Ranking Kont Bankowych - logo RankingKont.pl

Zobacz konto z najwyższą premią w Maju 2021

Jak założyć konto walutowe przez internet? Wszystko, co musisz wiedzieć

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Czym jest konto walutowe? Tylko najważniejsze informacje.
 • Konto walutowe - jakie wybrać? Czyli na co, należy zwrócić uwagę.
 • Jak założyć konto walutowe? Zakładanie konta online i w oddziale banku.
 • Operacje walutowe online - dwa zdania o kantorach walutowych.
kalendarz ikona
Opublikowano: 21 lipca 2020 
czy wiesz, że - ikona
W trzech zdaniach:
Dowiedz się, czym jest konto walutowe. Poznaj najważniejsze cechy rachunku, na które należy zwrócić uwagę podczas zakładania konta walutowego. Zobaczj, jakie są możliwości zakładania konta walutowego oraz inne metody wymiany walut.
konto walutowe przez internet - co trzeba wiedzieć?

Najważniejsze cechy konta walutowego

Konto walutowe to bankowy rachunek rozliczeniowy lub rachunek rozliczeniowy-oszczędnościowy, z którego można korzystać jak ze zwykłego konta bankowego, ale w walucie obcej. Korzystając z takiego konta możesz dokonać płatności za granicą, w walucie kraju, w którym się znajdujesz. Możesz też dokonać przelewu bankowego w obcej walucie. Z kontem walutowym opłacisz zakupy poza granicami kraju (także internetowe). Możesz też dokonywać wypłaty z bankomatów za granicą w walucie, bez dodatkowych kosztów przewalutowania.

Konta walutowe przydadzą nam się w najróżniejszych sytuacjach, począwszy od kilkudniowego wyjazdu na wakacje poza granice kraju, jak również do realizacji jednorazowych transakcji online, skończywszy na regularnym korzystaniu z konta w związku z cyklicznymi wyjazdami lub czasowym pobytem poza granicami kraju. Do najważniejszych zalet konta walutowego należy fakt, że korzystając z takiego rachunku unikniesz dodatkowych kosztów wynikających z przewalutowania transakcji.

Według portalu investopedia.com, do najważniejszych walut świata należą m. in. Dolar Amerykański, Euro, Funt Brytyjski i Frank Szwajcarski. Są to również jedne z najpopularniejszych walut wybieranych przez użytkowników kont walutowych.

Jak chodzi o dostępność walut na koncie, to jest ona uzależniona od oferty banku. Dla przykładu użytkownicy konta walutowego w ING mają do wyboru 3 waluty - EUR, USD, GBP; w ofercie Alior Banku jest ich 4: EUR, USD, CHF, GBP; z kolei mBank daje 11 walut do wyboru (JPY, NOK, SEK, CZK, DKK, HUF, HRK, EUR, USD, CHF, GBP).

Tyle informacji tytułem wstępu. Więcej przydatnych zasobów znajdziesz w innych artykułach dostępnych na tej stronie (sprawdź ekspercki blog!). Tymczasem przejdźmy do kluczowego zagadnienia, czyli kwestii związanej z założeniem konta walutowego.

Jakie konto walutowe wybrać?

Jeśli chodzi o konta walutowe, to najważniejsza kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę wybierając rachunek tego rodzaju, jest wysokość opłat za takie konto. W szczególności istotne są:

 • opłata za prowadzenie rachunku (i jak jej uniknąć jeśli występuje),
 • opłata za kartę (oraz ew. możliwość uniknięcia),
 • koszt wypłat z bankomatów za granicą,
 • opłata za przelewy SEPA i SWIFT.

Wybierając rachunek walutowy, szczególnie warto zwrócić uwagę na takie parametry:

 • jaki jest spread walutowy,
 • czy jest dostępna usługa wielowalutowa,
 • dostępność walut w ofercie wybranego rachunku.
wskazówka - ikona

Spread walutowy

Spread walutowy, to różnica między kursem kupna, a kursem sprzedaży walut. Spread reprezentuje koszty dodatkowe wymiany walut, jak: marża instytucji (banku, kantoru) oraz koszt przeprowadzenia transakcji. Im mniejszy spread, tym bardziej korzystna oferta dla klienta, który ponosi wtedy niższe koszty operacji walutowych.

Jak założyć konto walutowe?

Konto walutowe przez internet

Jeśli chodzi o konto walutowe online, to taki rachunek mogą otworzyć użytkownicy konta osobistego, wykorzystując w tym celu bankowość elektroniczną. W takim przypadku założyć konto walutowe można naprawdę szybko, bez konieczności wizyty w oddziale banku oraz przy minimum dodatkowych formalności.

wskazówka - ikona

To może Cię zainteresować

Najlepsze konta osobiste znajdziesz w aktualnym Rankingu.

Jeśli Bank, którego jesteś klientem, oferuje usługę wielowalutową, wtedy korzystając z Twojej podstawowej karty płatniczej, możesz obsłużyć konta w innych walutach, często bez dodatkowych kosztów. Skraca to też różnego rodzaju formalności, bo nie musimy wyczekiwać na dostarczenie takiej karty, ponownie jej aktywować itp. Przykładem rachunku, który oferuje takie rozwiązanie, jest ING Konto Direct.

Konto walutowe możesz też założyć przez internet, nie otwierając przy tym konta osobistego. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz bezpośrednio na stronie banku. Wtedy proces otwarcia takiego rachunku jest podobny, jak w przypadku otwierania konta osobistego.

Konto walutowe zakładane w oddziale banku

Jednak nie wszystkie banki dają możliwość otwarcia konta walutowego online. W takim przypadku... i tak można otworzyć takie konto przez internet! Jak to możliwe? Wystarczy otwarcie konta osobistego, a następnie walutowego, przez bankowość elektroniczną. Efekt będzie podobny, ale możesz wtedy zyskać różnego rodzaju korzyści, związane z wykorzystaniem konta osobistego. Z drugiej strony, wiąże się to z koniecznością otwarcia konta osobistego, czego być może chcesz uniknąć.

Jeśli więc nie chcesz otwierać konta osobistego, to w przypadku gdy nie ma możliwości otwarcia konta walutowego online, pozostaje wizyta w oddziale. Na spotkaniu z doradcą omówisz szczegóły oferty, wybierzesz waluty i podpiszesz umowę.

Operacje walutowe online, czyli dwa zdania o kantorach internetowych

Jeżeli interesują Cię operacje walutowe, wtedy warto poznać więcej możliwości. Dobrze wiedzieć, że poza kontami walutowymi oraz stacjonarnymi kantorami, możesz też skorzystać z kantoru online.

Kantor internetowy może być prowadzony przez bank lub może być niezależny od banku. Korzystając z takiego rozwiązania możesz liczyć na niższe koszty wymiany walut. Z drugiej strony tego rodzaju transakcje wiążą się z większym ryzykiem. Poniżej znajdziesz kilka ofert kantorów walutowych online zarówno bankowych (Alior), jak również niezależnych (Walutomat, Kantor Internetowy).

logo Alior Banku

Kantor walutowy

Kantor Walutowy Alior Banku - 0 zł za rachuniki, przelewy i kartę wielowalutową. Bezpieczna wymiana kilkunastu walut na rachunkach bankowych. Środki gwarantowane przez BFG. Kantor nadzorowany przez KNF. 

Sprawdź
internetowy kantor logo

325 000 Klientów i ponad 850 000 pozytywnych opinii według Opinieo. InternetowyKantor.pl to firma działająca na Licencji KNF, która istnieje na rynku ponad 9 lat. Koszty wymiany walut mogą być niższe, niż w Banku.

Sprawdź
walutomat

Jedna z największych platform wymiany walut w Polsce, z której skorzystało ponad 340 000 klientów. Walutomat, również pozwala na wymianę walut, po niższym kursie, niż w przypadku kont walutowych.  

Sprawdź

Udostępnij ten wpis:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
pushpincrosschevron-down-circlechevron-right-circle