ranking kont - logo serwisu
kalendarz ikona
04/01/2021

Pytanie

Jak sprawdzić stan konta bankowego?

Saldo na rachunku bankowym, najlepiej jest sprawdzić przez internet. Po zalogowaniu się na konto w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej Twojego banku, od razu zobaczysz, ile aktualnie posiadasz środków na rachunku. Innym sposobem jest sprawdzenie salda konta w bankomacie.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy poniżej
ikona piłka

Szybka piłka - konkretne odpowiedzi na popularne pytania.

jak sprawdzić ile masz pieniędzy na koncie
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Najszybszą metodą na sprawdzenie salda konta, jest sprawdzenie stanu konta bankowego w bankowości elektronicznej. W tym celu wykorzystaj aplikację mobilną Twojego banku lub system bankowości internetowej.
  • Stan rachunku sprawdzisz również w bankomacie. O ile pierwsza metoda praktycznie zawsze jest darmowa, tak sprawdzanie salda w bankomacie może wiązać się z opłatami.
  • Dzięki otwartej bankowości, posiadając jedno konto bankowe, możesz sprawdzić stan konta w kilku bankach (na wielu rachunkach bankowych).

Jak sprawdzić stan konta w banku?

Chcesz zobaczyć, ile masz pieniędzy na swoim koncie i szukasz najlepszego sposobu, jak to zrobić?

Najszybszą i bezpieczną metodą jest sprawdzenie stanu konta bankowego w bankowości elektronicznej. Można to zrobić codziennie, w trybie 24/7, z dowolnego miejsca na świecie.

Wystarczy zalogować się na swoje konto użytkownika. Aktualne saldo konta, jest zwykle jedną z pierwszych informacji, które wyświetlają się tuż po logowaniu.

ikona nagłówka

Aplikacja Mobilna

Jeśli chcesz zobaczyć ile masz pieniędzy na koncie, możesz w tym celu wykorzystać aplikację mobilną. Jak można to zrobić?

Pierwszym krokiem, jest pobranie apki mobilnej twojego banku i zainstalowanie jej na swoim urządzeniu. Pamiętaj, aby aplikację pobierać z oficjalnych źródeł: Google Play (dla użytkowników korzystających z telefonu z systemem operacyjnym Android) lub App Store (dla użytkowników urządzeń z systemem iOS).

Przed pobraniem apki sprawdź takie informacje jak:

  • średnia ocena użytkowników (zwykle to 4 gwiazdki lub więcej, choć zdarzają się aplikacje niżej ocenione)
  • ilość ocen (aplikacje bankowe mają względnie wysoką ilość ocen - często powyżej 10 000)
  • autor / deweloper aplikacji (w tym miejscu często pojawia się bank).
przykład - aplikacja mBanku
Zaznaczone informacje świadczą o autentyczności aplikacji bankowej.

Na tym etapie należy się upewnić, że pobieramy oficjalną aplikację banku. Wszystko, co może budzić podejrzenia lub jakiekolwiek wątpliwości, należy dokładnie sprawdzić i jeśli takie niejasności pozostaną niewyjaśnione, wtedy najlepiej zrezygnować z pobrania apki. To bardzo istotna kwestia, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo twoich pieniędzy. Z drugiej strony, jeśli nic nie budzi podejrzeń, można zainstalować aplikację.

waluty ikona

Testy bankowości mobilnej

Przetestowaliśmy najlepsze aplikacje mobilne:

Po pobraniu apki na swój telefon, kolejnym krokiem jest jej aktywacja. Zwykle trzeba będzie podać dane do uwierzytelnienia, np. hasło utworzone na etapie zakładania konta. Każdy bank będzie oferować inny sposób aktywowania aplikacji dołączonej do konta bankowego. Po zainstalowaniu jej na swoim urządzeniu, zwyczajnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie Twojego telefonu.

Gdy etap aktywowania aplikacji do konta bankowego masz już za sobą, możesz wtedy zalogować się na swoje konto i sprawdzić jego stan. Informacja na temat tego, ile posiadasz pieniędzy na rachunku, jest centralnym punktem większości (jeśli nie wszystkich) aplikacji bankowych. Ilość pieniędzy zgromadzonych na rachunku, możesz podejrzeć tuż po zalogowaniu się na swoje konto bankowe.

Zwróć też uwagę, że aplikację należy aktywować tylko raz. Później, w celu sprawdzenia stanu konta, wystarczy autoryzacja Hasłem / PINem / Face ID lub Touch ID. Wtedy niemal natychmiast możesz zobaczyć saldo twojego rachunku.

Sprawdzenie stanu konta przed zalogowaniem

Niektóre aplikacje dają możliwość sprawdzenia stanu konta na rachunku użytkownika bez logowania w aplikacji.

W tym celu należy skonfigurować odpowiedni widget i wtedy stan konta możemy podejrzeć bez logowania się - wystarczy samo włączenie aplikacji. To rozwiązanie bezpieczne, warto jednak odpowiedzieć na pytanie, czy będziemy czuć się z tym komfortowo - w takim przypadku saldo rachunku będzie widoczne po każdym włączeniu appki, bez konieczności dodatkowej autoryzacji.

Wartość procentowa, zamiast gotówkowej

Wariantem pozwalającym sprawdzenie stanu konta w aplikacji przed logowaniem, który stanowi pewnego rodzaju kompromis pomiędzy prezentacją realnego stanu konta, a komfortem użytkownika, jest prezentacja salda jako wartości procentowej.

aplikacja Moje ING - obrazek 1 (02.2022)

Po zalogowaniu, wchodzimy w ustawienia aplikacji i wybieramy bazową wartość procentową. Konfigurujemy ją w dowolny sposób i jest ona znana tylko dla nas. Dla przykładu przyjmijmy, że będzie to 10 000 zł. Oprócz tego należy skonfigurować również wyświetlanie widgetu, tak aby pokazywał się przed logowaniem i przedstawiał wartość procentową danej kwoty.

Załóżmy, że stan naszego konta wynosi 5000 zł. Wtedy zamiast kwoty, zobaczymy wartość procentową. Zamiast 5000 zł - będzie to 50% (wcześniej ustawiliśmy wartość bazową równą 10 000 zł).

Bezpieczeństwo aplikacji

Stan rachunku bankowego przez internet w aplikacji mobilnej sprawdzimy w bezpieczny sposób. Jak zawsze trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek. Pobierając aplikację upewnijmy się, że jej wydawcą jest w rzeczywistości bank, w którym posiadamy konto. Nie udostępniajmy danych do logowania osobom trzecim. Logując się na konto korzystajmy z prywatnych sieci WiFi (nie należy się logować korzystając z otwartej sieci np. w kawiarni lub restauracji). Zadbajmy o regularną aktualizację systemu operacyjnego na naszym urządzeniu oraz nigdy nie instalujmy aplikacji z niezaufanych źródeł.

Bankowość Internetowa

Sprawdzenie konta w banku jest możliwe również w bankowości internetowej. W tym celu logujemy się w bankowości internetowej, gdzie posiadamy swoje konto.

Na stronie wybieramy przycisk logowania. Często jest to wyróżniony guzik, widoczny w górnej części naszej przeglądarki.

bankowość internetowa Santander Banku
Stan rachunku sprawdzisz po zalogowaniu się na konto w bankowości internetowej.

Następnie logujemy się na nasze konto osobiste - zazwyczaj należy podać login i hasło. Zanim podasz dane, upewnij się, ze jesteś na prawdziwej stronie banku - sprawdź adres jest poprawny oraz czy połączenie jest szyfrowane (kłódka przy adresie).

bezpieczne połączenie, obrazek
"Kłódka" przy adresie strony, oznacza bezpieczne (szyfrowane) połączenie.

Jeśli wszystko się zgadza, po zalogowaniu się na konto uzyskamy dostęp do najważniejszych informacji, w tym sprawdzimy, ile pieniędzy posiadamy aktualnie na koncie bankowym.

To rozwiązanie jest również bardzo wygodne, jednak proces logowania w bankowości internetowej, jest zwyczajnie dłuższy, niż ma to miejsce w przypadku aplikacji mobilnej. Oprócz tego, klienci korzystający z bankowości internetowej - w przeciwieństwie do bankowości mobilnej - nie mają możliwości podejrzenia salda przed zalogowaniem.

Saldo sprawdzisz nie tylko przez internet. Podgląd stanu konta w bankomacie

Korzystając z usług e-bankowości, łatwo i bezpiecznie sprawdzimy stan naszego rachunku. Banki udostępniają dla klientów także inne możliwości sprawdzenia salda.

Jest to np. możliwość sprawdzenia stanu konta w bankomacie. Jak to zrobić? Taka operacja odbywa się podobnie, jak wypłacanie gotówki przy użyciu karty.

To znaczy, że najpierw wkładamy kartę do urządzenia i podajemy kod PIN (w sposób bezpieczny, tak aby nikt nie mógł go podejrzeć). Następnie zamiast wypłaty gotówki, wybieramy opcję: "SALDO" lub "SPRAWDŹ SALDO", "SALDO KONTA BANKOWEGO" itp. Następnie możemy podejrzeć, ile aktualnie mamy na koncie.

Ale uwaga! Tego typu transakcja może wiązać się z naliczeniem opłat. Z reguły klienci nie poniosą kosztów za sprawdzenie stanu konta w bankomacie swojego banku - np. klienci ING w bankomatach ING, klienci Millennium w bankomatach Millennium itp. Jednak już w przypadku sprawdzania stanu konta w bankomatach należących do innych banków - taka operacja może wiązać się z naliczeniem dodatkowych opłat.

Dlatego też sprawdzenie stanu konta bankowego w urządzeniu przeznaczonym do wypłaty gotówki nie jest najlepszym sposobem - lepiej zrobić to korzystając z bankowości mobilnej lub po zalogowaniu do bankowości internetowej.

Sprawdzenie stanu konta w innym banku

Niektórzy z nas posiadają konta w wielu bankach. Taka sytuacja często zdarza się w przypadku osób biorących udział w promocjach banków, które decydują się przetestować konto bankowe, zyskując przy tym premie za otwarcie konta i podstawową aktywność.

Może się zdarzyć, że taka osoba w jednym momencie posiada 2 lub 3, a nawet więcej kont w różnych bankach. Czy wiesz, że możesz sprawdzić stan konta w banku logując się na konto w innej instytucji?

Taka możliwość jest dostępna od końca 2019. Dyrektywa PSD 2 obowiązująca od 14 września 2019 roku wprowadziła tzw. "otwartą bankowość", co pozwala klientom na bezpłatne sprawdzanie stanu konta w innych bankach. Jak wygląda to w praktyce?

Po zalogowaniu się do aplikacji, możemy podejrzeć aktualne saldo na swoim koncie. Bank udostępnia taką informację tuż po logowaniu na konto, zazwyczaj w centralnym punkcie systemu e-bankowości (to przecież jedna z najważniejszych informacji, jak chodzi o konto bankowe).

Jeśli chodzi o konta w innych bankach i podgląd stanu rachunku z innych instytucji, to jest to możliwe po wcześniejszym dodaniu takiego konta w aplikacji.

Przykładowo, Bank Millennium udostępnia w tym celu usługę "Finanse 360". Najpierw wybieramy bank, z którego chcemy dodać konto do aplikacji. Następnie podążamy zgodnie z instrukcjami i dokonujemy uwierzytelnienia z wykorzystaniem danych do logowania. Na stronie, na przykład ING, mBanku itp... po zalogowaniu na swoje konto, akceptujemy "podpięcie" rachunku do Millennium i potwierdzamy ten wybór (np. przy użyciu kodu SMS). Od tego momentu w jednej aplikacji możemy podejrzeć stan środków na innych kontach bankowych, w innych bankach.

aplikacja Millennium banku - obrazek 2 (02.2022)aplikacja Moje ING - obrazek 2 (02.2022)

Aplikacja Millennium została przedstawiona jako przykład - podobne rozwiązanie znajdziesz też w aplikacjach innych banków.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Redakcja - obrazek
Redakcja
Segregujemy otrzymane materiały i publikujemy je w konkretnych działach tematycznych. Zbieramy najnowsze informacja dotyczące nowoczesnej bankowości, finansów, ekonomii i zarządzania firmą.
Dalsza lektura:
wyciąg bankowy - obrazek

Wyciąg bankowy. Zestawienie najważniejszych informacji

PRZECZYTAJ → 
jak pobrać pieniądze z bankomatu - artykuł

Wypłata pieniędzy z bankomatu - instrukcja krok po kroku

PRZECZYTAJ → 
artykuł o Dotpay

Dotpay - co to? Konsekwencje połączenia z Przelewy24

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle