logo RankingKont.pl
kalendarz ikona
14/07/2020
autor ikona
Łukasz Scheibinger

Ile idzie przelew - jak długo trwa zaksięgowanie przelewu?

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Ile czasu potrzeba na zaksięgowanie przelewu i od czego to zależy?
 • Czy przelew może iść 3 dni? Co zrobić, aby zwykły przelew szybko doszedł na konto odbiorcy.
 • Ile trwa przelew w tym samym banku?
 • Przelewy między bankami, np. przelewy z PKO do mBanku; przelewy z ING do Millennium - kiedy dojdzie przelew międzybankowy?
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod listą ofert
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • W kwestii czasu realizacji przelewu kluczowe znaczenie mają: godziny sesji NBP oraz sesji elixir w bankach uczestniczących w transakcji.
 • W najlepszym wariancie przelew trafi na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia. Najdłużej może to potrwać do końca następnego dnia roboczego.
 • W niektórych przypadkach (np. w przypadku przelewów weekend) pieniądze mogą iść nawet 3 dni.
 • Z kolei przelew w tym samym banku zostanie zwykle zaksięgowany na koncie odbiorcy nawet w ciągu kilkunastu sekund.

Zastanawiasz się ile trwa zaksięgowanie przelewu? Chcesz wiedzieć jak długo idzie przelew między bankami lub wewnątrzbankowy?

W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, na temat czasu realizacji przelewów. Przejdźmy od razu do konkretów.

Jak długo idzie przelew - od czego to zależy?

To, ile potrzeba czasu na realizację przelewów, jest uzależnione od godzin Sesji Elixir. Jak można dowiedzieć się na stronie Krajowej Izby Rozliczeń, każdego dnia rozliczeniowego (to jest od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy), są 3 Sesje Elixir. W uproszczeniu, wygląda to w ten sposób.

Czas potrzebny na realizację przelewów - sesje NPB

Sesja
Otwarcie wejścia
Zamknięcie wejścia
Wyjście

1

16:00 (dzień poprzedni)
9:30
11:00

2

9:30 (dzień rozliczeniowy)
13:30
od 15:00

3

13:30 (dzień rozliczeniowy)
16:00
od 17:30

Ta tabelka prezentująca godziny sesji NBP to jednak nie wszystko. Należy jeszcze uwzględnić to, w jakich godzinach odbywają się Sesje Elixir w bankach. Ich czas realizacji, jest związany z harmonogramem sesji Krajowej Izby Rozliczeniowej, jednak każdy bank posiada inne godziny sesji wychodzących i przychodzących dlatego też czas realizacji przelewu będzie się różnić.

Gdy chcesz dowiedzieć się ile zajmie realizacja zwykłego przelewu z banku X do banku Y, oto co należy zrobić:

 1. Najpierw trzeba sprawdzić, w jakiej sesji wychodzącej przelew zostanie zrealizowany w Banku, z którego wysyłasz pieniądze.
 2. Następnie, w jakiej sesji w systemie NBP przelew zostanie rozliczony.
 3. Finalnie należy zobaczyć, do jakiej sesji przelewów przychodzących zostanie zakwalifikowany przelew w Banku, do którego wysyłasz pieniądze. Inaczej mówiąc, kiedy jest pierwsza sesja w tym banku, do którego realizujesz przelew, następująca po zamknięciu sesji w NBP, z którą wychodzą przelewy.

Poniższa infografika pomoże Ci lepiej zrozumieć od czego zależy czas realizacji przelewów:

Jak długo trwa realizacja przelewu? Infografika

Ile idzie przelew? Praktyczny przykład

Biorę na tapet dwa banki: PKO BP i Pekao S.A.

Przyjmijmy, że realizacja przelewu z konta w PKO BP nastąpiła we wtorek, o godzinie 11.00. Kiedy pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy w Pekao S.A.?

Zgodnie z instrukcją w poprzednim akapicie, najpierw sprawdzam w jakiej sesji zostanie zrealizowany przelew w banku PKO BP.

Pierwsza sesja wychodząca zamyka się u nich już o 8:00 - ten wariant odpada. Druga sesja zamyka się o 11:45. Pieniądze zostały wysłane o godzinie 11:00. Stąd wiem, że w tym przypadku, pieniądze z banku PKO BP, wyjdą z sesją o godzinie 11:45.

Teraz spojrzenie w stronę sesji w NBP.

Widzę, że zamknięcie wejścia w pierwszej sesji jest o 9:30 więc to zdecydowanie odpada. Druga sesja ma zamknięcie wejścia o 13:30, zatem pieniądze, które były przesłane z PKO BP o godzinie 11:45 zakwalifikują się właśnie do tej sesji. Co istotne, to że wyjście drugiej sesji NBP jest o godzinie 15.00.

Teraz patrzę na sesje przychodzące w Pekao S.A. Widzę, że druga sesja przychodząca jest o godzinie 15.00. Dlatego wiem, że w tym przypadku, odbiorca otrzyma przelew o godzinie 15.00 tego samego dnia.

Na końcu artykułu znajdziesz kilka innych, praktycznych przykładów.

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Czy przelew może iść 3 dni?

Jak właśnie się dowiedziałaś, przelewy międzybankowe mogą zostać zrealizowane w tym samym dniu roboczym. Czasem wystarczy zaledwie kilka godzin, żeby pieniądze znalazły się na koncie odbiorcy.

Może się jednak zdarzyć, że pomimo upływu czasu odbiorca nie otrzymuje pieniędzy. Czy jest czym się martwić? Niekoniecznie. Zamiast się denerwować, lepiej jest sprawdzić czy i w jakich przypadkach, na realizację przelewu należy czekać trochę dłużej.

Kiedy na przelew musisz poczekać trochę dłużej? Dzieje się tak w następujących sytuacjach:

 • Realizacja przelewu nastąpiła w dniu wolnym od pracy (w święto). Szczególnie jeśli zrealizujesz przelew w Wielki Piątek, odbiorca otrzyma go dopiero we wtorek (na taki przelew można czekać nawet 4 dni).
 • Jeśli zrealizujesz przelew w piątek wieczorem (w "zwykły" piątek), to może on znaleźć się na koncie odbiorcy dopiero w poniedziałek, w okolicach południa.

Dobra wiadomość jest taka, że są też sposoby na to, aby pieniądze - pomimo dnia wolnego od pracy lub weekendu - znalazły się niemal natychmiast na koncie odbiorcy.

Można w tym celu skorzystać z przelewu natychmiastowego. Więcej sposobów na szybki transfer gotówki, znajdziesz w artykule na temat przelewów w weekend

Przelew w tym samym banku

Jak chodzi o realizację przelewów do tego samego banku, to sprawa jest bardzo prosta. Takie przelewy są realizowane w czasie rzeczywistym. Jeśli wyślesz pieniądze na konto w tym samym banku, to znajdą się one niemal natychmiast na rachunku odbiorcy. Nieznaczne opóźnienia mogą wystąpić w szczególnych sytuacjach, np. gdy w trwają prace techniczne w banku albo gdy realizujesz przelew późno w nocy.

W przypadku, gdy Twój pracodawca posiada konto w tym samym banku, wtedy wypłatę otrzymasz tego samego dnia, kiedy pieniądze zostały wysłane.

Nie ma więc znaczenia czy przelewy wewnętrzne są realizowane w zwykłym dniu roboczym czy w weekend lub dniu wolnym od pracy - znajdą się one na koncie odbiorcy zaraz po ich wysyłce. Wyjątkiem mogą być późne godziny nocne lub niestandardowe sytuacje (jak wspomniane wcześniej prace techniczne w serwisie banku).

Przelewy między bankami - inne przykłady

Na koniec, możesz zapoznać się z kilkoma innymi praktycznymi przykładami, które przedstawiają ile trwa realizacja przelewów między bankami.

Przelew z PKO do mBanku

Jak chodzi o przelew PKO-mBank, to sesje wychodzące są o godzinach 08:00, 11:45 i 14:30, z kolei w mBanku sesje przychodzące są o godzinach 11:15, 15:00 i 18:15. Uwzględniając godziny sesji NBP wiemy, że:

 • pieniądze wysłane z PKO po 14:30 (dzień poprzedni), a przed 8:00 (dzień przelewu), znajdą się na koncie odbiorcy około godziny 11:15
 • pieniądze wysłane po 8:00, a przed 11:45 znajdą się na koncie odbiorcy około godziny 15:00
 • pieniądze wysłane między 11:45 a 14:30 - znajdą się na koncie odbiorcy o 15:00 lub 18:15.

Przedstawione przykłady dotyczą zwykłego dnia roboczego.

Przelew z ING do Millennium

ING Bank Śląski sesje przelewów wychodzących ma w godzinach: 08:10, 11:30, 14:30, z kolei przelewy przychodzące w Millennium są w godzinach 12:00, 15:00, 17:00. Ile w takim razie idzie przelew ING-Millennium?

 • pieniądze wysłane z ING po 11:30 (dzień poprzedni), a przed 08:10 (dzień przelewu), znajdą się na koncie odbiorcy w Millennium o godzinie 12:00,
 • pieniądze wysłane po 08:10, a przed 11:30, znajdą się na koncie odbiorcy około godziny 15:00,

W tym przypadku środki, które zostaną przesłane z trzecią sesją, która wychodzi z ING Banku o godzinie 14:30, w systemie NBP zostaną przesłane z trzecią sesją - wyjście od 17:30, więc w Millennium znajdą się na drugi dzień.

Podobnie jak w przypadku PKO i mBanku, przykłady dotyczą zwykłego dnia roboczego.

Sprawdź Rankingi

i Promocje
Dotarłeś do końca artykułu - ale to nie koniec twojej przygody! Obejrzyj aktualne rankingi. Porównaj, jak wypada twoje konto i poszukaj lepszej oferty z premią na start.
ikona - rankingi
Ranking Kont Osobistych
ikona - testy aplikacji
Ranking Darmowych Kont
ikona - promocje
Promocje Bankowe 
RankingKont.pl - obrazek tła

Zobacz Najlepsze Oferty w Rankingach

ikona - rankingi
Ranking Kont Osobistych
ikona - rankingi
Ranking Kont Firmowych
ikona - analizy ofert
Najlepsze Konta dla Młodych
ikona - promocje
Aktualne Promocje Bankowe

To też może Cię zainteresować

starcrosschevron-down-circle