ranking kont - logo serwisu

Czy można założyć konto w banku przez internet?

ikona kalendarza
02/01/2024
Dzisiaj trudno wyobrazić sobie życie bez dostępu do rachunku bankowego. Rosnąca popularność rozliczeń bezgotówkowych powoduje, że banki oferują swoim klientom produkty coraz lepiej dopasowane do ich potrzeb. Jednym z wygodniejszych rozwiązań jest możliwość otwarcia konta internetowego bez wychodzenia z domu. Jak otworzyć rachunek bankowy online i które konto wybrać?
obrazek przedstawia osobę z rękoma na klawiaturze co nawiązuje do pytania w tytule artykułu - czy można założyć konto przez internet
ikona symbolizująca kluczowe spostrzeżenia
Kluczowe spostrzeżenia
 • Rachunek bankowy możesz założyć przez internet. Jest to bardzo proste!
 • Aby założyć konto w banku, nie musisz umawiać wizyty w oddziale. Możesz otworzyć rachunek online.
 • Złożenie wniosku o otwarcie konta przez internet jest proste. Wymaga jedynie podania podstawowych danych osobowych oraz potwierdzenia tożsamości.
 • Aktualne oferty banków dla klientów otwierających rachunki online znajdziesz w internetowych rankingach.
 • Korzystając z nowoczesnych rozwiązań, uważaj na zagrożenia cyfrowe.

Na czym polega zakładanie konta bankowego online?

Z raportu Narodowego Banku Polskiego „Zwyczaje Płatnicze w Polsce w 2020 r.” wynika, że w grudniu 2021 r. ponad 88,5% dorosłych Polaków posiadało konto bankowe. Można spodziewać się, że obecnie odsetek ten jest jeszcze większy. Dodatkowo większość banków ma już w swojej ofercie produkty dla osób niepełnoletnich.

przykład ikona

Zakładając konto osobiste przez internet, korzystasz z jednej spośród dostępnych w danym banku metod weryfikacji tożsamości. Każdy etap tego procesu – od złożenia wniosku aż po podpisanie umowy – odbywa się w przestrzeni wirtualnej.

Bankowość internetowa stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych usług bankowych. Wybierając usługi online, oszczędzasz czas, a wiele spraw, np. kredyt czy przelew składek do ZUS-u, załatwisz przy użyciu wygodnej aplikacji mobilnej.

Jak wygląda zakładanie konta przez internet? Instrukcja krok po kroku

Aby założyć konto osobiste, w pierwszej kolejności musisz wybrać bank, z którego usług chcesz korzystać. Możesz samodzielnie analizować szczegóły poszczególnych ofert albo skorzystać z gotowych rankingów zawierających aktualne i rzetelne informacje.

ikona strzałki

Metody online weryfikacji tożsamości

Otwarcie konta przez internet wymaga wypełnienia formularza oraz złożenia wniosku. Cała procedura wygląda nieco inaczej w zależności od tego, jakie metody potwierdzania tożsamości wprowadził bank.

ikona - informacja

Do najpopularniejszych metod zakładania konta online można zaliczyć:

 • podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera – komplet dokumentów przywiezie do ciebie kurier; pamiętaj, że ma on prawo upewnić się, że podpisałeś się we wszystkich wymaganych miejscach;
 • przelew weryfikacyjny w innym banku – dane na formularzu zgłoszeniowym zatwierdzasz poprzez wysłanie przelewu na drobną kwotę z innego banku;
 • metoda na selfie – założenie konta online na selfie wymaga dostępu do urządzenia z kamerą (np. smartfon); z jej pomocą wykonujesz zdjęcie swojej twarzy oraz zdjęcie dowodu osobistego i wgrywasz je do systemu;
 • wideoweryfikacja – potwierdzenie aktywacji konta następuje podczas rozmowy online z pracownikiem banku.

Każda z tych metod ma swoje zalety i wady. Warto też pamiętać, że założenie konta bankowego online powoduje, że do czasu zatwierdzenia aktywności w placówce musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Mogą one dotyczyć np. ubiegania się o pożyczkę lub maksymalnej kwoty przelewu. Z reguły na zatwierdzenie aktywacji rachunku masz kilka miesięcy, więc nie musisz się bardzo spieszyć.

Po zatwierdzeniu dokumentów przez system lub pracownika instytucji możesz już korzystać z usług danego banku.

Jak wybrać najlepsze konto osobiste online? Porównanie banków

Poniżej znajdziesz krótki ranking wybranych kont internetowych. Wyróżniają się one łatwością w obsłudze, rozbudowanymi możliwościami i atrakcyjnymi premiami.

Citi Handlowy logo

Citi Konto w banku Citi Handlowym

Za otwarcie Citi Konta otrzymasz nawet 350 zł. Jest to konto bezwarunkowo darmowe. Oznacza to, że zapłacisz za:

 • prowadzenie konta i kartę z obsługą wielowalutową;
 • wypłaty z wybranych bankomatów;
 • przelewy krajowe i 3 pierwsze przelewy Express Elixir w miesiącu.

Aby otrzymać pełną premię, musisz spełnić określone warunki aktywności oraz wyrazić zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.

mBank logo

eKonto Osobiste w mBanku

Bezpłatne konto w mBanku wiąże się z 460 zł premii. Jeżeli założysz konto przez selfie lub e-dowód, zyskasz promocyjne oprocentowanie w wysokości 7% kwot gromadzonych w ramach usługi Moje Cele.

Z tym rachunkiem w banku nie zapłacisz za:

 • prowadzenie rachunku;
 • wypłaty kartą od 100 zł ze wszystkich bankomatów w Polsce;
 • utrzymanie karty płatniczej – pod warunkiem że kwota realizowanych z jej wykorzystaniem transakcji wyniesie minimum 350 zł w miesiącu;
 • wypłaty z bankomatów za granicą (nie dotyczy opłaty Surcharge naliczanej przez właściciela sieci).
ING - logo

Konto Direct w ING Banku Śląskim

W banku ING konto założysz m.in. metodą na selfie. Za otwarcie rachunku w promocji otrzymasz 250 zł premii. Aby więcej oszczędzać, możesz zdecydować się, obok ROR, również na konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 5,5%.

Decydując się na ofertę ING Banku Śląskiego, nie zapłacisz za:

 • prowadzenie konta i przelewy krajowe w PLN;
 • kartę VISA przy miesięcznej wartości transakcji minimum 350 zł;
 • wypłatę gotówki z bankomatów ING i Planet Cash.

Swoim klientom ING oferuje też wysoko ocenianą aplikację oraz darmowe ubezpieczenie Moja Ochrona przez pierwsze miesięcy.

Zalety i wady konta online

Zakładanie konta osobistego przez internet ma wiele zalet. Taki rachunek bankowy otworzysz szybko i z dowolnego miejsca. Jest on aktywny niemal od razu. Korzystając z gotowych porównywarek, łatwo też znaleźć konto dla siebie.

Warto jednak pamiętać, że korzystanie z bankowości internetowej wymaga odpowiedzialnego podejścia. Przede wszystkim:

 • zadbaj o regularnie aktualizowany program antywirusowy. 
 • Unikaj korzystania z usług banku w miejscach publicznych takich jak dworzec czy galeria handlowa. Otwarte sieci Wi-Fi są z reguły słabo zabezpieczone.

Jeśli zależy ci na wygodnej bankowości, usługi banku online będą strzałem w dziesiątkę. Zachęcamy do analizy aktualnych promocji bankowych. Duża część z nich jest ograniczona czasowo.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
jak sprawdzić czy przelew doszedł - obrazek artykułu

Jak sprawdzić, czy przelew doszedł na konto odbiorcy?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia kasjerkę sieci sklepów Żabka, która obsługuje klienta, co nawiązuje do tematu artykułu o aplikacji Żabki

Żappka - co oferuje aplikacja Żabki i kto z niej skorzysta?

PRZECZYTAJ → 
dowód osobisty - obrazek artykułu

Dowód osobisty - jak go wyrobić? Czy trzeba nosić go ze sobą? 8 odpowiedzi na częste pytania

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka