ranking kont - logo serwisu
kalendarz ikona
21/07/2020

Jak założyć konto walutowe przez internet? Oto, co powinieneś wiedzieć

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
  • Czym jest konto walutowe? Tylko najważniejsze informacje.
  • Konto walutowe - jakie wybrać? Czyli na co, należy zwrócić uwagę.
  • Jak założyć konto walutowe? Zakładanie konta online i w oddziale banku.
  • Operacje walutowe online - dwa zdania o kantorach walutowych.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Konto walutowe służy do realizacji transakcji walutowej, w walucie innej niż polski złoty.
  • Dostępność walut zależy od oferty banku. Zwykle będą to 3-4 najbardziej popularne: EUR, USD, GBP i CHF. Niekiedy ilość dostępnych walut przekracza nawet 20.
  • Oprócz dostępności walut zwróć też uwagę na opłaty oraz czy możesz skorzystać z usługi wielowalutowej.
  • Konto walutowe założysz przez internet uzupełniając wypełniając specjalny wniosek lub z wykorzystaniem Twojego konta osobistego (w bankowości elektronicznej).

Najważniejsze cechy konta walutowego

Konto walutowe to bankowy rachunek rozliczeniowy lub rachunek rozliczeniowy-oszczędnościowy, z którego można korzystać jak ze zwykłego konta bankowego, ale w walucie obcej. Korzystając z takiego konta możesz dokonać płatności za granicą, w walucie kraju, w którym się znajdujesz. Możesz też dokonać przelewu bankowego w obcej walucie. Z kontem walutowym opłacisz zakupy poza granicami kraju (także internetowe). Możesz też dokonywać wypłaty z bankomatów za granicą w walucie, bez dodatkowych kosztów przewalutowania.

Konta walutowe przydadzą nam się w najróżniejszych sytuacjach, począwszy od kilkudniowego wyjazdu na wakacje poza granice kraju, jak również do realizacji jednorazowych transakcji online, skończywszy na regularnym korzystaniu z konta w związku z cyklicznymi wyjazdami lub czasowym pobytem poza granicami kraju. Do najważniejszych zalet konta walutowego należy fakt, że korzystając z takiego rachunku unikniesz dodatkowych kosztów wynikających z przewalutowania transakcji.

Według portalu investopedia.com, do najważniejszych walut świata należą m. in. Dolar Amerykański, Euro, Funt Brytyjski i Frank Szwajcarski. Są to również jedne z najpopularniejszych walut wybieranych przez użytkowników kont walutowych.

Jak chodzi o dostępność walut na koncie, to jest ona uzależniona od oferty banku. Dla przykładu użytkownicy konta walutowego w ING mają do wyboru 3 waluty - EUR, USD, GBP; w ofercie Alior Banku jest ich 4: EUR, USD, CHF, GBP; z kolei mBank daje 11 walut do wyboru (JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK, EUR, USD, CHF, GBP).

Tyle informacji tytułem wstępu. Więcej przydatnych zasobów znajdziesz w innych artykułach dostępnych na tej stronie (sprawdź ekspercki blog!). Tymczasem przejdźmy do kluczowego zagadnienia, czyli kwestii związanej z założeniem konta walutowego.

Jakie konto walutowe wybrać?

Jeśli chodzi o konta walutowe, to najważniejsza kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę wybierając rachunek tego rodzaju, jest wysokość opłat za takie konto. W szczególności istotne są:

  • opłata za prowadzenie rachunku (i jak jej uniknąć jeśli występuje),
  • opłata za kartę (oraz ew. możliwość uniknięcia),
  • koszt wypłat z bankomatów za granicą,
  • opłata za przelewy SEPA i SWIFT.

Wybierając rachunek walutowy, szczególnie warto zwrócić uwagę na takie parametry:

  • jaki jest spread walutowy,
  • czy jest dostępna usługa wielowalutowa,
  • dostępność walut w ofercie wybranego rachunku.
wskazówka - ikona

Spread walutowy

Spread walutowy, to różnica między kursem kupna, a kursem sprzedaży walut. Spread reprezentuje koszty dodatkowe wymiany walut, jak: marża instytucji (banku, kantoru) oraz koszt przeprowadzenia transakcji. Im mniejszy spread, tym bardziej korzystna oferta dla klienta, który ponosi wtedy niższe koszty operacji walutowych.

Jak założyć konto walutowe?

Konto walutowe przez internet

Jeśli chodzi o konto walutowe online, to taki rachunek mogą otworzyć użytkownicy konta osobistego, wykorzystując w tym celu bankowość elektroniczną. W takim przypadku założyć konto walutowe można naprawdę szybko, bez konieczności wizyty w oddziale banku oraz przy minimum dodatkowych formalności.

Jeśli Bank, którego jesteś klientem, oferuje usługę wielowalutową, wtedy korzystając z Twojej podstawowej karty płatniczej, możesz obsłużyć konta w innych walutach, często bez dodatkowych kosztów. Skraca to też różnego rodzaju formalności, bo nie musimy wyczekiwać na dostarczenie takiej karty, ponownie jej aktywować itp. Przykładem rachunku, który oferuje takie rozwiązanie, jest ING Konto Direct.

Konto walutowe możesz też założyć przez internet, nie otwierając przy tym konta osobistego. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz bezpośrednio na stronie banku. Wtedy proces otwarcia takiego rachunku jest podobny, jak w przypadku otwierania konta osobistego.

Konto walutowe zakładane w oddziale banku

Jednak nie wszystkie banki dają możliwość otwarcia konta walutowego online. W takim przypadku... i tak można otworzyć takie konto przez internet! Jak to możliwe? Wystarczy otwarcie konta osobistego, a następnie walutowego, przez bankowość elektroniczną. Efekt będzie podobny, ale możesz wtedy zyskać różnego rodzaju korzyści, związane z wykorzystaniem konta osobistego. Z drugiej strony, wiąże się to z koniecznością otwarcia konta osobistego, czego być może chcesz uniknąć.

Jeśli więc nie chcesz otwierać konta osobistego, to w przypadku gdy nie ma możliwości otwarcia konta walutowego online, pozostaje wizyta w oddziale. Na spotkaniu z doradcą omówisz szczegóły oferty, wybierzesz walutę rachunku i podpiszesz umowę.

Operacje walutowe online, czyli dwa zdania o kantorach internetowych

Jeżeli interesują Cię operacje walutowe, wtedy warto poznać więcej możliwości. Dobrze wiedzieć, że poza kontami walutowymi oraz stacjonarnymi kantorami, możesz też skorzystać z kantoru online.

Kantor internetowy może być prowadzony przez bank lub może być niezależny od banku. Korzystając z takiego rozwiązania możesz liczyć na niższe koszty wymiany walut. Z drugiej strony tego rodzaju transakcje wiążą się z większym ryzykiem. Poniżej znajdziesz kilka ofert kantorów walutowych online zarówno bankowych (Alior), jak również niezależnych (Walutomat, Kantor Internetowy).

logo Alior Banku

Kantor walutowy

Kantor Walutowy Alior Banku - 0 zł za rachuniki, przelewy i kartę wielowalutową. Bezpieczna wymiana kilkunastu walut na rachunkach bankowych. Środki gwarantowane przez BFG. Kantor nadzorowany przez KNF. 

internetowy kantor logo

325 000 Klientów i ponad 850 000 pozytywnych opinii według Opinieo. InternetowyKantor.pl to firma działająca na Licencji KNF, która istnieje na rynku ponad 9 lat. Koszty wymiany walut mogą być niższe, niż w Banku.

walutomat

Jedna z największych platform wymiany walut w Polsce, z której skorzystało ponad 340 000 klientów. Walutomat, również pozwala na wymianę walut, po niższym kursie, niż w przypadku kont walutowych.  

Comment & Rating (#7)

Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Ł. Scheibinger
Założyłem serwis rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
wymiana walut online - w której aplikacji? obrazek artykułu

Wymiana walut online - aplikacja Revolut vs. apka Alior Kantor Walutowy

PRZECZYTAJ → 
obrazek do artykułu do zakładania konta przez selfie

Konto na selfie - wybierz bank i sprawdź jak założyć konto tym sposobem

PRZECZYTAJ → 
płatność mobilna BLIKIEM - obrazek

Banki i sklepy z BLIKIEM - sprawdź gdzie dokonasz transakcji BLIK!

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starchevron-down-circle