ranking kont - logo serwisu

Przelew do USA, do Czech, do Niemiec - co należy wiedzieć

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
  • Przelew do USA - najważniejsze informacje (routing number, numer konta USA)
  • Przelew do Czech - najważniejsze informacje (IBAN Czechy, co potrzeba do realizacji przelewu)
  • Przelew do Niemiec - przelew na niemieckie konto - co warto wiedzieć
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod listą ofert
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Tutaj dowiesz się w jaki sposób zrealizować przelew do USA, Czech oraz Niemiec
  • W przypadku przelewu do Stanów, należy podać kod BIC / SWIFT banku. Jeśli bank nie uczestniczy w systemie BIC / SWIFT, do przelewu należy wykorzystać Routing Number, o którym dowiesz się więcej w tym artykule.
  • Realizując przelew do Czech możesz wykorzystać darmowy przelew europejski SEPA.
  • Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przelewu na niemieckie konto.
ikona spisu treści

Spis Treści

Podziel się opinią wysyłając maila na adres: kontakt@rankingkont.pl
Rozwiń Spis Treści

Przelewy międzynarodowe to mniej powszechna forma dokonywania transakcji niż standardowe przelewy krajowe. Nie mniej, realizacja przelewów zagranicznych czasem jest konieczna i może wtedy przyprawić nas o lekki ból głowy. W szczególności, jeśli po raz pierwszy mamy do czynienia z tego rodzajem płatności. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem? Bez obaw, to wcale nie jest takie trudne.

Wybraliśmy trzy kraje: USA, Czechy i Niemcy. W tym poradniku opiszę, jak zrealizować przelew, do każdego z tych krajów. Dowiesz się jak, krok po kroku, zrealizować przelewy do tych krajów oraz poznasz niuanse, na które warto zwrócić uwagę. Zacznijmy od Stanów Zjednoczonych.

Przelew do USA

Jeśli chodzi o przelew zagraniczny do USA, to elementem, który w pewien sposób wyróżnia się względem przelewów zagranicznych (to rozwiązanie unikalne dla Stanów Zjednoczonych) jest routing number.

Czym jest routing number?

Pełna nazwa to ABA routing transit number. Jest to 9 cyfrowy kod, służący do identyfikacji instytucji finansowej. Można spotkać się też ze skrótem FN, podchodzącym od FEDWIRE NUMBER. Zatem skróty dla routing number to: ABA, RTN, FN. Routing number został stworzony jeszcze w 1910 roku przez ABA (American Bankers Association), w celu uporządkowania i bardziej efektywnej obsługi płatności. Jest to rozwiązanie unikane dla Stanów.

Kiedy jest potrzebny RTN?

Czy RTN jest potrzebny do realizacji każdego przelewu do Stanów w USD? Nie.

W większości przypadków wystarczy kod BIC / SWIFT banku - to kod banku, wykorzystywany do realizacji przelewów międzynarodowych. Znajdziesz go na stronie banku, do którego chcesz zrealizować przelew. Możesz w tym celu wykorzystać jedną z wyszukiwarek, np. na stronie bank.codes. Przed realizacją płatności, jeśli korzystasz z wyszukiwarki, a nie ze strony banku, wtedy sugeruję sprawdzić poprawność kodu z dwóch różnych źródeł.

W przypadku gdy nie posiadasz kodu BIC / SWIFT, lub bank nie uczestniczy w systemie BIC / SWIFT (co nie zdarza się często, ale hipotetycznie taka sytuacja jest możliwa), wtedy do realizacji przelewu należy wykorzystać RTN. Tutaj już wiele zależy od Banku, w którym posiadasz konto.

Przykładowo, w T-Mobile Usługi Bankowe w polu "Format banku partnera" możesz zaznaczyć "INNE", a następnie w dedykowanym polu ABA/FW number podać routing number. Z kolei w ING, pieniądze do USA bez kodu BIC / SWIFT prześlemy uzupełniając pole "Nazwa i adres odbiorcy". Należy wpisać Routing Number, poprzedzony skrótem FW.

Konto walutowe Bank ING - przelew do Stanów

Numer konta USA

Banki w Stanach Zjednoczonych nie korzystają ze standardu IBAN (International Bank Account Number).

Tak więc realizując przelewy do USA, na początku numeru konta nie będziemy wpisywać dwóch znaków symbolizujących kraj (tak, jak w przypadku innych krajów w systemie IBAN). Poza tym numer konta banku w Stanach Zjednoczonych nie ma ściśle określonej długości. Zazwyczaj jest to 10-12 cyfr. Poprzedza je routing number.

Przelewy do USA - podsumowanie

W kontekście przelewu do banku w Stanach Zjednoczonych, unikalnym elementem jest 'routing number' (skróty: RTN, FW, ABA), czyli numer poprzedzający właściwy numer konta. Do realizacji przelewu zagranicznego do USA zazwyczaj nie potrzeba podawać tego numeru - wystarczy kod BIC / SWIFT. Jednak jeśli bank nie posiada tego kodu, wtedy niezbędny okaże się właśnie routing number.

Banki w USA nie korzystają z systemu IBAN. Numer konta banku w USA składa się z 10-12 cyfr. Czas realizacji przelewu z Polski do Stanów Zjednoczonych zależy od wielu zmiennych. Z reguły trwa od 2 dni - 3 dni, do nawet kilkunastu dni roboczych.

Do realizacji przelewu do USA potrzebujesz:

  • Kod BIC/SWIFT,
  • Routing Number (RTN, ABA, FN), ale tylko jeśli bank nie posiada Kodu SWIFT,
  • Numer konta bankowego oraz dane adresowe odbiorcy.

Przelew do Czech - jak zrobić przelew na czeskie konto?

Czechy przynależą do jednolitego obszaru płatności w Euro SEPA (Single European Payment Area), co jest dobrą wiadomością dla klientów w Polsce. Realizując przelew na czeskie konto, możemy skorzystać z przelewu SEPA. W związku z powyższym, można odnieść następujące korzyści:

  1. Realizacja takiego przelewu przebiega względnie szybko. Wszystko jest zależne od godzin sesji w bankach, z których realizowany jest przelew. Jednak na ogół, pieniądze na koncie odbiorcy, mogą znaleźć się już do końca następnego dnia roboczego po realizacji przelewu.

  2. Koszty przelewu nie są wysokie. Wszystko zależy od tabeli opłat i prowizji Banku. Całkiem sporo banków naszym kraju oferuje możliwość realizacji przelewu bez opłat. Na przykład klienci korzystający z Konta Direct w ING za przelew SEPA nie poniosą kosztów - tutaj opłata za przelew tego rodzaju wynosi 0 zł.

W celu realizacji przelewu do Czech należy podać numer czeskiego konta bankowego poprzedzony kodem IBAN, a także kod BIC / SWIFT. Ten kod znajdziesz na stronie banku lub możesz go odszukać w jednej z wyszukiwarek kodu BIC.

IBAN Czechy, czeski numer konta - kilka wskazówek

Czechy korzystają z systemu IBAN (International Bank Account Number - międzynarodowy standard numeracji kont bankowych). Kod IBAN dla Czech to CZ. Zatem numer czeski numer, dla transferu pieniedzy dokonywanego z Polski, będzie rozpoczynać się od znaków CZ.

Czeski numer konta składa się z 24 znaków - pierwsze dwa to IBAN, a 22 kolejne to numer rachunku bankowego.

Czeski numer konta ma następujący format:

CZkk BBBB CCCC CCCC CCCC CCCC

CZ to kod IBAN, B - to kod banku, a C, to numer konta, z kolei kk wskazuje na sumę kontrolną.

Do realizacji przelewu do Czech potrzebujesz:

  • Kod SWIFT / BIC
  • Numer konta bankowego razem z kodem IBAN oraz dane adresowe odbiorcy

Przelew do Niemiec - jak wysłać pieniądze do Niemiec?

W przypadku przelewu na niemieckie konto, sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku przelewu do Czech. Niemcy należą do jednolitego obszaru płatności w euro SEPA. Pozwala to na względnie szybką realizację przelewu, w niektórych przypadkach za taką transakcję nie poniesiesz kosztów.

Jeśli planujesz zrobić przelew na niemieckie konto, wtedy warto wiedzieć, że:

1) Niemieckie konto ma następujący format:

DEkk BBBB BBBB CCCC CCCC CC

gdzie pierwsze 8 cyfr to identyfikator banku, ostatnie 10 to numer konta, z kolei kk oznacza sumę kontrolną. DE to niemiecki kod IBAN.

Oprócz tego będziesz potrzebować kodu SWIFT/BIC, który znajdziesz na stronie banku lub w ogólnodostępnej wyszukiwarce. Przelew SEPA do Niemiec dojdzie na konto odbiorcy zazwyczaj do końca drugiego dnia roboczego po realizacji transferu pieniędzy.

Do realizacji przelewu do Niemiec potrzebujesz:

  • Kod SWIFT / BIC
  • Numer konta bankowego razem z kodem IBAN (DE) oraz dane adresowe odbiorcy

Przelewy do USA, Czech i Niemiec - podsumowanie

Międzynarodowe przelewy pieniężne to temat, który może przyprawić o lekki ból głowy osoby korzystające z tego typu płatności po raz pierwszy. W rzeczywistości realizacja takich transakcji może okazać się bezproblemowa, jeśli tylko będziemy pamiętać o kilku rzeczach.

W przypadku Stanów Zjednoczonych, transferu pieniędzy możemy dokonać, wykorzystując w tym celu przelew SWIFT. Potrzebny będzie kod SWIFT banku / kod BIC. Gdy bank nie posiada takiego kodu, potrzebny będzie routing number (ABA, RTN, FN). USA nie korzysta z międzynarodowego standardu numeracji kont bankowych dlatego ich numer konta nie jest poprzedzony przez dwa znaki symbolizujące kraj.

Z kolei zarówno Czechy, jak i Niemcy korzystają z systemu IBAN, jak również przynależą do jednolitego obszaru płatności w Euro SEPA. To dobra wiadomość, ponieważ do tych krajów zrealizujemy przelew SEPA. Taki rodzaj transakcji ma następujące zalety: niższy koszt przelewu (możemy go zrealizować nawet bez opłat), jak również krótszy czas realizacji - pieniądze powinny znaleźć się na koncie do końca kolejnego dnia roboczego po realizacji transakcji.

Ocena Artykulu

Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Założyłem serwis rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia nowoczesne karty płatnicze, co jest symbolem wirtualnego konta bankowego

Wirtualne konto bankowe: nowa definicja i oferty [Aktualizacja: 2024]

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia kobietę, która siedzi przed laptopem i zakłada konto przez internet

Jak założyć konto przez internet bez opóźnień? 6 wskazówek

PRZECZYTAJ → 
szybki przelew - obrazek

Express Elixir, czyli sposób na realizację szybkiego przelewu

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starchevron-down-circle