ranking kont - logo serwisu

Przelewy w Weekend: 4 sposoby na szybki transfer w sobotę i niedzielę

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Przelew w weekend (sobota, niedziela) - kiedy dojdzie?
 • Kiedy dojdzie przelew zrobiony w piątek (wieczorem)?
 • 3 sposoby jak szybko przelać pieniądze w weekend.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Kiedy dojdzie przelew w weekend? Zwykły przelew realizowany w piątek wieczorem trafi na konto odbiorcy w poniedziałek w godzinach porannych lub popołudniowych.
 • Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przelewów, które wysyłasz w sobotę i niedzielę.
 • Przelewy w święta i dni wolne od pracy dojdą do odbiorcy w najbliższym dniu roboczym.
 • Istnieją jednak sposoby, aby przelew w weekend trafił na konto odbiorcy niemal natychmiast. Przeczytasz o nich w tym artykule.

Przelewasz pieniądze w piątek, w sobotę lub w niedzielę i zastanawiasz się, kiedy dojdą na konto odbiorcy? Co z przelewami zrealizowanymi w piątek wieczorem? Jak można szybko przelać pieniądze w weekend? Ten artykuł szuka odpowiedzi na te właśnie pytania.

Na wstępie powinieneś wiedzieć, że opisywane warianty dotyczą standardowych (zwykłych) przelewów międzybankowych w systemie Elixir, za który odpowiedzialna jest Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Od opisywanych wariantów występuje jedno odstępstwo:

 • W przypadku przelewów w tym samym banku pieniądze zazwyczaj znajdą się na koncie odbiorcy tuż po realizacji takiego przelewu.

W każdym innym przypadku zastosowanie znajdą reguły opisywane w dalszej części tego materiału.

Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek (wieczorem)?

Co do realizacji przelewów w piątek nie ma reguły. Wszystko zależy od godziny realizacji przelewu i godzin sesji Elixir w bankach. 

ikona strzałki
Przelewy w piątek do południa

Jeśli przelew w piątek zrealizujesz do południa, to jest szansa, że zostanie on wykonany w pierwszej lub drugiej sesji przelewów wychodzących (każdego dnia są 3 takie sesje).

Jest wtedy szansa, że przelew zostanie dostarczony jeszcze tego samego dnia na konto odbiorcy. Jeśli odbiorca nie otrzyma środków, wtedy należy poczekać do pierwszej sesji poniedziałkowej. 

ikona strzałki
Przelewy w piątek wieczorem

Sytuacja komplikuje się w przypadku przelewów realizowanych w piątek po południu lub wieczorem. Istnieje mała szansa, że dotrą na konto odbiorcy tego samego dnia.

Gdy przelew wysyłasz w piątek wieczorem po godzinie 17, pieniądze zostają wysyłane z pierwszą sesją przelewów wychodzących w poniedziałek rano, a na koncie adresata znajdują się w poniedziałek w godzinach popołudniowych.

Oznacza to, że przelew zrobiony w piątek wieczorem, dojdzie na konto odbiorcy w poniedziałek w godzinach porannych lub popołudniowych.

Czy przelewy dochodzą w sobotę lub w niedzielę?

W weekendy - ani w sobotę, ani w niedzielę - nie są realizowane sesje Elixir i jest to równoznaczne z tym że w sobotę ani w niedzielę nie przychodzą zwykłe przelewy.

Przelew wysłany w weekend (podobnie jak w zlecenia z piątkowego wieczora), wyjdzie z pierwszą poranną sesją w poniedziałek i a na koncie odbiorcy znajdzie się tuż przed południem w poniedziałek lub w godzinach popołudniowych tego dnia.

W tym przypadku nie ma znaczenia czy przelew zrealizujesz np. w sobotę o godzinie 10 rano, czy w niedzielę o 23 - księgowanie zawsze następuje najwcześniej w poniedziałek rano.

Przelewy w święta i dni wolne od pracy

Podobnie zależność występuje, jak chodzi o przelewy zlecane w święta oraz dni wolne od pracy (niebędące weekendami). W tym przypadku ponownie powinieneś zaczekać do pierwszej sesji Elixir, w najbliższym dniu roboczym.

Jeśli przykładowo święto przypada na poniedziałek, a wtorek jest już zwykłym dniem pracującym, to w takim przypadku przelew dojdzie na konto adresata we wtorek (bo wtedy będzie pierwsza sesja). Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku dni świątecznych przypadających w dniach wtorek - czwartek. Jeśli natomiast święto przypada na piątek, to przelew dojdzie w poniedziałek, o ile ten poniedziałek jest dniem roboczym.

Jak zrobić przelew w weekend, żeby odbiorca otrzymał go tego samego dnia? Oto polecane sposoby

Wiesz już, jak wygląda kwestia przelewów w weekend. I to mogłoby w zasadzie zamknąć temat, bo czasami sama wiedza wystarczy. W sytuacjach niepilnych wystarczy się upewnić, jaki jest czas realizacji przelewu.

Czasami jednak możesz znaleźć się w sytuacji, kiedy przelew potrzebujesz zrealizować natychmiast, niezależnie jaki jest dzień.

Jest kilka rozwiązań, które pozwalają na realizacje przelewów prawie w czasie rzeczywistym. Teraz poznasz trzy sposoby, jak zrealizować przelew, żeby odbiorca od razu otrzymał środki na swoim koncie.

ikona nagłówka

1. Przelew natychmiastowy Express Elixir

Pierwszym z nich i zarazem jednym z najlepiej dostępnych jest przelew Express Elixir. Mowa o rozwiązaniu, które dostarcza Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelew natychmiastowy Express Elixir wykonają posiadacze konta w Alior Banku, Bank Millennium, Banku Pekao S.A., BNP Paribas, Citi Handlowym, Credit Agricole, ING, mBank, PKO BP czy Santander Banku, aby wymienić tylko kilka instytucji. Pełną listę znajdziesz na stronie expresselixir.pl.

znak zapytania ikona

Jak wysłać Express Elixir?

Przelew w trybie ekspresowym wyślesz podobnie jak zwykły przelew. Jedyna różnica polega na zmianie trybu zlecenia ze "zwykłego" na "natychmiastowy". Przykładowo, w aplikacji mobilnej PeoPay należącej do Banku Pekao, tryb zlecenia możesz ustawić przez wybór odpowiedniego pola w formularzu przelewu:

obrazek przedstawia możliwość przesłania przelewu natychmiastowego w weekendz za pośrednictwem bankowej aplikacji mobilnej
Realizacja przelewu w aplikacji mobilnej, aplikacja PeoPay.

Przelew jest realizowany w trybie natychmiastowym, w trybie 24/7, od poniedziałku do niedzieli włącznie.

Niektóre banki realizują operacje non stop (np. Millennium, ING, mBank bankowość detaliczna), z kolei inne wyłączają niektóre godziny (np. BNP Paribas nie obsługuje przelewów natychmiastowych w godzinach po 20.00 i przed 6.00). Nieliczne tylko banki nie obsługują przelewów Express Elixir w weekendy (np. Bank Pocztowy nie realizuje przelewów w niedziele), ograniczenie to dotyczy jednak głównie klientów korporacyjnych.

znak zapytania ikona

Ile zapłacisz za przelew Express Elixir?

Koszty przelewu ekspresowego są ustalane przez bank, do którego należy konto, które posiadasz. Zwykle koszty wynosi w granicach 5-10 złotych od zlecenia, choć możesz trafić rachunki, które przy spełnieniu odpowiednich warunków, pozwalają zrealizować taki przelew zupełnie za darmo (to m.in. Citikonto w Citi Handlowy, Konto Jakie Chcę w Santander Banku czy Konto Jakże Osobiste w Alior Banku)

ikona rankingu

Porównaj najlepsze konta

Zobacz, w jakim banku najbardziej opłaca się teraz otworzyć konto osobiste oraz jaką premię na start możesz zyskać.

ZOBACZ: Ranking Kont Osobistych »
Premie do 350 zł
AUTOPROMOCJA
ranking kont bankowych na rankingkont.pl - favicon
ikona nagłówka

2. Przelew na telefon BLIK

Kolejną możliwością realizacji szybkiego przelewu w weekend i to bez dodatkowych kosztów - są to przelewy na numer telefonu z wykorzystaniem BLIK-a. Udostępnia je coraz więcej banków, a taki przelew zrealizujesz m.in. w Alior Banku, Banku Pekao, Banku Millennium, Santander Banku, ING Banku Śląskim, mBanku, PKO BP, czy Credit Agricole.

Jeśli przelewasz pieniądze na konto odbiorcy, gdzie jest dostępna usługa przelewów na telefon BLIK, wtedy przelew na telefon może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Realizacja takich przelewów na numer telefonu odbywa się niemal natychmiast i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Minusy? Zarówno osoba realizująca płatność, jak i odbiorca przelewu, powinni korzystać z usług banku, który oferuje dostęp do BLIK-a. Wadą jest także względnie niska wartość takiego przelewu: dzienny limit zwykle oscyluje w granicach 500 - 1000 zł.

ikona nagłówka

3. Przelewy ekspresowe BlueCash

BlueCash jest podobnym rozwiązaniem do systemu Express Elixir, jednak działa na trochę innej zasadzie. W celu realizacji przelewu system dokonuje rozbicia jednego przelewu międzybankowego, na dwa przelewy wewnątrz bankowe, wykorzystując w tym przypadku konta bankowe w systemie, które pośredniczą w transakcji.

W celu realizacji przelewu ekspresowego BlueCash należy zalogować się na konto w systemie i za jego pośrednictwem zrealizować przelew. System został stworzony na podstawie zgody ówczesnego prezesa NBP prof. Marka Belki z roku 2011 i jest nadzorowany przez NBP.

Do systemu BlueCash należą takie banki jak m.in. Alior Bank, BOŚ, BPS, BGŻ, Credit Agricole, ING, mBank, Millennium, Pekao S.A, PKO BP, Santander Bank Polska. 

Koszt przelewu natychmiastowego BlueCash to 5 zł za każde rozpoczęte 5000 zł. Od dnia 10.06.2020 roku nowym właścicielem serwisu zostały Polskie Aplikacje Transakcyjne Sp. z.o.o., a serwis bm.pl zmienia się w Rachuneo Płatności. Jak czytamy na stronie serwisu, nie niesie to żadnych konsekwencji związanych z korzystaniem z usługi, jak również jej zakres funkcjonalny pozostaje bez zmian.

ikona nagłówka

4. Bonus: PayPal jako alternatywna metoda realizacji przelewu w weekend

Kolejną możliwością na szybkie przelewy w weekendy, jest PayPal. Tutaj podobnie jak w przypadku przelewu na telefon BLIK-iem, ograniczeniem może okazać się dostępność systemu. Zarówno nadawca, jak i odbiorca powinni mieć zarejestrowane i aktywne konto PayPal, aby transakcja mogła dojść do skutku.

Gdy realizujesz przelew zagraniczny, również są możliwe rozwiązania pozwalające niemal natychmiast przelać środki na konto odbiorcy. Jednym z nich jest zakup waluty w kantorze internetowym bezpośrednio na konto odbiorcy. 

Przelewy w weekendy - podsumowanie najważniejszych informacji

Podsumujmy teraz najważniejsze informacje na temat realizacji przelewów w piątek, sobotę, niedzielę i święta, jak również sposobów na realizację przelewów natychmiastowych w weekendy:

 • Przelew wewnątrz bankowy zostanie zrealizowany natychmiast bez dodatkowych opłat, bez względu na dzień i porę realizacji takiej operacji.
 • Przelew wysłany w piątek ma szansę dojść na konto adresata tego samego dnia, o ile został zrealizowany przed południem. W przypadku godzin popołudniowych oraz przelewów realizowanych w piątek wieczorem pieniądze znajdą się na koncie adresata w poniedziałek.
 • Przelewy bankowe zrealizowane w weekend (sobota-niedziela) w standardowym trybie, na koncie odbiorcy pojawią się w poniedziałek.
 • Przelewy realizowane w święta, na koncie adresata powinny pojawić się w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu wolnym od pracy.
 • Istnieją sposoby na realizację przelewów w weekend, tak aby pieniądze szybko znalazły się na koncie odbiorcy.
 • Przelew natychmiastowy Express Elixir to jeden z najpopularniejszych wariantów ekspresowego transferu pieniędzy. W niektórych bankach realizacja takiego przelewu jest darmowa.
 • Możesz też skorzystać z przelewów ekspresowych BlueCash. To kolejny sposób, aby przelać pieniądze w weekend - koszt to 5 zł od każdych rozpoczętych 5 000 zł.
 • Przelewy na telefon BLIK, to szybka metoda na realizację przelewu w weekend. Zarówno odbiorca, jak i nadawca powinni mieć aktywną usługę, pozwalającą na odbiór takiego przelewu.
 • W celu realizacji przelewów w weekendy można też skorzystać z systemu PayPal.
Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
obrazek artykułu, który symbolizuje open banking (inaczej otwartą bankowość)

Open Banking - co należy wiedzieć o systemach otwartej bankowości?

PRZECZYTAJ → 
aplikacja do kart lojalnościowych - obrazek

Aplikacja do kart lojalnościowych - przegląd dostępnych rozwiązań

PRZECZYTAJ → 
przelew z telefonu i wypłata telefonem - artykuł

Jak przelać pieniądze z telefonu na konto? Jak wypłacić pieniądze telefonem?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starchevron-down-circle