Co to jest aplikacja mobilna banku?
Bankowość mobilna umożliwia dostęp do konta z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, w szczególności smartfonów.
Aplikacja mobilna banku jest dostępna w ramach usług bankowości mobilnej. To produkt, który pozwala w sposób kompleksowy zarządzać rachunkiem bankowym. W aplikacji mobilnej zrealizujesz przelew, sprawdzisz saldo swojego konta oraz historię transakcji.
Bankowe aplikacje mobilne dają jednak znacznie więcej możliwości. Automatyczna płatność za przejazd autostradą, zakup biletów komunikacji miejskiej czy bezpieczne płatności kodem BLIK - to tylko niektóre z nich. W dalszej części tego artykułu znajdziesz polecane aplikacje bankowe, które pozwalają skorzystać z ciekawych usług, bez dodatkowych opłat.
Czy bankowe aplikacje mobilne są bezpieczne?
Aplikacje bankowe są z reguły bezpieczne, jednak korzystając z aplikacji mobilnej Twojego banku musisz pamiętać o zachowaniu ostrożności. W internecie znajdziesz wiele opracowań, które pomogą Ci podejmować świadome decyzje o bezpiecznym korzystaniu z konta bankowego.
Jednym z nich jest kodeks bezpieczeństwa, stworzony przez mBank. Jest to zbiór dziesięciu reguł, prezentujących najważniejsze zasady bezpieczeństwa dla użytkowników e-bankowości.
Zapoznaj się nimi i stosuj je na co dzień, aby uniknąć najważniejszych zagrożeń związanych z korzystaniem z bankowości elektronicznej:
Jak bezpiecznie korzystać z rozwiązań bankowości elektronicznej:
- Nie otwieraj podejrzanych maili i załączników.
- Uważaj na linki wysłane mailem i przez komunikatory.
- Korzystaj z programów chroniących komputery i urządzenia mobilne.
- Korzystaj tylko z oryginalnego oprogramowania i regularnie je aktualizuj.
- Aplikacje i programy pobieraj wyłącznie z oficjalnych źródeł.
- Stosuj różne i skomplikowane hasła, regularnie je zmieniaj.
- Zanim klikniesz, przeczytaj uważnie to, na co się zgadzasz.
- Nie podawaj poufnych danych jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości.
- Sprawdzaj certyfikaty bezpieczeństwa stron www.
- Miej ograniczone zaufanie do sieci publicznych.
Pomimo tego, że kodeks został stworzony kilka lat temu, a dzisiaj dostępne są bardziej obszerne opracowania w tej tematyce, to jednak uważam że te 10 punktów dobrze oddaje istotę bezpiecznego korzystania z m-bankowości. Warto o nich pamiętać, zanim rozpoczniemy przygodę z aplikacją mobilną.
Jak zacząć korzystać z bankowości mobilnej?
Praktycznie wszystkie największe banki w Polsce dają dostęp do aplikacji mobilnej powiązanej z kontem osobistym. Z aplikacji mobilnej do Twojego rachunku możesz korzystać bez opłat i od tej reguły nie ma wyjątków.
Oto jak zacząć korzystać z aplikacji mobilnej.
Jeśli planujesz otworzyć nowe konto...
Jeśli nie masz konta w banku lub myślisz o zmianie rachunku, obejrzyj gotowe rankingi.
Wybierz takie konto, które najlepiej odpowiada Twoim preferencjom.
Następnie pobierz aplikację banku i wypełnij wniosek o nowe konto.
Polecam metodę zakładania konta "na selfie". To nie tylko wygodny sposób na zatwierdzenie umowy, ale też rozwiązanie, dzięki któremu z nowego rachunku możesz zacząć korzystać zaledwie w ciągu kilkunastu minut po złożeniu wniosku!
Jeśli masz już konto w banku, ale nie korzystasz jeszcze z aplikacji...
Co w sytuacji, kiedy jesteś klientem banku, a nie korzystasz jeszcze z aplikacji mobilnej? Wtedy podążaj za tą instrukcją:
- Pobierz aplikację mobilną Twojego banku.
- Uruchom i aktywuj aplikację. Sposób aktywacji może być różny w zależności od banku. Najczęściej na tym etapie wymagane jest podanie Twoich danych klienta (takich jak np. numer identyfikacyjny) oraz danych osobowych (np. numer PESEL). Bank, w którym otwierasz konto osobiste udostępni Ci dokładne instrukcje. Przy udostępnianiu swoich danych, pamiętaj o zachowaniu ostrożności.
- Nadaj dostępy i zacznij korzystać z apki. Ustaw hasło / PIN do logowania lub wyraź zgodę na logowanie przez Face ID / Touch ID.
Niezależnie od tego czy jesteś nowym czy obecnym klientem banku, korzystając z bankowości mobilnej zawsze pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa (później możesz wrócić na początek artykułu, żeby sobie o nich przypomnieć).

Najlepsze aplikacje bankowe
Chcesz wybrać konto z najlepszą aplikacją? Sprawdź jakie aplikacje bankowe zostały ocenione najwyżej. Zobacz: najlepsze aplikacje bankowe na rynku.
Jakie konto mobilne wybrać?
Wiesz już czym jest bankowość mobilna i jak zacząć z niej korzystać. A jak wybrać dobre konto z dostępem mobilnym?
Zapoznaj się z listą polecanych rachunków z najlepszymi aplikacjami mobilnymi.
Prezentowane tutaj konta możesz otworzyć jako nowe konto - czyli zamiast konta które posiadasz obecnie. Polecane konta mobilne możesz też otworzyć jako drugie konto bankowe (nie musisz zamykać swojego obecnego rachunku).
Uwaga, tutaj znajdziesz konta bankowe z premią. Jeśli zdecydujesz się otworzyć któreś z nich, możesz zyskać nawet kilkaset złotych na start.
4. Polecane konta z najlepszymi aplikacjami mobilnymi
Zobacz 4 rachunki z topową bankowością mobilną. Która oferta odpowiada Ci najbardziej?

Konto mobilne w ING
ING posiada jedną z najwyżej ocenionych bankowych aplikacji mobilnych w Polsce. Swoim klientom oferują rozwinięty i funkcjonalny system m-bankowości "Moje ING Mobile".
Oprócz realizacji przelewu online, sprawdzenia salda rachunku czy historii transakcji, bank oferuje też wiele innych usług.
Warto zwrócić uwagę na:
- SmartSaver (system do automatycznego oszczędzania).
- Budżet do ustalania limitu miesięcznych wydatków.
- Cele oszczędnościowe, która pomagają bardziej efektywnie odkładać pieniądze.
Wszystkie usługi w ramach bankowości Moje ING Mobile są dostępne bez żadnych dodatkowych opłat.

Konto mobilne w mBanku
mBank to "ikona mobilności". Nie tylko z nazwy.
Aplikacja mobilna mBanku posiada bardzo wysokie oceny (4.8 / 5 dla urządzeń z systemem iOS oraz 4.6 / 5 dla systemu Android). Jest również laureatem branżowych konkursów. mBank wygrywał prestiżową nagrodę Mobile Trends Awards w latach: 2015, 2017 i 2018.
Oprócz standardowych rozwiązań, aplikacja mBanku pozwala także w sposób kompleksowy zarządzać budżetem czy robić zakupy ze zwrotem na konto w ramach mOkazji dostępnych przez aplikację mobilną.

Konto mobilne w Millennium
Millennium jest bankiem, który mocno stawia na rozwój rozwiązań bankowości elektronicznej - także mobilnej. Sami o sobie piszą, że są bankiem cyfrowym i dążą do tego, aby stać się najbardziej spersonalizowanym bankiem w Polsce.
Personalizacja polega na możliwości dostosowania aplikacji mobilnej do własnych potrzeb. Możesz skonfigurować kolejność usług wyświetlanych na ekranie aplikacji, ustawić tapetę w aplikacji podobnie jak ustawiasz ją na ekranie swojego komputera, a także wyselekcjonować widgety, z których chcesz korzystać (np. poprzez utworzenie skrótów na ekranie startowym, po zalogowaniu się na konto w aplikacji).

Konto mobilne w Banku Pekao
Kolejnym bankiem, na który warto zwrócić uwagę w kontekście mobilnego zarządzania rachunkiem, jest Bank Pekao.
Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanych instytucji, ich aplikacja mobilna również została wysoko oceniona. W wersji na iOS ocena wynosi 4.5/5 z kolei w wersji na urządzenia z systemem Android to 4.4/5.
PeoPay daje dostęp do wielu praktycznych rozwiązań, jak:
- możliwość wymiany walut 24h/7;
- usługa Autopay do szybkich płatności za autostrady oraz "bilety komunikacyjne" - zakup biletów komunikacji miejskiej w aplikacji;
- płatności telefonem z wykorzystaniem kodu BLIK.
Podsumowanie
W tym artykule mogłeś znaleźć najważniejsze, podstawowe informacje na temat bankowości mobilnej oraz rekomendowane konta z możliwością zdalnego zarządzania przez aplikację mobilną.
Nie bój się korzystać z rozwiązań bankowości elektronicznej, takich aplikacja bankowa. Jest to nie tylko wygodny, ale też bezpieczny sposób zarządzania rachunkiem bankowym. Kiedy nabierzesz odrobinę wprawy, zobaczysz jak dużo możliwości stwarza korzystanie z takich aplikacji do obsługi swojego konta.
Pamiętaj tylko o tym, aby stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jeśli zachowasz zdrowy rozsądek, wtedy z całą pewnością rozwiązania nowoczesnej bankowości przyniosą Ci same korzyści.
Prezentowane w artykule oceny aplikacji pochodzą ze sklepów App Store i Google Play i są aktualne na dzień publikacji artykułu.