Wpłata BLIK, jako alternatywa dla zwykłej karty
Jeszcze niedawno, gdy BLIK nie był tak popularny, trudno było wyobrazić sobie możliwość dokonywania wpłaty gotówki na konto bez użycia karty płatniczej. Wiele osób przywykło więc do korzystania z wpłatomatów w podobny sposób jak ze zwykłych bankomatów.
Oto jak można wpłącić pieniądze na konto korzystając w sposób tradycyjny (przy użyciu karty):
- Wsuń kartę do urządzenia.
- Wybierz opcję wpłaty pieniędzy na ekranie i postępujemy zgodnie z instrukcjami, które wyświetlają się na wyświetlaczu.
- Wsuń gotówkę do wpłatomatu i sprawdzamy, czy kwota się zgadza. Potwierdź transakcję i po jej zakończeniu wyciągnij kartę z wpłatomatu.
Tradycyjna, jednak nie zawsze znaczy tyle, co najlepsza.
Alternatywnym rozwiązaniem jest wpłata BLIK. Poznaj jej najważniejsze cechy.

Wpłata BLIKIEM: korzyści
Zalety wpłaty BLIKIEM w porównaniu z wpłatą przy użyciu karty plastikowej:
- większe bezpieczeństwo transakcji,
- szybkość,
- wygoda.
O wpłacie BLIKIEM mówimy wtedy, gdy zamiast karty wykorzystywana jest aplikacja mobilną banku i wygenerowany w niej kod.
Przeczytaj:
- jak działa wpłacanie gotówki z wykorzystaniem BLIK-a,
- w jakich bankach można wpłacać pieniądze z BLIK-iem,
- gdzie można dokonać wpłaty pieniędzy z kodem BLIK.
Kiedy możesz dokonać wpłaty BLIKIEM
Dokonanie wpłaty kodem BLIK jest możliwe w określonych przypadkach.
Usługa wciąż nie jest jeszcze tak dobrze dostępna, jak chociaż płatności kodem BLIK.

Tutaj wpłacisz pieniądze BLIKIEM
Usługa wpłat BLIKIEM jest dzisiaj dostępna w 7 bankach. Są to:
- Bank Millennium
- PKO Bank Polski
- Velo Bank
- ING Bank Śląski
- Bank Pekao
- BNP Paribas
- Nest Bank
BLIK rozwija się w dość szybkim tempie. Jeszcze w styczeniu 2021 tylko 3 banki udostępniały usługę wpłaty BLIK. Dzisiaj to już 7 banków, a posiadacze konta w jednej z tych instytucji, nie będą mieć problemu, aby wpłacić środki przy użyciu kodu BLIK.

Gdy bank nie oferuje wpłaty BLIK
Co jednak, w sytuacji, gdy bank nie obsługuje jeszcze wpłat BLIKIEM?
Wówczas istnieją dwie możliwości:
- Wybór konta, które daje możliwość dokonywania wpłat BLIKIEM. Można zwyczajnie otworzyć nowy rachunek jako drugie konto (wcale nie trzeba zamykać obecnego rachunku). Po przetestowaniu rachunku można podjąć decyzję, co dalej chcesz z nim zrobić (można je po prostu zamknąć lub korzystać z dwóch kont w tym samym czasie).
- Możesz poczekać, aż usługa będzie dostępna w banku. Trudno jednak określić, kiedy to się stanie, ponieważ ani banki, ani Polski Standard Płatności (właściciel BLIKA) nie udostępniają takich informacji z wyprzedzeniem.
Jak dokonać wpłaty przy użyciu kodu BLIK?
Jak wpłacić pieniądze BLIKIEM?
Przyjmijmy, że posiadasz konto, które daje możliwość dokonania mobilnej wpłaty (lub taki rachunek planujesz założyć)
Jak w takim razie możesz dokonać wpłaty BLIKIEM?

Co jest potrzebne do wpłaty BLIK
Wpłacanie gotówki z wykorzystaniem BLIK-a, jest podobne do szerzej dostępnej usługi wypłaty z wykorzystaniem kodu BLIK, a w celu dokonania wpłaty przy użyciu BLIK-a potrzebujesz:
- Konta w banku, który udostępnia taką usługę.
- Dostępu do wpłatomatu, który pozwala zrealizować wpłatę BLIK.

Wpłatomaty BLIK
Oto jak szybko znajdziesz wpłatomat, który obsługuje BLIKA.
Możesz skorzystać ze strony takiej jak ta, gdzie znajdziesz wpłatomat w okolicy. Logo z literką B oznacza, że maszyna obsługuje wpłaty BLIK.
Jak obsłużyć taki wpłatomat?
Krok 1. Wybierz wpłatę BLIK na urządzeniu
Na wpłatomacie, przy którym się znajdujesz, zaznacz, że chcesz dokonać wpłatę BLIK.
Stuknij na guzik z napisem "Wpłata BLIK" lub "transakcje bez karty" itp.
Krok 2. Wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej Banku
Następnie włącz aplikację mobilną twojego Banku i wygeneruj sześciocyfrowy kod BLIK. Kod jest aktywny przez 120 sekund - to w zupełności wystarczy, żeby zrealizować transakcję.

Krok 3. Wpisz kod we wpłatomacie i potwierdź transakcję
Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie wpłatomatu.
Na ekranie wpłatomatu wpisz kod BLIK, który wygenerowałeś wcześniej w aplikacji mobilnej Twojego banku i zatwierdź transakcję.
Możesz zostać poproszony o dodatkową autoryzację transakcji w aplikacji mobilnej banku (np. przez wpisanie kodu PIN lub Face ID).
Krok 4. Włóż gotówkę do wpłatomatu
Teraz włóż gotówkę do wpłatomatu i poczekaj na potwierdzenie.
Dobrze jest mieć wcześniej obliczoną kwotę.
Pamiętaj też, aby pieniądze były w dobrym stanie. Nie mogą być pomięte, sklejone taśmą, nadszarpnięte czy spięte spinaczem.
To już wszystko! W ten sposób możesz wygodnie i bezpiecznie wpłacić gotówkę na swoje konto, wykorzystując aplikację mobilną twojego banku.
Ile kosztuje wpłata z wykorzystaniem kodu BLIK?
Wielu klientów jest przyzwyczajonych, że korzystając z urządzeń własnych banków i wybranych sieci partnerskich, nie poniosą dodatkowych opłat. Nie inaczej jest w przypadku wpłaty BLIKIEM.
Przykładowo:
- Klienci ING nie zapłacą za wpłacanie gotówki w bankomatach / wpłatomatach ING oraz Planet Cash
- Wpłacanie gotówki we wpłatomacie Millennium jest darmowe dla klientów tego banku.
Gdy wykorzystujesz inne urządzenia (nienależące do banku), dokonanie transakcji może wiązać się z dodatkową opłatą. W tej kwestii decyzję podejmuje bank, a szczegóły można znaleźć w aktualnej tabeli opłat i prowizji.
Wpłata BLIK nie tylko dla geeków. Podsumowanie

Wpłata z wykorzystaniem BLIKA - podobnie jak płatności BLIK - to nie jest nowy wynalazek czy ciekawostka tylko dla osób zafascynowanych nowymi technologiami. Jest to zwyczajny sposób na dokonanie wpłaty gotówki na konto, który w przyszłości, może stać się równie popularny, jak dokonywanie wpłat w trybie standardowym (z wykorzystaniem plastikowej karty).
W przypadku wpłaty BLIKIEM, zamiast zwykłej karty, będziesz korzystać z telefonu. Jest to kolejna sytuacja, kiedy telefon zastępuje plastikową kartę płatniczą. W bankowości mobilnej wygenerujesz kod niezbędny do tego, aby taka operacja wpłaty BLIK została zrealizowana. Aplikacja banku posłuży również do autoryzacji transakcji.
Przeczytaj też:
Warto wiedzieć, że wpłacanie pieniędzy z wykorzystaniem kodu BLIK nie wiąże się z wyższymi opłatami niż w przypadku plastikowej karty płatniczej. Najlepszym sposobem na uniknięcie kosztów związanych z tego rodzaju transakcją, jak zawsze jest korzystanie z urządzeń należących do banku, w którym posiadasz konto.
BLIK rozwija się w szybkim tempie i z całą pewnością dostępność tego rozwiązania już niedługo będzie znacznie większa. Już dzisiaj przekonaj się, jakie korzyści daje wpłata środków na konto z wykorzystaniem kodu BLIK.