ranking kont - logo serwisu

Apple Pay - wszystko na temat płatności iPhone

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
  • Apple Pay - co to właściwie jest?
  • Płatności Apple Pay - wymagania. Modele telefonów i banki.
  • Jak płacić z wykorzystaniem Apple Pay?
  • Bezpieczeństwo Apple Pay.
  • Podsumowanie i inne sposoby płatności dla użytkowników urządzeń Apple.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Apple Pay to rozwiązanie na urządzenia z systemem iOS, służące realizacji mobilnych płantości zbliżeniowych.
  • Apple Pay jest dobrze dostępne w Polsce, zarówno jeśli chodzi o instytucje, które to rozwiązanie dostarczają (Banki, fintechy), jak również same urządzenia obsługujące system płatności od Apple.
  • W tym artykule poznasz najważniejsze cechy systemu oraz znajdziesz instrukcję jak płacić z wykorzystaniem Apple Pay.

Apple Pay - co to jest i jak działa?

Apple Pay to rozwiązanie przeznaczone na urządzenia z systemem iOS, umożliwiające dokonywanie mobilnych płatności zbliżeniowych. Z Apple Pay możesz dokonywać transakcji zbliżeniowych telefonem, zegarkiem Apple Watch oraz płacić za zakupy w internecie i w aplikacjach mobilnych.

Aplikacja Apple Wallet, do której możesz dodać swoją kartę debetową lub kredytową, pozwala też na przechowywanie kart pokładowych, lojalnościowych i biletów. Możesz więc wykorzystywać ją nie tylko do płacenia telefonem. Jest to praktyczny sposób na przechowywanie innych ważnych kart, których używasz na co dzień. Dodając je w formie cyfrowej, masz je zawsze przy sobie i nie musisz nosić ich w swoim portfelu.

Z punktu widzenia użytkownika usługi Apple Pay, oceniam je jako bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie oraz świetną alternatywę dla zwykłych kart płatniczych oraz innych "plastików", jak karty lojalnościowe. Niemal na co dzień korzystam z tej usługi Apple i zdecydowanie mogę ją polecić.

W tym artykule opiszę najważniejsze cechy rozwiązania dedykowanego dla użytkowników korzystających ze sprzętu z charakterystycznym, nadgryzionym jabłkiem.

Sprawdzę jaka jest jego dostępność, jak wygląda proces dodawania karty i płacenia w sklepie oraz przyjrzę się z bliska kwestii bezpieczeństwa. Jeśli nie jesteś ekspertem, a osobą, która chce uzyskać podstawowe, najważniejsze informacje związane z Apple Pay, wtedy ten tekst jest dla Ciebie (choć również specjaliści znajdą tu coś dla siebie).

Dostępność Apple Pay, czyli banki i modele telefonów

Z usługi płatności mobilnych od Apple mogliśmy zacząć korzystać stosunkowo późno. Ta metoda w Polsce jest dostępna od 19 czerwca 2018 roku i zadebiutowała w podobnym czasie, jak start w Norwegii i na Ukrainie. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych telefonem od Apple można było płacić już na koniec 2014 roku.

Również inne popularne w Polsce metody płatności telefonem - BLIK i Google Pay, debiutowały znacznie wcześniej - kolejno w lutym 2015 roku i listopadzie 2016 roku. Upłynęło więc sporo czasu, zanim użytkownicy korzystający z urządzeń Apple, uzyskali dostęp do "swojego" rozwiązania, pozwalającego na płacenie zbliżeniowe. Druga strona medalu jest taka, że dostępność wspomnianych, konkurencyjnych sposobów, na początku była mocno ograniczona (np. w przypadku GPay, były to zaledwie 3 banki).

Apple Pay - jakie banki?

Jak chodzi o Banki, dające dostęp do usługi Apple Pay, to pokrycie rynku w Polsce jest duże i klienci większości banków komercyjnych, działających na terenie naszego kraju, mogą dokonać płatności z wykorzystaniem systemu Apple.

Na liście nie ma też "wielkich nieobecnych", jak choćby w przypadku Google Pay, co również jest bardzo dobrą informacją. Zobacz jakie banki dają dostęp do usługi płatności mobilnych od Apple:

Apple Pay - banki w Polsce

ikona artykuł Apple
Banki z Apple Pay

Alior Bank, Bank Millennium, Bank of America, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BNP Paribas, BPS, Santander, Citi Handlowy, Credit Agricole, FNAC (CaixaBank Payments&Consumer), Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, N26, Nest Bank, PKO BP, wybrane banki spółdzielcze.

Również FinTechy działające w naszym kraju, dają możliwość dostępu do usługi Apple Pay:

ikona artykuł Apple
Inne instytucje z Apple Pay

Curve, DiPocket, Edenred, iCard, Monese, Revolut, TransferWise, Twisto, Viva Wallet, Walletto, Zen

Apple Pay - modele telefonów

Także jak chodzi o modele telefonów usługa Apple Pay jest łatwo dostępna - zapłacą nią użytkownicy wszystkich modeli iPhone z czytnikiem Touch ID lub funkcją Face ID, z wyjątkiem modelu iPhone 5s.

ikona artykuł Apple
Telefony z Apple Pay

iPhone 6, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone SE (1. generacji), iPhone 7 Plus, iPhone 7, iPhone 8 Plus, iPhone 8, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS Max, iPhone XS, iPhone 11, iPhone 11 Pro Max, iPhone 11 Pro, iPhone SE (2. generacji), iPhone 12 i iPhone 12 mini (już wkrótce) oraz nowsze.

Najstarszy model obsługujący płatności mobilne Apple został wprowadzony na rynek już w 2014 roku dlatego dokonywanie płatności z wykorzystaniem iPhone w zdecydowanej większości przypadków, nie powinno stanowić żadnego problemu.

iPady, Apple Watch i terminale płatnicze - co jeszcze warto wiedzieć

Z wykorzystaniem Apple Pay mogą płacić także użytkownicy posiadający wybrane modele iPada Pro, iPada Air, iPada i iPada mini, z czytnikiem Touch ID lub Face ID.

Możliwe jest również płacenie przy użyciu zegarka Apple Watch. Wymagany jest zegarek Apple Watch Series 1 lub 2 lub nowsze modele.

Oprócz tego powinien zostać spełniony warunek po stronie sklepu, to znaczy w wybranym punkcie musi być dostępny terminal płatniczy z funkcją płatności zbliżeniowych. Zdecydowana większość (według niektórych źródeł nawet 100%) terminali w naszym kraju akceptuje płatności zbliżeniowe.

Usługa Apple Pay umożliwia również płacenie w Internecie w przeglądarce Safari, płacenie w aplikacjach i kilka innych ciekawych rozwiązań. W Polsce jednak nie są one tak powszechne dlatego w dalszej części skoncentruję się na najbardziej popularnych płatnościach zbliżeniowych telefonem.

Płatność Apple Pay krok po kroku

Znasz już banki i modele telefonów, które obsługują Apple Pay, wiesz również, w których sklepach można zapłacić urządzeniem marki Apple. Teraz dowiesz się, jak płacić z Apple Pay.

Krok 1: dodaj kartę kredytową lub debetową

Zacznij od dodania karty, którą będziesz płacić w sklepach. W tym celu otwieramy aplikację Wallet na naszym iPhone. To jest ta aplikacja z ikonką portfela. Jest ona preinstalowana w systemie dlatego nie musimy jej pobierać z App Store.

aplikacja Wallet

Następnie wybierz opcję "DODAJ" i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

na tym ekranie wybierz opcję dodaj kartę

Z listy wybierz nazwę banku lub wystawcy karty:

instytucje obsługujące karty kredytowe, debetowe i inne karty działające z Apple Pay

Następnie zeskanuj dane karty aparatem lub podaj szczegóły karty ręcznie. Zaakceptuj regulamin i zweryfikuj kartę. W moim przypadku, zostałem poproszony o wpisanie kodu, który otrzymałem SMS-em od banku.

dodanie karty do aplikacji Wallet

Od razu otrzymałem też powiadomienia z banku. Zwróć uwagę na to, że w ostatnim SMS-ie jest mowa o "numerze karty" oraz "numerze karty wirtualnej". Apple Pay to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ Twój prawdziwy numer karty nie jest udostępniany sprzedawcy, jedynie numer karty wirtualnej. Więcej na ten temat dowiesz się już niebawem.

Krok 2: płatności w sklepie (to proste!)

Płacenie w sklepie z wykorzystaniem Apple Pay jest proste! Generalnie wszystko sprowadza się do tych kilku kroków:

  1. Poinformuj sprzedawcę, że zapłacisz kartą.
  2. Wybudź telefon.
  3. Autoryzuj płatność Face ID lub Touch ID.
  4. Zbliż telefon do czytnika.
płacenie z wykorzystaniem usługi Apple Pay jest proste

To właściwie wszystko, co trzeba zrobić. Zwróć uwagę, że nie trzeba nawet odblokowywać telefonu, a wystarczy tylko wybudzić go, klikając dwukrotnie na przycisk umiejscowiony po prawej stronie urządzenia. W niektórych przypadkach możesz zostać dodatkowo poproszony o autoryzacje transakcji z wykorzystaniem kodu PIN.

Tuż po dokonaniu transakcji otrzymasz informację w postaci powiadomienia push, że płatność została dokonana.

system Pay Apple - powiadomienie push

Apple Pay pozwala dodać kilka kart jednocześnie. Jak mogłaś zauważyć, na początku dodawałem kartę Citi, a transakcja była realizowana kartą Alior. Kilka kart może znajdować się w tym samym czasie w aplikacji. Ty dokonujesz tylko wyboru, która będzie wykorzystywana jako główna (domyślna).

Opinia użytkownika o płatnościach Apple

Korzystam z Apple Pay od ponad roku, a ogólnie telefonem płacę już od kilku lat. Przyznam, że jest to niezwykle wygodny sposób płacenia za zakupy - począwszy od drobnych codziennych wydatków, kończąc na okazjonalnych płatnościach, nieco większej wartości.

Plusem Apple Pay jest przede wszystkim wygoda. Telefon masz prawie zawsze przy sobie i niezależnie od tego czy idziesz biegać, czy wracasz z pracy i robisz zakupy na następny dzień czy akurat wybrałeś się do galerii, bo właśnie jest niedziela handlowa (żart!) - telefon jest pod ręką. Nie musisz nosić portfela, ani szukać właściwej karty w całym stosie plastików.

Wyjmij telefon. Wybudź go. Zbliż do terminal. Zapłać. Proste. - "To przecież zwykłe hasło marketingowe" mógłby ktoś pomyśleć. Cóż, w rzeczywistości to jest hasło marketingowe! Jednak jest ono w 100% zgodne z prawdą.

Cały proces płacenia telefonem zajmuje dosłownie kilkanaście sekund i w ciągu ostatniego roku nie spotkałem się z sytuacją, żeby płacenie telefonem z Apple Pay stanowiło jakikolwiek problem. Z początku nawet nosiłem ze sobą kartę w kieszeni ("na wypadek jak coś nie zadziała"), ale szybko o tym zapomniałem, a o tym gdzie są moje karty, przypominam sobie najczęściej wtedy... gdy dodaje je do aplikacji. :) Przez większość czasu leżą schowane w bezpiecznym miejscu i prawie w ogóle z nich nie korzystam.

Co mogłoby Cię powstrzymać przed korzystaniem z Apple Pay, to obawa o bezpieczeństwo. Zupełnie niesłuszna, jak się za chwilę przekonasz. W rzeczywistości płatność kartą może okazać się bardziej niebezpieczna, niż płatność smartfonem. Dlaczego?

Bezpieczeństwo rozwiązania Apple

Dlaczego płatność Apple Pay jest bezpieczniejsza niż płatność zwykłą kartą? Choćby dlatego, że tak mówi niebezpiecznik.pl, a oni "coś" na temat bezpieczeństwa wiedzą.

Nie będę więc wymyślać koła od nowa, tylko przytoczę kilka wybranych argumentów z ich artykułu (link znajdziesz w źródłach na końcu tego wpisu).

Dlaczego płacenie Apple Pay jest bezpieczne (bezpieczniejsze niż zwykłą kartą)?

  1. Brak negatywnych skutków kradzieży karty - w celu dokonania transakcji, należy najpierw autoryzować ją z wykorzystaniem Touch ID lub Face ID. Nie jest możliwe więc płacenie bez wcześniejszego uwierzytelnienia. W przypadku zwykłej karty zbliżeniowej, można ją od razu wykorzystać do płacenia.

  2. Brak przypadkowych płatności - ponownie dzieje się tak, dzięki wymaganej autoryzacji Face ID i Touch ID. Płatności zbliżeniowe nie mają takich zabezpieczeń.

  3. Brak przekazywania danych karty do Apple i do Sprzedawcy. To mój ulubiony punkt. Apple nie zapisuje numeru Twojej karty, tylko tworzy unikatowy numer - inny niż numer karty - który identyfikuje Twoją kartę po stronie banku. Znaczy to tyle, że dokonując płatności, nie płacisz z wykorzystaniem numeru swojej karty, tylko w pewnym sensie "losowego" numeru, wygenerowanego przez Apple i zatwierdzonego po stronie banku.

Podsumowanie - Apple Pay jest super. Dlaczego?

Apple Pay jest super. Piszę to z pełną powagą. Systemy płacenia telefonem są świetne. A ten dedykowany użytkownikom iPhone jest jednym z najpopularniejszych.

Poniżej w kilku słowach podsumowane tego, co zyskujesz płacąc telefonem z Apple Pay:

  • Wygoda - bo telefon masz zazwyczaj przy sobie. Na zakupy nie musisz zabierać portfela, a proces płacenia w sklepie trwa dosłownie kilkanaście sekund.
  • Bezpieczeństwo - bo nie podajesz danych karty, a wszystkie transakcje wymagają uwierzytelnienia (w przeciwieństwie do "zwykłej" karty zbliżeniowej.)
  • Poczucie odnajdywania się w nowym świecie. Ten punkt jest pisany pół-żartem, pół-serio. Płatności mobilne to wciąż coś całkiem nowego. I prawdopodobnie to dopiero początek tego, z czym będziemy mierzyć się w najbliższych latach. Jeśli więc nie jesteś zwolennikiem tego rozwiązania, to i tak warto stawić czoła temu zagadnieniu.

O systemie Apple wypowiadam się w samych superlatywach, bo to rozwiązanie godne wielu dobrych słów. Jakie są jednak minusy? Znalazłem coś, do czego można się przyczepić. Mowa o funkcji transferu pieniędzy do innej osoby, z wykorzystaniem telefonu. Choć jest to możliwe w Apple Pay, to jednak aktualnie jest to rozwiązanie niedostępne w naszym kraju. W celu realizacji takiej operacji, możesz wykorzystać inne sposoby, także dostępne na iPhone, jak np. przelew na telefon BLIK w aplikacji banku.

A co jeśli nie posiadasz telefonu z jabłkiem? Nic straconego. Sprawdź wtedy, jak działają równie wygodne sposoby na płacenie telefonem - GPay dla użytkowników korzystających z Androida lub "nasze", polskie rozwiązanie BLIK (szczególnie przydatne, gdy płacisz w Internecie!). Więcej dowiesz się czytając inne artykuły na tej stronie.

źródła - ikona

Źródła

  • Apple Support, support.apple.com
  • Apple Pay jest lepsze od kart zbliżeniowych. Tłumaczymy dlaczego, niebezpiecznik.pl
  • Apple Pay, https://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Pay
Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
zyskaj 250 zł w promocji Santander Banku

Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
aplikacja do kart lojalnościowych - obrazek

Aplikacja do kart lojalnościowych - przegląd dostępnych rozwiązań

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia czek bankowy, co nawiązuje bezpośrednio do tematu artykułu

Czym jest czek bankowy i jak go zrealizować?

PRZECZYTAJ → 
blokada konta przez komornika - obrazek do artykułu

Jak przebiega blokada konta przez komornika i co warto o niej wiedzieć?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starcrosschevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram