logo RankingKont.pl
kalendarz ikona
24/08/2020
autor ikona
Łukasz Scheibinger

Czy można cofnąć przelew? Dowiedz się, jak anulować transfer środków

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Czy można cofnąć przelew?
 • Kiedy nie trzeba cofać przelewu (nawet jeśli został popełniony błąd)?
 • Jak anulować przelew.
 • Gdy anulowanie przelewu jest niemożliwe... Jak odzyskać środki?
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Upewnij się, że cofnięcie przelewu jest konieczne. W określonych sytuacjach, np. gdy podasz zbyt niską kwotę, wcale nie musisz tego robić.
 • Gdy wyślesz pieniądze na zły numer konta, masz szanse, żeby anulować przelew w banku, tylko w sytuacji gdy zgłosisz to przed zamknięciem najbliższej sesji elixir.
 • Jeśli przelew został już wysłany - skontaktuj się z bankiem z prośbą o zwrot środków.
 • Masz prawo odzyskać swoje pieniądze. Jeśli przypadkowy odbiorca odmówi dokonania zwrotu - swoich praw możesz dochodzić w sądzie.

Polecenie przelewu bankowego jest formą pieniężnych rozliczeń bezgotówkowych, która polega na wydaniu dostawcy usług płatniczych (jest nim np. bank) dyspozycji przekazania określonej kwoty środków z konta płatnika, na konto odbiorcy (beneficjenta). Jest to jedna z najpowszechniejszych form wymiany środków. Tylko w systemie Elixir, który obsługuje standardowe przelewy bankowe, średnio rozlicza się 7,8 milionów zleceń dziennie.

Przy tak dużym wolumenie transakcji nie trudno o pomyłkę. Takie pomyłki się zdarzają dlatego wycofanie przelewu to nie jest odosobniona sytuacja. Już na początku mam dla Ciebie dobrą wiadomość: w wielu przypadkach przelew da się cofnąć, a jeśli nie można cofnąć przelewu, to i tak omyłkowo przetransferowane pieniądze można odzyskać

Cofnięcie przelewu nie zawsze jest konieczne

Gdy wysyłasz przelew standardowy przelew, w formularzu powinnaś uzupełnić dane, żeby móc przetransferować środki. Należą do nich:

 • Imię i nazwisko odbiorcy.
 • Numer konta bankowego - na jakie konto należy dokonać transferu środków?
 • Kwota przelewu - jaką kwotę chcesz wpłacić na konto odbiorcy?
 • Tytuł przelewu.

Co w przypadku gdy popełnisz błąd w którymś z tych pól?

 • Dane odbiorcy: jeśli popełniłeś błąd wpisując dane odbiorcy, takie jak imię nazwisko lub adres, wtedy nie musisz anulować przelewu. Bank identyfikuje odbiorcę po numerze konta dlatego jeśli np. w nazwisku lub w adresie pojawi się błąd, to i tak pieniądze dotrą na konto właściwego odbiorcy (jeśli numer rachunku bankowego jest poprawny).
 • Kwota przelewu - problemu nie ma, gdy kwota jest za mała (wystarczy wysłać kolejny przelew uzupełniając różnicę). Co gdy kwota jest za duża (np. wpisałaś o jedno zero więcej)? W tej sytuacji najlepiej jest wyjaśnić sytuację i poprosić odbiorcę o zwrot środków. W tej sytuacji najważniejsze jest to, że wiesz do kogo zrealizowałeś taki przelew. Nie powinno być więc problemu, aby uzyskać zwrot środków na konto. 
 • Numer konta bankowego - numer konta składa się z 26 cyfr i w tym miejscu jest ryzyko popełnienia pomyłki, gdy dokonujesz przelew. Największym problemem, gdy wysyłasz pieniądze i zrobisz błąd w numerze konta, jest fakt, że zwyczajnie nie wiesz, na czyje konto trafią pieniądze. Jeśli zrobiłeś błąd w numerze konta odbiorcy, wtedy działać trzeba szybko. Zobacz, co należy w sytuacji gdy przesłałeś pieniądze na zły numer konta.
REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Jak anulować przelew: zdążyć przed najbliższą sesją elixir

W przypadku, gdy popełnisz błąd w numerze konta, mogą Cię "uratować" sesje elixir - jeżeli Twój bank udostępnia możliwość cofnięcia przelewu, to możesz to zrobić przed najbliższą sesją elixir w Banku. Jeśli wysłałeś przelew, który jeszcze nie trafił do wychodzącej z sesji elixir, wtedy masz szansę go anulować, jeszcze zanim pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy. Poniżej podam przykład, żeby zobrazować taką sytuację.

 • Przelew realizujesz z rana, o godzinie 8:15,
 • Najbliższa sesja wychodząca w Twoim banku jest o 10:00.

W przypadku, gdy pomylisz numer konta, jak najszybciej skontaktuj się z infolinią Twojego Banku. Wtedy jest możliwość, aby anulować taki przelew. Należy jednak pamiętać, że ostatecznie decyzję o tym czy można cofnąć przelew, będzie należała do Banku. Powinieneś też wiedzieć, że nie wszystkie banki udostępniają możliwość anulowania przelewu.

jak cofnąć przelew? obrazek

W którym banku anulujesz przelew?

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twój bank pozwala anulować przelew, doradzam przede wszystkim kontakt z infolinią Twojego banku. Dlaczego nie udostępniam tutaj listy banków, które dają możliwość anulowania przelewu:

 • Anulowanie przelewu często jest sytuacją pilną. Zachęcam Cię do szybkiego działania, a kontakt z infolinią w Twoim banku może dać najlepszy efekt.
 • Cofnięcie przelewu - w przeciwieństwie do innych operacji bankowych jak np. wypłaty z bankomatów lub płatności BLIKIEM - to kwestia bardzo indywidualna, która zależy od wielu zmiennych. 

Uważam, że jest to podobna sytuacja do zgubienia karty. Gdy zgubisz kartę, nie szukasz informacji jak zablokować kartę - kontaktujesz się bezpośrednio z bankiem i prosisz o wskazówki. Tak też należy postąpić w przypadku transferu środków na złe konto, w szczególności jeżeli możesz je wycofać jeszcze przed księgowaniem wychodzącej sesji elixir.

Jeśli wysłałeś przelew na złe konto i chcesz go anulować, jak najszybciej skontaktuj się z infolinią Twojego banku. W ten sposób dowiesz się czy jest taka możliwość oraz - jeśli tak - co należy zrobić, aby anulować transakcję. Jeżeli będzie taka możliwość, otrzymasz instrukcje jak cofnąć przelew. Działaj i nie trać czasu! 

Gdy pieniądze znajdą się na złym koncie

Sytuacja robi się bardziej skomplikowana, gdy Twój przelew wyszedł już z sesją elixir. To może się zdarzyć np. wtedy, gdy wyślesz pieniądze nieświadomie na złe konto, a po jakimś czasie odbiorca zwróci się do Ciebie z informacją, że nie otrzymał jeszcze przelewu.

Wtedy wycofanie przelewu jest już niemożliwe (zwyczajnie został on już zrealizowany), jednak wciąż możesz odzyskać swoje pieniądze. W tym przypadku jednak droga do uzyskania zwrotu środków będzie dłuższa i odrobinę bardziej skomplikowana.

Trudność w tej sytuacji sprawia fakt, że nie znasz odbiorcy swojego przelewu. Jeśli wpiszesz zły numer konta - na przykład podasz za mało cyfr - to takiego przelewu nie będziesz mógł wysłać - taka możliwość będzie zablokowana w bankowości elektronicznej (chyba, że mówimy o błędzie lub awarii, jednak teraz nie biorę tego pod uwagę).

Jeśli jednak pomylisz jakąś cyfrę w numerze (np. zamiast 1 wpiszesz 7), jest szansa, że środki znajdą się na koncie przypadkowego odbiorcy. Jak wtedy odzyskać swoje pieniądze?

Zwróć się do banku, z prośbą o zwrot środków.

Należy zgłosić sytuacje w banku, który w naszym imieniu zwróci się do odbiorcy, z prośbą o zwrot pieniędzy, które przez pomyłkę znalazły się na koncie tej przypadkowej osoby. Odbiorca pieniędzy wówczas powinien wyrazić zgodę i wtedy tak na dobrą sprawę cała sytuacja powinna mieć swój koniec.

W praktyce może zdarzyć się taka sytuacja, że ktoś przez Twój błąd otrzymał pieniądze na konto. Następnie Twój bank zwrócił się do niego z prośbą o zwrot tych pieniędzy. Pomimo tego ten przypadkowy odbiorca nie chce zwrócić środków. Ty jednak masz prawo, aby uzyskać zwrot tych środków.

Wtedy pozostaje ostatnia możliwość dochodzenia swoich praw czyli droga sądowa. Na podstawie art. 405 Kodeksu Cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu, osoba która bezpodstawnie uzyskała korzyść majątkową kosztem innej osoby, zobowiązania jest do zwrotu jej wartości. Gdy sprawa dojdzie na ten etap, wtedy sugeruję zaczerpnąć opinii prawnika.

Sprawdź Rankingi

i Promocje
Dotarłeś do końca artykułu - ale to nie koniec twojej przygody! Obejrzyj aktualne rankingi. Porównaj, jak wypada twoje konto i poszukaj lepszej oferty z premią na start.
ikona - rankingi
Ranking Kont Osobistych
ikona - testy aplikacji
Ranking Darmowych Kont
ikona - promocje
Promocje Bankowe 
RankingKont.pl - obrazek tła

To też może Cię zainteresować

starcrosschevron-down-circle