Ranking Kont Bankowych - logo RankingKont.pl
ikona popularne

Wpłata BLIKIEM, czyli jak wpłacać pieniądze na konto bez karty

ikona kalendarza
Opublikowano: 11 stycznia, 2021
Klienci niektórych banków mogą wpłacać pieniądze na konto bez użycia karty. Rozwiązaniem, które to umożliwia jest mobilna wpłata BLIKIEM. Przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się kto i w jaki sposób może wpłacić pieniądze z wykorzystaniem kodu BLIK.
mBank logo
Limitowana promocja mBanku
DALEJ
Szczegóły na stronie mBank S.A.
Zostało jeszcze:
wniosków
W oparciu o informacje udostępnione przez Organizatora promocji. Ostatnia aktualizacja 23.09.2021.
artykuł na temat wypłaty BLIKIEM
spis treści ikona

Tutaj dowiesz się...

Zobacz co zrobić, jeśli znajdziesz tu nieaktualną informację

Dokładamy starań, aby prezentować wartościowe informacje, ale ze względu na zmieniającą się ofertę, nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Jeśli trafisz na informację, która wymaga poprawy, poinformuj o tym przez maila: popraw@rankingkont.pl - niezwłocznie zaktualizujemy artykuł. Dziękujemy!

Wpłata BLIK, jako alternatywa dla zwykłej karty

Przywykliśmy do korzystania z wpłatomatów w podobny sposób, jak ze zwykłych bankomatów. Na początku wkładamy kartę, później wybieramy opcję wpłaty pieniędzy i postępujemy zgodnie z instrukcjami, które wyświetlają się na ekranie. Na ostatnim etapie wsuwamy pieniądze do wpłatomatu i sprawdzamy czy ilość gotówki się zgadza. Potwierdzamy transakcje i po jej zakończeniu wyciągamy kartę z wpłatomatu.

Tymczasem niektóre banki, dają swoim klientom możliwość dokonania wpłaty środków bez użycia karty. Jest to tzw. wpłata BLIKIEM. W tym przypadku zamiast karty, wykorzystujemy aplikację mobilną banku i wygenerowany w niej kod BLIK.

Tutaj dowiesz się:

 • jak działa wpłacanie gotówki z wykorzystaniem BLIKA,
 • w jakich bankach można wpłacać pieniądze z BLKIEM,
 • gdzie można dokonać wpłaty pieniędzy z kodem BLIK.

Kiedy można dokonywać wpłaty BLIKIEM?

Dokonanie wpłaty kodem BLIK jest możliwe w określonych przypadkach. Usługa nie jeszcze tak dobrze dostępna, jak chociaż płatności BLIK, które można dzisiaj realizować już w 17 bankach. Dlatego możliwość dokonywania płatności BLIK nie jest równoznaczna z tym, że można dokonywać wpłat BLIKIEM.

Usługa wpłat BLIKIEM jest dzisiaj dostępna w 8 bankach. Są to:

 • Bank Millennium
 • PKO Bank Polski
 • Getin Bank
 • Getin Noble Bank
 • ING Bank Śląski
 • Bank Pekao
 • BNP Paribas
 • Nest Bank

Dobra wiadomość jest taka, że sytuacja dość szybko się zmienia. W momencie publikacji tego wpisu (styczeń 2021) - były to tylko 3 banki. Przy aktualizacji (sierpień 2021), usługę udostępniało już 8 banków. W najbliższych miesiącach z pewnością dojdą kolejne (ten wpis będzie aktualizowany).

Jeśli nie posiadasz konta w banku który udostępnia możliwość wpłaty bez karty, a chcesz dokonywać wpłaty gotówki z wykorzystaniem BLIKA, wtedy masz dwa rozwiązania:

 1. Poczekać aż usługa będzie dostępna w Twoim Banku. A kiedy to się stanie? Trudno określić. BLIK regularnie poszerza swój zasięg i coraz więcej klientów może korzystać usług oferowanych przez Polski Standard Płatności. Nie można jednak dokładnie określić, kiedy tego rodzaju transakcja będzie możliwa w Twoim banku.

 2. Drugą możliwością jest wybranie konta, które już dzisiaj daje taką możliwość. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do usługi wpłaty gotówki we wpłatomacie bez karty, możesz otworzyć konto w banku, który udostępnia taką możliwość.

Jak wpłacić pieniądze BLIKIEM?

Wpłacanie gotówki z wykorzystaniem BLIKA, jest bardzo podobne do wypłaty z wykorzystaniem kodu BLIK, z tą oczywistą różnica, że w omawianym przypadku wpłacamy gotówkę na konto.

Warto zwrócić uwagę, że operacja wpłaty BLIKIEM, wciąż jest mniej powszechna niż wypłata gotówki kodem BLIK. Jeśli więc chcesz dokonać wypłaty bez karty, wtedy dobrze zacząć od:

 1. Upewnienia się czy w Twoim banku jest możliwość dokonania takiej operacji.
 2. Znalezienia wpłatomatu, który pozwala zrealizować taką operację. W tym celu możesz skorzystać z aplikacji mobilnej banku, w którym posiadasz konto - powinna tam być dostępna mapa wpłatomatów i bankomatów, które znajdują się w pobliżu.

Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że Twój bank daje możliwość wpłacania gotówki BLIKIEM. Teraz dowiesz się, jak krok po kroku, dokonać wpłaty z wykorzystaniem kodu BLIK.

Krok 1. Wybierz wpłatę BLIK na urządzeniu

We wpłatomacie, przy którym się znajdujesz, zaznacz, że chcesz dokonać wpłaty wykorzystując w tym celu kod BLIK (możliwe, że na początku nie będzie dostępnej takiej opcji - wtedy wybierz "transakcje bez karty").

Krok 2. Wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej Banku

kod BLIK w Moje ING
Wpłata BLIKIEM. Screen z aplikacji "Moje ING Mobile"

Następnie włącz aplikację mobilną Twojego Banku i wygeneruj sześciocyfrowy kod BLIK. Zwykle taki kod, ze względów bezpieczeństwa, jest aktywny przez 120 sekund - to w zupełności wystarczy, żeby zrealizować transakcję.

Krok 3. Wpisz kod we wpłatomacie i potwierdź transakcję

Teraz przepisz kod na ekranie wpłatomatu lub bankomatu, z którego korzystasz i zatwierdź transakcję.

Na tym etapie możesz zostać poproszony o dodatkową autoryzację w aplikacji mobilnej (np. kodem PIN lub Face ID).

Krok 4. Włóż gotówkę do wpłatomatu

To już ostatni krok. Włóż gotówkę do wpłatomatu i poczekaj na potwierdzenie. Pieniądze znajdą się niemal natychmiast na Twoim koncie.

W ten sposób możesz wygodnie i bezpiecznie wpłacić gotówkę na swoje konto, wykorzystując aplikacje mobilną i kod BLIK, zamiast zwykłej karty płatniczej.

Ile kosztuje wpłata z wykorzystaniem kodu BLIK?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że korzystając z urządzeń własnych banków z reguły nie poniesiemy dodatkowych opłat. Nie inaczej jest w tym przypadku. Przykładowo:

 • Klienci ING nie poniosą opłat za wpłacanie gotówki w bankomatach / wpłatomatach ING i Planet Cash
 • Wpłacanie gotówki we wpłatomacie Millennium jest darmowe dla klientów tego banku.

W przypadku, gdy wykorzystujemy inne urządzenia, nie należące do banku, w którym posiadamy konto, dokonanie takiej transakcji może wiązać się z dodatkową opłatą (np. kilka złotych lub określony procent od transakcji).

Jaki będzie koszt takiej operacji? Tę informację najlepiej odszukać w aktualnej tabeli opłat i prowizji, którą udostępnia bank na swojej stronie internetowej lub kontaktując się z bankiem, np. przez infolinię lub wiadomość w aplikacji. W niektórych bankach wpłata BLIKIEM może być darmowa, niezależnie od tego, z urządzenia jakiej sieci, korzysta klient.

ikona rankingu - konta osobiste

Najlepsze konta osobiste

Chcesz wybrać konto, które daje możliwość dokonywania wpłaty BLIKIEM? Skorzystaj z rankingu kont osobistych, w którym znajdziesz najlepiej oceniane konta bankowe.

Zobacz Ranking

Wpłata BLIK nie tylko dla geeków. Podsumowanie

wypłaty z bankomatu telefonem

Wpłata z wykorzystaniem BLIKA - podobnie jak płatności BLIK - to nie jest nowy wynalazek czy ciekawostka dla osób zafascynowanych nowymi technologiami. To zwyczajny sposób na dokonanie wpłaty gotówki na konto, który w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy, może stać się równie popularny, jak dokonywanie wpłat w trybie standardowym.

W przypadku wpłaty BLIKIEM, zamiast zwykłej karty, będziemy korzystać z telefonu. Jest to kolejna sytuacja, kiedy telefon zastępuje plastikową kartę płatniczą. W bankowości mobilnej wygenerujemy kod niezbędny do tego, aby taka operacja była zrealizowana. Aplikacja banku posłuży również do autoryzacji takiej transakcji.

Warto również wiedzieć, że wpłacanie pieniędzy z wykorzystaniem kodu BLIK nie wiąże się z wyższymi opłatami niż w przypadku plastikowej karty płatniczej. Najlepszym sposobem na uniknięcie kosztów związanych z tego rodzaju transakcją, jest korzystanie z urządzeń należących do banku, w którym posiadamy konto.

BLIK posiada wiele różnych funkcjonalności. Wpłata z wykorzystaniem kodu, nie należy do najlepiej dostępnych. Według informacji, które znajdziemy na stronie blik.com, klienci 8 banków mogą dzisiaj dokonywać wpłaty pieniędzy tym sposobem. To mniej niż np. w przypadku zwykłych płatności BLIKIEM, które można realizować już w 17 bankach.

Jeśli Twój bank nie udostępnia teraz takiej możliwości, pozostaje czekać na to, kiedy taka opcja będzie dostępna lub... przetestować konto w innym banku. Sprawdź czy rachunek dający taką możliwość jest teraz dostępny w promocji.

To również może Cię zainteresować

Jak przelać pieniądze z telefonu na konto? Jak wypłacić pieniądze telefonem?

Smartfony są obecne w naszym życiu niemal codziennie. Coraz częściej korzystany telefonów, także w celu zarządzania pieniędzmi, które zgromadziliśmy w banku. W tym artykule odpowiem na pytania: jak przelać pieniądze z telefonu na konto bankowe oraz jak wypłacić pieniądze telefonem?
Czytaj całość → 

Jak płacić telefonem? 4 sposoby na płatność telefonem i ich ocena

Płatności telefonem w ostatnich miesiącach stały się niemal jedną z najważniejszych funkcji naszych smartfonów. Na czym polega płatność telefonem? Jakie są sposoby na to, żeby opłacić zakupy za pomocą smartfona? I co wpływa na to, że płacenie telefonem jest bezpieczne?
Czytaj całość → 

Aion Bank - nowy bank online - info i kod polecający

Internetowy Aion Bank jest już w Polsce. Od początku sierpnia 2021 roku można zarejestrować konto w banku i zacząć testować ofertę, udostępnioną przez Aion. W tym artykule są najważniejsze informacje związane z kontem osobistym w Aion Banku. Znajdziesz tu też kody, dzięki którym otrzymasz zniżki, pozwalające testować usługi banku przez 2 miesiące bez opłat.
Czytaj całość → 
bubblecrosschevron-down-circlechevron-right-circle