logo RankingKont.pl
kalendarz ikona
30/06/2020
autor ikona
Łukasz Scheibinger

Przelewy w weekend - ile to trwa? 3 najlepsze sposoby na szybki przelew w sobotę i niedzielę

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Przelew w weekend (sobota, niedziela) - kiedy dojdzie?
 • Kiedy dojdzie przelew zrobiony w piątek (wieczorem)?
 • 3 sposoby jak szybko przelać pieniądze w weekend.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje
 • Zwykły przelew realizowany w piątek wieczorem, dojdzie do odbiorcy w poniedziałek w godzinach porannych lub popołudniowych.
 • Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przelewów, które wysyłasz w sobotę i niedzielę.
 • Przelewy w święta i dni wolne od pracy dojdą do odbiorcy w najbliższy mdniu roboczym.
 • Istnieją sposoby, aby przelew w weekend trafił na konto odbiorcy niemal natychmiast. Przeczytasz o nich w tym artykule.

Przelewasz pieniądze w piątek, w sobotę lub w niedzielę i zastanawiasz się kiedy dojdą na konto odbiorcy? Co z przelewami zrealizowanymi w piątek (wieczorem) - kiedy odbiorca otrzyma pieniądze? Jakie są metody na szybką realizację przelewów w weekend? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Na wstępie jedna uwaga - opisywane warianty dotyczą standardowych (zwykłych) przelewów międzybankowych w systemie Elixir, za który odpowiedzialna jest Krajowa Izba Rozliczeniowa.

W przypadku przelewów w tym samym banku - niezależnie od tego czy są to dni robocze czy wolne od pracy - pieniądze zazwyczaj znajdą się na koncie odbiorcy tuż po realizacji takiego przelewu.

Na końcu artykułu znajdziesz 3 sposoby, żeby zrealizować szybkie przelewy w weekend (czasem bez dodatkowych kosztów!). Dla ułatwienia, spójrz teraz na spis treści.

Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek (wieczorem)?

Co do realizacji przelewów w piątek nie ma reguły. Wszystko zależy od godziny realizacji przelewu i godzin sesji elixir w bankach. Uogólniając, przelewy w piątek można podzielić na przelewy realizowane do południa i wczesnych godzin popołudniowych oraz te realizowane wieczorem.

Przelewy w piątek do południa

Jeśli przelew w piątek zrealizujemy do południa, to jest szansa, że zostanie on wykonany w pierwszej lub drugiej sesji przelewów wychodzących. Wtedy jest możliwość, że zostanie dostarczony jeszcze tego samego dnia na konto odbiorcy (np. w 3 sesji przelewów przychodzących). W przypadkach przelewów wysyłanych w piątek do południa, pieniądze mogą znaleźć się na koncie odbiorcy tego samego dnia.

Przelewy w piątek wieczorem

Sytuacja komplikuje się w przypadku przelewów realizowanych w piątek po południu lub wieczorem. Realizując przelew w godzinach 14-16 mamy jeszcze szansę "złapać" trzecią sesję przelewów wychodzących tego dnia. Wtedy jest jeszcze możliwość, że pieniądze wpłyną na konto osoby, do której je wysyłamy, w tym samym dniu, ale też nie zawsze.

W przypadku przelewów realizowanych w piątek wieczorem po godzinie 17, pieniądze zostają wysyłane z pierwszą sesją przelewów wychodzących w poniedziałek rano, a na koncie adresata znajdują się w poniedziałek w godzinach popołudniowych.

Przelew zrobiony w piątek wieczorem, dojdzie na konto odbiorcy w poniedziałek w godzinach porannych lub popołudniowych.

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Czy przelewy dochodzą w sobotę lub w niedzielę?

W weekendy - ani w sobotę, ani w niedzielę - nie są realizowane sesje elixir. To znaczy, że w sobotę ani w niedzielę nie przychodzą zwykłe przelewy.

Jak chodzi o przelewy realizowane w weekend (podobnie jak w przypadku przelewu w piątek wieczorem), wyjdzie on z pierwszą poranną sesją w poniedziałek, a na koncie odbiorcy znajdzie się tuż przed południem w poniedziałek lub w godzinach popołudniowych tego dnia.

Generalnie niezależnie od tego w jakim dniu wykonamy przelew (w sobotę czy w niedzielę), to jego realizacja zostanie odłożona do pierwszej poniedziałkowej sesji przelewów wychodzących.

Patrząc z tej perspektywy, nie ma znaczenia czy przelew zrealizujesz np. w sobotę o godzinie 10 przed południem czy w niedzielę o 23 - księgowanie takiego przelewu nastąpi najwcześniej w poniedziałek rano.

Przelewy w święta i dni wolne od pracy

Podobnie wygląda sytuacja, jak chodzi o przelewy w święta oraz dni wolne od pracy (nie będące weekendami). W tym przypadku ponownie trzeba czekać do pierwszej sesji elixir, która będzie w najbliższym dniu roboczym.

Jeśli przykładowo święto przypada na poniedziałek, a wtorek jest już zwykłym dniem pracującym, to wtedy przelew wysłany w poniedziałek, dojdzie na konto adresata we wtorek, bo we wtorek rano będzie pierwsza sesja. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku świąt przypadających w środę i czwartek. Jeśli natomiast święto przypada na piątek, to przelew dojdzie w poniedziałek, o ile ten poniedziałek jest dniem roboczym.

Jak zrobić przelew w weekend, żeby odbiorca otrzymał go tego samego dnia - 3 najlepsze sposoby

Sytuacja związana z różnymi wariantami przelewów realizowanych w weekendy i święta, która jest opisana powyżej, dotyczy zwykłych przelewów Elixir, które obsługuje Krajowa Izba Rozliczeniowa.

W wielu przypadkach to jest w zasadzie koniec tematu, bo nie potrzebujemy nic innego, jak tylko wiedzy, kiedy odbiorca otrzyma pieniądze na swoje konto. Często są to sytuacje niepilne. My chcemy tylko dowiedzieć się, jaki jest czas realizacji przelewów i nic więcej.

Czasami jednak zależy nam, aby pieniądze znalazły się na koncie odbiorcy natychmiast, niezależnie od jaki jest dzień. Wtedy nie chcemy znaleźć się w sytuacji, gdy przelewy przesyłane np. w piątek, zostaną dostarczone na właściwe konto dopiero w poniedziałek.

Na szczęście jest kilka rozwiązań, które pozwalają na realizacje przelewów prawie w czasie rzeczywistym. Wykorzystując te sposoby zapewnisz, że środki na koncie adresata znajdą się od razu, niemal natychmiast po realizacji takiej płatności. W tej części znajdziesz 3 sposoby, jak zrealizować przelew, żeby odbiorca od razu otrzymał środki na swoim koncie.

1. Przelew natychmiastowy Express Elixir

Krajowa Izba Rozliczeniowa dostarcza rozwiązanie Express Elixir. Jest ono dostępne w bankach, które podpisały umowę i wdrożyły rozwiązania technologiczne, pozwalające na realizację takiego przelewu. Dobra wiadomość: tych banków jest całkiem sporo. Są to na przykład: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao S.A., BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, ING, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe... Pełną listę możesz znaleźć na stronie expresselixir.pl.

Przelew jest realizowany w trybie natychmiastowym, w większości przypadków od poniedziałku do niedzieli włącznie. Niektóre banki realizują operacje przez 24h na dobę (np. Millennium, ING, mBank bankowość detaliczna), z kolei inne wyłączają niektóre godziny (np. BNP Paribas nie obsługuje przelewów natychmiastowych w godzinach po 20.00 i przed 6.00). Niektóre banki, niestety, nie obsługują przelewów Express Elixir w weekendy. Na szczęście są to nieliczne wyjątki (po pełną listę odsyłam znowu do strony expresselixir.pl).

Jak chodzi o koszty takiego przelewu, to są one ustalane przez bank. Jest tutaj też dobra wiadomość. Korzystając z niektórych kont osobistych, nie poniesiesz opłat za przelewy natychmiastowe Express Elixir.

Takimi rachunkami są:

2. Przelew na telefon BLIK

Kolejną możliwością realizacji szybkiego przelewu w weekend - bez dodatkowych kosztów - na którą warto zwrócić uwagę, są to przelewy na numer telefonu z wykorzystaniem Polskiego Standardu Płatności BLIK.

W przypadku przelewu na telefon BLIK największą barierą może okazać się dostępność usługi, ponieważ zarówno osoba realizująca płatność, jak i odbiorca przelewu, powinni korzystać z usług banku, który oferuje dostęp do BLIKa. Dodatkowo, aby móc odebrać przelew na telefon, należy aktywować tę możliwość w swoim banku.

Przelew na telefon - banki:

ikona mobile

W tych bankach zrobisz przelewy na telefon

Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Credit Agricole, Getin Bank, Noble Bank, T-Mobile Usługi Bankowe

Jeśli przelewasz pieniądze na konto odbiorcy, gdzie jest dostępna usługa przelewów na telefon BLIK, wtedy przelew na telefon może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Realizacja takich przelewów na numer telefonu odbywa się niemal natychmiast i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Minusem rozwiązania jest względnie niska wartość takiego przelewu. Dzienny limit zwykle nie przekracza 500 lub 1000 zł.

Jeśli chcesz skorzystać z tego rozwiązania, sprawdź artykuł Przelew na telefon BLIK, żeby dowiedzieć się więcej.

3. Przelewy ekspresowe BlueCash

BlueCash jest podobnym systemem do Express Elixir w tym aspekcie, że pozwala na realizację przelewów natychmiastowych w dowolnym dniu, jednak działa na trochę innej zasadzie. W celu realizacji przelewu system dokonuje rozbicia jednego przelewu międzybankowego, na dwa przelewy wewnątrz bankowe, wykorzystując w tym przypadku konta bankowe w systemie, które pośredniczą w transakcji.

Do realizacji przelewu ekspresowego BlueCash należy zalogować się na konto w systemie i za jego pośrednictwem zrealizować przelew. Jakby ktoś miał obawy o bezpieczeństwo, dodam że system powstał na podstawie zgody prezesa NBP prof. Marka Belki z roku 2011 i jest nadzorowany przez NBP.

Podobnie jak w przypadku przelewu Express Elixir, wszystko rozbija się o to, które banki uczestniczą w programie. Na dzień pisania artykułu są to m.in. Alior Bank, BOŚ, BPS, BGŻ, Credit Agricole, Getin Bank, ING, mBank, Millennium, Pekao S.A, PKO BP, Santander Bank Polska. Jak chodzi o pełną listę, ponownie odsyłam do strony systemu.

Koszt przelewu natychmiastowego BlueCash to 5 zł za każde rozpoczęte 5000 zł. Co jeszcze należy wiedzieć, to że od 10.06.2020 roku nowym właścicielem serwisu zostały Polskie Aplikacje Transakcyjne Sp. z.o.o., a serwis bm.pl zmienia się w Rachuneo Płatności. Jak czytamy na stronie serwisu, nie niesie to żadnych konsekwencji związanych z korzystaniem z usługi, jak również jej zakres funkcjonalny pozostaje bez zmian.

Inne sposoby: PayPal jako alternatywna metoda realizacji przelewu w weekend

Kolejną możliwością na szybkie przelewy w weekendy, jest PayPal. Tutaj podobnie jak w przypadku przelewu na telefon BLIKiem, ograniczeniem może okazać się dostępność systemu. Zarówno nadawca, jak i odbiorca powinni mieć zarejestrowane i aktywne konto w systemie, aby transakcja mogła dojść do skutku.

A co w przypadku gdy realizujesz przelew zagraniczny? Tutaj też są możliwe rozwiązania pozwalające niemal natychmiast przelać środki na konto odbiorcy. Jednym z nich jest zakup waluty w kantorze internetowym bezpośrednio na konto odbiorcy. 

Przelewy w weekendy - co o nich wiemy? Podsumowanie

Dla przypomnienia podsumuję teraz najważniejsze informacje na temat tego, co wiemy odnośnie realizacji przelewów w piątek, sobotę, niedzielę i święta, jak również sposobów na realizację przelewów natychmiastowych w tych dniach.

Podsumowanie - najważniejsze informacje:

 • Przelew wewnątrz bankowy zostanie zrealizowany natychmiast bez dodatkowych opłat, bez względu na dzień i porę realizacji takiej operacji.
 • Przelew wysłany w piątek ma szansę dojść na konto adresata tego samego dnia, o ile został zrealizowany przed południem. W przypadku godzin popołudniowych oraz przelewów w piątek wieczorem, pieniądze znajdą się na koncie adresata w poniedziałek w okolicach godzin popołudniowych.
 • Przelewy bankowe zrealizowane w weekend (sobota-niedziela) w standardowym trybie, na koncie pojawią się w poniedziałek.
 • Przelewy realizowane w święta, na koncie adresata powinny pojawić się w pierwszym dniu roboczym następującym po dniu wolnym od pracy.
 • Istnieją inne sposoby na realizację przelewów w weekend, tak aby pieniądze szybko znalazły się na koncie odbiorcy.
 • Przelew natychmiastowy Express Elixir to jeden z najlepszych sposobów. W niektórych bankach realizacja takiego przelewu jest darmowa.
 • Możemy też skorzystać z przelewów ekspresowych BlueCash. To kolejny dobry sposób, aby przelać pieniądze w weekend. Koszt takiej operacji to 5 zł od każdych rozpoczętych 5 000 zł.
 • Przelewy na telefon BLIK, to szybka metoda na realizację przelewu w weekend, ale korzystają z niej tylko niektóre instytucje. Oprócz tego odbiorca musi aktywować usługę, pozwalającą na odbiór takiego przelewu.
 • W celu realizacji przelewów w weekendy, można tez skorzystać z systemu PayPal.
Sprawdź Rankingi

i Promocje
Dotarłeś do końca artykułu - ale to nie koniec twojej przygody! Obejrzyj aktualne rankingi. Porównaj, jak wypada twoje konto i poszukaj lepszej oferty z premią na start.
ikona - rankingi
Ranking Kont Osobistych
ikona - testy aplikacji
Ranking Darmowych Kont
ikona - promocje
Promocje Bankowe 
RankingKont.pl - obrazek tła

Zobacz Najlepsze Oferty w Rankingach

ikona - rankingi
Ranking Kont Osobistych
ikona - rankingi
Ranking Kont Firmowych
ikona - analizy ofert
Konta dla Młodych
ikona - promocje
Najlepsze Promocje w Bankach
Najlepsze kontaNajtańsze konta

Konta Osobiste - Top 3 w Listopadzie 2022

Najtańsze Rachunki - Top 3 w Listopadzie 2022

Najlepsze Konta dla Firm - Listopad 2022

To też może Cię zainteresować

starcrosschevron-down-circle