logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
16/11/2020
autor ikona
Łukasz Scheibinger

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu? Szybka instrukcja

Chcesz wiedzieć jak wybrać pieniądze z bankomatu? Jeśli tak, to jesteś w dobrym miejscu! Sprwadź instrukcję i dowiedz się, jak możesz wypłacić pieniądze z bankomatu. Przygotowałem dla Ciebie również kilka innych informacji, które mogą być pomocne.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
jak pobrać pieniądze z bankomatu - artykuł
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Wypłata pieniędzy z bankomatu to bardzo prosta operacja.
 • W tym artykule znajdziesz instrukcję jak, krok po kroku, wypłacić pieniądze z bankomatu przy użyciu karty płatniczej.
 • Coraz większą popularność zyskuje wypłata bez karty - z wykorzystaniem kodu BLIK. O niej również tutaj przeczytasz.
 • Dowiesz się też co zrobić, aby wypłacając pieniądze z bankomatu, zachować maksymalne bezpieczeńśtwo.

Wypłata pieniędzy z bankomatu krok po kroku

Potrzebujesz gotówki? Musisz szybko wypłacić pieniądze, żeby uregulować należność? Może zwyczajnie szukasz informacji, jak wypłacić pieniądze z bankomatu?

Faktem jest, że chociaż płatności bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne, to gotówka jest wciąż często wykorzystywanym środkiem płatności. Dlatego wypłata pieniędzy z bankomatu jest wciąż często realizowaną transakcją.

W II kwartale 2020 roku, wypłaty z bankomatów stanowiły 88% całości transakcji bankomatowych, co przełożyło się na 112,1 milionów transakcji tego rodzaju. Co ciekawe, jeszcze w ostatnim kwartale 2019 roku takich transakcji zrealizowano 155,1 milionów (na spadek z pewnością miała wpływ pandemia koronawirusa).

Dowiedz się jak, krok po kroku, wypłacić gotówkę z bankomatu. Poznasz tutaj standardowy sposób - wypłata kartą oraz też inną metodę - wypłata BLIKIEM. Zaczniemy od wciąż prawdopodobnie najpopularniejszej metody, czyli wypłaty pieniędzy kartą.

Jak wybrać pieniądze z bankomatu przy użyciu zwykłej karty płatniczej?

Krok 1 - włóż kartę do bankomatu

Na początku należy włożyć kartę do bankomatu. Kartę wkładamy w ten sposób, aby była ona zwrócona numerem do góry. Należy ją włożyć z tej strony, żeby pasek magnetyczny u dołu karty znalazł się po prawej stronie, a elektroniczny czip u góry karty był ulokowany bliżej bankomatu.

jak wypłacić pieniądze z bankomatu - wkładanie karty
Kartę włóż do urządzenia w taki sposób, aby była zwrócona numerem do góry.
praktyczna zasada ikona

Praktyczna zasada

Jeśli na tym etapie masz problem i bankomat nie chce przyjąć karty, nie rób nic na siłę. Upewnij się, że kartę wkładasz w dobry sposób oraz, że urządzenie jest sprawne. Dopychanie karty na siłę nic nie da, a może jedynie skutkować zablokowaniem karty w bankomacie lub jej uszkodzeniem.

Krok 2 - wpisz kod PIN

Gdy włożysz kartę do bankomatu, należy podać kod PIN. Wypłata gotówki, jak również inne czynności, których chcemy dokonać z wykorzystaniem karty płatniczej, mogą być zrealizowane tylko po autoryzacji 4-cyfrowym kodem PIN.

Po wpisaniu kodu na klawiaturze bankomatu, zatwierdzamy go przyciskiem "OK" lub "POTWIERDŹ", który jest zazwyczaj ulokowany na prawo od klawiatury cyfrowej (może być też możliwość potwierdzenia na ekranie bankomatu).

Bankomaty z reguły są ulokowane w ten sposób, że trudno byłoby podejrzeć numer PIN, ale zarówno wpisując czterocyfrowy kod, jak również wkładając kartę do urządzenia, dobrze jest upewnić się, że informacje, które udostępniamy w ten sposób, są bezpieczne (niewidoczne dla innych osób).

Czasami może też zdarzyć się, że na tym etapie - jeszcze przed wpisaniem kodu PIN - należy wybrać wersję językową, najczęściej polską lub angielską. W ten sposób wybieramy język, z jakiego będziemy korzystać w celu wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Krok 3 - wybierz wypłatę gotówki

Po zatwierdzeniu operacji kodem PIN, na kolejnym ekranie pojawią się różne opcje, które możemy teraz wybrać. Będą to na przykład:

 • Wypłata gotówki z bankomatu,
 • sprawdzenie salda,
 • zmiana kodu PIN,
 • aktywacja karty.

Na tym etapie wybieramy opcję wypłaty gotówki, a następnie przechodzimy do kolejnego ekranu, gdzie wybieramy kwotę do wypłaty.

Krok 4 - wybierz kwotę, jaką chcesz wypłacić

W kolejnym kroku możesz wybrać jedną ze zdefiniowanych wcześniej kwot, np: 50, 100, 200, 300, 400, 500 zł... Albo wybrać przycisk "Inna kwota", a następnie podać inną, niestandardową kwotę, jaką chcemy wybrać z bankomatu (np. 150 zł).

Bankomat posiada ograniczoną ilość gotówki i może się zdarzyć, że będziemy mogli wybrać pieniądze w sumie będącą wielokrotnością określonego nominału. Na przykład, gdy w bankomacie są dostępne tylko banknoty o nominale 100 i 200 zł, wtedy będziemy mogli wybrać tylko np. kwotę 100, 200, 400, 500 itp.

Nie będzie natomiast możliwość wybrania kwoty nie będącej wielokrotnością dostępnych nominałów, jak np. 150 zł. Taka sytuacja może się zdarzyć, szczególnie wtedy, gdy chcemy wybrać gotówkę o mniejszym nominale (np. 20 zł). O braku środków zostaniesz o tym poinformowany, jeszcze przed wpisaniem kwoty, którą chcesz wybrać.

W przypadku gdy podasz nieprawidłową wartość lub gdy będziesz chciał wybrać więcej pieniędzy, niż pozwala na to stan Twojego konta, wtedy otrzymasz informacje, że taka transakcja jest niemożliwa do zrealizowania. Zostaniesz poproszony o wpisanie innej - właściwej - kwoty lub będziesz mógł anulować transakcję.

Krok 5 - Potwierdź wypłatę

Jesteś już na ostatniej prostej. Na tym etapie zostaniesz poproszony o decyzję, czy chcesz wydrukować potwierdzenie operacji.

Czy należy drukować takie potwierdzenie? Zdarzyło mi się odzyskać pieniądze w sytuacji awarii bez takiego potwierdzenia. Natomiast na pewno może to być pewnego rodzaju dodatkowe zabezpieczenie. Gdy często korzystasz z bankomatów lub wybierasz większą kwotę, wtedy warto zabrać ze sobą druk potwierdzenia.

Krok 6 - Zabierz pieniądze i wyjmij kartę

To już wszystko, co trzeba zrobić w tym przypadku wypłaty pieniędzy z bankomatu kartą. Na końcu wyjmij pieniądze, które wybrałeś (masz na to około 30 sekund, po tym czasie maszyna wciągnie je z powrotem) oraz wyjmij kartę z urządzenia. Jeśli wybrałeś opcję potwierdzenia transakcji, wyjmij też potwierdzenie z maszyny.

Kartę, pieniądze i potwierdzenie wyjmuj z bankomatu w sposób delikatny, w innym przypadku narazisz je na uszkodzenia.

Jak wybrać pieniądze z bankomatu bez karty?

Czy wiesz, że jest też możliwość wybierania pieniędzy z bankomatu bez karty, z pomocą kodu BLIK? Taka wypłata nie wymaga plastikowej karty płatniczej, a do zrealizowania transakcji potrzebne są tylko:

 • Aplikacja mobilna banku, który udostępnia BLIK-a
 • Bankomat, który obsługuje wypłaty BLIK.
REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Jak chodzi o ten drugi punkt - bankomaty obsługujące BLIK, to według danych NBP, już na koniec pierwszego kwartału 2020, ponad 90% bankomatów w naszym kraju obsługiwało tego typu transakcje.

Natomiast w przypadku aplikacji mobilnych z BLIKIEM, to jest również powszechna technologia, z której możemy korzystać w większości dużych banków działających w naszym kraju. Poniżej znajdziesz listę banków, które dają dostęp do tej usługi.

ikona mobile

Banki z BLIKIEM

Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa, Noble Bank, Grupa BPS

Wypłata pieniędzy BLIKIEM - to proste!

Jak się okazuje, wypłata pieniędzy BLIKIEM jest bardzo prosta. Dzieje się tak za sprawą tego, że pomijamy wszystkie kroki związane z wykorzystaniem karty płatniczej (np. wkładanie karty do urządzenia), a także wyborem rodzaju transakcji (wypłata gotówki, czy sprawdzenie salda itp.).

Oprócz tego wypłata BLIKiem zazwyczaj kosztuje tyle samo, co wypłata kartą. Czasami może się nawet zdarzyć, że w ten sposób wypłacisz pieniądze taniej niż zwykłą kartą (to jednak jest uzależnione od oferty konkretnego banku i raczej jest "trafiającą się okazją" niż regułą).

Polecam Ci korzystać z BLIKA w celu realizacji wypłat z bankomatów zamiast karty płatniczej, ponieważ w ten sposób możesz jeszcze szybciej wypłacić pieniądze!

A jak wypłacić pieniądze BLIKIEM? Tego dowiesz się poniżej.

Wypłata BLIKEM: Krok 1 - wybierz wypłatę BLIK w bankomacie i podaj kwotę wypłaty

Pierwszym krokiem jest wybór wypłaty BLIK. Najpierw zwróć uwagę czy bankomat daje możliwość zrealizowania takiej transakcji (mniej więcej w 9 na 10 przypadków będzie to możliwe). Poznasz to po tym, że na ekranie bankomatu jest dostępna opcja "Transakcje bez karty" (tak jest w bankomatach Euronetu), "Wypłata BLIK" lub podobne.

Po zaznaczeniu tej opcji, podaj od razu kwotę jaką chcesz wybrać.

Zwróć uwagę, że do tej pory nie autoryzujesz jeszcze transakcji kodem PIN itp.

Krok 2 - Wygeneruj kod BLIK i wpisz go na klawiaturze bankomatu

Teraz otwórz aplikacje Twojego Banku i wygeneruj kod BLIK.

Często taki kod możesz wygenerować jeszcze przed zalogowaniem się na konto użytkownika (takie rozwiązanie jest możliwe np. w aplikacji Moje ING).

Kod, który wygenerujesz wpisz na klawiaturze bankomatu i zatwierdź operację korzystając z tego urządzenia.

kod BLIK w Moje ING

Krok 3 - Potwierdź transakcję w aplikacji Banku

Teraz musisz już tylko potwierdzić transakcję w aplikacji Twojego banku. W zależności od Banku, z którego usług korzystasz, może to być potwierdzenie kodem PIN lub innym sposobem - odciskiem palca albo Face ID.

Krok 4 - Zakończ transakcje

Teraz trzeba już tylko zakończyć transakcję. Zabierz pieniądze z urządzenia (masz na to kilkanaście sekund) i odbierz potwierdzenie, jeśli wcześniej poprosiłeś, żeby takie zostało wydrukowane.

więcej informacji

Jeśli chcesz pobrać pieniądze z bankomatu tym sposobem, sprawdź też artykuł: Bankomat BLIK - jak wypłacić pieniądze z bankomatu BLIKIEM? →

Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu

W kwestii bezpieczeństwa wybierania pieniędzy, przede wszystkim zachęcam do tego, aby zachować przezorność i zdrowy rozsądek.

Portfel z kartę płatniczą lub telefon (w przypadku wypłaty BLIKIEM) wyciągnij dopiero, w momencie gdy znajdujesz się tuż przy bankomacie. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko kradzieży.

Gdy dokończysz transakcję, zdecydowanym ruchem wyciągnij pieniądze (i ew. kartę) z bankomatu i schowaj je do portfela, jeszcze zanim odejdziesz od urządzenia.

Zanim dokonasz wypłaty, kod PIN wpisuj w ten sposób, aby nie był on widoczny dla innych osób (np. zasłaniając klawiaturę ręką). Nie musimy tutaj tworzyć dziwnych, nienaturalnych barier, ale operację należy wykonać w taki sposób, żeby nikt nie mógł zerknąć nam przez ramię.

bankomat - bezpieczeństwo
Wypłacając pieniądze z bankomatu, zadbaj o to, aby nikt nie mógł dostrzec kodu PIN, który wpisujesz na klawiaturze urządzenia.

Jak chodzi o lokalizację, to wiele bankomatów jest usytuowanych w takich miejscach, że wypłata powinna być bezpieczna. Są to np. oddziały banków czy duże centra handlowe. Takie miejsca są dobrze monitorowane i to zwiększa ich bezpieczeństwo. Nie powinno to jednak zgubić Twojej uwagi. Uważaj szczególnie, gdy jest tłoczno albo gdy ktoś tworzy sztuczny tłok czy zachowuje się w sposób nienaturalny.

Poza tym unikaj korzystania z bankomatów w godzinach nocnych. Wypłata pieniędzy o godzinie 2 w nocy, w lokalizacji, która jest mało uczęszczana może wiązać się z ryzykiem kradzieży gotówki.

Unikaj również sytuacji, gdy samo urządzenie budzi Twoją wątpliwość. Niedziałający ekran, zniszczone guziki czy inne problemy techniczne powinny sprawić, że zrezygnujesz z wypłaty w danej lokalizacji - niezależnie od kwoty, jaką zamierzasz wypłacić.

Wypłata z bankomatu - podsumowanie

Powyżej opisałem 2 najpopularniejsze sposoby na dokonanie wypłaty z bankomatu. Standardowy - z wykorzystaniem karty płatniczej, jak również nowszy, bardziej innowacyjny - wypłata BLIKIEM.

Sam od niedawna korzystam praktycznie już tylko z drugiego sposobu i również dla Ciebie polecam wypłatę przy użyciu BLIKA. Dlaczego? Tak jest szybciej i wygodniej. Po prostu.

Wypłata kartą jest wciąż bardzo popularna. Nic nie wskazuje, aby w najbliższych miesiącach mogło się to mocno zmienić. W tym artykule mogłeś też znaleźć przydatne wskazówki na temat dwóch sposobów.

Nieważne którą metodę wybierzesz, pamiętaj o tym, aby zachować bezpieczeństwo i środki ostrożności. Wypłata z bankomatu jest powszechnie dokonywaną transakcją, jednak jak zawsze w przypadku operacji gotówkowych, doradzam zdrowy rozsądek i przezorność.

źródła - ikona

Źródła

 • Informacja o kartach płatniczych - II kwartał 2020 r., Narodowy Bank Polski, raport możesz pobrać tutaj
Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
Citi Handlowy promocja
Autor
Łukasz Scheibinger autor
Łukasz Scheibinger
Założyciel serwisu Rankingkont.pl. Ma wykształcenie ekonomiczne. Doświadczenie zawodowe zdobywał przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE i USA.
Wszystkie posty autora →
Podobne Artykuły
karty przedpłacone: obrazek do artykułu

Czym jest i jak działa karta przedpłacona?

ZOBACZ → 
karta debetowa online - obrazek do artykułu

Karta debetowa online - 3 ciekawe oferty banków oraz jedna innowacja

ZOBACZ → 
dwie karty do jednego konta - obrazek

Dwie karty do jednego konta: 3 możliwe warianty

ZOBACZ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle