ranking kont - logo serwisu

Przelew zagraniczny - ile idzie? Ile kosztuje? Poznaj najlepsze sposoby

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Czym jest IBAN oraz SWIFT / BIC?
 • Czym różnią się przelewy zagraniczne SWIFT i SEPA?
 • Ile kosztuje przelew zagraniczny i jak długo idzie?
 • Tani przelew zagraniczny? To możliwe - sprawdź polecane sposoby.
 • Przelew zagraniczny na polskie konto - jak wykonać i ile kosztuje?
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • W kontekście przelewów zagranicznych często spotkasz się z takimi pojęciami jak: IBAN oraz SWIFT / BIC.
 • IBAN to międzynarodowy numer rachunku bankowego - uniwersalny dla wszystkich banków działających w granicach państwa, które należy do systemu IBAN.
 • Z kolei numer SWIFT / BIC to indywidualny kod banku służący do realizacji przelewów międzynarodowych (takich jak np. przelew SWIFT).
 • Koszty przelewów zagranicznych w bankach wahają się od 0 do nawet kilkuset złotych.
 • Korzystając z usług FinTechów takich jak Wise czy TransferGo, możesz dokonywać tańszych przelewów zagranicznych.

Planujesz przesłać pieniądze za granicę? Zastanawiasz się ile idzie przelew do Polski lub szukasz innych informacji związanych z przelewem z zagranicy?

Czytając ten artykuł poznasz najważniejsze informacje, na które należy uwagę realizując przelew zagraniczny. Poznasz czas i koszty realizacji przelewu międzynarodowego. Poznasz też innowacyjne sposoby wysyłki realizacji transgranicznych przelewów.

Przelew zagraniczny - ważne pojęcia

Przed realizacją przelewu zagranicznego, warto jest przypomnieć sobie kilka ważnych pojęć. Sprawdź ich krótkie definicje wraz z praktycznymi przykładami.

Przyjąłem, że w tym miejscu podzielę się tylko najważniejszymi elementami zagadnień dotyczących przelewów zagranicznych. Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji, znajdziesz je w artykułach, do których odnośniki umieściłem na końcu każdego paragrafu.

IBAN

Międzynarodowy numer rachunku bankowego IBAN (ang. International Bank Account Number), to pojęcie związane z międzynarodowym standardem numeracji kont bankowych.

Polski kod IBAN składa się z 28 znaków, a pierwsze dwa znaki to zawsze PL. Gdy realizujesz przelewy zagraniczne na konto odbiorcy w Polsce, numer konta bankowego zawsze będzie rozpoczynać się od znaków PL. Pozostałe 26 znaków to będzie numer konta bankowego.

Numer rachunku bankowego dla przelewów międzynarodowych do Polski będzie zapisany w tym formacie:

PLkk BBBB BBBB MMMM MMMM MMMM MMMM

PL to kod naszego kraju. Kolejne dwie cyfry to suma kontrolna. Dalej jest ośmiocyfrowy numer rozliczeniowy i szesnastocyfrowy numer rachunku klienta. Łącznie to 28 znaków, które zawsze rozpoczynają się od liter PL.

SWIFT / BIC

SWIFT / BIC to skróty, którymi można posługiwać się wymiennie, jednak odnoszą się do tego samego zagadnienia.

SWIFT jest skrótem od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication. Mowa o organizacji, która nadaje kod SWIFT. W Polsce, w kontekście przelewów międzynarodowych, często można spotkać się właśnie z określeniem "SWIFT".

BIC to skrót od Business Identifier Code. Kiedy mówimy o numerze SWIFT, to dotyczy kodu BIC nadawanego przez organizację SWIFT.

Powtórzę: SWIFT to nazwa organizacji, która nadaje kod BIC. W praktyce częściej spotkamy się z określeniem "numer SWIFT". W języku potocznym BIC i SWIFT są używane zamiennie.

Jaką strukturę posiada SWIFT / BIC?

Numer SWIFT / kod BIC składa się od 8 do 11 znaków (cyfry i litery). W przeciwieństwie do numeru IBAN jest on inny dla każdego banku.

Gdzie znaleźć numer SWIFT banku, do którego chcemy wysłać pieniądze? Najlepiej na stronie tego banku.

Kod taki z powodzeniem można też wyszukać korzystając z internetowych wyszukiwarek (np. na stronach kantorów walut) lub na zaufanych stronach internetowych. Listę kodów BIC / SWIFT największych banków działających w Polsce, znajdziesz też w innym artykule na tej stronie.

Przelewy zagraniczne - ile idą? Ile kosztują?

Jeśli zdecydujesz się na wybór realizacji płatności zagranicznej przelewem w banku, staniesz przed wyborem kilku rodzajów przelewu.

 • Jeżeli przelewasz pieniądze w walucie Euro i transakcję realizujesz w ramach Jednolitego Obszaru Płatniczego (Single Euro Payment Area), wtedy najbardziej korzystną opcją będzie przelew SEPA. Jednolity obszar płatności w Euro obejmuje kraje członkowie UE, EOG (Norwegia, Islandia, Lichtenstein) oraz kilka krajów spoza EOG (Andora, Monaco, San Marino, Szwajcaria, Watykan i Wielka Brytania).

 • Innym wariantem przelewu międzynarodowego, jest przelew SWIFT. Taki przelew daje znacznie większe możliwości co do dostępnych walut, podczas gdy realizując przelew SEPA można zrealizować transakcję tylko w Euro.

Ile kosztuje przelew zagraniczny w banku?

Przelew SEPA jest tańszy niż przelew SWIFT. W procesie realizacji przelewu SEPA uczestniczą dwa banki, podczas gdy w przypadku przelewu SWIFT może brać udział też pośrednik, co pośrednio wpływa na wyższe koszty przelewu.

Koszt przelewu SEPA lub SWIFT, będzie zależał od tabeli opłat i prowizji Banku, z którego realizujesz transfer środków. Przykładowe koszty przelewów w bankach w Polsce:

NAZWA BANKU
PRZELEW SEPA
PRZELEW SWIFT
ING
0 zł
40 zł
mBank
5 zł
0,35% kwoty przelewu, min. 20, max 200 PLN
Millennium
0 zł
0,5% kwoty przelewu, min. 20, max 125 PLN

W przypadku przelewu SEPA, koszty przelewu są dzielone między uczestników transakcji (SHA) - jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Opcja kosztowa jest zwykle ustawiona w sposób automatyczny, ale jeśli w formularzu przelewu jest opcja wyboru wariantu - należy zaznaczyć właśnie SHA.

W przypadku przelewu SWIFT są możliwe 3 sposoby podziału kosztów:

 • SHA (między uczestników),
 • OUR (koszty pokrywa nadawca),
 • BEN (koszty pokrywa odbiorca).

Na koszt przelewu zagranicznego może też wpływać spread walutowy czyli różnica między kursem kupna, a sprzedaży waluty. Jeśli nie dokonujesz transferu środków w docelowej walucie, wtedy należy doliczyć koszt związany z przewalutowaniem - może to być nawet kilka procent wartości transakcji.

Niższy spread niż w bankach oferują niezależne instytucje specjalizujące się w zapewnieniu dostępu do usługi pozwalającej na dokonanie przelewu międzynarodowego. O nich dowiesz się więcej już za chwilę.

Ile trwa realizacja przelewu zagranicznego?

W przypadku przelewu SEPA, środki na rachunku odbiorcy znajdą się do końca następnego dnia roboczego po dniu wysłania przelewu.

W przypadku przelewu SWIFT, środki na koncie w banku odbiorcy znajdą się do 3 dni roboczych od zlecenia przelewu.

Jeśli realizujesz przelew SWIFT, to za dodatkową opłatą można wykupić opcję przelewu w trybie pilnym (Tomnext) lub ekspresowym (Overnight). Pieniądze na koncie odbiorcy mogą znaleźć się nawet tego samego dnia.

Przelewy międzynarodowe nie tylko w banku - przegląd sposobów

Przelewy zagraniczne możesz realizować nie tylko dokonując transferu środków za pośrednictwem konta bankowego. W dalszej części znajdziesz kilka alternatywnych sposobów. Niektóre wymagają odrobiny kreatywnego podejścia. Przykładem jest realizacja przelewu za pośrednictwem kantoru internetowego.

Kantor internetowy

Nie jest to tradycyjna forma realizacji przelewów zagranicznych, ale pozwala uniknąć pośrednictwa banku, dzięki czemu nie poniesiesz opłat banku, jak również możesz liczyć na niższy spread, niż w przypadku dokonywania przelewów w innej walucie w banku.

Operacja polega na kupnie waluty bezpośrednio na konto odbiorcy. Nie trzeba więc dokonywać zagranicznego transferu środku.

Sposób też można wykorzystać, do kupna waluty na swoje konto w banku, w innym kraju.

Przykłady kantorów internetowych, w których możesz zrealizować taką operację:

 • InternetowyKantor.pl
 • Walutomat

Wise

Wise jest firmą specjalizującą się w realizacji płatności zagranicznych. Na swojej stronie piszą, że przelewy międzynarodowe realizowane u nich są nawet sześciokrotnie tańsze niż w banku.

To właśnie niskie koszty są największą zaletą tego rozwiązania. Zalet Wise jest darmowe konto, a więc za rejestrację i korzystanie z usług nic nie zapłacisz. Jedyne koszty są związane z faktyczną realizacją transferu zagranicznego, ale i w tym wypadku możesz sporo zaoszczędzić.

Kolejnym plusem Wise jest transparentny system. Od razu widzisz ile zapłacisz za zrealizowany przelew i nie występują żadne dodatkowe, ukryte opłaty. Możesz to sprawdzić na tej stronie Wise.

TransferGo

TransferGo jest licencjonowaną instytucją płatniczą. To międzynarodowa marką FinTech, która oferuje niedrogie transfery środków międzynarodowych. Firma działa na zasadzie pośrednika - przelew realizujesz wykorzystując do tego walutę lokalną, a odbiorca otrzymuje środki w swojej walucie lokalnej. System działa w podobny sposób do naszych przelewów ekspresowych BlueCash (możesz dowiedzieć się więcej czytając artykuł na temat przelewów w weekend) z tym że na skalę międzynarodową. Firma posiada wysoką ocenę - 4.8/5 - w serwisie Trustpilot (aktualne w dniu publikacji).

Sam koszt przelewu z TransferGo wynosi od 1,99 zł do 9 zł, a pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy nawet w 30 minut.

Pozostałe koszty, włączając w to spread walutowy i inne opłaty, nie przekraczają 2,2% kwoty transakcji.

Paypal

Dobrym sposobem na realizację przelewu zagranicznego może okazać się PayPal. Jeśli dokonujesz transferu w Euro lub Koronach Szwedzkich w ramach Europejskiego Okręgu Gospodarczego (EOG), wtedy nie poniesiesz opłat.

Opłaty za transakcję w innych walutach wynoszą od 9,99 zł do 19,99 zł. O finalnych kosztach (w tym koszcie przewalutowania) zostaniesz powiadomiony, przed realizacją transakcji.

Minusy? Odbiorca też musi posiadać zarejestrowane konto PayPal, żeby móc odebrać taki przelew.

Przelew z zagranicy na polskie konto - jak wykonać? Ile to kosztuje?

Jeśli chcesz wykonać przelew z zagranicy do Polski, wtedy możesz skorzystać z tych samych sposobów czyli:

 • przelew bankowy SWIFT lub SEPA
 • transfery gotówki z wykorzystaniem instytucji takich jak Wise lub TrasferGo
 • bezpośredni transfer środków z kantoru internetowego (takiego, który działa w kraju z którego chcesz przelać pieniądze),
 • przelew PayPal. 

Czas realizacji przelewu z zagranicy do Polski będzie uzależniony od sposobu, jaki wybierzesz. Nie powinien on się różnić od przelewu z Polskiego konta na konto za granicą. Jeśli wykorzystasz takie rozwiązania jak Wise, wtedy od razu (jeszcze przed wykonaniem przelewu), dowiesz się kiedy pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy.

przelew zagraniczny Wise
Wise od razu informuje o tym, kiedy pieniądze powinny znaleźć się na koncie odbiorcy.

Tym, co może się różnić, są koszty. Szczególnie jak chodzi o przelewy realizowane przez banki za granicą - ich koszt będzie zależny od tabeli opłat i prowizji banku, za pośrednictwem którego realizujesz taki przelew.

Również w przypadku transferów poza bankowych koszty mogą się różnić. Dużo zależy od tego, z jakiego kraju i w jakiej walucie przesyłasz pieniądze. Korzystając ze stron takich jak Wise, możesz podejrzeć koszt transakcji, jeszcze zanim zrealizujesz przelew (nawet bez konieczności rejestracji konta).

Najważniejsze informacje o przelewach zagranicznych. Podsumowanie

Sporo informacji? Nie przejmuj się. Zobacz krótkie podsumowanie najważniejszych wiadomości, związanych z realizacją przelewów zagranicznych w formie wypunktowanej listy.

 • IBAN to Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Polski IBAN składa się z 28 znaków. Dwa pierwsze to zawsze PL, a 26 kolejnych to numer rachunku bankowego odbiorcy.

 • SWIFT / BIC - to kod banku, wykorzystywany do realizacji transferów międzynarodowych. Jego długość wynosi od od 8 do 11 znaków. W przeciwieństwie do numeru IBAN, SWIFT / BIC jest inny dla każdego banku. Numer SWIFT / BIC można znaleźć na stronie banku.

 • Popularne sposoby realizacji przelewów walutowych w banku, to przelew SEPA i przelew SWIFT.

 • SEPA to przelew europejski. Możemy go zrealizować do 36 krajów. To kraje UE oraz EOG (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) oraz 6 krajów spoza EOG (Andora, Monaco, San Marino, Szwajcaria, Watykan i Wielka Brytania). Można go wykonać tylko w walucie Euro. Jego koszt jest niższy niż koszt przelewu SWIFT (zazwyczaj wynosi od 0 do kilku złotych). Pieniądze na koncie odbiorcy znajdą się do końca następnego dnia roboczego.

 • Przelew SWIFT - tę metodę można wykorzystać, kiedy nie ma możliwości realizacji przelewu SEPA (to np. przelew do USA). Ten rodzaj przelewu nie daje ograniczenia co do walut oraz krajów, do których można wysłać pieniądze. Jest droższy niż przelew SEPA, a jego koszt może wynieść nawet ponad 100 zł. Pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych po realizacji przelewu.

 • Są tez inne, poza bankowe sposoby realizacji przelewu zagranicznego. Mogą być one tańsze i szybsze niż standardowe przelewy bankowe (pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy nawet w ciągu kilkunastu minut). Takimi sposobami są: przelewy z wykorzystaniem kantoru internetowego - transfer środków bezpośrednio na konto odbiorcy, przelewy z wykorzystaniem usług FinTechów jak TransferGo lub Wise, a także przelew na konto PayPal.

 • Przelew z zagranicy na polskie konto możemy zrealizować wykorzystując sposoby opisane powyżej. Czas realizacji będzie bardzo podobny jak w przypadku przelewów z polskiego konta na konto zagraniczne, ale różnić mogą się koszty przelewu. Dużo zależy od kraju oraz waluty, w której chcesz zrealizować transfer. Niektóre instytucje pozwalające na realizację przelewów zagranicznych udostępniają takie informacje jeszcze przed realizacją przelewu.


Informacje w tym artykule, pomogą Ci zrealizować przelew zagraniczny tak, aby zminimalizować koszty z nim związane. Wykorzystując opisane tutaj sposoby, nie tylko zaoszczędzisz, ale również masz pewność, że pieniądze szybko trafią na konto odbiorcy. Jeśli nie zdecydowałeś lub nie zdecydowałaś jeszcze z jakiego rozwiązania skorzystać, polecam zapoznanie się z usługami Wise.

Tanie przelewy zagraniczne z Wise
Wise - logo

Tanio, szybko i bez ukrytych kosztów, tak w skrócie można podsumować ofertę Wise - firmy której zaufało już ponad 10 milionów klientów na całym świecie. Wise to polecany sposób na realizację zagranicznych płatności, zarówno z Polski do innego kraju, jak i z zagranicy do Polski.  

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
transakcja bezgotówkowa - obrazek

Przelew natychmiastowy - szybki przelew za darmo? To możliwe!

PRZECZYTAJ → 
transakcja bezgotówkowa - obrazek

Płatności zbliżeniowe: PayPass i Visa payWave - podstawowe informacje, limity, bezpieczeństwo

PRZECZYTAJ → 
dokonywanie płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem telefonu - obrazek do artykułu

Jak płacić telefonem? 4 sposoby na płatność telefonem i ich ocena

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starchevron-down-circle