Ranking Kont Bankowych - logo RankingKont.pl
ikona popularne
kalendarz ikona
Opublikowano: 14/07/2020 
autor ikona
Autor: Łukasz Scheibinger

Ile idzie przelew - jak długo trwa zaksięgowanie przelewu?

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Ile czasu potrzeba na zaksięgowanie przelewu i od czego to zależy?
 • Czy przelew może iść 3 dni? Co zrobić, aby zwykły przelew szybko doszedł na konto odbiorcy.
 • Ile trwa przelew w tym samym banku?
 • Przelewy między bankami, np. przelewy z PKO do mBanku; przelewy z ING do Millennium - kiedy dojdzie przelew międzybankowy?
mBank logo
Limitowana promocja mBanku
DALEJ
Szczegóły na stronie mBank S.A.
Zostało jeszcze:
wniosków
W oparciu o informacje udostępnione przez Organizatora promocji. Ostatnia aktualizacja 23.09.2021.
spis treści ikona

Tutaj dowiesz się...

Widzisz tutaj nieaktualną informację? Zobacz, co zrobić!

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Daj znać! popraw@rankingkont.pl

Zastanawiasz się ile trwa zaksięgowanie przelewu? Chcesz wiedzieć jak długo idzie przelew między bankami lub wewnątrzbankowy?

W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, na temat czasu realizacji przelewów. Przejdźmy od razu do konkretów.

Jak długo idzie przelew - od czego to zależy?

To, ile potrzeba czasu na realizację przelewów, jest uzależnione od godzin Sesji Elixir. Jak można dowiedzieć się na stronie Krajowej Izby Rozliczeń, każdego dnia rozliczeniowego (to jest od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy), są 3 Sesje Elixir. W uproszczeniu, wygląda to w ten sposób.

Czas potrzebny na realizację przelewów - sesje NPB

Sesja
Otwarcie wejścia
Zamknięcie wejścia
Wyjście

1

16:00 (dzień poprzedni)
9:30
11:00

2

9:30 (dzień rozliczeniowy)
13:30
od 15:00

3

13:30 (dzień rozliczeniowy)
16:00
od 17:30

Ta tabelka, to jednak nie wszystko. Należy jeszcze uwzględnić to, w jakich godzinach odbywają się Sesje Elixir w bankach. Ich czas realizacji, jest związany z harmonogramem sesji Krajowej Izby Rozliczeniowej, jednak każdy bank posiada inne godziny sesji wychodzących i przychodzących.

Dlatego, żeby dowiedzieć się, ile potrwa realizacja przelewów:

 • najpierw trzeba sprawdzić, w jakiej sesji wychodzącej przelew zostanie zrealizowany w Banku, z którego wysyłasz pieniądze.
 • Następnie, w jakiej sesji w systemie NBP przelew zostanie rozliczony?
 • Finalnie należy zobaczyć, do jakiej sesji przelewów przychodzących zostanie zakwalifikowany przelew w Banku, do którego wysyłasz pieniądze. Inaczej mówiąc, kiedy jest pierwsza sesja w tym banku, do którego realizujesz przelew, następująca po zamknięciu sesji w NBP, z którą wychodzą przelewy.

Poniższa infografika ilustruje ten proces:

Jak długo trwa realizacja przelewu? Infografika

Poniżej znajdziesz prosty przykład, który pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak działają Sesje Elixir.

Ile idzie przelew? Praktyczny przykład

Biorę na tapet dwa banki: PKO BP i Pekao S.A.

Przyjmijmy, że realizacja przelewu z konta w PKO BP nastąpiła we wtorek, o godzinie 11.00. Kiedy pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy w Pekao S.A.?

Zgodnie z instrukcją w poprzednim akapicie, najpierw sprawdzam w jakiej sesji zostanie zrealizowany przelew w banku PKO BP.

Pierwsza sesja wychodząca zamyka się u nich już o 8:00 - ten wariant odpada. Druga sesja zamyka się o 11:45. Pieniądze zostały wysłane o godzinie 11:00. Stąd wiem, że w tym przypadku, pieniądze z banku PKO BP, wyjdą z sesją o godzinie 11:45.

Teraz spojrzenie w stronę sesji w NBP.

Widzę, że zamknięcie wejścia w pierwszej sesji jest o 9:30 więc to zdecydowanie odpada. Druga sesja ma zamknięcie wejścia o 13:30, zatem pieniądze, które były przesłane z PKO BP o godzinie 11:45 zakwalifikują się właśnie do tej sesji. Co istotne, to że wyjście drugiej sesji NBP jest o godzinie 15.00.

Teraz patrzę na sesje przychodzące w Pekao S.A. Widzę, że druga sesja przychodząca jest o godzinie 15.00. Dlatego wiem, że w tym przypadku, odbiorca otrzyma przelew o godzinie 15.00 tego samego dnia.

Na końcu artykułu znajdziesz kilka innych, praktycznych przykładów.

Czy przelew może iść 3 dni?

Jak właśnie się dowiedziałaś, przelewy międzybankowe mogą zostać zrealizowane w tym samym dniu roboczym. Czasem wystarczy zaledwie kilka godzin, żeby pieniądze znalazły się na koncie odbiorcy.

Może się jednak zdarzyć, że pomimo upływu czasu odbiorca nie otrzymuje pieniędzy. Czy jest czym się martwić? Niekoniecznie. Zamiast się denerwować, lepiej jest sprawdzić czy i w jakich przypadkach, na realizację przelewu należy czekać trochę dłużej.

Kiedy na przelew musisz poczekać trochę dłużej? Dzieje się tak w następujących sytuacjach:

 • Realizacja przelewu nastąpiła w dniu wolnym od pracy (w święto). Szczególnie jeśli zrealizujesz przelew w Wielki Piątek, odbiorca otrzyma go dopiero we wtorek (na taki przelew można czekać nawet 4 dni).
 • Jeśli zrealizujesz przelew w piątek wieczorem (w "zwykły" piątek), to może on znaleźć się na koncie odbiorcy dopiero w poniedziałek, w okolicach południa.

Dobra wiadomość jest taka, że są też sposoby na to, aby pieniądze - pomimo dnia wolnego od pracy lub weekendu - znalazły się niemal natychmiast na koncie odbiorcy.

Można w tym celu skorzystać z przelewu natychmiastowego. Więcej sposobów na szybki transfer gotówki, znajdziesz w artykule na temat przelewów w weekend

Przelew w tym samym banku

Jak chodzi o realizację przelewów do tego samego banku, to sprawa jest bardzo prosta. Takie przelewy są realizowane w czasie rzeczywistym. Jeśli wyślesz pieniądze na konto w tym samym banku, to znajdą się one niemal natychmiast na rachunku odbiorcy. Nieznaczne opóźnienia mogą wystąpić w szczególnych sytuacjach, np. gdy w trwają prace techniczne w banku albo gdy realizujesz przelew późno w nocy.

W przypadku, gdy Twój pracodawca posiada konto w tym samym banku, wtedy wypłatę otrzymasz tego samego dnia, kiedy pieniądze zostały wysłane.

Nie ma więc znaczenia czy przelewy wewnętrzne są realizowane w zwykłym dniu roboczym czy w weekend lub dniu wolnym od pracy - znajdą się one na koncie odbiorcy zaraz po ich wysyłce. Wyjątkiem mogą być późne godziny nocne lub niestandardowe sytuacje (jak wspomniane wcześniej prace techniczne w serwisie banku).

Przelewy między bankami - inne przykłady

Na koniec, możesz zapoznać się z kilkoma innymi praktycznymi przykładami, które przedstawiają ile trwa realizacja przelewów między bankami.

Przelew z PKO do mBanku

Jak chodzi o przelew PKO-mBank, to sesje wychodzące są o godzinach 08:00, 11:45 i 14:30, z kolei w mBanku sesje przychodzące są o godzinach 11:15, 15:00 i 18:15. Uwzględniając godziny sesji NBP wiemy, że:

 • pieniądze wysłane z PKO po 14:30 (dzień poprzedni), a przed 8:00 (dzień przelewu), znajdą się na koncie odbiorcy około godziny 11:15
 • pieniądze wysłane po 8:00, a przed 11:45 znajdą się na koncie odbiorcy około godziny 15:00
 • pieniądze wysłane między 11:45 a 14:30 - znajdą się na koncie odbiorcy o 15:00 lub 18:15.

Przedstawione przykłady dotyczą zwykłego dnia roboczego.

Przelew z ING do Millennium

ING Bank Śląski sesje przelewów wychodzących ma w godzinach: 08:10, 11:30, 14:30, z kolei przelewy przychodzące w Millennium są w godzinach 12:00, 15:00, 17:00. Ile w takim razie idzie przelew ING-Millennium?

 • pieniądze wysłane z ING po 11:30 (dzień poprzedni), a przed 08:10 (dzień przelewu), znajdą się na koncie odbiorcy w Millennium o godzinie 12:00,
 • pieniądze wysłane po 08:10, a przed 11:30, znajdą się na koncie odbiorcy około godziny 15:00,

W tym przypadku środki, które zostaną przesłane z trzecią sesją, która wychodzi z ING Banku o godzinie 14:30, w systemie NBP zostaną przesłane z trzecią sesją - wyjście od 17:30, więc w Millennium znajdą się na drugi dzień.

Podobnie jak w przypadku PKO i mBanku, przykłady dotyczą zwykłego dnia roboczego.

ikona promocji 1

Sprawdź promocje

Zobacz też promocje bankowe i dowiedz się, ile możesz zyskać otwierając konto w banku.

To również może Cię zainteresować

Przelew natychmiastowy - szybki przelew za darmo? To możliwe!

Przelew natychmiastowy - jak nazwa wskazuje - pozwala na ekspresowy transfer środków na konto odbiorcy. Jak wykonać taki przelew za darmo?
Czytaj całość → 

IBAN - co to? Numery banków w Polsce

IBAN to skrót pochodzący od International Bank Account Number, który określa Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Polski IBAN składa się z 28 znaków, gdzie 2 pierwsze to zawsze PL, a pozostałe 26 znaków, to Numer Rachunku Bankowego, który różni się dla każdego odbiorcy. Standard IBAN jest aktualnie wykorzystywany w 78 krajach.
Czytaj całość → 

Przelew zagraniczny - ile idzie? Ile kosztuje? Najlepsze sposoby

Jak wysłać pieniądze za granicę? Ile kosztuje międzynarodowy transfer środków? Czy bank to najlepszy wybór do realizacji tego typu transakcji?
Czytaj całość → 
starbubblecrosschevron-down-circlechevron-right-circle