ranking kont - logo serwisu

Karta zbliżeniowa - jak działa? Czy jest bezpieczna?

Karta zbliżeniowa to wygodny sposób na dokonywanie płatności za zakupy, który w Polsce jest szczególnie popularny. Jak działa karta zbliżeniowa, jakie są limity i czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?
karta zbliżeniowa - artykuł
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Płatności zbliżeniowe są jedną z innowacji, które bardzo dobrze przyjeły się na polskim rynku.
 • W celu płacenia zbliżeniowo, potrzebujesz aktywnej karty płatniczej z funkcją płatności zbliżeniowych.
 • Płatności zbliżeniowe posiadają limity, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowników kart zbliżeniowych.
 • Wbrew temu co można uważać, transakcji zbliżeniowych wcale nie należy uznawać za niebezpieczne.
 • Mastercard PayPass oraz Visa Paywave, to popularne technologie płatności zbliżeniowych przez organizacje Mastercard i Visa.

Lubimy innowacje. Płatności zbliżeniowe szczególnie

Polacy uwielbiają innowacje w bankowości a płatności zbliżeniowe, to tylko jeden z wielu przykładów, które potwierdzają tę tezę.

ikona aplikacji mobilnej

Innowacje w polskiej bankowości

 • W trzecim kwartale 2020 roku, 91% kart na rynku, to karty zbliżeniowe i od wielu miesięcy utrzymuje się wzrostowy trend.
 • Revolut - innowacyjny FinTech z Wielkiej Brytanii, bardzo szybko zyskał pierwszy milion użytkowników.
 • Tylko w 1 kwartale 2020 roku dokonano ponad 77,9 milionów transakcji BLIKIEM, a więc z wykorzystaniem sześciocyfrowego kodu, zamiast karty płatniczej (tutaj przeczytasz więcej o BLIKU).
 • W badaniu Izby Gospodarki Elektronicznej "Płatności Cyfrowe", 35% badanych zadeklarowało zakupy w internecie z wykorzystaniem smartfona, co stanowiło 13% wzrostu rok do roku. Podobny, tylko nieco niższy wzrost został odnotowany, jak chodzi o płatności mobilne (tutaj szczegóły).
 • Już w 2017 roku badanie Mastercard pokazało, że polscy konsumenci korzystają 3 razy częściej z płatności zbliżeniowych, co stawia nas w pozycji niekwestionowanego lidera.

Nie powinno więc zastanawiać dlaczego karta zbliżeniowa budzi zainteresowanie i stała się tak popularna. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat kart zbliżeniowych, czytaj dalej ten artykuł.

Jak płacić kartą zbliżeniową?

Płacenie kartą zbliżeniową jest proste i to prawdopodobnie jest to jedną z największych zalet tej formy płatności.

W uproszczeniu, płatności zbliżeniowej kartą, dokonasz postępując zgodnie z tymi krokami:

 1. Aktywuj kartę - po otwarciu konta, kartę należy aktywować. Nie zapomnij nadać bezpiecznego, unikalnego kodu PIN.
 2. W sklepie - zbliż kartę do terminala - kiedy dokonujesz zakupów, kartę należy zbliżyć do czytnika na odległość kilku centymetrów (około 4-5 cm).
 3. Autoryzuj transakcje - jeśli jest to wymagane.
więcej informacji

Dowiedz sie więcej

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak dokonywać płatności zbliżeniowych? Przeczytaj:

Karta zbliżeniowa - jakie ma limity płatności?

Dobrze wiedzieć, że karty zbliżeniowe są objęte limitem płatności. Służy to przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa użytkownika. Jest to sposób ochrony, przed dokonywaniem nieautoryzowanych transakcji, na wypadek gdy w posiadanie karty, weszłaby osoba niepowołana. Jak za chwilę się przekonasz, są różne rodzaje limitów.

Limit pojedynczej transakcji bez kodu PIN

Płatność zbliżeniowa bez kodu PIN jest możliwa do kwoty 100 zł (wcześniej było to 50 zł). Płacąc za zakupy powyżej 100 zł, należy dokonać autoryzacji z wykorzystaniem czterocyfrowego kodu PIN.

Limit dzienny transakcji potwierdzania kodem PIN

Karty płatnicze z funkcją zbliżeniową, posiadają też ilościowy limit transakcji zbliżeniowych bez potwierdzania kodem PIN. W przeciwieństwie do limitu pojedynczej transakcji - limit ten nie jest uniwersalny - jednak z reguły wynosi od 3 do 5 płatności.

Limit dzienny transakcji na karcie

Oprócz tego - niezależnie rodzaju transakcji - karty płatnicze posiadają też też dzienny limit kwotowy. Jego wysokość jest zależna od banku, w którym posiadasz swoje konto. Może to być np. 1 000 zł, 10 000 zł, lub "do limitu salda", co znaczy, że możesz dokonać płatności do kwoty środków, jakie posiadasz na koncie.

O ile limity transakcji zbliżeniowych są ustalane odgórnie, tak dzienny limit transakcji, możesz zmienić w bankowości elektronicznej. Najpierw możesz pobrać aplikację mobilną Twojego banku, jeśli takiej nie posiadasz.

Czy korzystanie z karty zbliżeniowej jest bezpieczne?

W kontekście płatności zbliżeniowych, często pojawia się pytanie o bezpieczeństwo. Generalnie, płatności kartą zbliżeniową są bezpieczne. To za sprawą wielowarstwowej ochrony takich transakcji. Płacąc zbliżeniowo, jesteśmy chronieni przez:

 • Wydawcę Karty (takiego jak Visa czy MasterCard). W przypadku Visa ilość transakcji oszukańczych z wykorzystaniem tej karty utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie nieprzekraczającym 0,1% (więcej przeczytasz w tym artykule)
 • Bank, który chroni swoich klientów np. przez dzienne limity transakcji lub automatyczne blokowanie podejrzanych płatności. 

To właśnie te organizacje dbają o bezpieczeństwo naszych płatności, stosując zabezpieczenia (jak opisane wcześniej transakcje bez PIN) czy limity płatności. W przypadku nieautoryzowanej transakcji, możemy skorzystać z usługi chargeback. Jak zawsze należy jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i podstawowych zasad bezpieczeństwa - bez tego nawet najlepsze zabezpieczenia nie uchronią nas przed utratą środków.

więcej informacji

Dowiedz sie więcej

Więcej informacji na temat bezpieczeństwa płatności zbliżeniowych znajdziesz w artykule:

Technologie karty zbliżeniowej - Visa i Mastercard

Gdy chcemy zapłacić zbliżeniowo, możemy spotkać się z takimi sformułowaniami jak "Paypass" czy "PayWave", ale uwaga - to nie są synonimy "karty zbliżeniowej".

Są to nazwy technologii wykorzystywanych w kartach zbliżeniowych największych wydawców:

 • Mastercard PayPass
 • Visa PayWave

W praktyce korzystanie z kart płatniczych od Visa lub Mastecard niczym się nie różni, a proces dokonywania transakcji zbliżeniowych w obu przypadkach przebiega tak samo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tych technologii, przeczytaj artykuł na temat płatności zbliżeniowych PayPass i payWave.

źródła - ikona

Źródła

 • Informacja o kartach płatniczych III kwartał 2020 r., Narodowy Bank Polski; raport możesz pobrać tutaj
Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
koszty przelewu natychmiastowego

Koszty przelewu natychmiastowego - ile wynoszą i jak ich uniknąć?

PRZECZYTAJ → 
kobieta otwierająca konto bankowe online na swoim laptopie, trzymając w dłoni smartfona

Załóż konto bankowe przez internet Szybko i wygodnie: 4 najważniejsze kroki

PRZECZYTAJ → 
największe banki na świecie - obrazek artykułu

Największe banki świata - Ranking - Top 10 + 3 innowacje

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross