ranking kont - logo serwisu

Pytanie

Czy płacenie telefonem jest bezpieczne?

Tak, płacenie telefonem jest bezpieczne. Jest to nawet bezpieczniejsze rozwiązanie, niż płatności zwykłą kartą zbliżeniową. Przeczytaj tej artykuł, żeby dowiedzieć się co wpływa na bezpieczeństwo płatności telefonem.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy poniżej
ikona piłka

Szybka piłka - konkretne odpowiedzi na popularne pytania.

płacenie za pomocą telefonu - bezpieczeństwo tego sposobu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Płacenie telefonem jest bezpieczne.
 • Płatności, które realizujesz przy użyciu smartfona, są nawet bezpieczniejsze niż wtedy, gdy płacisz zwykłą kartą zbliżeniową.
 • Chociaż systemy takie jak Google Pay, Apple Pay czy BLIK zapewniają wysokie standardy bezpieczeństwa, to nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Zachowaj więc ostrożność.

Płatność telefonem a bezpieczeństwo

Choć intuicja może podpowiadać, że korzystanie z telefonu w celu dokonywania płatności może być niebezpieczne, to w rzeczywistości takie stwierdzenie jest zwyczajnie nieprawdziwe.

Być może spotkałeś się z sytuacją, gdy rozmówca stanowczo zaprzecza korzystaniu z telefonu, w celu dokonywania płatności za zakupy, a być może sam jesteś osobą, która widzi sporą barierę przed dokonywaniem tego typu transakcji.

W takiej sytuacji dobrze spojrzeć na to, jakie są fakty. W tym celu przyjrzę się trzem popularnym systemom płatności telefonem - Google Pay, Apple Pay i BLIK - właśnie pod kątem bezpieczeństwa. Sprawdzę, jakie rozwiązania są wykorzystywane, aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji mobilnych.

Bezpieczeństwo płatności telefonem Google Pay

Google Pay jest systemem płatności mobilnych na urządzenia posiadające system Android. To rozwiązanie stworzone przez światowego giganta, w Polsce dostępne od końca 2016 roku. Dlaczego płatności Google Pay są bezpieczne?

Przede wszystkim dlatego, że płacąc z wykorzystaniem systemu Google, prawie nigdy nie udostępniasz danych swojej karty płatniczej. Jak to możliwe?

Na etapie dodawania karty do aplikacji, jej dane są szyfrowane i przechowywane na serwerach spełniających najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Gdy dokonujesz płatności za zakupy, numer Twojej karty nie zostaje udostępniony sprzedawcy. Dzieje się tak za sprawą numerów kont wirtualnych (VAN).

Numer konta wirtualnego, to tymczasowy alias faktycznego numeru konta. Z tego względu gdy płacisz za zakupy, zamiast prawdziwego numeru karty, sprzedawca otrzymuje tylko jej wirtualny alias. Nie ma więc ryzyka związanego z udostępnieniem danych Twojej karty.

A co w przypadku, gdy zgubisz telefon? Wtedy jak najszybciej zablokuj kartę na infolinii banku. Możesz też skorzystać z usługi Google Znajdź moje urządzenie (Find My Device), aby zdalnie zablokować telefon i wymazać z niego wszystkie dane.

Pamiętaj też, że urządzenie jest chronione przez blokadę ekranu (gdy blokada jest wyłączona, nie ma możliwości korzystania z Google Pay, a dane pozwalające na dokonywanie transakcji są wykasowywane). Kolejną warstwą bezpieczeństwa jest to, że możliwość dokonywania transakcji bez autoryzacji kodem PIN są bardzo ograniczone.

Czy płatności iPhonem są bezpieczne?

Podobnie sprawa wygląda w przypadku płatności iPhonem. Użytkownicy urządzeń z nadgryzionym jabłkiem, mogą korzystać z systemu płatności mobilnych Apple Pay.

System działa w bardzo podobny sposób, jak płatności mobilne od Google. Również rozwiązania użyte w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników - choć mają odmienne nazwy - są do siebie podobne.

Apple także tworzy unikatowy numer, który jest inny niż rzeczywisty numer karty płatniczej i wykorzystuje go później do realizacji transakcji.

W przypadku kradzieży, na korzyść użytkownika działa jeszcze jedno zabezpieczenie. Choć, żeby korzystać z Apple Pay nie trzeba odblokowywać telefonu, to wszystkie transakcje wymagają autoryzacji z wykorzystaniem odcisku palca lub Face ID. Osoba niepowołana, która wejdzie w posiadanie telefonu, nie będzie mogła z tego względu wykonać żadnej płatności.

Bezpieczeństwo BLIKA

Bardzo popularnym sposobem na dokonywanie płatności telefonem (w przypadku zakupów internetowych nawet popularniejszym od kart płatniczych) jest BLIK.

BLIK to innowacyjne, polskie rozwiązanie, pozwalające na dokonywanie płatności z wykorzystaniem sześciocyfrowego kodu, generowanego w aplikacji mobilnej banku.

Czy płatności telefonem z wykorzystaniem BLIKA są bezpieczne? Tak. Z kilku względów:

 • Wygenerowanie kodu / potwierdzenie płatności BLIKIEM, wymaga autoryzacji w aplikacji banku. Konieczne będzie podanie kodu PIN lub uwierzytelnienie odciskiem palca albo Face ID.
 • Podobnie jak w przypadku Google Pay i Apple Pay - do płatności nie podajesz danych karty. W tym przypadku udostępniasz 6 cyfrowy kod, który jest aktywny tylko przez 120 sekund.
 • Pamiętaj również o konieczności autoryzacji płatności powyżej 100 zł z wykorzystaniem kodu PIN.

Korzystając z BLIKA jesteś dobrze chroniony, a ryzyko jest ograniczone do minimum. Pamiętaj jednak o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nawet najlepsze systemy nigdy nie gwarantują 100% ochrony.

wady i zalety związane z Kontem Firmowym Godnym Polecenia
Dokonując płatności z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, zawsze stosuj podstawowe reguły bezpieczeństwa.

Zachowaj zdrowy rozsądek

Pomimo tego, że systemy płatności telefonem spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, a przed nieautoryzowanymi transakcjami chroni nas wiele warstw zabezpieczeń, to jednak nie powinno to uśpić naszej czujności. Nieważne czy płacisz z wykorzystaniem telefonu czy zwykłej karty płatniczej, zawsze należy zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa, dzięki którym możemy chronić nasze środki.

Poniżej znajdziesz kilka zasad, o których należy pamiętać, aby płacenie telefonem (i nie tylko) było bezpieczne:

 • Aplikacje pobieraj tylko z oficjalnych źródeł (są nimi np. sklep Google Play i App Store).
 • Nie otwieraj podejrzanych linków i załączników w mailach i SMS-ach.
 • Nie podawaj poufnych danych, gdy masz jakiekolwiek wątpliwości co do ich bezpieczeństwa.
 • Stosuj skomplikowane hasła i staraj się je regularnie zmieniać. Unikaj oczywistych, łatwych do odgadnięcia haseł jak np. 1234 czy 1111.
 • Miej ograniczone zachowanie do publicznych sieci WiFi, w szczególności, gdy dokonujesz różnego rodzaju płatności.

Wierzę, że tych kilka przykładowych zasad pozwoli Ci lepiej zrozumieć oraz "poczuć" w jaki sposób bezpiecznie płacić telefonem (i nie tylko).

Czy płatności telefonem są bezpieczne? Krótkie podsumowanie

Czy płacenie telefonem jest bezpieczne - na to pytanie odpowiedziałem już we wstępie. Płacić telefonem można w sposób bezpieczny i bez żadnych obaw.

W przypadku płacenia za pomocą telefonu, chroni nas wiele warstw bezpieczeństwa, dzięki temu nie trzeba obawiać się tego sposobu płatności.

Co więcej, płatności telefonem z reguły są bezpieczniejsze, niż gdybyśmy w tym celu mieli wykorzystać zwykłą kartę płatniczą! Dzieje się tak ze względu na fakt, że korzystając z tego sposobu, zazwyczaj nie udostępniamy prawdziwego numeru naszej karty.

Pamiętaj jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku i ostrożności. To podobnie jak w przypadku jazdy samochodem - wiele wypadków, niestety, zdarza się w idealnych warunkach. I nawet najbardziej zaawansowane systemy, nie uchronią Cię przed zagrożeniem, jeśli nie będziesz stosować się do podstawowych zasad i reguł. Jeśli jednak zachowasz zdrowy rozsądek, w kwestii płacenia telefonem zdecydowanie nie masz się czego obawiać.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
etui na kartę płatniczą - obrazek

Etui na kartę płatniczą. Czy to skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą środków?

PRZECZYTAJ → 
raporty BIK - obrazek artykułu

Raporty BIK: wszystko, co warto wiedzieć

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat najbezpieczniejszych banków

Najbezpieczniejsze banki w Polsce - które zapewniają najlepszą (e-) ochronę?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
chevron-down-circle