ranking kont - logo serwisu

Największe banki w Polsce - lista banków komercyjnych 2021 r.

Zaznacz bank, o którym chcesz dowiedzieć się więcej.

Banki w Polsce

Chcesz wiedzieć jakie są największe banki w Polsce? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę największych komercyjnych banków, które działają na terytorium naszego kraju.

Z listy u góry, wybierz logo banku, na temat którego chcesz uzyskać więcej informacji. Każdy bank, który znalazł się na liście największych banków w Polsce, posiada krótki opis, przedstawiający jego najważniejsze cechy. Dowiesz się też więcej o popularnych produktach, które są oferowane przez ten bank.

To jednak nie wszystko. Na końcu znajdziesz dodatkowe informacje w kategoriach: banki z polskim kapitałem, znane banki, które zakończyły działalność.

Zestawienie największych banków w Polsce

Lista Banków w Polsce

  1. ING Bank Śląski
  2. PKO BP
  3. Santander Bank Polska
  4. Alior Bank
  5. BNP Paribas
  6. Bank Millennium
  7. Bank Pekao
  8. mBank
  9. Bank Handlowy (Citi Handlowy)
  10. Credit Agricole
  11. Getin Bank
  12. Nest Bank
  13. Bank Pocztowy (+EnveloBank)
  14. Plus Bank
  15. Inteligo
  16. Volkswagen Bank
  17. SGB-Bank
  18. BGŻ
  19. Bank BPS

Na powyższej liście znajdują się największe banki w Polsce. Charakterystykę wybranych instytucji możesz poznać, klikając na element z listy. Znajdują się na niej znane banki w Polsce.

To jeszcze nie wszystkie informacje, które dla Ciebie przygotowaliśmy. W dalszej części znajdziesz największe banki z polskim kapitałem oraz dowiesz się o znanych bankach, które zakończyły swoją działalność.

Polskie Banki, czyli banki z większościowym udziałem polskiego kapitału

Alior Bank

Najwięksi udziałowcy:

  • Grupa PZU SA: 31,91%
  • Nationale-Nederlanden OFE: 8,92%
  • Aviva OFE Aviva Santander: 7,25%

Bank Pekao

Najwięksi udziałowcy:

  • PZU SA: 20,00%
  • PFR SA - Polski Fundusz Rozwoju: 12,80%
  • Aviva OFE: 5,06%

Bank Pocztowy (+ EnveloBank)

Najwięksi udziałowcy:

  • Poczta Polska SA: 75% - 10 akcji
  • PKO BP SA: 25% + 10 akcji

BOŚ Bank

Najwięksi udziałowcy:

  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW): 58,05%
  • Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych: 8,61%
  • Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych: 5,54%

Getin Noble Bank

Najwięksi udziałowcy:

  • LC Corp BV: 47,84%
  • Leszek Czarnecki: 8,44%
  • Getin Holding: 6,39%

PKO BP

Najwięksi udziałowcy:

  • Skarb Państwa: 29,43%
  • Nationale-Nederlanden OFE: 8,07%
  • Aviva OFE: 7,35%

Dodatkowy komentarz

Na liście banków z polskim kapitałem często można spotkać Plus Bank. To dlatego, że jego większościowym właścicielem jest Karswell Ltd. należąca do Zygmunta Solorza. Spółka jest zarejestrowana na Cyprze, nie ująłem więc banku w tym zestawieniu.

Informacje aktualne na 22.02.2021. Źródła na końcu artykułu.

Największe banki w Polsce, które zakończyły swoją działalność

Warto też wymienić kilka znaczących marek, które w ostatnich latach z różnych względów zakończyły swoją działalność. Stało się to w wyniku restrukturyzacji, przejęcia lub rebrandingu - kiedy zmianie uległa tylko nazwa. Poniżej znajdziesz przykłady tych banków.

Idea Bank

Idea Bank rozpoczął swoją działalność w 1991 r. Jego produkty były kierowane szczególnie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. W ofercie banku znajdowały się również usługi dla klientów indywidualnych. 31 grudnia 2021 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację. Od 3 stycznia 2021 roku Bank nie świadczy usług, a przedsiębiorstwo zostało przejęte przez Bank Pekao SA.

Raiffeisen Bank Polska

Działał na polskim rynku od 1991 roku, a jego akcje nie znajdowały się w obrocie na GPW. 04.2018 r, ówczesny BGŻ BNP Paribas poinformował, o kupnie działalności Raiffeisen Bank Polska od wyłącznego akcjonariusza Raiffeisen Bank International AG za 3,25 mld zł, a w listopadzie 2019 r. doszło do fuzji tych banków.

T-Mobile Usługi Bankowe

T-Mobile Usługi Bankowe rozpoczął działalność w 2012 r., jako Alior Sync. W 2014 r. markę zastąpiła T-Mobile Usługi Bankowe dostarczane przez Alior Bank. Pod koniec 2020 roku nastąpiło operacyjne połączenie marki z Alior Bankiem.

Eurobank

Eurobank został utworzony w 1990 roku. Pod koniec 2019 roku doszło do fuzji z Millenium Bankiem, w wyniku której Millennium stał się następcą prawnym EuroBanku.

Meritum Bank

Meritum Bank funkcjonował od 2008 roku, do roku 2015, kiedy większościowym udziałowcem został Alior Bank. W efekcie, 30 czerwca 2015 roku, doszło do fuzji z Alior Bankiem.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram