ranking kont - logo serwisu

Wpłatomat - zbiór najważniejszych informacji

Wpłatomat to praktyczne urządzenie, które służy do szybkiej wpłaty pieniędzy na konto bankowe. Korzystając z wpłatomatu, unikniesz konieczności wizyty w oddziale banku, stania w kolejkach, a często również kosztów związanych z wpłatą gotówki na konto. Tutaj dowiesz się jak działa wpłatomat i sprawdzisz ile kosztuje wpłata w poszczególnych bankach.
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Wpłatomat jest dobrze dostępnym urządzeniem - w Polsce mamy już ponad 9000 wpłatomatów.
  • Na korzyść wpłatomatów przemawia: wygoda i niskie koszty transakcji.
  • Wpłatę gotówki we wpłatomacie można uznać za bezpieczną operację.
  • Do wpłaty gotówki możesz wykorzystać kartę debetową lub jednorazowy kod BLIK.
  • Pieniądze na koncie znajdą się w przedziale czasowym od kilku minut lub do następnego dnia po dokonaniu wpłaty.
  • Koszty wpłaty wahają się od 0 zł do ok. 1% wartości transakcji. Niektórzy operatorzy wpłatomatów (np. Euronet), mogą naliczać opłaty niezależnie od banku.
  • Wpłata gotówki we wpłatomacie to wygodna i polecana forma zasilenia konta bankowego.

Ile jest wpłatomatów w Polsce i dlaczego warto z nich korzystać?

Według aktualnych danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski, w 2 kwartale 2021 roku w Polsce było 9 017 urządzeń umożliwiających wpłatę gotówki na konto.

ilość wpłatomatów w Polsce na przestrzeni lat - wykres
Liczba wpłatomatów w Polsce na przestrzeni lat. Źródło: Informacja o kartach płatniczych
II kwartał 2021 r, Październik 2021, NBP (s.6)

Wpłatomatów jest nie tylko sporo, ale też ich liczba regularnie rośnie. Jeszcze w połowie 2019 roku (a więc nie tak dawno), dostępnych było "tylko" 7900 takich maszyn, a więc o ponad 1100 mniej niż obecnie.

Warto wiedzieć, że urządzenia do wpłaty gotówki funkcjonują w dwóch formach. Są to:

  • Recylclery - to urządzenia umożliwiające zarówno wpłatę jak i wypłatę pieniędzy.
  • Wpłatomaty - to urządzenia umożliwiające jedynie wpłatę gotówki.

Inaczej mówiąc - w niektórych urządzeniach można dokonać zarówno wypłaty jak i wpłaty gotówki, natomiast wpłatomat, to osobny i niezależny twór, który służy wyłącznie do wpłaty środków na konto.

recycler - obrazek
Recycler to urządzenie, które umożliwia zarówno wypłatę jak i wpłatę gotówki.

W tym artykule będę posługiwał się nazwą "wpłatomat" w odniesieniu do wszystkich rodzajów urządzeń, które umożliwiają dokonanie wpłaty gotówki na konto.

Jak często korzystamy z wpłatomatów?

Wpłatomaty są popularnym i często wykorzystywanym narzędziem do wpłaty pieniędzy na własne konto bankowe.

W drugim kwartale 2021 roku dokonano 19,09 milionów transakcji depozytów gotówkowych (czyli wpłat gotówki w urządzeniach, które dają taką możliwość) o łącznej wartości 42,976 mld zł. Średnia wartość pojedynczej wpłaty wyniosła 2 252 zł. Co ciekawe, jeszcze w roku 2009 średnia wartość takiej transakcji wyniosła 935 zł, a więc była ponad dwukrotnie niższa.

Dlaczego warto wpłacać gotówkę we wpłatomacie?

Za dokonaniem operacji wpłaty gotówki we wpłatomacie przemawiają przede wszystkim dwa argumenty, to:

  • wygoda,
  • niskie koszty transakcji.

Jak już wiesz, wpłatomaty są dobrze dostępne. Dodatkowo z wpłatomatu można skorzystać w dowolnym momencie a to oznacza, że nie jesteś ograniczony np. przez godziny otwarcia oddziału banku (wpłaty możesz dokonać także w weekendy).

Wpłata gotówki na rachunek bankowy we wpłatomacie, to operacja, która wiąże się z absolutnym minimum formalności. Przekonasz się o tym już za chwilę: w tym artykule znajdziesz instrukcję, jak korzystać z wpłatomatu.

Kolejnym argumentem na korzyść wpłatomatów są niskie koszty transakcji. Często taka operacja jest darmowa lub zwyczajnie tańsza niż wpłata gotówki na konto w oddziale banku. (Szczegóły poznasz w dalszej części poświęconej kosztom transakcji w poszczególnych bankach).

Czy wpłata gotówki we wpłatomacie jest bezpieczna?

Jeśli chodzi o samo urządzenie, to nie powinieneś mieć obaw. Zarówno wpłatomaty jak i Twoja karta płatnicza są dobrze chronione.

Może się jednak zdarzyć awaria. W najgorszym przypadku urządzenie w wyniku błędu może pobrać gotówkę i nie zaksięgować wpłaty na koncie. Wtedy bezzwłocznie skontaktuj się z infolinią Twojego banku, żeby wyjaśnić tę sytuację i odzyskać swoje środki.

Pamiętaj też, aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Co prawda wpłatomaty zwykle są ulokowane w dobrze widocznych, często też monitorowanych miejscach. Dokonując wpłaty gotówki zachowaj jednak ostrożność. Pieniądze, które zamierzasz wpłacić, wyjmij z portfela dopiero gdy wyświetli się właściwa instrukcja na ekranie. Zadbaj też o bezpieczeństwo kodu PIN do karty, z której będziesz korzystasz. Przy wpłatomacie spędzaj tylko tyle czasu, ile potrzebujesz na zrealizowanie transakcji.

Jak to działa wpłatomat? Instrukcja jak wpłacić pieniądze

Jeśli zdecydujesz się wpłacić pieniądze we wpłatomacie, możesz to zrobić na dwa sposoby:

  1. Tradycyjnie, z wykorzystaniem karty płatniczej.
  2. Korzystając z kodu BLIK (tzw. wpłata bez karty).

Zacznijmy od pierwszej metody, która wciąż cieszy się dużą popularnością.

Krok 1. Przygotuj się do dokonania wpłaty gotówki

Jeszcze zanim znajdziesz się przy wpłatomacie, przygotuj gotówkę, którą chcesz wpłacić na konto. Odlicz dokładanie kwotę, którą chcesz wpłacić i upewnij się, że banknoty są w odpowiednim stanie.

Banknoty nie mogą być nadszarpnięte, poplamione, podklejone taśmą, wymięte lub w jakikolwiek inny sposób uszkodzone, ponieważ wtedy urządzenie nie będzie mogło obsłużyć transakcji. Pamiętaj też, że wpłacić możesz tylko banknoty. Unikaj bilonu oraz jakichkolwiek elementów, które mogłyby zaburzyć działanie wpłatomatu (takich jak pinezki, spinacze, gumki).

Zawczasu znajdź wpłatomat zlokalizowany najbliżej Ciebie. W tej sytuacji pomocna będzie aplikacja mobilna Twojego banku z mapką wpłatomatów w okolicy.

Krok 2. Włóż kartę do czytnika i podaj kod PIN

Kiedy jesteś już przy wpłatomacie, wtedy włóż kartę do czytnika. Jeśli urządzenie obsługuje transakcje zbliżeniowe - przyłóż kartę we wskazanym miejscu. (W takiej sytuacji możesz też skorzystać z karty wirtualnej w Twoim telefonie.)

Następnie dokonaj autoryzacji wpisując kod PIN do karty na urządzeniu, do którego wpłacasz pieniądze.

Uwaga: Jeśli korzystasz z urządzenia, które obsługuje wpłaty i wypłaty gotówki (recycler), na ekranie wybierz opcję Wpłatomat / Wpłata gotówki. W zależności od rodzaju urządzenia - możesz to zrobić przed włożeniem karty do bankomatu lub po wpisaniu kodu PIN.

Krok 3. Włóż banknoty do wpłatomatu

wpłatomat - obrazek
Zadbaj o to, żeby banknoty, które wkładasz do wpłatomatu, nie były uszkodzone.

Po zatwierdzeniu transakcji kodem PIN, włóż banknoty do otwartej szufladki. Pieniądze powinny wsunąć się płynnie i bez oporu.

Jeżeli natrafisz na przeszkodę, nie wykonuj gwałtownych ruchów, ponieważ ryzykujesz wtedy uszkodzenie banknotów (lub wpłatomatu). W takiej sytuacji upewnij się, że poprawnie wykonałeś wszystkie kroki. Spójrz na ekran urządzenia, żeby sprawdzić jaki komunikat wyświetla się w danej chwili i dopiero po upewnieniu się, że wszystko działa poprawnie - ponów próbę.

Jeśli wszystko jest OK, po włożeniu banknotów do szufladki urządzenie przeliczy pieniądze i na ekranie wyświetli wykrytą kwotę.

Niektórzy zalecają, żeby w przypadku większych wpłat transakcje rozłożyć na mniejsze części. Uważam, że nie jest to konieczne, ale jeśli jesteś bardzo przezorny, możesz postąpić właśnie w ten sposób. Pamiętaj tylko, aby ograniczyć czas, który spędzasz przy urządzeniu do minimum, co zwiększy Twoje bezpieczeństwo.

Krok 4. Zakończenie - autoryzuj transakcję i odbierz pokwitowanie

Na końcowym etapie sprawdź czy wszystko się zgadza, a w szczególności czy kwota transakcji odpowiada Twoim wcześniejszym obliczeniom. Jeśli tak, zatwierdź transakcję i odbierz papierowe potwierdzenie wpłaty, czyli po prostu pokwitowanie. Może okazać się pomocne w rozstrzygnięciu ewentualnych sporów.

Nie zapomnij też o wyciągnięciu karty debetowej z urządzenia (jeżeli dokonujesz transakcji z wykorzystaniem karty)!

Jak wpłacić pieniądze z wykorzystaniem kodu BLIK?

Alternatywnym sposobem jest wpłata środków z wykorzystaniem kodu BLIK (bez karty).

Wpłata środków z wykorzystaniem tej metody jest bardzo podobna do opisanego wcześniej sposobu, jednak występują pewne różnice:

  • W pierwszym kroku, na ekranie urządzenia wybierz "Wpłata BLIK" lub "Transakcje bez karty" itp.
  • Zamiast karty - wykorzystaj jednorazowy kod BLIK, który wygenerujesz w aplikacji mobilnej Twojego banku.

Co ciekawe może się zdarzyć, że transakcja bez karty będzie bezpłatna, nawet w sytuacji gdy za tę samą czynność musiałbyś zapłacić prowizję (takie rozwiązanie stosuje np. Alior Bank - szczegóły znajdziesz w dalszej części tego artykułu).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpłaty z wykorzystaniem kodu BLIK, przeczytaj artykuł poświęcony temu zagadnieniu:

Kiedy pieniądze znajdą się na koncie?

W sytuacji gdy korzystasz z wpłatomatu banku, w którym posiadasz swoje konto, środki na Twoim rachunku powinny znaleźć w krótkim okresie czasu.

Zobacz przykłady:

  • Klienci Credit Agricole na księgowanie środków wpłaconych przy użyciu karty będą czekali do 10 minut bez względu na porę wpłaty.
  • Klienci mBanku środki na koncie ujrzą w ciągu godziny od dokonania wpłaty (w wyjątkowych sytuacjach czas oczekiwania może się wydłużyć do 4 godzin).
  • Klienci Alior Banku na zaksięgowanie transakcji wpłaty będą czekali do 60 minut. W przypadku wpłat realizowanych po godzinie 23:00, środki zostaną zaksięgowane na rachunku po godzinie 5:00.

Sytuacja odrobinę komplikuje się w przypadku wpłat gotówki w urządzeniach innych sieci. Za przykład niech posłużą popularne wpłatomaty sieci Euronet (to ponad 3000 urządzeń w całej Polsce, a więc ok. 1/3 wszystkich wpłatomatów w naszym kraju).

Wpłatomat Euronet daje możliwość skorzystania z dwóch trybów transakcji:

  • standardowy - wpłata środków na konto następnego dnia
  • ekspresowy - wpłata na konto w ciągu 30 minut.

Za realizację zlecenia operator pobiera prowizję wysokości 0,4% wartości transakcji. W trybie ekspresowym dodatkowo trzeba dopłacić 5 zł.

Oprócz tego, wcześniej należy zarejestrować się w systemie Euronet Online System. Obowiązek ten nie dotyczy klientów banków: Alior, Citi Handlowy, Banku Pocztowego, Getin Banku, mBanku, Plus Banku, Nest Banku i BNP Paribas.

Ile kosztuje usługa wpłaty gotówki we wpłatomacie?

Ile zapłacisz za operację wpłaty gotówki? Wszystko zależy od tego w jakim banku posiadasz konto oraz czy wypłacasz gotówkę w bankomacie własnym banku czy w w takim, który należy do innej sieci.

Tabela, którą znajdziesz poniżej, pomoże Ci zorientować się ile kosztuje wpłata pieniędzy.

Bank 
Konto
Koszt wpłaty
Aion Bank
Konto osobiste
0 zł
Alior Bank
Konto Jakże Osobiste
0,2% min. 1 zł - wpłata w oddziale;
0,35 min. 1 zł - wpłatomaty Planet Cash; 
0,6% min. 1 zł - pozostałe; 
0 zł - wpłata BLIKIEM
Alior Bank
Konto Internetowe
0 zł - wpłata w oddziale;
0,35 min. 1 zł - wpłatomaty Planet Cash; 
0,6% min. 1 zł - pozostałe; 
0 zł - wpłata BLIKIEM
Bank Pekao
Konto Przekorzystne
0 zł - wpłata w oddziale na urządzeniach samoobsługowych;
2 zł - wpłata w punktach usługowo-handlowych kartą debetową; 
0,4% min. 2 zł - wpłata w krajowych bankomatach nienależacych do banku przy użyciu PeoPay; 
BNP Paribas
Konto Otwarte na CIebie
0 zł - wpłata we wpłatomacie na terenie banku;
0,5% min. 10 zł - wpłatomaty Planet Cash i Euronet
Citi Handlowy
CitiKonto
0 zł
Citi Handlowy
CitiGold
0 zł
Credit Agricole
Konto dla Ciebie
0 zł - wpłata gotówki u doradcy w placówce banku;
-
Getin Bank
Konto Proste Zasady
0 zł - wpłata gotówki we wpłatomatach w placówce banku;
0,8% min. 1 zł - wpłata we wpłatmatach poza placówką banku
ING
Konto Direct
0 zł - wpłata gotówki we wpłatomatach Banku i sieci Planet Cash w kraju;
Millennium Bank
Konto 360
0 zł - wpłata gotówki we wpłatomacie Millennium;
-
mBank
eKonto
0 zł - wpłata gotówkowa we wpłatomatach mBanku, Planet Cash, Cashline;
0,5% min. 5 zł - wpłata gotówkowa we wpłatomatach sieci Euronet
mBank
mKonto Intensive
0 zł - wpłata gotówkowa we wszystkich wpłatomatach w kraju
PKO BP 
Konto za Zero
0 zł - wpłata gotówkowa we wpłatomatach PKO BP;
0 zł - wpłata za pomocą BLIKA (wszystkie wpłatomaty)
10 zł - wpłata za pomocą karty debetowej w innych bankomatach niż banku PKO BP
Nest Bank
Nest Konto
0 zł - wpłata we wpłatomatach Euronet;
0 zł - wpłata BLIK
Santander Bank
Konto Jakie Chcę
0 zł - wpłata we wpłatomatach sieci Santander;
- 
Santander Bank
Konto Select
0 zł - wpłata we wpłatomatach sieci Santander;
- 

Koszty wpłat gotówkowych na konto w poszczególnych bankach. Opracowane własne. Stan na: 5 stycznia 2022. 

Pamiętaj, że oprócz prowizji naliczanych przez bank, możesz również zapłacić prowizję naliczoną przez operatora bankomatu. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku opisywanych wcześniej wpłatomatów sieci Euronet.

Jest to jednak odstępstwo od reguły. Zwykle najbardziej opłaca się więc dokonywać wpłat we wpłatomatach należących do banku, w którym posiadasz konto (oraz w urządzeniach zlokalizowanych w oddziałach banków).

Korzystaj z wpłatomatów. To się po prostu opłaca

Wpłatomat to urządzenie, które pozwala szybko i bezpiecznie wpłacić gotówkę na konto.

kciuk w górze ikona

Zalety korzystania z wpłatomatów

  • Wygoda
  • Niższe koszty - wpłata we wpłatomacie, często jest tańsza niż wpłata w kasie banku.
  • Bezpieczeństwo - jeśli zachowasz środki ostrożności, wpłata we wpłatomatach jest jak najbardziej bezpieczna. 

Wiele osób korzysta wyłącznie z wpłatomatów ponieważ tak jest wygodniej. Nie trzeba tracić czasu na wizytę w oddziale i ewentualne stanie w kolejkach. Wpłaty możesz dokonać o dowolnej porze (także w weekendy), a pieniądze najczęściej znajdą się na koncie nawet w ciągu godziny, a korzystanie z wpłatomatów własnych banku, w którym posiadasz konto, to zwykle operacja darmowa.

Osoby, które lubią innowacje mogą też dokonać wpłaty bez użycia karty (tzw. wpłata BLIKIEM).

A jakie są minusy? W przypadku awarii urządzenia możesz stracić trochę czasu na wyjaśnienie sytuacji. Z drugiej strony nie mówimy tutaj o jakiś nadzwyczajnych zdarzeniach. Tego rodzaju problemy zdarzają się przecież także w zwykłych bankomatach, a mimo wszystko ludzie nie rezygnują z korzystania z tych urządzeń.

Dlatego jeśli szukasz sprawdzonej metody na zasilenie konta gotówką - zamiast wizyty w oddziale, rozważ opcję skorzystania z wpłatomatu. W razie potrzeby, mapka w aplikacji mobilnej Twojego banku pomoże Ci odnaleźć najbliższy wpłatomat w okolicy.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
płatności za granicą nie muszą się wiązać z prowizją za przewalutowanie

Karta i usługa wielowalutowa - czym jest? Jak działa?

PRZECZYTAJ → 
jak cofnąć przelew

Cofnięcie przelewu. Jak anulować transfer pieniędzy?

PRZECZYTAJ → 
obrazek, który symbolizuje procedurę KYC - Know Your Customer, będącą przedmiotem tego artykułu

Procedura KYC – Poznaj Swojego Klienta. Dlaczego ma fundamentalne znaczenie?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka