RankingKont.pl - logo

Przelewy w weekend - ile to trwa? 4. sposoby na szybki przelew w weekend.

Poradnik
Tutaj dowiesz się...
Zobacz krótkie podsumowanie
 • Przelew w weekend (sobota, niedziela) - kiedy dojdzie?
 • Kiedy dojdzie przelew zrobiony w piątek (wieczorem)?
 • 4 sposoby jak szybko przelać pieniądze w weekend.
Czytając ten poradnik poznasz sporo informacji na temat przelewów w weekend - w piątek, sobotę, w niedzielę. Ile czasu trwa realizacja przelewu? Kiedy pieniądze dojdą na konto odbiorcy? Poznasz też 4 sposoby na ekspresową realizację przelewów w weekend.
kalendarz ikona
Opublikowano: 30 czerwca 2020 
autor
Autor: Łukasz Scheibinger 
przelewy - obrazek wyróżniający

Przelewasz pieniądze w piątek, w sobotę lub w niedzielę i zastanawiasz się kiedy dojdą na konto odbiorcy? Co z przelewami zrealizowanymi w piątek (wieczorem) - kiedy odbiorca otrzyma pieniądze? Jakie są metody na szybką realizację przelewów w weekend? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Na wstępie jedna uwaga - opisywane za chwilę warianty dotyczą standardowych przelewów międzybankowych w systemie ELIXIR, za który odpowiedzialna jest Krajowa Izba Rozliczeniowa.

W przypadku przelewów w tym samym banku - niezależnie od tego czy są to dni robocze czy wolne od pracy - pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy tuż po realizacji takiego przelewu.

Spis treści

Czyli o czym się tu dowiesz. Możesz też przeskoczyć od razu do miejsca, które Cię najbardziej interesuje.

Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek (wieczorem)?

Co do realizacji przelewów w piątek nie ma reguły. Wszystko zależy od godziny realizacji przelewu i godzin sesji elixir w bankach. Uogólniając, przelewy w piątek można podzielić na przelewy realizowane do południa i wczesnych godzin popołudniowych oraz te realizowane wieczorem.

Przelewy w piątek do południa

Jeśli przelew w piątek zrealizujemy do południa, to jest szansa, że zostanie on wykonany w pierwszej lub drugiej sesji przelewów wychodzących. Wtedy jest możliwość, że zostanie dostarczony jeszcze tego samego dnia na konto odbiorcy (np. w 3 sesji przelewów przychodzących). W przypadkach przelewów wysyłanych w piątek do południa, pieniądze mogą znaleźć się na koncie odbiorcy tego samego dnia.

Przelewy w piątek wieczorem

Sytuacja komplikuje się w przypadku przelewów realizowanych w piątek po południu lub wieczorem. Realizując przelew w godzinach 14-16 mamy jeszcze szansę "złapać" trzecią sesję przelewów wychodzących tego dnia. Wtedy jest jeszcze możliwość, że pieniądze wpłyną na konto osoby, do której je wysyłamy, w tym samym dniu, ale też nie zawsze.

W przypadku przelewów realizowanych w piątek wieczorem po godzinie 17, pieniądze zostają wysyłane z pierwszą sesją przelewów wychodzących w poniedziałek rano, a na koncie adresata znajdują się w poniedziałek w godzinach popołudniowych.

Przelew zrobiony w piątek wieczorem, dojdzie na konto odbiorcy w poniedziałek w godzinach porannych lub popołudniowych.

Czy przelewy dochodzą w sobotę lub w niedzielę?

W weekendy - ani w sobotę, ani w niedzielę - nie są realizowane sesje elixir. To znaczy, że w sobotę ani w niedzielę nie przychodzą zwykłe przelewy.

Jak chodzi o przelewy realizowane w weekend (podobnie jak w przypadku przelewu w piątek wieczorem), wyjdzie on z pierwszą poranną sesją w poniedziałek, a na koncie odbiorcy znajdzie się tuż przed południem w poniedziałek lub w godzinach popołudniowych tego dnia.

Generalnie niezależnie od tego w jakim dniu wykonamy przelew (w sobotę czy w niedzielę), to jego realizacja zostanie odłożona do pierwszej poniedziałkowej sesji przelewów wychodzących.

Patrząc z tej perspektywy, nie ma znaczenia czy przelew zrealizujesz np. w sobotę o godzinie 10 przed południem czy w niedzielę o 23 - księgowanie takiego przelewu nastąpi najwcześniej w poniedziałek rano.

Przelewy w święta i dni wolne od pracy

Podobnie wygląda sytuacja, jak chodzi o przelewy w święta oraz dni wolne od pracy (nie będące weekendami). W tym przypadku ponownie trzeba czekać do pierwszej sesji elixir, która będzie w najbliższym dniu roboczym.

Jeśli przykładowo święto przypada na poniedziałek, a wtorek jest już zwykłym dniem pracującym, to wtedy przelew wysłany w poniedziałek, dojdzie na konto adresata we wtorek, bo we wtorek rano będzie pierwsza sesja. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku świąt przypadających w środę i czwartek. Jeśli natomiast święto przypada na piątek, to przelew dojdzie w poniedziałek, o ile ten poniedziałek jest dniem roboczym.

Jak zrobić przelew w weekend, żeby odbiorca otrzymał go tego samego dnia - 4 sposoby

Sytuacja związana z różnymi wariantami przelewów realizowanych w weekendy i święta, która jest opisana powyżej, dotyczy zwykłych przelewów Elixir, które obsługuje Krajowa Izba Rozliczeniowa.

W wielu przypadkach to jest w zasadzie koniec tematu, bo nie potrzebujemy nic innego, jak tylko wiedzy, kiedy odbiorca otrzyma pieniądze na swoje konto. Często są to sytuacje niepilne. My chcemy tylko dowiedzieć się, jaki jest czas realizacji przelewów i nic więcej.

Czasami jednak zależy nam, aby pieniądze znalazły się na koncie odbiorcy natychmiast, niezależnie od jaki jest dzień. Wtedy nie chcemy znaleźć się w sytuacji, gdy przelewy przesyłane np. w piątek, zostaną dostarczone na właściwe konto dopiero w poniedziałek.

Na szczęście jest kilka rozwiązań, które pozwalają na realizacje przelewów prawie w czasie rzeczywistym. Wykorzystując te sposoby zapewnisz, że środki na koncie adresata znajdą się od razu, niemal natychmiast po realizacji takiej płatności. W tej części znajdziesz 4 sposoby, jak zrealizować przelew, żeby odbiorca od razu otrzymał środki na swoim koncie.

1. Przelew natychmiastowy Express Elixir

Krajowa Izba Rozliczeniowa dostarcza rozwiązanie Express Elixir. Jest ono dostępne w bankach, które podpisały umowę i wdrożyły rozwiązania technologiczne, pozwalające na realizację takiego przelewu. Dobra wiadomość: tych banków jest całkiem sporo. Są to na przykład: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao S.A., BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe... Pełną listę możesz znaleźć na stronie expresselixir.pl.

Przelew jest realizowany w trybie natychmiastowym, w większości przypadków od poniedziałku do niedzieli włącznie. Niektóre banki realizują operacje przez 24h na dobę (np. Millennium, ING, mBank bankowość detaliczna), z kolei inne wyłączają niektóre godziny (np. BNP Paribas nie obsługuje przelewów natychmiastowych w godzinach po 20.00 i przed 6.00). Niektóre banki, niestety, nie obsługują przelewów Express Elixir w weekendy. Na szczęście są to nieliczne wyjątki (po pełną listę odsyłam znowu do strony expresselixir.pl).

Jak chodzi o koszty takiego przelewu, to są one ustalane przez bank. Jest tutaj też dobra wiadomość. Korzystając z niektórych kont osobistych, nie poniesiesz opłat za przelewy natychmiastowe Express Elixir. Takim rachunkiem jest Konto Jakie Chcę w Santander Banku, z kolei Konto Jakże Osobiste w Alior Bank pozwala skorzystać z pakietu 5 bezpłatnych przelewów natychmiastowych, w ramach jednej z dwóch darmowych korzyści do konta, które są wybierane przez klienta.

2. Przelewy ekspresowe BlueCash

BlueCash jest podobnym systemem do Express Elixir w tym aspekcie, że pozwala na realizację przelewów natychmiastowych w dowolnym dniu, jednak działa na trochę innej zasadzie. W celu realizacji przelewu system dokonuje rozbicia jednego przelewu międzybankowego, na dwa przelewy wewnątrz bankowe, wykorzystując w tym przypadku konta bankowe w systemie, które pośredniczą w transakcji.

Do realizacji przelewu ekspresowego BlueCash należy zalogować się na konto w systemie i za jego pośrednictwem zrealizować przelew. Jakby ktoś miał obawy o bezpieczeństwo, dodam że system powstał na podstawie zgody prezesa NBP prof. Marka Belki z roku 2011 i jest nadzorowany przez NBP.

Podobnie jak w przypadku przelewu Express Elixir, wszystko rozbija się o to, które banki uczestniczą w programie. Na dzień pisania artykułu są to m.in. Alior Bank, BOŚ, BPS, BGŻ, Credit Agricole, Getin Bank, ING, mBank, Millennium, Pekao S.A, PKO BP, Santander Bank Polska. Jak chodzi o pełną listę, ponownie odsyłam do strony systemu.

Koszt przelewu natychmiastowego BlueCash to 5 zł za każde rozpoczęte 5000 zł. Co jeszcze należy wiedzieć, to że od 10.06.2020 roku nowym właścicielem serwisu zostały Polskie Aplikacje Transakcyjne Sp. z.o.o., a serwis bm.pl zmienia się w Rachuneo Płatności. Jak czytamy na stronie serwisu, nie niesie to żadnych konsekwencji związanych z korzystaniem z usługi, jak również jej zakres funkcjonalny pozostaje bez zmian.

3. Przelew na telefon BLIK i 4. PayPal jako alternatywne metody realizacji przelewu w weekend

Jak chodzi o inne możliwości związane z natychmiastową realizacją przelewów w weekendy, na które warto zwrócić uwagę, to są to przelewy na numer telefonu z wykorzystaniem Polskiego Standardu Płatności BLIK oraz PayPal.

W przypadku przelewu na telefon BLIK największą barierą jest dostępność usługi, ponieważ zarówno osoba realizująca płatność, jak i odbiorca przelewu, powinni korzystać z usług banku, który oferuje dostęp do BLIKa. Dodatkowo, aby móc odebrać przelew na telefon, należy aktywować tę możliwość w swoim banku.

Przelewy na telefon BLIK można aktualnie zrealizować między bankami: Alior Bank, Millenium, Santander Bank Polska, ING, mBank, PKO BP, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, Noble Bank.

Jeśli jednak pokonasz te przeszkody, wtedy przelew na telefon BLIK może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Realizacja takich przelewów na numer telefonu odbywa się niemal natychmiast i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Kolejną możliwością na szybkie przelewy w weekendy, jest PayPal. Tutaj podobnie jak w przypadku BLIKa, sporym ograniczeniem może okazać się dostępność systemu. Zarówno nadawca, jak i odbiorca powinni mieć zarejestrowane i aktywne konto w systemie, aby transakcja mogła dojść do skutku.

Przelewy w weekendy - co o nich wiemy? Podsumowanie

Dla przypomnienia podsumuję teraz najważniejsze informacje na temat tego, co wiemy odnośnie realizacji przelewów w piątek, sobotę, niedzielę i święta, jak również sposobów na realizację przelewów natychmiastowych w tych dniach.

Podsumowanie - najważniejsze informacje:

 • Przelew wewnątrz bankowy zostanie zrealizowany natychmiast bez dodatkowych opłat, bez względu na dzień i porę realizacji takiej operacji.
 • Przelew wysłany w piątek ma szansę dojść na konto adresata tego samego dnia, o ile został zrealizowany przed południem. W przypadku godzin popołudniowych oraz przelewów w piątek wieczorem, pieniądze znajdą się na koncie adresata w poniedziałek w okolicach godzin popołudniowych.
 • Przelewy bankowe zrealizowane w weekend (sobota-niedziela) w standardowym trybie, na koncie pojawią się w poniedziałek.
 • Przelewy realizowane w święta, na koncie adresata powinny pojawić się w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu wolnym od pracy.
 • Istnieją inne sposoby na realizację przelewów w weekend, tak aby pieniądze szybko znalazły się na koncie odbiorcy.
 • Przelew natychmiastowy Express Elixir to jeden z najlepszych sposobów. W niektórych bankach realizacja takiego przelewu jest darmowa.
 • Możemy też skorzystać z przelewów ekspresowych BlueCash. To kolejny dobry sposób, aby przelać pieniądze w weekend. Koszt takiej operacji to 5 zł od każdych rozpoczętych 5 000 zł.
 • Przelewy na telefon BLIK, to szybka metoda na realizację przelewu w weekend, ale korzystają z niej tylko niektóre instytucje. Oprócz tego odbiorca musi aktywować usługę, pozwalającą na odbiór takiego przelewu.
 • W celu realizacji przelewów w weekendy, można tez skorzystać z systemu PayPal.
O autorze
Łukasz Scheibinger
Cześć, to ja prowadzę serwis RankingKont.pl. Skończyłem SGH i UE we Wrocławiu. Interesuję się wykorzystaniem technologii w bankowości oraz marketingiem internetowym. Wolny czas poświęcam na sport i podróże.
Polub nas!
pushpinquestion-circlechevron-down-circlechevron-right-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram