem w umówionym miejscu i terminie. Kopia podpisanego przez Ciebie dokumentu trafia do banku.
 3. Bank weryfikuje dane na umowie. Konto jest aktywowane.

Gdy wszystko przebiega sprawnie, to czas na otwarcie konta tą metodą nie jest dłuższy niż kilka dni. W szczególnych sytuacjach, może to potrwać nawet dłużej. W trakcie pandemii koronawirusa, zdarzyło mi się czekać na otwarcie rachunku bankowego ponad tydzień.

Te konta założysz podpisując umowę z kurierem!

Zakładanie konta bankowego przez selfie i wideoweryfikację

Otwarcie konta bankowego metodą przez selfie jest prawdopodobnie (obok wideoweryfikacji) najszybszą metodą na założenie konta bankowego i jednocześnie często wybieraną metodą na żeby założyć konto bankowe bez kuriera.

Do otwarcia konta tym sposobem najczęściej będzie potrzebna aplikacja mobilna banku.

Możliwość założenia konta tym sposobem, jest coraz lepiej dostępna. Jeszcze nie tak dawno, złożenie konta metodą "przez selfie" było raczej ciekawostką - dzisiaj staje się standardem. Ten sposób zakładania konta jest coraz lepiej dostępny.

Sam proces otwierania konta przez selfie jest bardzo prosty.

Najpierw uzupełniasz wniosek z wykorzystaniem swoich danych. Później przechodzisz do etapu weryfikacji tożsamości.

W tym celu potrzebny jest tylko dowód osobisty albo inny dokument pozwalający na dokonanie takiej weryfikacji (może to być np. paszport).

Na etapie uzupełniania wniosku, wykonujemy zdjęcie dowodu osobistego (albo innego dokumentu) i twarzy, co posłuży do weryfikacji tożsamości.

możesz założyć konto w banku metodą
Otwieranie konta na selfie, to metoda, która zyskuje coraz większą popularnosć.

Konto osobiste otwierane przez selfie, jest aktywne nawet w 15 minut, a proces zakładania rachunku odbywa się w 100% zdalnie.

Uwaga, w przypadku otwierania konta tą metodą, może się zdarzyć, że będzie konieczna wizyta w oddziale banku już po otwarciu rachunku, celem potwierdzenia tożsamości. Niektóre banki ustawiają niższe limity transakcji, do czasu takiego potwierdzenia. Później jednak możesz w pełni korzystać z wszystkich funkcji konta osobistego, a na wizytę w oddziale masz odpowiednio dużo czasu - nawet 3 miesiące po otwarciu rachunku.

To konto założysz przez selfie!

Nazwa konta

Bank

Link

Wideoweryfikacja - konto aktywne w kilka(naście) minut

Podobnym sposobem do metody "przez selfie", jest otwarcie konta z wykorzystaniem wideoweryfikacji.

Otwieranie konta przez wideoweryfikację, różni się nieznacznie od otwierania konta "przez selfie":

 • Zamiast zdjęcia twarzy trzeba pokazać w kamerze (w trakcie video rozmowy),
 • Zamiast wykonywania zdjęcia dowodu - dowód pokazujemy do kamery.

Doradca po stronie banku porównuje zdjęcia w dowodzie z obrazem twarzy w kamerze. Na etapie składania wniosku, będziesz poproszony o pokazanie swojej twarzy pod różnymi kątami. Ważne, aby posiadać dostęp do kamery internetowej dobrej jakości, pozwalającej na prezentacje w taki sposób, aby pracownik banku nie miał problemu z dokonaniem weryfikacji.

Podobnie, jak w przypadku selfie dokonywanego w aplikacji mobilnej, tak również przy wideoweryfikacji, konto będzie aktywne nawet w kilka minut. Również w tym przypadku po otwarciu konta może być wymagana wizyta w oddziale, celem dokonania dalszej weryfikacji.

To konto założysz przez wideoweryfikację!

Zakładanie konta bankowego w oddziale

O ile opisane do tej pory metody są względnie nowe, szczególnie jeśli chodzi o konto przez selfie lub wideoweryfikację - tak zakładanie rachunku w oddziale, jest tradycyjną, dobrze znaną metodą zakładania rachunku online. 

Ale czy najlepszą?

W tym przypadku wszystkie formalności zrealizujemy w trakcie spotkania z doradcą.

W ten sposób możesz szybko otworzyć konto, a konto będzie aktywne już w kilkanaście minut.

Minusy? O ile w przypadku poprzednich rozwiązań, konto mogłeś założyć zdalnie, tak, w tym przypadku, musisz odwiedzić oddział banku. Należy więc doliczyć czas potrzebny na dotarcie do placówki i powrót.

Otwieranie konta przelewem weryfikacyjnym

Zakładanie konta bankowego z wykorzystaniem przelewu, jest sposobem zdecydowanie mniej dostępnym niż wszystkie pozostałe opisane do tej pory.

Otwarcie konta tą metodą jest możliwe tylko w wybranych bankach i tylko w przypadku, kiedy rachunek, z którego wykonujesz przelew, został wcześniej w pełni zweryfikowany (na przykład otwarcie konta tym sposobem, może to nie być możliwe w przypadku niektórych kont otwieranych przez selfie).

Konto z wykorzystaniem przelewu weryfikacyjnego możemy więc założyć również bardzo szybko, jednak nie rekomenduję tego rozwiązania.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że otwieranie rachunku tą metodą zwyczajnie zakończy się niepowodzeniem. Wystarczy, że w formularzu przelewu, z którego dokonujesz przelew weryfikacyjny nie będzie zgadzać się jeden znak, a autoryzacja nie dojdzie do skutku.

Istnieją też inne możliwości otwarcia konta

Tutaj są opisane popularne metody otwarcia rachunku bankowego oraz ile czasu potrzeba na założenie konta z wykorzystaniem wybranych metod.

Warto wiedzieć, że istnieją też inne sposoby zakładania rachunku bankowego. Na przykład osoby, które chcą założyć konto w mBanku, mogą wybrać unikalny sposób otwierania rachunku, który nazywa się "mobilny doradca". W tym wariancie z osobą składającą wniosek kontaktuje się pracownik banku, żeby umówić się na spotkanie we wskazanym miejscu i podpisać umowę. Warunek: miejsce spotkania może znajdować się maksymalnie 50 kilometrów od najbliższego oddziału mBanku. Wtedy konto będzie aktywne niemal natychmiast, ale należy uwzględnić też dostępność terminów (czas wymagany do organizacji spotkania)

Inną, mniej popularną, ale również wykorzystywaną przez niektóre banki metodą zakładania konta, jest podpisanie umowy przez SMS. To możliwość, którą udostępnia bank BNP Paribas i Credit Agricole. W tym przypadku konto będzie aktywne tak szybko, jak wtedy gdy otwierasz je z wykorzystaniem metody "na selfie".

Konto aktywne nawet w kilka minut - a co z kartą?

Konto bankowe, które otwierasz online, będzie aktywne nawet w ciągu kilkunastu minut - a co z kartą do konta?

Tutaj mamy następujące rozwiązania:

 • Należy poczekać, aż bank zrealizuje wysyłkę karty do konta po otwarciu rachunku bankowego. Zwykle potrwa to około tygodnia i z reguły nie dłużej niż 2 tygodnie od podpisania umowy. Po otrzymaniu karty, możesz od razu zacząć korzystać z plastiku.
 • Od razu po podpisaniu umowy i aktywacji konta, można dokonywać mobilnych płatności bezgotówkowych. W tym celu posłużyć może na przykład BLIK. Płatności można dokonywać też z wykorzystaniem aplikacji banku lub systemów Google Pay i Apple Pay. Warunkiem jest, żeby bank udostępniał taką możliwość (w tym miejscu za przykład znów może posłużyć mBank). 

Jest też możliwość otwarcia ROR bez karty.

Konto najszybciej otworzysz przez internet

Najszybszym sposobem na założenie konta, jest otwarcie rachunku przez internet. Jeśli zdecydujesz się otworzyć konto metodą przez selfie lub z wykorzystaniem wideoweryfikacji, zakładanie konta w banku potrwa zaledwie kilkanaście minut. Pamiętaj jednak, że później może być wymagana wizyta w oddziale, celem potwierdzenia tożsamości.

Co ciekawe najdłużej - zazwyczaj kilka dni - potrwa również zakładanie konta przez internet, w sytuacji kiedy umowę podpisujemy z kurierem. Jest to bardzo wygodna metoda, bo cały proces odbywa się bez wychodzenia z domu. W tym jednak przypadku, na aktywację rachunku należy zaczekać trochę dłużej, jest to więc rekomendowana metoda dla osób, którym "nie spieszy się".

Bonus: ile trwa założenie konta w wybranych bankach

Wiesz już, że czas potrzebny na założenie konta, jest zależny przede wszystkim od metody, którą decydujesz się wykorzystać, żeby takie konto otworzyć. Jednak na koniec tego artykułu, przygotowałem porównanie, dzięki czemu lepiej zrozumiesz ile trwa zakładanie konta w wybranych bankach.

Ile trwa zakładanie konta w Santander Banku?

1) Bank, konto

2) Jak założyć konto?

3) Ile trwa zakładanie konta

logo Santander Banku
Konto Jakie Chcę
 • W aplikacji (na selfie)
 • Na spotkaniu z kurierem
 • Przez infolinię
 • W oddziale
 • Kilkanaście minut
 • Kilka dni - gdy umowę podpisujesz z kurierem
Przejdź do Banku
Przejdziesz do Santander Bank Polska S.A.

Ile trwa zakładanie konta w banku PKO?

1) Bank, konto

2) Jak założyć konto?

3) Ile trwa zakładanie konta

PKO BP logo
Konto za Zero
 • W aplikacji (na selfie)
 • Na spotkaniu z kurierem
 • W oddziale
 • Kilkanaście minut
 • Kilka dni - gdy umowę podpisujesz z kurierem
Przejdź do Banku
Przejdziesz do PKO BP S.A.

Ile trwa zakładanie konta w Banku Millennium?

1) Bank, konto

2) Jak założyć konto?

3) Ile trwa zakładanie konta

mBank logo
Konto 360
 • W aplikacji (na selfie)
 • Online - potwierdzając przez konto w innym banku
 • Podpisując umowę z kurierem lub w wybranej placówce Banku
 • Kilkanaście minut
 • Kilka dni - gdy umowę podpisujesz z kurierem
Przejdź do Banku
Przejdziesz do Bank Millennium S.A.

Ile trwa zakładanie konta w mBanku?

1) Bank, konto

2) Jak założyć konto?

3) Ile trwa zakładanie konta

mBank logo
eKonto
 • W aplikacji (na selfie)
 • Podpisując umowę z kurierem
 • Mobilny doradca - na spotkaniu z przedstawicielem banku
 • W wybranej placówce Banku
 • Kilkanaście minut
 • Kilka dni - gdy umowę podpisujesz z kurierem lub na spotkaniu z mobilnym doradcą
Przejdź do Banku
Przejdziesz do mBank S.A.
Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
realizacja przelewu zagranicznego - obrazek

Jak zrobić przelew zagraniczny, żeby to się opłacało?

PRZECZYTAJ → 
artykuł o Dotpay

Dotpay - co to? Konsekwencje połączenia z Przelewy24

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat karty płatniczej dla młodzieży - obrazek

Od ilu lat można posiadać kartę płatniczą?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
chevron-down-circle