Ranking Kont Bankowych - logo RankingKont.pl

Zobacz konto z najwyższą premią w Maju 2021

Karta zbliżeniowa - jak działa i czy jest bezpieczna?

Karta zbliżeniowa to wygodny sposób na dokonywanie płatności za zakupy, który w Polsce jest szczególnie popularny. Jak działa karta zbliżeniowa, jakie są limity i czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?
kalendarz ikona
autor ikona
kategorie ikona
Opublikowano: 
28 stycznia 2021 
Autor: 
Łukasz Scheibinger
Kategoria: 
zysk ikona
Uwaga, promocja!
Sprawdź, jak możesz skorzystać w promocji, którą dla Ciebie wybraliśmy.
POKAŻ PROMOCJE
zyskaj nawet 960 zł z kontem w Alior Banku
Rekordowa premia - zyskaj 960 zł
W tym nawet 240 zł zwrotu za płatności mobilne w rok
11 korzyści do wyboru - dwie pierwsze za darmo (np. darmowe bankomaty)
Warunkowo darmowe konto
Otwórz konto w 100% online, bez wychodzenia z domu
karta zbliżeniowa - artykuł

Lubimy innowacje. Płatności zbliżeniowe szczególnie

Polacy uwielbiają innowacje w bankowości i jest wiele przykładów, które to potwierdzają:

 • W trzecim kwartale 2020 roku, 91% kart na rynku, to karty zbliżeniowe i od wielu miesięcy utrzymuje się wzrostowy trend (szczegóły znajdziesz w tym raporcie).
 • Revolut - innowacyjny FinTech z Wielkiej Brytanii, bardzo szybko zyskał aż milion użytkowników! (więcej przeczytasz tutaj)
 • Tylko w 1 kwartale 2020 roku dokonano ponad 77,9 milionów transakcji BLIKIEM, a więc z wykorzystaniem sześciocyfrowego kodu, zamiast karty płatniczej (więcej w tym miejscu).
 • W badaniu Izby Gospodarki Elektronicznej "Płatności Cyfrowe", 35% badanych zadeklarowało zakupy w internecie z wykorzystaniem smartfona, co stanowiło 13% wzrostu rok do roku. Podobny, tylko nieco niższy wzrost został odnotowany, jak chodzi o płatności mobilne (więcej w tym artykule).
 • Już w 2017 roku badanie Mastercard pokazało, że polscy konsumenci korzystają 3 razy częściej z płatności zbliżeniowych, co stawia nas w pozycji niekwestionowanego lidera (więcej na tej stronie Mastercard).

Nikogo nie powinno więc zastanawiać dlaczego karta zbliżeniowa budzi zainteresowanie i stała się tak popularna. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat tej technologii i zapoznać się z ciekawymi ofertami kart zbliżeniowych, zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu.

Jak płacić kartą zbliżeniową?

Płacenie kartą zbliżeniową jest proste i to prawdopodobnie jest to jedną z największych zalet tej formy płatności.

W uproszczeniu, płatności zbliżeniowej kartą, dokonamy postępując zgodnie z tymi krokami:

 1. Aktywuj kartę - po otwarciu konta, kartę należy aktywować. Nie zapomnij nadać bezpiecznego, unikalnego kodu PIN.
 2. W sklepie - zbliż kartę do terminala - kiedy dokonujesz zakupów, kartę należy zbliżyć do czytnika na odległość kilku centymetrów (około 4-5 cm).
 3. Autoryzuj transakcje - jeśli jest to wymagane.
więcej informacji

Dowiedz się więcej

Karta zbliżeniowa - jakie ma limity płatności?

Dobrze wiedzieć, że karty zbliżeniowe są objęte limitem płatności. Służy to przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa użytkownika. Jest to sposób ochrony, przed dokonywaniem nieautoryzowanych transakcji, na wypadek gdy w posiadanie karty, weszłaby osoba niepowołana. Jak za chwilę się przekonasz, są różne rodzaje limitów.

Limit pojedynczej transakcji bez kodu PIN

Płatność zbliżeniowa bez kodu PIN jest możliwa do kwoty 100 zł (wcześniej było to 50 zł). Płacąc za zakupy powyżej 100 zł, należy dokonać autoryzacji z wykorzystaniem czterocyfrowego kodu PIN.

Limit dzienny transakcji potwierdzania kodem PIN

Karty płatnicze z funkcją zbliżeniową, posiadają też ilościowy limit transakcji zbliżeniowych bez potwierdzania kodem PIN. W przeciwieństwie do limitu pojedynczej transakcji - limit ten nie jest uniwersalny - jednak z reguły wynosi od 3 do 5 płatności.

Limit dzienny transakcji na karcie

Oprócz tego - niezależnie rodzaju transakcji - karty płatnicze posiadają też też dzienny limit kwotowy. Jego wysokość jest zależna od banku, w którym posiadasz swoje konto. Może to być np. 1 000 zł, 10 000 zł, lub "do limitu salda", co znaczy, że możesz dokonać płatności do kwoty środków, jakie posiadasz na koncie.

O ile limity transakcji zbliżeniowych są ustalane odgórnie, tak dzienny limit transakcji, możesz zmienić w bankowości elektronicznej. Najpierw możesz pobrać aplikację mobilną Twojego banku, jeśli takiej nie posiadasz.

więcej informacji

Zobacz też

Przetestowaliśmy najlepsze aplikacje mobilne:

Zobacz ich oceny.

Czy korzystanie z karty zbliżeniowej jest bezpieczne?

W kontekście płatności zbliżeniowych, często pojawia się pytanie o bezpieczeństwo. Generalnie, płatności kartą zbliżeniową są bezpieczne. To za sprawą wielowarstwowej ochrony takich transakcji. Płacąc zbliżeniowo, jesteśmy chronieni przez:

 • Wydawcę Karty (taką jak Visa czy MasterCard) - w przypadku Visa ilość transakcji oszukańczych z wykorzystaniem tej karty utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie nieprzekraczającym 0,1% (więcej przeczytasz tutaj)
 • Bank

To właśnie te organizacje dbają o bezpieczeństwo naszych płatności, stosując zabezpieczenia (jak opisane wcześniej transakcje bez PIN) czy limity płatności. W przypadku nieautoryzowanej transakcji, możemy skorzystać z usługi chargeback. Jak zawsze należy jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i podstawowych zasad bezpieczeństwa - bez tego nawet najlepsze zabezpieczenia nie uchronią nas przed utratą środków.

więcej informacji

Zobacz też

Więcej informacji na temat transakcji zbliżeniowych znajdziesz w artykule, gdzie opisaliśmy skuteczne sposoby na zabezpieczenie karty zbliżeniowej (spoiler alert: owinięcie karty folią aluminiową to nie jest dobry sposób!).

Technologie karty zbliżeniowej - Visa i Mastercard

Gdy chcemy zapłacić zbliżeniowo, możemy spotkać się z takimi sformułowaniami jak "Paypass" czy "PayWave", ale uwaga - to nie są synonimy "karty zbliżeniowej".

Są to nazwy technologii wykorzystywanych w kartach zbliżeniowych największych wydawców:

 • Mastercard PayPass
 • Visa PayWave

W praktyce korzystanie z kart płatniczych od Visa lub Mastecard niczym się nie różni, a proces dokonywania transakcji zbliżeniowych w obu przypadkach przebiega tak samo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych technologii, zapraszam do przeczytania tego artykułu.

Udostępnij ten wpis:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
crosschevron-down-circlechevron-right-circle