ranking kont - logo serwisu

Przelew SEPA - najważniejsze informacje o przelewie europejskim

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Przelew SEPA - co to jest i do czego służy?
 • Jak zrealizować przelew europejski SEPA?
 • Ile kosztuje przelew SEPA?
 • Czas realizacji przelewu SEPA.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Przelew SEPA służy do realizacji przelewów na terenie krajów europejskich.
 • Przelew SEPA jest jednym z najtańszych wariantów przelewów zagranicznych.
 • Przelew europejski SEPA zostanie zaksięgowany na koncie odbiorcy przed końcem następnego dnia roboczego, po dniu realizacji przelewu.
 • W tym artykule poznasz więcej najważniejszych cech tego rodzaju zlecenia.

SEPA, czyli Jednolity Obszar Płatności w Euro

SEPA to skrót określający Jednolity Obszar Płatności w Euro (ang. Single Euro Payments Area). W skład SEPA wchodzi:

 • 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej.
 • Oprócz tego 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG, ang. European Economic Area) - to: Norwegia, Islandia i Lichtenstein.
 • Dodatkowo 6 krajów spoza EOG, dla których rozszerzono zakres geograficzny SEPA. Są to: Andora, Monaco, San Marino, Szwajcaria, Watykan i Wielka Brytania.

W obszarze tych krajów możesz realizować przelewy SEPA. Czym właściwie jest przelew SEPA? I kiedy to rozwiązanie sprawdzi się w praktyce? Poznaj kilka przydatnych informacji na temat przelewu zagranicznego SEPA.

Co to jest przelew SEPA i do czego służy?

Przelew SEPA to sposób na realizację przelewu międzynarodowego, w obszarze prawie 40 państw, które są członkami Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA).

Przelew SEPA znajdzie zastosowanie w takich przypadkach jak:

 • Płatności za towary i usługi zakupione za granicą.
 • Gdy przelewasz pieniądze na konto bliskiej osoby znajdującej się za granicą (np. na konto dziecka, które przebywa na Erasmusie).
 • Gdy musisz uregulować dowolną należność w Euro, w krajach należących do SEPA.
 • Realizacja szybkiego przelewu pieniędzy na konto dostawców w innych krajach (w przypadku firm).

Do największych zalet przelewu SEPA zalicza się:

 • szybki czas realizacji,
 • niski koszt, między innymi dlatego, że w transakcji nie biorą udziału banki pośredniczące (pamiętaj jednak o spreadach walutowych, które moga wpłynąć koszty przelewu - więcej na ten temat przeczytasz już za chwilę).

Polecenie przelewu SEPA - co należy wiedzieć?

Realizacja przelewu SEPA w wielu sytuacjach może okazać się najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o dokonanie przelewów zagranicznych. Przelew jest realizowany bez udziału banków pośredniczących - pieniądze są wysyłane bezpośrednio na konto w banku odbiorcy, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów.

Istnieje kilka warunków, które powinny zostać spełnione, aby zrealizować przelew SEPA:

 • Przelew musi zostać zrealizowany na konto odbiorcy, w kraju lub terytorium należącym do SEPA (czyli kraje UE oraz Norwegia, Islandia, Lichtenstein, Andora, Monaco, San Marino, Szwajcaria, Watykan, Wielka Brytania i wybrane terytoria przynależne) - ten warunek musi zostać spełniony również jak chodzi o bank nadawcy (Polska należy do SEPA).
 • Przelew musi zrealizowany w walucie Euro (istnieje też możliwość, że przelew jest realizowany w innej walucie i zostanie automatycznie przewalutowany do Euro, wówczas jednak koszt takiej transakcji może być wyższy).
 • Numer konta bankowego odbiorcy został podany w formacie IBAN (ang. International Bank Account Number - Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego - poprzedzają go dwa znaki symbolizujące kraj).
 • Należy podać kod SWIFT / BIC, który identyfikuje bank odbiorcy. O ile IBAN jest przypisany do kraju i będzie taki sam dla wszystkich banków w tym kraju (np. polski IBAN to: PL), tak kod SWIFT / BIC jest przypisany do konkretnego banku i będzie inny dla każdego banku.
 • Przelew nie może zostać zrealizowany w trybie ekspresowym. Przelew SEPA jest zrealizowany w trybie zwykłym / standardowym.
 • Jeśli jest możliwość, żeby wybrać w jaki sposób koszty przelewu zostaną rozłożone, należy wybrać opcję SHA (podział między nadawcę i odbiorcę). Jest to jedyna opcja dla przelewu SEPA i jeżeli w formularzu jest możliwość wyboru, należy wtedy zaznaczyć właśnie SHA.
 • Przelew jest realizowany bezpośrednio na konto w banku odbiorcy (bez udziału pośredników).
przelew walutowy - obrazek
Formularz przelewu walutowego w aplikacji internetowej banku ING.

Na powyższym screenie możesz zobaczyć jak wygląda formularz przelewu SEPA w ING. W przypadku bankowości Moje ING nie mamy możliwości wyboru między SEPA, a jego alternatywą - przelewem SWIFT, ponieważ rodzaj przelewu jest przypisywany automatycznie do transakcji. Dlatego gdy realizujesz transfer środków w Euro do krajów SEPA, wtedy automatycznie zostanie zrealizowany przelew SEPA, ponieważ jest to bardziej korzystne rozwiązanie. Jest to jednak przykład rozwiązania, które jest unikalne dla Banku ING. Przed realizacją transakcji upewnij się czy w Twoim banku zostało to rozwiązane podobnie.

W formularzu mamy do uzupełnienia takie dane jak numer rachunku IBAN, BIC / SWIFT banku, dane adresowe, oraz oczywiście kwotę i tytuł przelewu.

Zwróć uwagę, że w formularzu nie zaznaczam opcji "chcę dodać bank pośredniczący" (ponieważ przelew europejski SEPA jest realizowany bez udziału pośredników) oraz, że czas realizacji to standardowy (ten przelew nie może być zrealizowany w trybie ekspresowym).

Kolejna rzecz, to że przelew realizuję z rachunku "ROR w walucie" w Euro (czego akurat nie widać, bo zostało to zamazane). Jest to najbardziej opłacalna opcja, ponieważ unikam kosztów przewalutowania. Przelew mógłbym zrealizować też z konta w złotówkach, ale wtedy poniósłbym dodatkowe koszty, których - jak się za chwilę przekonasz - można uniknąć.

Ile kosztuje przelew SEPA?

Jedną z najważniejszych zalet, cechującą przelewy SEPA, jest ich niski koszt. Realizacja przelewu SEPA jest często darmowa. To znaczy, że w przypadku takiego zlecenia w bankowości elektronicznej - podobnie jak za zwykłe przelewy krajowe - często nic nie zapłacisz.

Koszt przelewu SEPA zależy od Banku, w którym posiadasz konto. Najczęściej wynosi 0 zł, ale można też spotkać się z opłatami, na poziomie około 5 zł od zlecenia. W poniższej tabeli poznasz przykładowe koszty przelewu SEPA w wybranych bankach.

NAZWA BANKU
PRZELEW SEPA
Millennium
Konto 360
0 zł
8 zł
0 zł
mBank
eKonto
5 zł
0 zł

Dotyczy przelewów realizowanych w bankowości elektronicznej. Opracowane na podstawie tabeli opłat i prowizji dostępnych na stronach banków. Ostatnia aktualizacja: wrzesień 2020. 

Uniknij opłat za przewalutowanie

To, co widzisz w powyższej tabeli, to koszt pojedynczego zlecenia. Należy jednak wiedzieć, że dodatkowo możesz ponieść koszty związane z przewalutowaniem transakcji. Stanie się tak, gdy przelew realizujesz z konta w złotówkach (lub w innej walucie, ale nie w Euro). Wszystkiemu "winien" jest spread walutowy, czyli różnica między kursem kupna a sprzedaży walut.

Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu unikniesz dodatkowych kosztów, wynikających z przewalutowania transakcji. Przelew SEPA najlepiej zrealizować w walucie Euro. Do tego będzie potrzebne konto walutowe w Euro, które możesz otworzyć jako dodatek do konta osobistego, w bankowości elektronicznej Twojego banku. Gdy posiadasz takie konto, możesz zrealizować transakcję w docelowej walucie - Euro - dzięki czemu unikniesz kosztów przewalutowania. Tym samym jest prawdopodobne, że wówczas całkowity koszt przelewu SEPA wyniesie 0 zł, czyli będzie on darmowy.

Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w artykule, gdzie opisałem jak założyć konto walutowe przez internet.

Przelew SEPA - czas realizacji

Na koniec została do wyjaśnienia jeszcze kwestia czasu realizacji przelewu SEPA. Uznanie na rachunku odbiorcy nastąpi nie później niż w najbliższym dniu roboczym, przypadającym po dniu obciążenia rachunku nadawcy (po dacie realizacji przelewu).

W wielu przypadkach, przelew zagraniczny SEPA znajdzie się na koncie odbiorcy już następnego dnia, po realizacji transakcji. Przykładowo, gdy wysyłasz pieniądze w zwykły poniedziałek, znajdą się one na koncie odbiorcy do końca dnia we wtorek. W przypadku przelewu w piątek, sobotę lub niedzielę, pieniądze na konto odbiorcy trafią najbliższego dnia roboczego, czyli w poniedziałek.

Przelewy SEPA nie dają możliwości realizacji transakcji w trybie ekspresowym, jednak czas realizacji takiego zlecenia jest bardzo szybki. Pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy do końca następnego dnia roboczego po dniu, kiedy została zrealizowana transakcja.

Zamiast podsumowania - trochę statystyk

Dowiedziałeś się czym jest przelew europejski SEPA, w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej oraz, że może służyć jako transfer środków nie tylko do krajów należących do Unii Europejskiej. Zamiast podsumowania, na koniec mam dla Ciebie trochę statystyk.

W Polsce, do realizacji międzybankowych rozliczeń w Euro, służy system Euro Elixir. System jest wykorzystywany zarówno do rozliczeń transgranicznych, jak również krajowych rozliczeń w Euro, w tym przelewów SEPA. Jak często wykorzystywany jest system Euro Elixir?

W pierwszym kwartale 2020 roku, w systemie Euro Elixir:

 • rozliczono 7,7 milionów zleceń,
 • łączna wartość wyniosła 42,8 mld euro,
 • średnio dziennie rozliczono 121 tys. zleceń,
 • o łącznej wartości 669 mln euro.
czy wiesz, że - ikona

Czy wiesz, że?...

Przelew SEPA najlepiej sprawdzi się w przypadku transakcji realizowanych w Euro, do krajów członkowskich UE oraz Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Andory, Monaco, San Marino, Szwajcaria, Watykanu i Wielkiej Brytanii. Gdy realizujesz przelew do innych państw (np. USA), lub w innej walucie niż Euro, wtedy rozwiązaniem, które możesz wykorzystać, jest Przelew SWIFT →

źródła - ikona

Źródła

 • EPC list of countries in the SEPA Schemes geographical scope, EPC409-09, Version 2.6, Date issued: 24 January 2020; European Payments Council; raport możesz pobrać tutaj
 • Euro Elixir - Krajowa Izba Rozliczeniowa, https://www.banki.kir.pl/euro-elixir/system-euroelixir/
 • Informacja o rozliczeniach i rozrachunkach międzybankowych w I kwartale 2020 r, Narodowy Bank Polski. Raport możesz pobrać tutaj
 • SEPA - Jednolity Obszar Płatności w Euro, Narodowy Bank Polski - kanał na YouTube, https://www.youtube.com/watch?v=FFYNaeLsSjQ
 • Co to jest Przelew SEPA?, danskebank.pl
Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
pełnomocnictwo do konta bankowego - obrazek

Pełnomocnictwo do konta bankowego - jakie korzyści może przynieść?

PRZECZYTAJ → 
przelew z telefonu i wypłata telefonem - artykuł

Jak przelać pieniądze z telefonu na konto? Jak wypłacić pieniądze telefonem?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia ołówek z gumką zmazującą wyraz limity, co nawiązuje do tematu artykułu na temat limitów przelewów bankowych

Limity przelewów w bankach. Rodzaje i możliwości zmiany

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starcrosschevron-down-circle