ranking kont - logo serwisu

Ile wynosi minimalna krajowa dla studenta w 2022 roku?

ikona kalendarza
05/12/2022
Minimalna krajowa to najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca może zaproponować pracownikowi. W ten sposób państwo chroni pracowników przed proponowaniem skrajnie niekorzystnych warunków płacowych. Przeczytaj, kto określa płacę minimalną i ile wynosi ona w 2022 r.?
ile wynosi płaca minimalna - obrazek artykułu
ikona strzałki
Na skróty

Płaca minimalna 2022:

Zmiany od 2023 roku:

  • Umowa o pracę: 3490 zł brutto od 1.01.2023 i 3600 brutto od 1.07.2023
  • Umowa zlecenie: 22,8 zł brutto/h od 1.01.2023 i 23,5 zł brutto od 1.07.2023 

W jaki sposób ustalana jest płaca minimalna w Polsce?

Minimalne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę oraz godzinowe wynagrodzenie za wykonywanie umowy zlecenie podlega wyliczeniu na podstawie przepisów Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę . Stanowi przedmiot negocjacji między Radą Ministrów a Radą Dialogu Społecznego.

żarówka ikona

Jak ogłaszana jest płaca minimalna

Płaca minimalna jest ogłaszana w drodze publicznie dostępnego obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” najpóźniej do 15 września każdego roku. Jeżeli Rada Ministrów i Rada Dialogu Społecznego nie ustalą wspólnego stanowiska, wynagrodzenie określa samodzielnie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w 2022 r.

Z pewnością zauważyłeś, że płaca minimalna jest co roku waloryzowana. Teoretycznie, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy najniższe wynagrodzenie powinno wzrastać o nie mniej niż wynosi prognozowany na dany rok wskaźnik cen. W praktyce często bywa tak, że ceny w sklepach rosną szybciej niż minimalne wynagrodzenie.

Płaca minimalna dla studenta a rodzaj umowy

Od najniższego wynagrodzenia zaczyna większość młodych pracowników, którzy trafiają na rynek pracy. Płaca minimalna obliczana jest nieco inaczej, w zależności od podstawy zatrudnienia pracownika. Ile wynosi minimalna krajowa dla studenta i czy pracodawca zawsze jest w tym zakresie ograniczony przepisami?

ikona strzałki

Umowa o pracę

Najniższe wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę zostało określone na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2021 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku . Obecnie wynosi ono 3 010 zł brutto, czyli nieco ponad 2 200 zł netto.

ikona strzałki

Umowa zlecenie

Wynagrodzenie za świadczenie usług na podstawie umowy zlecenie wynika z tego samego aktu prawnego, który określa płacę minimalną dla umowy o pracę i jest określane w ujęciu godzinowym. W 2022 roku minimalna stawka godzinowa wynosi 19,70 zł brutto, czyli 13,91 zł netto.

ikona strzałki

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło pozostaje poza regulacją ustawy o płacy minimalnej, dlatego strony kontraktu mogą kształtować wysokość wynagrodzenia na dowolnym poziomie.

Takie stanowisko potwierdziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską nr 13227. Choć zapytanie dotyczy nieaktualnego już stanu prawnego, stanowisko rządowe od tamtego czasu nie uległo zmianie.

ikona strzałki

Własna działalność gospodarcza

Minimalne wynagrodzenie za pracę nie dotyczy również osób prowadzących własną działalność gospodarczą, które wystawiają faktury. Przepisy dopuszczają jednak możliwość równoległego wykonywania działalności oraz zawarcie umowy zlecenie. Ważne jest, aby przedmioty obu usług nie pokrywały się ze sobą.

Czynności, które wykonujesz w modelu B2B, rozliczasz fakturą. Działania niepowiązane z działalnością mogą być rozliczone na podstawie umowy zlecenie i w tym przypadku obowiązuje minimalne wynagrodzenie godzinowe.

Jak zmieni się minimalna krajowa dla studenta w 2023 roku?

Artykuł 3 Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w określonych sytuacjach pozwala na dwukrotne podniesienie najniższej płacy w ciągu roku. Rząd ustala wtedy jedną podwyżkę od 1 stycznia, a drugą od 1 lipca.

Choć rozporządzenie oczekuje jeszcze na wejście w życie, wiadomo już, że Rada Ministrów ustaliła następujące kwoty:

  • płaca minimalna z tytułu umowy o pracę wyniesie 3 490 zł brutto od 1 stycznia 2023 r., a od 1 lipca 3 600 brutto;
  • minimalne wynagrodzenie godzinowe w przypadku umów zlecenie wyniesie 22,80 zł brutto od 1 stycznia 2023 r., a od 1 lipca 23,50 zł brutto.

Teraz już wiesz, że pracodawca nie może zaproponować Ci kwoty niższej niż wskazane powyżej, chyba że zatrudnia Cię na podstawie umowy o dzieło lub w modelu B2B.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia model samolotu, co symbolizuje temat artykułu na temat płatności BLIKIEM za granicą

Czy płatności BLIK działają za granicą?

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat debetu na koncie - obrazek

Konto z debetem. Czym jest limit debetowy? + Wybrane oferty

PRZECZYTAJ → 
jaki to bank

Jaki to bank? Jak można to sprawdzić po numerze konta

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross