Dlaczego warto wybierać nowoczesne metody zakładania konta bankowego?
Dzisiaj, aby założyć konto w banku, nie trzeba już przeznaczać kilku godzin na dojazd do oddziału, stanie w kolejce do okienka i wypełnianie rozmaitych druków. Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, projektując coraz to nowsze rozwiązania pozwalające na świadczenie usług on-line.
Korzystanie z dostępnych ułatwień to jednak nie tylko oszczędność czasu. Otwierając rachunek przez internet, możesz też zyskać. Wiele banków premiuje użytkowników, którzy wybierają nowoczesne rozwiązania.
Poniżej znajdziesz ranking najlepszych metod na założenie konta bez wychodzenia z domu.
Informacja
Ten ranking posiada odwróconą kolejność. Na początku poznasz opis metod, które oceniliśmy najniżej, a w dalszej części znajdziesz najwyżej ocenione sposoby zakładania konta. Na ocenę wpływają nasze doświadczenia związane z zakładaniem rachunków bankowych przez opisane sposoby, a także opinie Gości naszej strony.
Przelew weryfikacyjny
Na ostatnim miejscu znalazł się przelew weryfikacyjny. Obecnie to już rzadko stosowana metoda. Działa podobnie do logowania się przez konto w innym banku – z tą różnicą, że konieczne jest wykonanie przelewu na symboliczną złotówkę.
Pomimo względnej wygody nie polecamy tego sposobu. Wypełniając formularz, upewnij się, że w polach z danymi klienta zostały podane dokładnie takie same informacje, jak te, którymi dysponuje bank pośredniczący. Wystarczy niewielka zmiana, np. pominięcie znaku diakrytycznego, aby wniosek został odrzucony. Warto też pamiętać, że przelew weryfikacyjny (podobnie jak logowanie z innego konta) wymaga posiadania już przynajmniej jednego rachunku.
Logowanie przez konto w innym banku i umowa SMS
Na czwartym miejscu umieściliśmy ex aequo dwie metody. Pierwsza z nich to autoryzacja nowo zakładanego konta poprzez zalogowanie się do konta w innym banku. To rozwiązanie jest wygodne, ponieważ konto jest od razu aktywne w 100% – bank przyjmuje za pewnik weryfikację danych klienta przez inną instytucję finansową i nie będzie jej powielał.
Podobnie kompleksowe rozwiązanie to możliwość podpisania umowy za pomocą kodu przesyłanego w treści wiadomości SMS. Obieg dokumentów odbywa się więc w całkowicie zdigitalizowanej postaci.
Zasadniczą wadą obu metod jest to, że korzysta z nich niewiele banków. Jeśli zdecydujesz się na jeden z tych sposobów zakładania rachunku, oferta dostępnych banków znacząco się zawęzi.
Otwieranie konta z kurierem
Konto bankowe możesz założyć, korzystając z pomocy kuriera i ten sposób umieściliśmy na trzeciej pozycji w rankingu.
Aby otworzyć konto tą metodą należy złożyć wniosek o otwarcie rachunku poprzez wypełnienie formularza oraz wgranie zdjęcia dokumentu tożsamości do systemu. Kolejny etap to dostarczenie dokumentów przez kuriera pod wskazany adres.
Kurier powinien przywieźć ci dwa dokumenty – umowę o prowadzenie rachunku bankowego oraz arkusz BFG potwierdzający, że instytucja jest częścią bankowego systemu gwarancyjnego. Podpisz je i oddaje przewoźnikowi, aby mógł je zwrócić do banku.
Otwieranie rachunku poprzez pomoc firmy kurierskiej trwa nieco dłużej niż np. metoda na selfie, ponieważ bank musi otrzymać dokumenty w oryginale, aby móc założyć rachunek. W oczekiwaniu na kuriera należy też pozostawać w domu.
Wideoweryfikacja
Drugie miejsce na podium to otwieranie konta przy użyciu wideoweryfikacji.
Wideoweryfikacja polega na umówieniu wirtualnego spotkania z pracownikiem banku. Konsultant potwierdzi twoją tożsamość w trakcie połączenia. Podobnie jak w poprzednim przypadku, również tutaj należy okazać dowód osobisty do kamery oraz wykonać kilka ruchów głową. Możesz też zostać poproszony o podanie kodu, który zostanie wygenerowany indywidualnie i przekazany we wiadomości SMS.
Różnica między wideoweryfikacją a selfie polega na tym, że wideoweryfikacja jest równoznaczna z wizytą w oddziale, a konto jest w pełni funkcjonalne.
Wideoweryfikacja wymaga sprawnego połączenia audio i wideo, dlatego przed rozpoczęciem spotkania warto upewnić się, czy sprzęt, z którego korzystasz, działa bez zarzutu.
Podczas rozmowy w polu widzenia kamery nie powinno być innych osób. Konsultant ma prawo zakończyć w takiej sytuacji spotkanie. Nie dotyczy to jedynie małych dzieci, nad którymi sprawujesz opiekę.
Dlatego wideoweryfikacja nie będzie dobrą metodą do wykorzystania w miejscach użyteczności publicznej. Zwróć uwagę na warunki panujące w otoczeniu i zadbaj o ciszę oraz spokój. Unikaj korzystania z otwartych sieci. To duże ryzyko ze względu na możliwość przechwycenia danych przez osoby postronne.
Konto na selfie
Naszym zdaniem to niekwestionowany lider zestawienia. Konto na selfie bazuje na technologii biometrii oraz optycznego rozpoznawania znaków (OCR). W procesie otwierania rachunku należy w pierwszej kolejności wypełnić formularz dostępny na stronie banku, a następnie załadować do systemu zdjęcie dowodu osobistego oraz krótkie nagranie ruchów głową wykonane za pomocą przedniej kamery smartfona. Dzięki temu system może zestawić ze sobą rysy twarzy ze zdjęciem oraz dane z wniosku z informacjami z dowodu.
Największą zaletą konta na selfie jest to, że możesz z niej skorzystać praktycznie wszędzie, a twoje nowe konto będzie aktywne nawet w ciągu kilkunastu minut.
Potrzebujesz jedynie telefonu komórkowego z wbudowaną kamerą. Zadbaj, aby zdjęcia wykonywać w dobrze oświetlonym miejscu. Dowód osobisty możesz położyć na kontrastującej powierzchni.
Korzystając z metody na selfie, warto jednak pamiętać o tym, że wprowadzasz do formularza swoje dane osobowe. Uważaj, aby nie wpadły one w niepowołane ręce i unikaj otwierania konta w ten sposób w miejscach publicznych. Dobrze jest upewnić się też, czy konto zakładane na selfie będzie od razu w pełni aktywne i nie wymaga wizyty w oddziale (odwiedziny w oddziale banku mogą być konieczne np. w celu odblokowania wyższego limitu przelewów).
Inne metody zakładania konta bankowego
W rankingu umieściliśmy jedynie te metody, które pojawiają się stosunkowo często. Niektóre banki opracowują na swoje potrzeby unikalne rozwiązania, które pojawiają się tylko w danej instytucji. Takim rozwiązaniem jest np. podpisanie umowy podpisem elektronicznym poprzez platformę Autenti, równoznacznym w skutkach z podpisem odręcznym. Banki idą z duchem czasu, a oferowane przez nie rozwiązania działają coraz lepiej. Dzisiaj biometria i podstawowe algorytmy sztucznej inteligencji to już standard.