ranking kont - logo serwisu

Wypłata z bankomatu bez karty - 2 najlepsze sposoby

Znalazłeś się w sytuacji, gdy potrzebowałeś gotówki, a zapomniałeś karty płatniczej? A może dokonujesz płatności mobilnych i nie nosisz ze sobą karty w ogóle, bo wszystko czego potrzebujesz to telefon. Jak wtedy wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty? Dzisiaj to żaden problem. Smartfon w 100% wystarczy. Za chwilę poznasz 2 najlepsze sposoby na wypłatę pieniędzy bez karty.
wypłata z bankomatu bez karty - artykuł
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Wypłaty z bankomatu bez karty możesz dokonać z wykorzystaniem sześciocyfrowego kodu BLIK lub zbliżeniowo kartą płatniczą.
 • Do wypłaty z bankomatu bez karty BLIKIEM będziesz potrzebować aplikacji mobilnej banku, w której wygenerujesz kod BLIK oraz urządzenia z funkcją wypłat bez karty.
 • Do wypłaty zbliżeniowej wymagany jest bankomat, który obsługuję funkcję wypłat zbliżeniowych oraz oczywiście karta zbliżeniowa.
 • Wypłat bez karty warto dokonywać ze względu na wygodę, bezpieczeństwo oraz fakt, że w niektórych bankach jest ona tańsza niż wypłata zwykłą kartą.

Wypłata pieniędzy z bankomatu BLIKIEM lub zbliżeniowo, przez NFC

Dzisiaj, z wykorzystaniem smartfona, możemy z powodzeniem zarządzać naszym kontem bankowym. Dzięki aplikacji mobilnej nie tylko sprawdzimy saldo na koncie czy zrealizujemy darmowy przelew, ale mamy też możliwość wykonywania wielu innych, bardziej skomplikowanych operacji. W efekcie, wizyty w oddziale banku stały się praktycznie zbędne.

Nie powinno więc dziwić, że smartfona, możemy dzisiaj z powodzeniem wykorzystywać, żeby dokonywać wypłaty gotówki z bankomatu bez użycia karty. Nie trzeba w tym celu instalować żadnych dodatkowych aplikacji na telefonie czy szukać tutoriali lub poradników, gdzie są objaśnione sposoby wypłaty środków bez użycia karty ponieważ wypłaty z bankomatów bez karty możemy dokonać w sposób bardzo prosty i intuicyjny.

Mógłbym pójść o zakład, że większość osób poradzi sobie z tym wyzwaniem już za pierwszym razem i to nawet bez dodatkowych objaśnień. Jeśli jednak chcesz uniknąć niespodzianek, zapoznaj się z dalszą częścią tego tekstu, gdzie wyjaśnię jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty.

Dlaczego tylko 2 sposoby?

W tym artykule znajdziesz dwa sposoby wypłaty gotówki z bankomatu z wykorzystaniem smartfona. Czy wypłata bez karty jest możliwa, także innymi sposobami? Odpowiedź brzmi: tak. Dlaczego więc opisuję tylko dwa? Ponieważ są one powszechnie wykorzystywane, dobrze dostępne, nie wymagają instalowania dodatkowych aplikacji (oprócz aplikacji banku, która może mieć wiele innych zastosowań). Ponadto, można z nich korzystać w większości bankomatów, o czym dowiesz się już za chwilę.

Uważam, że wypłata z bankomatu bez karty, z wykorzystaniem tych dwóch metod, jest najlepszym rozwiązaniem. O jakich sposobach mowa? Są to:

 1. Wypłata pieniędzy z bankomatu, z wykorzystaniem sześciocyfrowego kodu BLIK
 2. Wypłata pieniędzy z bankomatu zbliżeniowa przez NFC.

Przeczytaj ciąg dalszy, żeby znaleźć rozwiązanie, które odpowiada Tobie najbardziej. Zacznę od najpopularniejszej metody, jaką jest wypłata BLIKIEM.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu BLIKIEM?

Tylko w pierwszym kwartale 2020 roku, BLIKA we wpłatomatach i bankomatach wykorzystano 6,2 miliona razy, a wypłaty tym sposobem można było dokonać w 20 000 bankomatów, co stanowiło prawie 95% wszystkich urządzeń do wypłaty gotówki, w naszym kraju (więcej o BLIKU przeczytasz tutaj). Nie bezpodstawnie mogę więc powiedzieć, że wypłata BLIK, to najpopularniejsza metoda na dokonywanie wypłaty z bankomatu bez użycia karty płatniczej. A przy tym to bardzo wygodny sposób!

Co będzie potrzebne do wypłaty BLIKIEM?

W tym artykule chcę skoncentrować się na sposobach, które pozwalają w prosty sposób dokonywać wypłat z bankomatu bez karty. Właśnie taką metodą, jest wypłata BLIKIEM. Kiedy będziemy mogli wypłacić pieniądze wykorzystaniem kodu BLIK?

 1. Gdy urządzenie pozwala dokonać wypłaty bez karty (to ponad 95% wszystkich bankomatów w Polsce!).
 2. Gdy bank, w którym posiadasz konto, posiada funkcję BLIK (aktualnie większość banków w naszym kraju udostępnia to rozwiązanie).

Wypłata z bankomatu bez karty BLIKIEM

Jeśli spełniasz te warunki, z tym nie powinno być problemu, możesz dokonywać wypłaty środków z wykorzystaniem kodu BLIK. Jak to zrobić? Postępuj zgodnie ze wskazówkami:

 • na ekranie urządzenia, zaznacz wypłatę BLIK oraz kwotę, jaką chcesz wybrać
 • wygeneruj 6 cyfrowy kod BLIK
 • potwierdź transakcję w aplikacji banku
 • zakończ transakcję.

Wybieranie pieniędzy przy użyciu kodu BLIK, to prawdopodobnie najlepszy sposób, na pobranie środków z bankomatu bez karty. To szybka i bezpieczna metoda. Dzięki jej dostępności, możesz z powodzeniem regularnie z niej korzystać, nie tylko jednorazowo. Wypłacić pieniądze z bankomatu tym sposobem możemy w większości bankomatów w naszym kraju, kod BLIK również wygenerujemy w aplikacjach większości banków w Polsce.

więcej informacji

Dowiedz sie więcej

Więcej informacji na temat tego wypłat z wykorzystaniem kodu BLIK, znajdziesz w artykule:

Jak wypłacić pieniądze bez karty, zbliżeniowo telefonem?

Wypłata z bankomatu bez karty, jest również możliwa w bankomatach zbliżeniowych. To rozwiązanie nie jest jeszcze tak popularne jak opisywana wcześniej wypłata BLIK, ale ilość bankomatów z funkcją zbliżeniową stale rośnie i należy się spodziewać, że w najbliższych miesiącach będą one jeszcze lepiej dostępne.

W każdym razie, o ile dokonując wypłaty BLIKIEM mamy bardzo szanse, że bankomat będzie obsługiwać takie rozwiązanie, tak w przypadku wypłaty zbliżeniowej, może nas spotkać rozczarowanie. Dlatego jeśli zdecydujesz się na tę opcję wypłaty, sugeruję wcześniej odszukać urządzenie z funkcją wypłat zbliżeniowych. Pobierz aplikacje mobilną banku i przejdź do wyszukiwarki bankomatów. Zazwyczaj w bankowych aplikacjach są dostępne tego rodzaju mapki - w ten sposób możesz odszukać najbliższy bankomat z funkcją zbliżeniowych wypłat pieniędzy z bankomatów.

Aplikację mobilną banku możesz później wykorzystać także w celu dokonania wypłaty. Posłużyć może też wirtualna karta płatnicza, dodana do jednego z systemu płatności mobilnych, na przykład Google Pay lub Apple Pay. Jeśli korzystasz z Google Pay lub Apple Pay, aplikacja mobilna nie jest niezbędna. Wypłata gotówki tym sposobem jest więc możliwa nawet, gdy nie posiadasz aplikacji banku na swoim telefonie.

Wypłata zbliżeniowa telefonem - instrukcja

Wypłata zbliżeniowa telefonem przebiega w podobny sposób, jak wypłata zwykłą kartą. Różnica polega na tym, że zamiast wkładać kartę do urządzenia, zbliżamy ją do czytnika kart zbliżeniowych (podobnie wtedy, gdy dokonujemy zwykłych płatności zbliżeniowych w sklepie). Oczywiście mówimy o dokonywaniu wypłaty przy użyciu telefonu dlatego należy dodać, że w tym przypadku funkcję karty, będzie pełnić nasz smartfon z kartą wirtualną.

W celu dokonania wypłaty zbliżeniowej telefonem:

 • znajdź bankomat z możliwością dokonywania wypłat zbliżeniowych
 • na twoim smartfonie aktywuj kartę, podobnie jak wtedy, gdy dokonujesz płatności zbliżeniowych
 • zbliż telefon do miejsca oznaczonego naklejką płatności zbliżeniowych
 • zatwierdź transakcje kodem PIN na ekranie bankomatu
 • wybierz kwotę do wypłaty
 • odbierz gotówkę oraz ew. potwierdzenie transakcji.

W ten sposób możesz wypłacać gotówkę wszędzie tam, gdzie jest dostępna opcja wypłat zbliżeniowych.

obrazek karty wirtualnej
Wypłata zbliżeniowa telefonem, to jeden z wariantów wypłaty z bankomatu bez karty.

Dlaczego warto dokonywać wypłat bez karty

Wypłata z bankomatu bez karty to wygodny sposób na wypłatę gotówki z konta. Dobrze wiedzieć, że opłaty za wypłatę pieniędzy tym sposobem, nie różnią się od standardowej metody. Choćby z tego względu warto zastanowić się czy nie jest to lepszy sposób, niż korzystanie ze zwykłej karty.

W większości przypadków mamy przy sobie smartfona, podczas gdy nie zawsze posiadamy dostęp do portfela i naszej karty płatniczej. Również nie należy obawiać się o bezpieczeństwo płatności i wypłat telefonem, ponieważ jak się okazuje, tego rodzaju operacje często są bezpieczniejsze niż w przypadku wykorzystania zwykłej (plastikowej) karty płatniczej.

Wypłata z bankomatu bez karty jest coraz popularniejszym sposobem. Jak wspomniałem wcześniej, tylko w pierwszym kwartale 2020 roku, kod BLIK w bankomatach był wykorzystywany ponad 6,2 milionów razy, podczas gdy rok wcześniej takich transakcji było "tylko" 4,7 miliona a zatem prawie 1/4 mniej.

Wypłacić gotówkę z bankomatu telefonem jest łatwo, również z perspektywy dostępności takiego rozwiązania. Samym kodem BLIK wypłacimy pieniądze z ponad 90% wszystkich bankomatów w kraju. Wypłata bez karty sposobem zbliżeniowym jest również coraz lepiej dostępna. Niewykluczone więc, że w przyszłości wypłaty bez karty staną się tak popularne jak te z użyciem plastikowej karty. Być może nadejdzie czas, kiedy całkiem zastąpią kartę.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
sesje Elixir

Sesje Elixir i system Elixir: to warto wiedzieć o przelewach bankowych

PRZECZYTAJ → 
przeniesienie konta do innego banku - obrazek artykułu

Przeniesienie konta do innego banku - jak możesz to zrobić?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia figurę banku, co symbolizuje różne rodzaje bankowości

Rodzaje bankowości - jakie usługi oferują banki?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross