ranking kont - logo serwisu

IBAN - co to jest? Numery banków w Polsce

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • IBAN - czym jest? (+infografika)
 • Jaki jest numer IBAN banków w Polsce (mBank, PKO, ING, Alior, Millennium, Santander...)?
 • Jak sprawdzić poprawność kodu IBAN.
 • IBAN na świecie - wykorzystanie i przykłady.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • IBAN jest międzynarodowym numerem rachunku bankowego, który wykorzystasz do realizowania przelewów zagranicznych.
 • Numer IBAN jest uniwersalny dla wszystkich banków w danym kraju. Tworzysz go przez dodanie dwóch znaków, przed dodaniem numeru rachunku bankowego.
 • Polski IBAN rozpoczyna się od znaków "PL".
 • Poprawność numeru IBAN, sprawdzisz korzystając ze specjalnego narzędzia na stronie IBAN.com.

Realizujesz przelew zagraniczny na konto kogoś z rodziny? Znajomy, który tymczasowo znajduje się za granicą przelewa pieniądze na Twoje konto? Dokonałaś zakupów w zagranicznym sklepie i potrzebujesz zrealizować płatność? Czy wiesz co łączy ze sobą te wszystkie sytuacje?

W każdym przypadku możesz zostać poproszony o podanie numeru IBAN. IBAN to format międzynarodowego numeru rachunku bankowego, wykorzystywany do realizacji zagranicznych transferów pieniężnych. Ze standardu IBAN korzysta 78 krajów, w tym Polska.

Numer IBAN - co warto o nim wiedzieć?

Skrót IBAN pochodzi od International Bank Account Number, co w tłumaczeniu oznacza Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Tym, co charakterystyczne dla numeru IBAN jest to, że tworzy się go przez dodanie dwóch znaków na początku numeru konta bankowego odbiorcy.

Infografika, którą znajdziesz poniżej prezentuje w jaki sposób jest tworzony Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego:

infografika IBAN

Numer IBAN banków w Polsce (np. PKO, mBank, ING, Alior Bank, Millennium, Santander)

Numer IBAN tworzymy przez dodanie dwóch znaków symbolizujących kraj, na początku numeru rachunku bankowego odbiorcy przelewu.

Tym, co jest charakterystyczne, to fakt, że dwa pierwsze znaki będą wspólne w obszarze całego kraju. Na tym poziomie nr IBAN będzie taki sam dla wszystkich banków na terenie całego kraju (pamiętaj, że mówimy tutaj tylko o pierwszych dwóch znakach). Jak już wiesz, w przypadku Polski te dwa pierwsze znaki to: PL.

To znaczy, że numer IBAN mBanku, PKO, ING, Alior Banku, Millennium, Santander, Credit Agricole i innych banków, które działają na terenie naszego kraju, zawsze będzie zaczynać się od PL.

Jak stworzyć IBAN dla konta w dowolnym banku w Polsce

Jeśli potrzebujesz znaleźć numer IBAN dla dowolnego rachunku w Polsce, w jakimkolwiek banku, nie będzie to stanowić najmniejszego problemu - jeśli tylko posiadasz numer rachunku bankowego odbiorcy.

Nie musisz szukać tej informacji na stronach Banków. Numer IBAN dla polskiego konta bankowego możesz z łatwością "stworzyć" samodzielnie. Wystarczy dodać litery "PL" na początku numeru bankowego.

"Wzór" na to jest bardzo prosty.

IBAN polskiego konta będzie składać się z 28 znaków:

PL + Numer Rachunku Bankowego (26 znaków).

W ten sposób bez najmniejszego problemu utworzysz numer IBAN dla konta dowolnego banku działającego w Polsce. Jednak zanim wyślesz przelew, koniecznie sprawdź poprawność tego numeru. Podpowiadam jak to zrobić.

Sprawdź poprawność numeru rachunku oraz IBAN przed wysłaniem przelewu

Bez znaczenia czy numer IBAN utworzyłeś samodzielnie czy otrzymałeś gotowy numer konta z innego źródła. Przed realizacją przelewu, warto upewnić się, że numer IBAN jest poprawny.

W tym celu możesz wykorzystać dedykowane narzędzie na stronie IBAN.com.

Serwis należy do bułgarskiej firmy, której partnerem jest m. in. Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) oraz (pośrednio) Mastercard. Można im zaufać, ale warto też wiedzieć, że dane podawane w narzędziu, są bezpiecznie przechowywane w celach statystycznych.

Teraz dowiesz się jak, w dwóch krokach, sprawdzić poprawność numeru IBAN.

Krok 1 - wpisz kod IBAN do sprawdzenia

Otwórz tę stronę IBAN.com i w formularzu na stronie wpisz numer rachunku.

Następnie kliknij przycisk "CHECK IBAN".

Otwórz tę stronę IBAN.com i w formularzu na stronie wpisz numer rachunku.  Następnie kliknij przycisk

Krok 2 - sprawdź poprawność informacji

sprawdzenie numeru rachunku na stronie iban.com - krok 2

Niemal natychmiast otrzymasz informację czy numer rachunku, który wprowadziłeś jest poprawny.

To jednak nie wszystko. Korzystając z tego narzędzia uzyskasz wiele innych przydatnych / ciekawych informacji. Na przykład sprawdzisz czy sumy kontrolne są właściwe. Dowiesz się do jakiego banku jest przypisane konto, a także poznasz kod BIC Banku.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że korzystając z narzędzia na stronie IBAN.com możemy nie tylko sprawdzić poprawność polskiego nr IBAN. W przypadku gdy dokonujesz płatności zagranicznej i chcesz sprawdzić poprawność numeru konta, wtedy również możesz wykorzystać te narzędzie. Może to okazać się bardzo pomocne, ponieważ standard IBAN wykorzystuje aktualnie... 78 krajów na świecie (stan na wrzesień 2020).

IBAN na świecie

Co to jest IBAN oraz jaki jest kod IBAN Banków działających w Polsce - to już wiesz. W dalszej części przedstawię Ci trochę międzynarodowego tła, czyli jak jest wykorzystywany ten standard na świecie.

Do krajów korzystających ze Standardu należą nie są to tylko kraje Unii Europejskiej czy SEPA. Na liście krajów znajdziesz inne państwa europejskie (np. Albania, Azerbejdżan, Gruzja, Turcja czy Ukraina), a także kraje z innych kontynentów: Azja (np. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Palestynę, Katar), Afryka (np. Egipt, Libia, Tunezja, Maurytania) czy Ameryka Południowa (Brazylia).

Z drugiej strony, na próżno byłoby szukać Japonii, USA, Kanady, Australii czy Chin - te kraje aktualnie nie wykorzystują opisywanego Standardu.

ISO 13616-1 IBAN standard, ISO 3166-1 - czym są?

ISO 13616 to międzynarodowy standard numerowania kont bankowych. Struktura kodu IBAN wykorzystuje standard ISO 13616-1, który:

 • składa się z dwóch liter kodu kraju, określonych przez standard ISO 3166-1 (np. dla polski są to znaki PL) poprzedzających numer rachunku
 • oraz do 30 znaków alfanumerycznych, właściwych dla BBAN - Basic Bank Account Number, co można tłumaczyć jako Podstawowy Numer Konta Bankowego lub Numer Rachunku Bankowego (np. dla polski ten numer składa się z 26 cyfr).

IBAN w innych krajach - przykłady

Poniżej znajdziesz przykładowe numery IBAN, przynależne do innych krajów, wykorzystujących standard IBAN do określania międzynarodowego numeru konta.

Kraj
Przykładowy numer konta IBAN
Albania
AL47 2121 1009 0000 0002 3569 8741
Austria
AT61 1904 3002 3457 3201
Belgia
BE68 5390 0754 7034
Bułgaria
BG80 BNBG 9661 1020 3456 78
Brazylia
BR18 0036 0305 0000 1000 9795 493C 1
Szwajcaria
CH93 0076 2011 6238 5295 7
Niemcy
DE89 3704 0044 0532 0130 00
Hiszpania
ES91 2100 0418 4502 0005 1332
Francja
FR14 2004 1010 0505 0001 3M02 606
Wielka Brytania
GB29 NWBK 6016 1331 9268 19
źródła - ikona

Źródła wykorzystane w tym artykule

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
konto mobilne - obrazek artykułu

Konto mobilne: informacje oraz prezentacja wybranych ofert

PRZECZYTAJ → 
ilustracja graficzna nawiązująca do tematu artykułu na temat praw komornika

Czy komornik może zająć konto bankowe, które nie należy do dłużnika?

PRZECZYTAJ → 
artykuł na temat debetu na koncie - obrazek

Konto z debetem. Czym jest limit debetowy? + Wybrane oferty

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starchevron-down-circle