Bankomat BLIK - jak wypłacić pieniądze z bankomatu BLIKIEM?

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Bankomaty BLIK - gdzie można wypłacić pieniądze BLIKIEM?
 • Jakie banki dają możliwość wypłaty BLIKIEM? Dostępność + koszty.
 • Jak wypłacić pieniądze BLIKIEM?
 • Czy warto korzystać z BLIKA w celu wypłaty pieniędzy z bankomatu?
kalendarz ikona
Opublikowano: 17 sierpnia 2020 
autor ikona
Autor: Łukasz Scheibinger 
logo Revolut
ikona popularne
Wyróżniona oferta w Kwietniu 2021
ikona popularne

Zalety

Niskie koszty - plany zaczynają się od 0 zł

Darmowa karta walutowa

Dostęp do bezpłatnych bankomatów w Polsce i za granicą

Wady

Brak BLIKA

Brak polskiego numeru konta

Zbyt innowacyjny, jeśli preferujesz standardowe rozwiązania

Darmowy test
czy wiesz, że - ikona
W trzech zdaniach:
Tutaj dowiesz się, jak wypłacić pieniądze BLIKIEM. Zobaczysz, które bankomaty udostępniają taką możliwość. Poznasz koszty, z jakimi wiąże się wypłata pieniędzy z wykorzystaniem BLIKA.
bankomat BLIK - obrazek

BLIK, czyli Polski Standard Płatności (można też spotkać się z określeniem "Polski System Płatności"), to rozwiązanie które oferuje dostęp do różnych funkcji z zakresu płatności bezgotówkowych. Korzystając z BLIKA zapłacimy za zakupy online, zakupy w sklepie stacjonarnym dokonamy szybkiego przelewu na telefon i zrealizujemy czek BLIK. Jedną z funkcji, jaką udostępnia BLIK, jest możliwość dokonywania wpłat i wypłat w Bankomatach. Usługa BLIK jest bardzo dobrze dostępna i korzystać z niej możemy w zdecydowanej większości bankomatów w kraju.

Bankomaty obsługujące BLIK - gdzie wypłacisz pieniądze BLIKIEM?

Według raportu Narodowego Banku Polskiego, na koniec marca 2020 roku w Polsce było ponad 22 534 bankomatów. Wypłaty BLIKIEM można było dokonać z 20 tysięcy bankomatów, co stanowi ponad 90% pokrycia rynku. Znaczy to tyle, że wypłaty BLIKIEM dokonamy w ponad 90% bankomatów w kraju.

Z tych bankomatów wypłacisz pieniądze BLIKIEM:

 • bankomaty własne banków, które udostępniają usługę BLIK: bankomaty Santander Bank Polska, ING Banku Śląskiego, Banku Millennium, PKO BP;
 • bankomaty sieci Euronet;
 • PlanetCash;
 • IT Card;
 • BPS.

Oprócz tego, aby móc wypłacić pieniądze BLIKIEM z bankomatu, bank z którego usług korzystasz, musi zapewnić możliwość korzystania z BLIKA. Listę banków z BLIKIEM znajdziesz w ramce poniżej.

Lista Banków, które dają dostęp do BLIKA:

ikona mobile

Banki z BLIKIEM

Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Getin Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa, Noble Bank, Grupa BPS

Ile kosztuje wypłata BLIKIEM?

Generalnie koszt wypłaty BLIKIEM jest taki sam, jak koszt wypłaty zwykłą kartą debetową. Jeśli bank udostępnia klientom darmowe bankomaty, bez konieczności spełniania warunków, to w takim przypadku wypłata gotówki BLIKIEM także będzie darmowa.

Jeśli w celu uniknięcia opłaty za bankomaty należy spełnić warunek (np. zapewnienie wpływów na konto w określonej kwocie lub dokonanie transakcji bezgotówkowych na pewną kwotę), to spełnienie tego samego warunku pozwala też na uniknięcie wypłaty BLIKIEM.

Jednak ta zasada nie zawsze znajduje zastosowanie. Czasami koszt opłaty za wypłatę BLIKIEM może być niższy albo wyższy niż wtedy, gdy dokonujemy takiej samej transakcji kartą płatniczą. Z reguły w takim przypadku koszt wypłaty BLIKIEM jest niższy, ale to też nie zawsze.

ikona rankingu

Najlepsze konta z BLIKIEM

Najlepsze konta bankowe dają dostęp nie tylko do BLIKa, ale również do całej gamy innych płatności mobilnych. Znajdziesz je w rankingu kont osobistych.

Opłaty za wypłatę BLIKIEM - wybrane rachunki 

W poniższej tabeli znajdziesz listę Banków / kont, gdzie koszt wypłaty z bankomatów BLIKIEM, różni się względem kosztu wypłaty kartą.

Bank (Konto)

Koszt wypłaty BLIK

Taniej / drożej (niż kartą)

0 zł

Taniej*

Bank Millennium
(Konto 360)

0 zł - promocja do 31.12.2020

Taniej**

5 zł

Drożej

mBank
(eKonto)

0 zł

Taniej***

Santander Bank Polska
(Konto Jakie Chcę)

0 zł

Taniej

T-Mobile Usługi Bankowe
(Konto Freemium)

0 zł

Taniej

* Alior Bank Konto Jakże Osobiste - w pakiecie darmowych korzyści można wybrać bezwarunkowo warunkowe bankomaty w kraju; w innym przypadku za wypłatę kartą, z innych bankomatów niż Alior Banku poniesiesz warunkową opłatę.
** Bank Millennium Konto 360 - bezwarunkowo darmowe bankomaty w kraju - wypłata kartą, przy spełnieniu warunku aktywności.
*** mBank eKonto - bezwarunkowo darmowe bankomaty w kraju kartą, przy wypłacie +100 zł

Jak wypłacić pieniądze BLIKIEM z bankomatu?

Transakcje BLIK mają to do siebie, że są bardzo proste i być może właśnie dlatego cieszą się taką popularnością. Poniżej znajdziesz opis, jak szybko wypłacić pieniądze z bankomatu BLIKIEM. Wystarczą 3 kroki, aby dokonać wypłaty z bankomatu BLIKIEM.

1. Wybierz wypłatę BLIK i kwotę, jaką chcesz wybrać

Gdy będziesz przy bankomacie, wybierz "wypłata BLIK". Możesz też spotkać się z przyciskiem "Transakcje bez karty" (tak jest w bankomacie Euronetu). Ten przycisk znajdziesz na początkowym (pierwszym) ekranie, zazwyczaj jest umieszczony w dolnym rogu na ekranie bankomatu.

Następnie wybierz kwotę, jaką chcesz wybrać.

2. Wygeneruj kod BLIK w aplikacji Banku i wpisz go na ekranie

W aplikacji Twojego banku wygeneruj kod BLIK, a następnie wpisz wygenerowany kod na klawiaturze bankomatu. Zatwierdź, że chcesz wykonać transakcję.

3. Potwierdź transakcję w aplikacji banku

Teraz w aplikacji banku należy potwierdzić transakcję. W tym celu zatwierdź wypłatę kodem PIN w aplikacji Twojego banku lub inną metodą autoryzacji, np. odciskiem palca lub Face ID. Sposób autoryzacji zależy od tego, jakie rozwiązanie udostępnia Twój Bank.

To wszystko! Tyle wystarczy, aby wybrać pieniądze z bankomatu z wykorzystaniem BLIKA.

4. Zakończ transakcję

Na koniec zabierz gotówkę z bankomatu (masz na to około 30 sekund) oraz zabierz potwierdzenie transakcji, jeśli wcześniej zdecydowałeś, że takie potwierdzenie chcesz otrzymać. To już wszystko!

Wpłaty gotówki z wykorzystaniem kodu BLIK

Jeśli urządzenie obsługuje wpłaty gotówki oraz transakcje BLIK, możesz dokonać takiej wpłaty właśnie z wykorzystaniem kodu BLIK.

Proces wpłaty BLIKIEM jest generalnie taki sam jak opisano powyżej, z drobnymi różnicami, które wynikają z rodzaju transakcji, którą realizujesz.

Jeśli chcesz wpłacić pieniądze we wykorzystaniem BLIKA:

 • Najpierw wybierz "Wpłata BLIK".
 • Wpisz kod BLIK i zatwierdź wpłatę w aplikacji banku.
 • Na końcu włóż pieniądze i zatwierdź kwotę we wpłatomacie - gotowe!

Bankomaty BLIK - podsumowanie

wypłaty z bankomatów BLIKIEM - podsumowanie

Możliwość dokonania wypłaty w bankomacie, to jedna z funkcji BLIKA, która - choć należy do mniej popularnych rozwiązań - w ostatnim czasie zyskuje na znaczeniu. W pierwszym kwartale 2020 roku wykonano 6,2 miliona transakcji z wykorzystaniem BLIKA właśnie w bankomatach.

Czy warto korzystać z BLIKA celem realizacji wypłat? Jest kilka argumentów, które przemawiają za tym sposobem płatności:

 • to wygodny sposób na realizacje transakcji - w tym celu nie trzeba wykorzystywać karty! Wystarczy aplikacja mobilna Twojego banku, w której wygenerujesz kod BLIK.
 • Transakcja przebiega bardzo szybko i jest prosta do zrealizowania.
 • W niektórych przypadkach bardziej opłaca się wypłacić pieniądze z bankomatu BLIKIEM niż kartą - taka wypłata jest tańsza. Są to jednak tylko jednostkowe przypadki.
ikona promocji

Zyskuj korzystając z promocji

Sprawdź aktualnie dostępne promocje bankowe i zyskaj otwierając nowe konto w banku!

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu:

Koszty wypłat BLIKIEM pochodzą ze tabeli opłat i prowizji dostępnych na stronach banków. Przed otwarciem konta zapoznaj się z aktualną tabelą opłat i prowizji wybranego banku.

Udostępnij ten wpis:

pushpinchevron-down-circlechevron-right-circle