logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
11/01/2021
autor ikona
Łukasz Scheibinger

Wpłata BLIKIEM, czyli jak wpłacać pieniądze na konto bez karty

Klienci niektórych banków mogą wpłacać pieniądze na konto bez użycia karty. Rozwiązaniem, które to umożliwia jest mobilna wpłata BLIKIEM. Przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się kto i w jaki sposób może wpłacić pieniądze z wykorzystaniem kodu BLIK.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
ikona kategorii
artykuł na temat wypłaty BLIKIEM
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje
 • Wpłatę BLIKIEM (bez karty) możesz wykorzystywać jako alternatywne rozwiązanie dla standardowego sposobu wpłacania pieniędzy na konto.
 • Coraz więcej banków oferuje możliwość dokonania wpłaty gotówki na konto bez karty.
 • Do wpłacania pieniędzy przy użyciu BLIKA niezbędna jest aplikacja mobilna banku, który obsługuję tę formę płatności oraz urządzenie, które obsługuje wpłaty bez gotówki.
 • Wpłata BLIKIEM nie jest zarezerwowana tylko dla pasjonatów nowych technologii. Praktycznie każdy może zacząć korzystać z takiego rozwiązania.

Wpłata BLIK, jako alternatywa dla zwykłej karty

Jeszcze kilka lat temu, w czasach gdy BLIK nie był tak popularny jak dzisiaj, mało kto wyobrażał sobie możliwość dokonywania wpłaty gotówki na konto bez użycia karty płatniczej. Przywykliśmy więc do korzystania z wpłatomatów w podobny sposób, jak ze zwykłych bankomatów. 

Oto jak wygląda tradycyjna forma wpłaty na konto (przy użyciu karty):

 1. Wsuń kartę do urządzenia.
 2. Wybierz opcję wpłaty pieniędzy na ekranie i postępuj zgodnie z instrukcjami, które wyświetlają się na wyświetlaczu.
 3. Wsuń gotówkę do wpłatomatu i sprawdź czy kwota się zgadza. Potwierdź transakcję i po jej zakończeniu wyciągnij kartę z wpłatomatu.

Jeśli czytałeś inne artykuły na mojej stronie możesz zgodzić się, że tradycyjna, nie zawsze znaczy tyle co najlepsza.

ikona - testy aplikacji
Wpłacaj pieniądze BLIKIEM

Zalety wpłaty BLIKIEM w porównaniu z wpłatą przy użyciu karty plastikowej:

 • większe bezpieczeństwo transakcji,
 • szybkość (nie musisz korzystać z karty),
 • wygoda. Nie musisz nosić przy sobie portfela - wystarczy telefon.

Tymczasem niektóre banki, dają swoim klientom możliwość dokonania wpłaty środków bez użycia karty. Jest to tzw. wpłata BLIKIEM. W tym przypadku zamiast karty, wykorzystujemy aplikację mobilną banku i wygenerowany w niej kod BLIK.

Już za chwilę dowiesz się:

 • jak działa wpłacanie gotówki z wykorzystaniem BLIKA,
 • w jakich bankach można wpłacać pieniądze z BLKIEM,
 • gdzie można dokonać wpłaty pieniędzy z kodem BLIK.

Kiedy możesz dokonać wpłaty BLIKIEM?

Sama aplikacja mobilna banku to nie wszystko, aby można było zrealizować wpłatę na konto bez karty.

Dokonanie wpłaty kodem BLIK jest możliwe w określonych przypadkach. Usługa nie jeszcze tak dobrze dostępna, jak chociaż płatności kodem BLIK.

ikona aplikacji mobilnej

Tutaj wpłacisz pieniądze BLIKIEM

Usługa wpłat BLIKIEM jest dzisiaj dostępna w 8 bankach. Są to:

 • Bank Millennium
 • PKO Bank Polski
 • Getin Bank
 • Getin Noble Bank
 • ING Bank Śląski
 • Bank Pekao
 • BNP Paribas
 • Nest Bank

Sytuacja dość szybko się zmienia. W momencie publikacji tego wpisu (styczeń 2021) - były to tylko 3 banki. Przy aktualizacji (sierpień 2021), usługę udostępniało już 8 banków. W najbliższych miesiącach z pewnością kolejne banki pozwolą skorzystać z tego rozwiązania.

Jeśli masz konto, w którymś z powyższych banków - wtedy możesz wpłacać pieniądze na konto bez karty!

Co jednak, w sytuacji gdy Twój bank nie obsługuje jeszcze wpłat BLIKIEM? Masz dwie możliwości:

 1. Wybierz konto, które daje możliwość dokonywania wpłat BLIKIEM. Polecam to rozwiązanie. Możesz po prostu otworzyć nowy rachunek jako drugie konto (wcale nie musisz zamykać konta, które posiadasz obecnie). Przetestuj nowy rachunek i zdecyduj co dalej chcesz zrobić (później możesz je zamknąć jeśli nie będziesz zadowolony). Przy okazji zyskasz premię na start.

 2. Opcja druga: poczekaj aż usługa będzie dostępna w Twoim Banku. Trudno określić kiedy to się stanie. BLIK regularnie poszerza swój zasięg i coraz więcej klientów może korzystać z jego usług. 

Polecane konta umożliwające wpłatę BLIK

Jeśli chcesz dokonywać wpłaty BLIKIEM, a Twój bank nie udostępnia takiej możliwości, sprawdź ofertę innego banku!

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Jak wpłacić pieniądze BLIKIEM?

Zakładam, że na tym etapie każdy posiada - lub wie czego potrzebuje, aby dokonywać wpłaty BLIKIEM. A jak takiej wpłaty dokonać?

Wpłacanie gotówki z wykorzystaniem BLIKA, jest bardzo podobne do wypłaty z wykorzystaniem kodu BLIK. Jakkolwiek, transakcja wpłaty BLIKIEM wciąż jest mniej powszechna niż wypłata gotówki kodem BLIK.

Oprócz konta, które obsługuje takie rozwiązanie potrzebujesz również:

 • Wpłatomatu, który pozwala zrealizować wpłatę BLIK. Skorzystaj z aplikacji mobilnej banku, w którym posiadasz konto - powinna tam być dostępna mapa wpłatomatów i bankomatów, które znajdują się w pobliżu. W opcjach filtrowania zaznacz "BLIK", aby odszukać wpłatomat, który daje możliwość wpłaty środków na konto z wykorzystaniem kodu.

Teraz dowiesz się, jak krok po kroku dokonać wpłaty z wykorzystaniem kodu BLIK.

Krok 1. Wybierz wpłatę BLIK na urządzeniu

NA wpłatomacie, przy którym się znajdujesz zaznacz, że chcesz dokonać wpłatę BLIK. Stuknij na guzik z napisem "Wpłata BLIK" lub "transakcje bez karty" itp. 

Krok 2. Wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej Banku

kod BLIK w aplikacji Moje ING

Następnie włącz aplikację mobilną Twojego Banku i wygeneruj sześciocyfrowy kod BLIK. Kod jest aktywny przez 120 sekund - to w zupełności wystarczy, żeby zrealizować transakcję.

Krok 3. Wpisz kod we wpłatomacie i potwierdź transakcję

Teraz postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie wpłatomatu.

Na ekranie wpłatomatu wpisz kod BLIK, który wygenerowałeś wcześniej w aplikacji mobilnej Twojego banku i zatwierdź transakcję.

Powinieneś wiedzieć, że możesz zostać poproszony o dodatkową autoryzację transakcji w aplikacji mobilnej banku (np. przez wpisanie kodu PIN lub Face ID).

Krok 4. Włóż gotówkę do wpłatomatu

Włóż gotówkę do wpłatomatu i poczekaj na potwierdzenie. Dobrze jest mieć wcześniej obliczoną kwotę. Pamiętaj też, aby pieniądze były w dobrym stanie. Nie mogą być pomięte, sklejone taśmą, naszarpnięte czy spięte spinaczem. 

To już wszystko! W ten sposób możesz wygodnie i bezpiecznie wpłacić gotówkę na swoje konto, wykorzystując aplikację mobilną i kod BLIK, zamiast zwykłej karty płatniczej.

Ile kosztuje wpłata z wykorzystaniem kodu BLIK?

Klienci przyzwyczaili się do tego, że korzystając z urządzeń własnych banków i wybranych sieci partnerskich, z reguły nie poniosą dodatkowych opłat. Nie inaczej jest w przypadku wpłaty BLIKIEM. Przykładowo:

 • Klienci ING nie poniosą opłat za wpłacanie gotówki w bankomatach / wpłatomatach ING oraz Planet Cash
 • Wpłacanie gotówki we wpłatomacie Millennium jest darmowe dla klientów tego banku.

Gdy wykorzystujesz inne urządzenia (nie należące do banku) dokonanie transakcji może wiązać się z dodatkową opłatą (np. kilka złotych lub określony procent od transakcji).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu na temat wpłatomatów. Przy jego końcu znajdziesz najbardziej aktualne zestawienie opłat i prowizji za korzystanie z wpłatomatów, dostępną na stronie RankingKont.pl.

Wpłata BLIK nie tylko dla geeków. Podsumowanie

wypłaty z bankomatu telefonem
Wpłata BLIK to coraz bardziej popularna metoda wpłacania gotówki na konto bankowe.

Wpłata z wykorzystaniem BLIKA - podobnie jak płatności BLIK - to nie jest nowy wynalazek czy ciekawostka tylko dla osób zafascynowanych nowymi technologiami. To zwyczajny sposób na dokonanie wpłaty gotówki na konto, który w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy, może stać się równie popularny, jak dokonywanie wpłat w trybie standardowym (z wykorzystaniem plastikowej karty).

W przypadku wpłaty BLIKIEM, zamiast zwykłej karty, będziemy korzystać z telefonu. Jest to kolejna sytuacja, kiedy telefon zastępuje plastikową kartę płatniczą - w bankowości mobilnej wygenerujemy kod niezbędny do tego, aby taka operacja była zrealizowana. Aplikacja banku posłuży również do autoryzacji takiej transakcji.

Warto również wiedzieć, że wpłacanie pieniędzy z wykorzystaniem kodu BLIK nie wiąże się z wyższymi opłatami niż w przypadku plastikowej karty płatniczej. Co więcej - w niektórych przypadkach jest nawet tańsze niż w przypadku zwykłej karty! Najlepszym sposobem na uniknięcie kosztów związanych z tego rodzaju transakcją, jak zawsze jest korzystanie z urządzeń należących do banku, w którym posiadamy konto.

BLIK posiada wiele różnych funkcjonalności. Wpłata z wykorzystaniem kodu, nie należy do najlepiej dostępnych. Według informacji udostępnionych na stronie blik.com, klienci 8 banków mogą dzisiaj dokonywać wpłaty pieniędzy tym sposobem. To mniej niż np. w przypadku zwykłych płatności BLIKIEM, które można realizować już w 17 bankach.

Dobra wiadomość jest taka, że BLIK rozwija się w bardzo szybkim tempie i z całą pewnością dostępność tego rozwiązania już niedługo będzie znacznie większa. Już dzisiaj przekonaj się, jakie korzyści daje wpłata środków na konto z wykorzystaniem kodu BLIK.

źródła - ikona

Źródła

 • blik.com
 • BLIK, Wypłata i wpłata BLIK, euronetpolska.pl
 • Wpłata BLIKIEM na konto, ING.pl
Sprawdź Rankingi

i Promocje
Dotarłeś do końca artykułu - ale to nie koniec twojej przygody! Obejrzyj aktualne rankingi. Porównaj, jak wypada twoje konto i poszukaj lepszej oferty z premią na start.
ikona - rankingi
Ranking Kont Osobistych
ikona - testy aplikacji
Ranking Darmowych Kont
ikona - promocje
Promocje Bankowe 
RankingKont.pl - obrazek tła
O autorze
Łukasz Scheibinger autor
Łukasz Scheibinger
Założyciel serwisu Rankingkont.pl. Ma wykształcenie ekonomiczne. Doświadczenie zawodowe zdobywał przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych.
Wszystkie posty autora →
Przeczytaj Wyróżnione Artykuły
dokonywanie płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem telefonu - obrazek do artykułu

Jak płacić telefonem? 4 sposoby na płatność telefonem i ich ocena

ZOBACZ → 
przelew internetowy - obrazek artykułu

Czym jest przelew internetowy i jakie rodzaje przelewów możesz wykonać?

ZOBACZ → 
Aion Bank już w Polsce - obrazek artykułu

Aion Bank już w Polsce - najważniejsze informacje

ZOBACZ → 
crosschevron-down-circle