Przelewy międzynarodowe to mniej powszechna forma dokonywania transakcji niż standardowe przelewy krajowe. Nie mniej, realizacja przelewów zagranicznych czasem jest konieczna i może wtedy przyprawić nas o lekki ból głowy. W szczególności, jeśli po raz pierwszy mamy do czynienia z tego rodzajem płatności. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem? Bez obaw, to wcale nie jest takie trudne.
Wybraliśmy trzy kraje: USA, Czechy i Niemcy. W tym poradniku opiszę, jak zrealizować przelew, do każdego z tych krajów. Dowiesz się jak, krok po kroku, zrealizować przelewy do tych krajów oraz poznasz niuanse, na które warto zwrócić uwagę. Zacznijmy od Stanów Zjednoczonych.
Przelew do USA
Jeśli chodzi o przelew zagraniczny do USA, to elementem, który w pewien sposób wyróżnia się względem przelewów zagranicznych (to rozwiązanie unikalne dla Stanów Zjednoczonych) jest routing number.
Czym jest routing number?
Pełna nazwa to ABA routing transit number. Jest to 9 cyfrowy kod, służący do identyfikacji instytucji finansowej. Można spotkać się też ze skrótem FN, podchodzącym od FEDWIRE NUMBER. Zatem skróty dla routing number to: ABA, RTN, FN. Routing number został stworzony jeszcze w 1910 roku przez ABA (American Bankers Association), w celu uporządkowania i bardziej efektywnej obsługi płatności. Jest to rozwiązanie unikane dla Stanów.
Kiedy jest potrzebny RTN?
Czy RTN jest potrzebny do realizacji każdego przelewu do Stanów w USD? Nie.
W większości przypadków wystarczy kod BIC / SWIFT banku - to kod banku, wykorzystywany do realizacji przelewów międzynarodowych. Znajdziesz go na stronie banku, do którego chcesz zrealizować przelew. Możesz w tym celu wykorzystać jedną z wyszukiwarek, np. na stronie bank.codes. Przed realizacją płatności, jeśli korzystasz z wyszukiwarki, a nie ze strony banku, wtedy sugeruję sprawdzić poprawność kodu z dwóch różnych źródeł.
W przypadku gdy nie posiadasz kodu BIC / SWIFT, lub bank nie uczestniczy w systemie BIC / SWIFT (co nie zdarza się często, ale hipotetycznie taka sytuacja jest możliwa), wtedy do realizacji przelewu należy wykorzystać RTN. Tutaj już wiele zależy od Banku, w którym posiadasz konto.
Przykładowo, w T-Mobile Usługi Bankowe w polu "Format banku partnera" możesz zaznaczyć "INNE", a następnie w dedykowanym polu ABA/FW number podać routing number. Z kolei w ING, pieniądze do USA bez kodu BIC / SWIFT prześlemy uzupełniając pole "Nazwa i adres odbiorcy". Należy wpisać Routing Number, poprzedzony skrótem FW.
Numer konta USA
Banki w Stanach Zjednoczonych nie korzystają ze standardu IBAN (International Bank Account Number).
Tak więc realizując przelewy do USA, na początku numeru konta nie będziemy wpisywać dwóch znaków symbolizujących kraj (tak, jak w przypadku innych krajów w systemie IBAN). Poza tym numer konta banku w Stanach Zjednoczonych nie ma ściśle określonej długości. Zazwyczaj jest to 10-12 cyfr. Poprzedza je routing number.
Przelewy do USA - podsumowanie
W kontekście przelewu do banku w Stanach Zjednoczonych, unikalnym elementem jest 'routing number' (skróty: RTN, FW, ABA), czyli numer poprzedzający właściwy numer konta. Do realizacji przelewu zagranicznego do USA zazwyczaj nie potrzeba podawać tego numeru - wystarczy kod BIC / SWIFT. Jednak jeśli bank nie posiada tego kodu, wtedy niezbędny okaże się właśnie routing number.
Banki w USA nie korzystają z systemu IBAN. Numer konta banku w USA składa się z 10-12 cyfr. Czas realizacji przelewu z Polski do Stanów Zjednoczonych zależy od wielu zmiennych. Z reguły trwa od 2 dni - 3 dni, do nawet kilkunastu dni roboczych.
Do realizacji przelewu do USA potrzebujesz:
- Kod BIC/SWIFT,
- Routing Number (RTN, ABA, FN), ale tylko jeśli bank nie posiada Kodu SWIFT,
- Numer konta bankowego oraz dane adresowe odbiorcy.
Przelew do Czech - jak zrobić przelew na czeskie konto?
Czechy przynależą do jednolitego obszaru płatności w Euro SEPA (Single European Payment Area), co jest dobrą wiadomością dla klientów w Polsce. Realizując przelew na czeskie konto, możemy skorzystać z przelewu SEPA. W związku z powyższym, można odnieść następujące korzyści:
- Realizacja takiego przelewu przebiega względnie szybko. Wszystko jest zależne od godzin sesji w bankach, z których realizowany jest przelew. Jednak na ogół, pieniądze na koncie odbiorcy, mogą znaleźć się już do końca następnego dnia roboczego po realizacji przelewu.
- Koszty przelewu nie są wysokie. Wszystko zależy od tabeli opłat i prowizji Banku. Całkiem sporo banków naszym kraju oferuje możliwość realizacji przelewu bez opłat. Na przykład klienci korzystający z Konta Direct w ING za przelew SEPA nie poniosą kosztów - tutaj opłata za przelew tego rodzaju wynosi 0 zł.
W celu realizacji przelewu do Czech należy podać numer czeskiego konta bankowego poprzedzony kodem IBAN, a także kod BIC / SWIFT. Ten kod znajdziesz na stronie banku lub możesz go odszukać w jednej z wyszukiwarek kodu BIC.
IBAN Czechy, czeski numer konta - kilka wskazówek
Czechy korzystają z systemu IBAN (International Bank Account Number - międzynarodowy standard numeracji kont bankowych). Kod IBAN dla Czech to CZ. Zatem numer czeski numer, dla transferu pieniedzy dokonywanego z Polski, będzie rozpoczynać się od znaków CZ.
Czeski numer konta składa się z 24 znaków - pierwsze dwa to IBAN, a 22 kolejne to numer rachunku bankowego.
Czeski numer konta ma następujący format:
CZkk BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC
CZ to kod IBAN, B - to kod banku, a C, to numer konta, z kolei kk wskazuje na sumę kontrolną.
Do realizacji przelewu do Czech potrzebujesz:
- Kod SWIFT / BIC
- Numer konta bankowego razem z kodem IBAN oraz dane adresowe odbiorcy
Przelew do Niemiec - jak wysłać pieniądze do Niemiec?
W przypadku przelewu na niemieckie konto, sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku przelewu do Czech. Niemcy należą do jednolitego obszaru płatności w euro SEPA. Pozwala to na względnie szybką realizację przelewu, w niektórych przypadkach za taką transakcję nie poniesiesz kosztów.
Jeśli planujesz zrobić przelew na niemieckie konto, wtedy warto wiedzieć, że:
1) Niemieckie konto ma następujący format:
DEkk BBBB BBBB CCCC CCCC CC
gdzie pierwsze 8 cyfr to identyfikator banku, ostatnie 10 to numer konta, z kolei kk oznacza sumę kontrolną. DE to niemiecki kod IBAN.
Oprócz tego będziesz potrzebować kodu SWIFT/BIC, który znajdziesz na stronie banku lub w ogólnodostępnej wyszukiwarce. Przelew SEPA do Niemiec dojdzie na konto odbiorcy zazwyczaj do końca drugiego dnia roboczego po realizacji transferu pieniędzy.
Do realizacji przelewu do Niemiec potrzebujesz:
- Kod SWIFT / BIC
- Numer konta bankowego razem z kodem IBAN (DE) oraz dane adresowe odbiorcy
Przelewy do USA, Czech i Niemiec - podsumowanie
Międzynarodowe przelewy pieniężne to temat, który może przyprawić o lekki ból głowy osoby korzystające z tego typu płatności po raz pierwszy. W rzeczywistości realizacja takich transakcji może okazać się bezproblemowa, jeśli tylko będziemy pamiętać o kilku rzeczach.
W przypadku Stanów Zjednoczonych, transferu pieniędzy możemy dokonać, wykorzystując w tym celu przelew SWIFT. Potrzebny będzie kod SWIFT banku / kod BIC. Gdy bank nie posiada takiego kodu, potrzebny będzie routing number (ABA, RTN, FN). USA nie korzysta z międzynarodowego standardu numeracji kont bankowych dlatego ich numer konta nie jest poprzedzony przez dwa znaki symbolizujące kraj.
Z kolei zarówno Czechy, jak i Niemcy korzystają z systemu IBAN, jak również przynależą do jednolitego obszaru płatności w Euro SEPA. To dobra wiadomość, ponieważ do tych krajów zrealizujemy przelew SEPA. Taki rodzaj transakcji ma następujące zalety: niższy koszt przelewu (możemy go zrealizować nawet bez opłat), jak również krótszy czas realizacji - pieniądze powinny znaleźć się na koncie do końca kolejnego dnia roboczego po realizacji transakcji.