Chcesz wiedzieć jakie są największe banki w Polsce? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę największych komercyjnych banków, które działają na terytorium naszego kraju.
Z listy u góry, wybierz logo banku, na temat którego chcesz uzyskać więcej informacji. Każdy bank, który znalazł się na liście największych banków w Polsce, posiada krótki opis, przedstawiający jego najważniejsze cechy. Dowiesz się też więcej o popularnych produktach, które są oferowane przez ten bank.
To jednak nie wszystko. Na końcu znajdziesz dodatkowe informacje w kategoriach: banki z polskim kapitałem, znane banki, które zakończyły działalność.
Zagadnienia, które opisaliśmy na tej stronie:
Na powyższej liście znajdują się największe banki w Polsce. Charakterystykę wybranych instytucji możesz poznać, klikając na element z listy. Znajdują się na niej znane banki w Polsce.
To jeszcze nie wszystkie informacje, które dla Ciebie przygotowaliśmy. W dalszej części znajdziesz największe banki z polskim kapitałem oraz dowiesz się o znanych bankach, które zakończyły swoją działalność.
Najwięksi udziałowcy:
Najwięksi udziałowcy:
Najwięksi udziałowcy:
Najwięksi udziałowcy:
Najwięksi udziałowcy:
Najwięksi udziałowcy:
Na liście banków z polskim kapitałem często można spotkać Plus Bank. To dlatego, że jego większościowym właścicielem jest Karswell Ltd. należąca do Zygmunta Solorza. Spółka jest zarejestrowana na Cyprze, nie ująłem więc banku w tym zestawieniu.
Informacje aktualne na 22.02.2021. Źródła na końcu artykułu.
Warto też wymienić kilka znaczących marek, które w ostatnich latach z różnych względów zakończyły swoją działalność. Stało się to w wyniku restrukturyzacji, przejęcia lub rebrandingu - kiedy zmianie uległa tylko nazwa. Poniżej znajdziesz przykłady tych banków.
Idea Bank rozpoczął swoją działalność w 1991 r. Jego produkty były kierowane szczególnie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. W ofercie banku znajdowały się również usługi dla klientów indywidualnych. 31 grudnia 2021 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację. Od 3 stycznia 2021 roku Bank nie świadczy usług, a przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Bank Pekao SA.
Działał na polskim rynku od 1991 roku, a jego akcje nie znajdowały się w obrocie na GPW. 04.2018 r, ówczesny BGŻ BNP Paribas poinformował, o kupnie działalności Raiffeisen Bank Polska od wyłącznego akcjonariusza Raiffeisen Bank International AG za 3,25 mld zł, a w listopadzie 2019 r. doszło do fuzji tych banków.
T-Mobile Usługi Bankowe rozpoczął działalność w 2012 r., jako Alior Sync. W 2014 r. markę zastąpiła T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank. Pod koniec 2020 roku nastąpiło operacyjne połączenie marki z Alior Bankiem.
Eurobank został utworzony w 1990 roku. Pod koniec 2019 roku doszło do fuzji z Millenium Bankiem, w wyniku której Millennium stał się następcą prawnym EuroBanku.
Meritum Bank funkcjonował od 2008 roku, do roku 2015, kiedy większościowym udziałowcem został Alior Bank. W efekcie, 30 czerwca 2015 roku, doszło do fuzji z Alior Bankiem.