ranking kont - logo serwisu
ikona kalendarza - obrazek
03/12/2020

Jak założyć konto w banku? Lista sposób na założenie rachunku bankowego (2023 r.)

obrazek przedstawia kobietę rozmawiającą przez telefon, co symbolizuje osobę zdalnie zakładającą konto bankowe
Zastanawiasz się jak założyć konto w banku? Tutaj znajdziesz najlepsze sposoby na zakładanie konta w banku. Szybko, bez wychodzenia z domu i z premią wysokości nawet kilkuset złotych. Czy może tradycyjnie, w oddziale? Jak wolisz? Wyjaśniamy, co jest potrzebne, żeby szybko i skutecznie otworzyć konto w banku!

Zakładanie konta w banku - jakie masz możliwości?

Dzisiaj otworzyć konto możemy na wiele sposobów. Różnice polegają na tym, ile czasu będziesz potrzebował zaangażować w zakładanie rachunku oraz formie otwierania konta bankowego. I tak możemy dokonać ogólnego podziału na trzy warianty otwierania konta:

ikona numer pierwszy

Założenie konta przez internet

Konto w 100% online to rachunek, który otwierasz przez internet, wykorzystując jedną z wielu metod:

  1. Otwieranie konta przez Selfie - wniosek składasz przez internet lub za pomocą aplikacji mobilnej i dokonujesz autoryzacji przy użyciu zdjęcia twarzy.
  2. Otwieranie konta z użyciem wideoweryfikacji - podobny sposób do selfie, z tym że autoryzacji dokonujesz przy użyciu zdjęcia twarzy.
  3. Przelew weryfikacyjny.
  4. Logowanie na konto w innym banku.
  5. Wniosek online i podpisanie umowy z kurierem.
  6. Inne warianty: np. e-dowód.

Sposobów na założenie konta przez internet jest sporo. Co więcej, banki regularnie udostępniają nowe możliwości. Nic więc dziwnego, że zakładanie konta online jest dzisiaj jedną z najpopularniejszych metod otwierania nowego rachunku bankowego.

ikona numer drugi

Założenie konta przez infolinię banku

Kolejna metoda na to, jak założyć konto osobiste w banku bez wychodzenia z domu, to:

  1. Otwarcie konta na infolinii banku. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię banku, w którym chcesz założyć konto i poinformujesz, że chcesz otworzyć nowy rachunek bankowy. Konsultant przeprowadzi cię przez proces zakładania rachunku.
ikona numer trzeci

Otwarcie konta w oddziale

Jeśli nie chcesz otwierać konta w banku zdalnie, wtedy możesz skorzystać tradycyjnego sposobu, jakim jest:

  1. Wizyta w oddziale banku i założenie rachunku w lokalnej placówce.
ikona nagłówka

Podejmij decyzję, który sposób najbardziej ci odpowiada

Jeśli zastanawiasz się jak założyć pierwsze konto w banku lub który sposób otwierania rachunku bankowego jest najlepszy, przede wszystkim uwzględnij swoje preferencje. Preferujesz wygodę? Załóż konto online! Doceniasz komfort i masz trochę wolnego czasu? Odwiedź oddział banku, w którym pracownik przeprowadzi cię przez proces otwierania rachunku.

Opisywane w tym artykule rozwiązania łączy to, że:

więcej informacji - ikona

Najlepsza metoda zakładania rachunku bankowego

Uwaga! W tym artykule opisujemy różne dostępne warianty zakładania rachunku bankowego. Kolejność jest w 100% losowa.

Popularne metody zakładania konta bankowego

Zobacz opis wybranych metod jak założyć konto w banku, dowiedz się, co potrzeba do założenia konta w banku oraz jak założyć rachunek bankowy wykorzystując te sposoby.

usługi dodatkowe

Sposób #1

Konto otwierasz przez internet, a umowę podpisujesz na spotkaniu z kurierem

Pierwszy sposób - otwierasz konto przez internet, a umowę podpisujesz z kurierem. To powszechna i wygodna metoda, zakładania konta w banku online.

Jeśli zdecydujesz się otworzyć rachunek bankowy przez internet, przygotuj dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

A jak wygląda zakładanie konta tym sposobem?

#1 - Wybierz konto i przejdź do wniosku online

Na samym początku wybierz rachunek, który chcesz otworzyć.

Jeśli podjąłeś już decyzję w kwestii konta bankowego, na stronie Banku, kliknij przycisk "Otwórz konto".

jak założyć konto w banku - strona mBanku

Zazwyczaj nie powinno żadnych problemów, żeby znaleźć przycisk służący założeniu konta, co widać na przykładzie mBanku. (Uwaga, obrazek pochodzi z dnia publikacji artykułu, podczas gdy na stronach banków zachodzą regularne zmiany! Sprawdź aktualną ofertę mBanku).

Jeśli nie dokonałeś jeszcze wyboru w kwestii rachunku, zapoznaj się z aktualnym porównaniem kont bankowych i odszukaj najlepszą ofertę.

#2 - Uzupełnij wniosek internetowy i wybierz opcję założenia konta z kurierem

Następny krok to uzupełnienie wniosku internetowego. Formularz zakładania rachunku składa się kilkunastu kroków. W internetowym wniosku o konto należy podać takie dane jak:

  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail,
  • dane z dokumentu tożsamości, np. seria i numer dowodu osobistego.

Ważne, aby nie pomylić się, ponieważ numer telefonu może służyć do autoryzacji zleceń. Jeśli podasz zły numer - proces zakładania rachunku może zakończyć się niepowodzeniem.

waluty ikona

Wskazówka

Uzupełniając dane osobowe we wniosku potrzebne do otwarcia konta, upewnij się, że znajdujesz się na bezpiecznej stronie banku. Sprawdź adres w przeglądarce i zweryfikuj czy przy adresie jest widoczna "kłódka".

Na tym etapie potwierdź też, że zapoznałeś się z regulaminem i innymi dokumentami, które zostały udostępnione przez bank.

Uzupełniając wniosek, należy wybrać, w jaki sposób chcesz zawrzeć umowę. W tym przypadku zaznacz opcję "Kurier / Umowa z Kurierem". 

Możesz wybrać kartę do konta (czasami jedną z kilku), usługi dodatkowe (zazwyczaj niewymagane, opcjonalne), a także produkty towarzyszące jak np. konto oszczędnościowe lub walutowe.

Uzupełnienie wniosku przez internet jest szybkie i nie powinno zająć dłużej niż kilka minut.

Gdy uzupełnisz wszystkie dane, kliknij "Wyślij", "Zaakceptuj" itp.

#3 - Potwierdź tożsamość na spotkaniu z kurierem

Po wysłaniu wniosku bank zweryfikuje poprawność danych.

Na tym etapie możesz otrzymać maila z banku z potwierdzeniem wysłania wniosku oraz informacją o kolejnych krokach. Następnie umowa zostanie przygotowana po stronie banku i przekazana do ciebie za pośrednictwem kuriera.

Na spotkaniu z kurierem zostaniesz poproszony o pokazanie dowodu celem weryfikacji twojej tożsamości i zgodności danych, które podałeś we wniosku.

Następnie złożysz swój podpis na umowie. Umowa zazwyczaj ma kilka stron i dobrą praktyką jest zapoznać się wcześniej z dokumentem, który udostępnia bank.

waluty ikona

Podpowiedź

Na spotkaniu z kurierem możesz szybko przeskanować dokument wzrokiem - w celu weryfikacji najważniejszych informacji - po wcześniejszym zapoznaniu się z jego treścią online.

Na końcowym etapie kurier przekaże ci kopię dokumentu, uprzednio podpisaną przez bank. Powinien też na twoich oczach zapieczętować umowę i tak zabezpieczony dokument dostarczyć do banku.

#4 - Bank aktywuje twoje konto

Gdy bank otrzyma podpisaną przez Ciebie umowę i pozytywnie zweryfikuje udostępnione w niej dane, to na tym etapie nastąpi aktywacja Twojego nowego konta osobistego.

Zazwyczaj czas dzieje się to tuż po tym, jak przekażesz dane kurierowi, w ciągu kilku dni. W szczególnych sytuacjach (jak w czasie pandemii) proces może się wydłużyć i potrwać ponad tydzień.

Kiedy konto zostanie w ten sposób aktywowane, otrzymasz informację na Twój numer telefonu i / lub adres e-mail. Możesz już zacząć korzystać z nowego konta w banku i masz już dostęp do bankowości internetowej, ale to jeszcze nie koniec całego procesu.

Musisz jeszcze odebrać i aktywować kartę płatniczą (chyba że otwierasz konto bez karty).

#5 - Odbierz kartę płatniczą i nadaj PIN

Bank wyśle klientowi na wskazany adres korespondencyjny kartę płatniczą do rachunku.

Odbierz przesyłkę, aktywuj kartę i nadaj PIN do karty. PIN do karty może być nadany wcześniej przez Bank, a ty możesz go zmienić np. w aplikacji mobilnej. 

Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli otwierasz konto w promocji. Niektóre banki jako warunek promocji ustalają aktywację karty w określonym terminie (np. w ciągu 2 tygodni od podpisania umowy).

termin

Otwieranie konta z kurierem może trwać od kilku dni, do + 1 tygodnia

Plusem zakładania konta z kurierem metody jest wygoda. 

Otwarcie konta w wybranym banku przez internet może też wiązać się z dodatkowym zyskiem w promocji.

Tymczasem po stronie minusów jest czas potrzebny na to, aby zrealizować taką operację. W skrajnych przypadkach może to potrwać nawet dłużej niż tydzień.

Konto z kurierem - plusy i minusy

kciuk w górze ikona

Plusy

  • Wygoda - konto otwierasz bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze;
  • dostępność;
  • otwierając konto tym sposobem, możesz zyskać w promocji.
kciuk w dole ikona

Minusy

  • Czas - bywa, że otwarcie rachunku tym sposobem sposób zajmie dłużej niż tydzień.
selfie - ikona

Sposób #2

Otwarcie konta przez Selfie

"Otwarcie konta na selfie" należy do bardziej innowacyjnych sposobów zakładania rachunku bankowego.

Selfie to skrót od self-photographs / self-portrait photograph i odnosi się do zdjęcia, które osoba wykonuje sama sobie, najczęściej z wykorzystaniem telefonu.

Selfie może służyć także do zakładania konta online.

Konto na selfie online lub w aplikacji

Konto bankowe tą metodą możemy założyć w aplikacji mobilnej banku lub na stronie internetowej.

W tym przypadku, do otwarcia rachunku będą potrzebne:

  • dowód osobisty,
  • telefon z kamerą.
ikona nagłówka

Selfie a wniosek internetowy

W przypadku uzupełniania formularza online:

  • do wniosku załączamy zdjęcia dowodu (z dwóch stron) oraz zdjęcia naszej twarzy pod różnymi kątami (szczegóły będą udostępnione przez bank na etapie uzupełniania wniosku).

Powszechną praktyką jest przekierowanie użytkownika do aplikacji mobilnej po rozpoczęciu uzupełniania wniosku online.

Największym plusem otwierania konta przez selfie jest fakt, że założenie konta tym sposobem odbywa się natychmiastowo. Po przesłaniu wniosku bank zweryfikuje twoje dane i od razu aktywuje twoje konto, z którego możesz zacząć korzystać tego samego dnia.

Karta przyjdzie po kilku dniach - do tego czasu możesz korzystać z wirtualnej karty w aplikacji Banku (po wcześniejszej aktywacji). Zarządzać rachunkiem możesz też w bankowości internetowej.

Założenie konta przez aplikację mobilną

W bardzo podobny sposób możesz założyć konto w banku przez internet, w aplikacji mobilnej. Aplikację pobierz z oficjalnej strony banku. Następnie, przy włączeniu apki wybieramy wariant "Nowy Klient" / "Załóż Konto" itp., a później uzupełniamy wniosek w taki sam sposób, jak wniosek internetowy, z tym że w aplikacji mobilnej.

Konto na selfie - plusy i minusy

kciuk w górze ikona

Plusy

  • Wygoda - załóż konto z wykorzystaniem smartfona, w dowolnym momencie, w dowolnym miejscu!
  • Korzystaj z konta już kilka godzin po wysłaniu wniosku.
kciuk w dole ikona

Minusy

  • Potrzebne potwierdzenie tożsamości, aby móc wykorzystywać 100% możliwości konta (np. założenie profilu zaufanego).
    • Tożsamość potwierdzisz w oddziale banku.
bankowość internetowa ikona

Sposób #3

Jak założyć konto w banku przy użyciu wideoweryfikacji?

Kolejną innowacyjną metodą, na którą warto zwrócić uwagę, jest założenie konta przy użyciu wideo weryfikacji.

W tym przypadku, do otwarcia rachunku będą potrzebne:

  • dowód osobisty,
  • urządzenie z kamerą wideo (np. laptop).

Proces odbywa się online, a wniosek uzupełniamy podobnie, jak w przypadku opisanych powyżej metod.

We wniosku trzeba wybrać metodę otwarcia konta: "z pomocą wideoweryfikacji", "wideoweryfikacja", "umowa video" itp.

Następnie zostaniesz wtedy połączony z wideo doradcą. Pracownik banku, przeprowadzi cię przez ten etap otwierania konta.

Alternatywnym wariantem wideoweryfikacji jest "videoselfie", gdzie cały proces odbywa się w 100% automatycznie.

Ważne jest, aby mieć przygotowany dowód osobisty, bo będzie on potrzebny do potwierdzenia tożsamości w trakcie rozmowy. Zostaniesz poproszony o zaprezentowanie dowodu tożsamości oraz pokazanie swojej twarzy w ten sposób, aby można było porównać ją ze zdjęciem twojego dowodu.

Jeśli weryfikacja zakończy się powodzeniem, wtedy niemal natychmiast będziesz mógł zacząć korzystać z twojego nowego konta z dostępem do bankowości internetowej oraz z aplikacji mobilnej.

Podpisanie umowy odbywa się przez internet i czas potrzebny na uruchomienie nowego konta w banku jest ograniczony do minimum. 

Rachunek otwarty tym sposobem może nie być w pełni funkcjonalny i potrzebne będzie potwierdzenie tożsamości, np. w oddziale banku. Istnieje ryzyko, że mogą wystąpić problemy techniczne np. w związku ze słabym oświetleniem w pomieszczeniu.

Wideo weryfikacja - plusy i minusy

kciuk w górze ikona

Plusy

  • Wygoda - załóż rachunek bankowy z domu!
  • Szybkość - zacznij korzystać z konta praktycznie natychmiast.
kciuk w dole ikona

Minusy

  • Ograniczona dostępność tego metody zakładania konta.
  • Może być potrzebne potwierdzenie tożsamości w oddziale, w celu odblokowania wszystkich opcji.
  • Przy słabej jakości połączenia internetowego, mogą wystąpić problemy techniczne.
ikona - osoba

Sposób #4

Otwarcie konta poprzez infolinię banku

Od innowacyjnych i względnie nowych metod zawarcia umowy z bankiem, przechodzimy do bardziej tradycyjnych sposobów. Do takich można zaliczyć otwarcie konta przez infolinię banku.

Jeśli chcesz założyć konto w banku tym sposobem, wcześniej przygotuj dowód osobisty.

Kiedy otwarcie konta bankowego przez infolinię będzie dobrym rozwiązaniem?

Jak założenie konta przez infolinie wypada na tle innych wariantów i kiedy najlepiej otworzyć konto tym sposobem?

Jeśli z jakichś względów nie chcesz samodzielnie uzupełniać wniosku online, możesz zadzwonić na infolinię banku i w ten sposób założyć konto.

Konsultant poprosi cię o dane potrzebne do uzupełnienia wniosku, w tym numer dowodu osobistego. Możesz również zadać swoje pytania, jak chodzi o nowe konto bankowe czy proces składania wniosku.

Umowę podpiszesz na spotkaniu z kurierem lub w placówce banku.

Otwieranie konta przez infolinię - plusy i minusy

kciuk w górze ikona

Plusy

  • Wariant może okazać się korzystny dla pewnych grup klientów, np. osoby starsze, mające trudności z obsługą formularza internetowego.
kciuk w dole ikona

Minusy

  • Wydłużony czas składania wniosku - otwieranie konta przez internet jest znacznie szybsze.
  • To trudniejszy sposób na złożenie wniosku niż uzupełnienie formularza internetowego na stronie banku.
  • Może generować koszty w związku z połączeniem telefonicznym.
płatności ikona

Sposób #5

Wizyta w oddziale banku

Kolejną metodą jest założenie konta w oddziale banku.

Ten sposób zakładania rachunku bankowego sprawdzi się w mocno sprecyzowanych sytuacjach. Na przykład, gdy boisz się udostępniać swoich danych przez internet.

Zaletą tej metody jest fakt, że do zawarcia umowy dochodzi w oddziale banku. 

Z drugiej strony ta metoda wymaga wizyty w oddziale banku, co może wiązać się ze sporym nakładem czasu, a oprócz tego jest to zwyczajnie mniej wygodny sposób niż zakładanie konta online.

Zakładanie konta w oddziale banku: plusy i minusy

kciuk w górze ikona

Plusy

  • Możliwość dopytania o szczegóły związane z procesem zakładania rachunku pracownika banku.
kciuk w dole ikona

Minusy

  • Sposób jest bardzo czasochłonny - wymaga wizyty w oddziale banku.
  • To mniej wygodna metoda niż pozostałe, wcześniej opisane warianty.

Inne sposoby zakładania rachunku bankowego

Ze względu na rozwój nowych technologii, dostępnych wariantów zakładania konta bankowego i autoryzacji jest jeszcze więcej. Należą do nich:

  • Logowanie na konto w innym banku,
  • Przelew weryfikacyjny,
  • Zakładanie konta przez e-dowód.

Sytuacja dynamicznie się zmienia, dlatego ten post jest aktualizowany. Już wkrótce pojawią się opisy wymienionych powyżej metod!

Praktyczne wskazówki dla osób zakładających konto bankowe

Otwierasz konto online? Sprawdź podpowiedzi, które ułatwią proces zakładania konta online.

#1 - Najlepszy sposób zakładania konta, to ten, który najbardziej tobie odpowiada

Nie ma jednego, najlepszego sposobu, aby założyć konto bankowe. Wybierając sposób otwarcia rachunku, zdecyduj się na taką metodę, która najlepiej odpowiada twojej sytuacji.

Pamiętaj jednak, że niektóre sposoby, jak zakładanie konta w banku z wykorzystaniem przelewu - może mieć istotne ograniczenia. W omawianym przykładzie dane przelewu muszą się w 100% zgadzać z danymi we wniosku o nowe konto. Inaczej wniosek zostanie z automatu odrzucony. Warto więc podążać za sprawdzonymi rekomendacjami.

Wybór metody dopasuj przede wszystkim do własnych preferencji:

  • Nie spieszy ci się? Wtedy otwarcie rachunku bankowego przez internet z kurierem świetnie się sprawdzi.
  • Potrzebujesz szybkiego dostępu do rachunku? Otwórz konto na selfie.
  • Wolisz tradycyjne rozwiązania? Wtedy założenie konta bankowego w placówce banku będzie najlepszym wariantem.

Podpowiedź #2 - Zyskaj w promocji

Wiesz, że otwierając konto online, możesz zyskać, nawet kilkaset złotych w promocji. Sprawdź aktualną ofertę promocji bankowych i zobacz, gdzie możesz zyskać najwięcej oraz porównaj warunki aktywności dla różnych ofert.

Podpowiedź #3 - Otwierasz konto na selfie lub przez wideoweryfikację? Zadbaj o oświetlenie

Uniknij problemów technicznych, dbając o dobre oświetlenie. Otwarcie konta w banku na selfie wymaga zrobienia zdjęcia odpowiedniej jakości, tak aby pracownik banku lub systemy odpowiedzialne za analizę danych miały łatwy dostęp do informacji. 

Podpowiedź #4 - Przeczytaj umowę, zanim pojawi się kurier

Gdy otwierasz konto z kurierem, dobrze jest zapoznać się z treścią umowy, jeszcze przed spotkaniem. Możesz to zrobić, korzystając z materiałów udostępnionych przez bank. Znacznie przyspieszy to proces otwierania nowego rachunku

Podpowiedź #5 - Korzystaj z konta, zanim otrzymasz kartę

Czy wiesz, że płatności kartą możesz dokonywać jeszcze zanim ją otrzymasz? To możliwe dzięki karcie wirtualnej, z której możesz korzystać w aplikacji mobilnej banku, jeszcze zanim otrzymasz kartę fizyczną. Możesz również dokonywać płatności BLIKIEM.

Podpowiedź #6 - Miej dokument tożsamości w gotowości

Niezależnie od sposobu weryfikacji tożsamości, jaki wybierzesz, potrzebny będzie dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty, ale też np. paszport. Przygotuj go jeszcze zanim zaczniesz składać wniosek.

Bankowość nieustannie się rozwija, a wraz z nią pojawiają się coraz to nowe warianty zakładania rachunków bankowych. Ten poradnik pomoże ci w łatwy sposób odnaleźć się wpośród zawiłości związanych z otwieraniem rachunku bankowego!

Więcej artykułów i porad
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - założyciel serwisu
Ł. Scheibinger
Założyłem serwis wordpress-1184652-4162271.cloudwaysapps.com. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
obrazek artykułu, który symbolizuje open banking (inaczej otwartą bankowość)

Open Banking - co należy wiedzieć o systemach otwartej bankowości?

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
artykuł o wyborze konta bankowego

Zakładasz swoje pierwsze konto bankowe? Zobacz, na co zwrócić uwagę!

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
obrazek do artykułu do zakładania konta przez selfie

Konto na selfie - wybierz bank i sprawdź jak założyć konto tym sposobem

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
chevron-down