Ranking Kont Bankowych - logo RankingKont.pl

Przelew zagraniczny - ile idzie? Ile kosztuje? Najlepsze sposoby

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Czym jest IBAN, SWIFT / BIC?
 • Czym są przelewy SWIFT i SEPA, czym się różnią?
 • Ile kosztuje przelew zagraniczny i jak długo idzie?
 • 3 sposoby na tani przelew zagraniczny
 • Przelew zagraniczny na polskie konto - jak wykonać i ile kosztuje?
kalendarz ikona
Opublikowano: 30 lipca 2020 
Wise - logo
Darmowy Test
ikona popularne
Wysyłaj pieniądze za granicę taniej
przelewy zagraniczne - obrazek wyróżniający

Planujesz przesłać pieniądze za granicę? Zastanawiasz się ile idzie przelew do Polski lub szukasz innych informacji związanych z przelewem z zagranicy? Czytając ten artykuł dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę realizując przelew zagraniczny i poznasz czas i koszt realizacji przelewu międzynarodowego. Oprócz standardowego przelewu bankowego, przedstawię też inne sposoby wysyłki pieniędzy z zagranicy.

Przelew zagraniczny - ważne pojęcia

Jeśli chcesz zrealizować przelew z zagranicy, przed realizacją takiej transakcji, warto jest przypomnieć sobie kilka pojęć związanych z płatnościami międzynarodowymi. Tutaj znajdziesz krótkie definicje wraz z praktycznymi przykładami.

Przyjąłem, że w tym miejscu podzielę się tylko najważniejszymi elementami zagadnień dotyczących przelewów zagranicznych. Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji, znajdziesz je w artykułach, do których odnośniki umieściłem na końcu każdego paragrafu.

IBAN

Międzynarodowy numer rachunku bankowego IBAN (ang. International Bank Account Number), to pojęcie, które odnosi się do międzynarodowego standardu numeracji kont bankowych. Polski kod IBAN składa się z 28 znaków, a pierwsze dwa znaki to zawsze PL. To znaczy, że realizując przelewy zagraniczne na konto odbiorcy w Polsce, numer konta bankowego zawsze będzie rozpoczynać się od znaków PL. Pozostałe 26 znaków to będzie numer konta bankowego.

Numer rachunku bankowego dla przelewów międzynarodowych do Polski będzie wyglądał w ten sposób:

PLkk BBBB BBBB MMMM MMMM MMMM MMMM

Pierwsza dwa znaki - PL - to właśnie IBAN dla naszego kraju; kolejne dwie cyfry to suma kontrolna; dalej mamy ośmiocyfrowy numer rozliczeniowy i szesnastocyfrowy numer rachunku klienta. 

SWIFT / BIC

SWIFT / BIC to nazwy, z którymi możemy spotkać się wymiennie. SWIFT jest skrótem od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - to organizacja, która nadaje kod. W Polsce, w kontekście przelewów międzynarodowych, często spotykany jest właśnie skrót SWIFT.

BIC to skrót od Business Identifier Code i w rzeczywistości kiedy mówimy o numerze SWIFT... to dotyczy kodu BIC nadawanego przez organizację SWIFT. Jeszcze raz: SWIFT to nazwa organizacji, która nadaje kod BIC. W praktyce częściej spotkamy się z określeniem "numer SWIFT". W języku potocznym BIC i SWIFT są używane zamiennie.

Numer SWIFT / kod BIC składa się od 8 do 11 znaków (cyfry i litery) i w przeciwieństwie do numeru IBAN jest on inny dla każdego banku. Gdzie znaleźć numer SWIFT banku, do którego chcemy wysłać pieniądze? Najlepiej na oficjalnej stronie tego banku. Kod taki z powodzeniem możemy też wyszukać korzystając z internetowych wyszukiwarek (np. na stronach kantorów walut) lub na zaufanych stronach internetowych. Listę kodów BIC / SWIFT największych banków działających w Polsce, znajdziesz też w artykule na naszej stronie.

Przelewy zagraniczne - ile idą? Ile kosztują?

Jeśli zdecydujesz się na wybór realizacji płatności zagranicznej przelewem w banku, staniesz przed wyborem kilku rodzajów przelewu.

Jeśli przelewasz pieniądze w walucie Euro i transakcję realizujesz w ramach Jednolitego Obszaru Płatniczego (Single Euro Payment Area), wtedy najbardziej korzystną opcją będzie przelew SEPA. Jednolity obszar płatności w euro obejmuje 36 krajów, w większości są to kraje członkowskie i terytoria przynależne do państw Unii Europejskiej. Do SEPA należy też kilka innych państw spoza UE, np. Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Andora, Lichtenstein czy Monako.

ikona rankingu

Darmowe konta - ranking

Które bank ma najtańsze przelewy zagraniczne? Darmowe konto bankowe, to rachunek z którego możesz korzystać bez żadnych opłat. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź aktualny Ranking.

Zobacz Ranking

Jeżeli nie masz możliwości realizacji przelewu SEPA (np. wysyłasz pieniądze z państwa leżącego poza Europą), wtedy możesz skorzystać z przelewu SWIFT. Przelew SWIFT nie daje ograniczenia co do waluty, podczas gdy realizując przelew SEPA możemy zrealizować transakcję tylko w Euro.

Ile kosztuje przelew zagraniczny w banku?

Przelew SEPA jest tańszy niż przelew SWIFT. W procesie realizacji przelewu SEPA uczestniczą dwa banki, podczas gdy w przypadku przelewu SWIFT może brać udział też pośrednik.

Koszt przelewu SEPA lub SWIFT, będzie zależał od tabeli opłat i prowizji Banku, z którego realizujesz transfer. Przykładowe koszty przelewów w bankach działających w Polsce:

NAZWA BANKU
PRZELEW SEPA
PRZELEW SWIFT
ING
0 zł
40 zł
mBank
5 zł
0,35% kwoty przelewu, min. 20, max 200 PLN
Millennium
0 zł
0,5% kwoty przelewu, min. 20, max 125 PLN

W przypadku przelewu SEPA, koszty przelewu są dzielone między uczestników transakcji (SHA), podczas gdy w przypadku przelewu SWIFT są możliwe 3 sposoby podziału: SHA (między uczestników), OUR (koszty pokrywa nadawca), BEN (koszty pokrywa odbiorca).

Na koszt przelewu zagranicznego może też wpływać spread walutowy czyli różnica między kursem kupna, a sprzedaży waluty. Jeśli nie dokonujesz transferu środków w docelowej walucie, wtedy należy doliczyć koszt związany ze spreadem - może to być nawet kilka procent wartości transakcji. Niższy spread niż w bankach uzyskasz w niezależnych instytucjach dających możliwość dokonania przelewu międzynarodowego.

Ile trwa realizacja przelewu zagranicznego?

W przypadku przelewu SEPA, środki na rachunku odbiorcy znajdą się do końca następnego dnia roboczego po dniu wysłania przelewu.

W przypadku przelewu SWIFT, środki na koncie w banku odbiorcy znajdą się do 3 dni roboczych od zlecenia przelewu.

Jeśli realizujesz przelew SWIFT, to za dodatkową opłatą można wykupić opcję przelewu ekspresowego (wtedy środki na koncie odbiorcy znajdą się w tym samym dniu lub kolejnego dnia); w przypadku przelewu SEPA nie ma takiej możliwości.

Przelewy międzynarodowe nie tylko w banku - przegląd sposobów

Przelewy zagraniczne możesz realizować nie tylko dokonując transferu środków za pośrednictwem konta bankowego. W dalszej części znajdziesz kilka alternatywnych sposobów. Być może któryś z nich szczególnie przypadnie Ci do gustu?

Kantor internetowy

Nie jest to tradycyjna forma realizacji przelewów zagranicznych, ale pozwala uniknąć pośrednictwa banku, dzięki czemu nie poniesiesz opłat banku, jak również możesz liczyć na niższy spread niż w przypadku banku. Ta opcja może okazać się bardzo opłacalna, szczególnie kiedy w banku trzeba byłoby skorzystać z przelewów typu SWIFT.

Operacja polega na kupnie waluty bezpośrednio na konto odbiorcy. Nie musisz więc dokonywać transferu środku. Możesz też kupić walutę i przekazać ją na swoje konto w banku, w innym kraju.

Przykłady kantorów internetowych, w których możesz zrealizować taką operację:

TransferGo

TransferGo jest licencjonowaną instytucją płatniczą, międzynarodową marką FinTech, która oferuje szybkie i niedrogie transfery środków międzynarodowych. Firma działa na zasadzie pośrednika - przelew realizujesz wykorzystując do tego walutę lokalną, a odbiorca otrzymuje środki we własnej walucie lokalnej. System działa w podobny sposób do naszych przelewów ekspresowych BlueCash, które opisałem w artykule ze sposobami na realizację przelewów w weekend, z tym że na skalę międzynarodową. Firma posiada wysoką ocenę - 4.8/5 - w serwisie Trustpilot.

Koszt takiego przelewu wynosi od 1,99 zł do 9 zł, a pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy nawet w 30 minut. Pozostałe koszty włączając w to spread walutowy i inne opłaty, nie przekraczają 2,2% kwoty transakcji.

Paypal

Dobrym sposobem na realizację przelewu zagranicznego może okazać się PayPal. Jeśli dokonujesz transferu w Euro lub Koronach Szwedzkich w ramach Europejskiego Okręgu Gospodarczego (EOG), wtedy nie poniesiesz opłat. Opłaty za transakcję w innych walutach wynoszą od 9,99 zł do 19,99 zł. O finalnych kosztach (w tym koszcie przewalutowania) zostaniesz powiadomiony, przed realizacją transakcji. Pamiętaj, że odbiorca też powinien posiadać zarejestrowane konto Paypal.

Przelew z zagranicy na polskie konto - jak wykonać? Ile to kosztuje?

Jeśli chcesz wykonać przelew z zagranicy do Polski, wtedy możesz skorzystać z tych samych sposobów czyli przelew bankowy SWIFT i SEPA oraz transfery pozabankowe - kantor internetowy (lokalny, działający w kraju z którego chcesz przelać pieniądze), TransferGo oraz Paypal. Jak chodzi o czas realizacji tego rodzaju transferu środków, to będzie on taki sam, jak opisano powyżej.

Tym, co będzie się różnić, są koszty. Szczególnie jak chodzi o przelewy realizowane przez banki za granicą - ich koszt będzie zależny od tabeli opłat i prowizji wybranego przez Ciebie banku. Również w transferów poza bankowych jak TransferGo, Paypal czy kantor internetowy - koszt będzie zależny od tabeli opłat i prowizji wiążącej dla kraju, z którego chcesz dokonać transfer środków.

Co wiemy o przelewach zagranicznych? Podsumowanie

Sporo informacji? Nie ma czym się przejmować. Tutaj znajdziesz krótkie podsumowanie w formie punktowanej listy, w temacie realizacji przelewów zagranicznych.

 • IBAN to Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Polski IBAN składa się z 28 znaków. Dwa pierwsze to zawsze PL, a 26 kolejnych to numer rachunku bankowego odbiorcy.
 • SWIFT / BIC - to kod banku, wykorzystywany do realizacji transferów międzynarodowych. Składa się od 8 do 11 znaków. W przeciwieństwie do numeru IBAN, SWIFT / BIC jest inny dla każdego banku. Numer SWIFT / BIC można znaleźć na stronie banku.
 • Powszechne sposoby realizacji przelewów walutowych, to przelew SEPA i przelew SWIFT.
 • SEPA to przelew europejski. Możemy go zrealizować do 36 krajów należących do EOG - kraje UE i kilka innych (np. Norwegia, Islandia, Liechtenstein). Można go wykonać tylko w walucie Euro. Jego koszt jest niższy niż koszt przelewu SWIFT (zazwyczaj wynosi od 0 do kilku złotych). Pieniądze na koncie odbiorcy znajdą się do końca następnego dnia roboczego.
 • Przelew SWIFT - można go wykorzystać jeśli nie ma możliwości realizacji przelewu SEPA. Ten rodzaj przelewu nie daje ograniczenia co do walut oraz krajów, do których można wysłać pieniądze. Jest droższy niż przelew SEPA i może kosztować nawet ponad 100 zł. Pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy w ciągu 3 dni roboczych po realizacji przelewu.
 • Są tez inne sposoby realizacji przelewu zagranicznego. Mogą być one tańsze i szybsze niż standardowe przelewy bankowe (pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy nawet w 30 minut). Takimi sposobami są: przelewy z wykorzystaniem kantoru walutowego, przelewy TransferGo oraz Paypal.
 • Przelew z zagranicy na polskie konto możemy zrealizować wykorzystując sposoby opisane powyżej. Czas realizacji będzie taki sam lub bardzo podobny, ale mogą być inne koszty - jest to uzależnione od kraju oraz działających tam instytucji, za pośrednictwem których chcesz wysłać pieniądze do Polski.
pushpinchevron-down-circlechevron-right-circle