ranking kont - logo serwisu

Przelew natychmiastowy - szybki przelew za darmo? To możliwe!

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Przelew natychmiastowy - co to właściwie jest? Jak najlepiej zrealizować szybki przelew?
 • Szybkie przelewy - rodzaje i możliwości: Express Elixir, Blue Cash, przelew BLIK na telefon, SORBNET.
 • Ile kosztuje przelew natychmiastowy?
 • Przelew ekspresowy online bez opłat? To możliwe! Zobacz jak korzystać z przelewów natychmiastowych za darmo.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Przelew natychmiastowy to rozwiązanie w sytuacji, kiedy chcemy aby środki na koncie odbiorcy znalazły się nawet w ciągu kilkunastu sekund, niezależnie od banku, do którego zlecamy taki przelew.
 • Często wykorzystywane rodzaje przelewów ekspresowych to: Express Elixir, Blue Cash oraz Przelew na telefon BLIK.
 • Przelew ekspresowy zwykle jest operacją płatną, ale od tej reguły występują wyjątki. Niektóre konta umożliwiają dokonywanie przelewów ekspresowych za darmo. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przelewów na numer telefonu.

Jak często korzystamy z przelewów międzybankowych

Przelewy międzybankowe, to jeden z najbardziej powszechnych sposobów transferu środków w naszym kraju. Elixir czyli elektroniczny system rozliczeń międzybankowych w polskich złotych, dziennie obsługuje średnio 7,8 milionów zleceń, których wartość wynosi 22,9 mld złotych. System działa już od 1994 roku, a jego najważniejsze cechy to niezawodnośćelastyczność i bezpieczeństwo.

Standardowe przelewy międzybankowe realizowane w systemie Elixir znajdą się na koncie odbiorcy zazwyczaj z kilkugodzinnym opóźnieniem względem czasu realizacji zlecenia. W przypadku przelewów w weekend i święta (dni wolne od pracy), cały proces może potrwać nawet kilka dni. Dzieje się tak za sprawą sesji elixir, o czym więcej przeczytasz w tym artykule.

Co w przypadku, gdy chcemy, aby środki na koncie odbiorcy znalazły się natychmiast? O ile problem nie występuje w przypadku transferów pieniężnych w tym samym banku, tak w przypadku przelewów międzybankowych czas realizacji zlecenia w niektórych przypadkach może przyprawić o mały ból głowy. Rozwiązaniem tego problemu jest przelew natychmiastowy.

czy wiesz, że - ikona

Wskazówka

Przelew realizowany na konto w tym samym banku, zazwyczaj znajdzie się na koncie odbiorcy w ciągu kilku sekund, niezależnie od pory i dnia tygodnia. Niektóre banki, jak Santander pozwalają realizować przelewy natychmiastowe bez opłat.

Przelew natychmiastowy - antidotum w nagłych sytuacjach

W przypadku, gdy chcesz przesłać pieniądze w trybie natychmiastowym, rozwiązaniem jest właśnie przelew ekspresowy. Wysyłając pieniądze w ten sposób, znajdą się one na koncie odbiorcy nawet w ciągu kilku sekund. Zdecydowana większość takich przelewów jest realizowana w czasie nieprzekraczającym kilkunastu sekund.

Przelew natychmiastowy sprawdzi się w sytuacji, gdy chcesz ekspresowo przetransferować środki na konto osoby z Twojej rodziny, uregulować zaległe opłaty lub szybko spłacić zaległą ratę kredytu.

Jak wysłać przelew natychmiastowy?

Realizacja przelewu natychmiastowego jest bardzo podobna do realizacji zwykłego przelewu online.

Pierwszym krokiem jest logowanie w aplikacji mobilnej lub systemie bankowości internetowej w Twoim Banku.

Następnie uzupełnij formularz takimi danymi, jak numer konta odbiorcy i kwota oraz tytuł przelewu. W zasadzie do tego miejsca przelew ekspresowy nie będzie się niczym różnić od przelewu zwykłego.

Jeszcze przed wysłaniem środków należy zaznaczyć opcję realizacji przelewu natychmiastowego / ekspresowego. Możesz ją znaleźć na końcu formularza, przed przyciskiem "wyślij" (np. ING) lub po rozwinięciu dodatkowych opcji, na końcu formularza (np. Alior Bank).

Szybki przelew - rodzaje i możliwości

Opis umieszczony powyżej dotyczy przelewów Express Elixir. To bardzo powszechna metoda realizacji natychmiastowego transferu środków - dziennie średnio wykonuje się ponad 100 tysięcy takich transakcji. Dobrze wiedzieć, że przelewy Express Elixir, to nie jedyna metoda realizacji szybkich płatności online. W tej części poznasz najpopularniejsze metody dokonywania przelewów ekspresowych.

obrazek do artykułu o przelewie natychmiastowym (2)

Express Elixir

Express Elixir, czyli system rozliczeń płatności natychmiastowych, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. To jeden z najpowszechniejszych sposobów, żeby zrealizować przelewy natychmiastowe. Rozwiązanie jest popularne do tego stopnia że "Express Elixir" czasami jest traktowany jak synonim "przelewu natychmiastowego" (coś podobnego jak "wyszukiwać" i "wygooglować"), co nie zawsze jest słuszne, bo są też inne - nawet częściej wykorzystywane - sposoby na realizacje takiego przelewu. Więcej na temat systemu Express Elixir możesz się dowiedzieć w osobnym artykule poświęconym temu zagadnieniu.

Przelew expresowy w systemie Blue Cash (Blue Media / Rachuneo.pl)

System Blue Cash to alternatywna metoda realizacji przelewu natychmiastowego względem systemu Express Elixir. Płatność jest realizowana na zewnętrznej stronie Rachuneo.pl (wcześniej bm.pl). System funkcjonuje 24h na dobę, 7 dni w tygodniu (model 7/24/365), a pieniądze na koncie odbiorcy znajdą się nawet w ciągu 15 sekund od zrealizowania przelewu.

System BlueCash, którego operatorem jest Blue Media S.A. jest mniej popularny od Express Elixir - w pierwszym kwartale uczestniczyło w nim 6 banków komercyjnych, podczas gdy w tym samym okresie w systemie Express Elixir takich banków było 16 oraz Narodowy Bank Polski. Mniejszy jest też wolumen transakcji - średnio 33 tysiące zleceń dziennie, przy ponad 115 tysiącach w systemie Express Elixir.

Przelew na telefon BLIKIEM

Przelew na telefon BLIKIEM to rozwiązanie, które cieszy się ogromną i rosnącą popularnością. W pierwszym kwartale 2020 roku zrealizowano 7,2 milionów takich przelewów, co jest znacznie wyższym wynikiem niż w przypadku innych sposobów na zrealizowanie tego typu transakcji.

Co ciekawe przelew na telefon BLIKIEM często służy do realizacji płatności, która w założeniu wcale nie powinna być natychmiastowa. Jednak to rozwiązanie wykorzystuje system Express Elixir dlatego pieniądze na koncie odbiorcy znajdą się niemal natychmiast po realizacji transferu środków. W tym przypadku obowiązują nieco niższe limity dziennych płatności (jak np. 500 bądź 1000 zł).

Przelew SORBNET

Taki przelew, to w pewnym aspekcie przeciwieństwo przelewu na telefon BLIK, ponieważ SORBNET jest dedykowany transferom wysokokwotowym.

Przelew SORBNET najlepiej sprawdzi się w przypadku płatności powyżej 100 000 zł czy też nawet powyżej 1 miliona złotych.

Koszt takiego przelewu jest też reguły wyższy, niż w przypadku innych, opisanych wcześniej rozwiązań i wynosi w granicach 30-35 zł od pojedynczego zlecenia. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat przelewu SORBNET i systemu SORBNET2, przeczytaj ten artykuł.

Inne sposoby

Przelewy natychmiastowe mogą być zrealizowane także w inny sposób. Środki na konto w trybie natychmiastowym możesz przelać także bez angażowania w to banku - za pomocą pośrednika. Takim sposobem jest przelew PayPal - w tym przypadku wystarczy podać adres e-mail odbiorcy, jednak odbiorca musi także mieć zarejestrowane konto PayPal, co stanowi dość spore ograniczenie. Innym sposobem może być też wymiana waluty bezpośrednio na konto odbiorcy, jednak to jest możliwe tylko w przypadku transakcji walutowych i tylko wtedy, gdy są spełnione określone warunki.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy? (+limity)

Koszt przelewu natychmiastowego jest uzależniony od tego:

 • w jakim banku realizujesz taką operację,
 • jaki sposób płatność w trybie natychmiastowym jest realizowana (Express Elixir / Blue Cash / przelew na telefon...).

Sredni koszt przelewu ekspresowego (Express Elixir) wynosi w przybliżeniu 5 zł za pojedyncze zlecenie. W przypadku przelewów BlueCash jest to standardowo 5 zł za każde rozpoczęte 5000 zł. Za przelew natychmiastowy możesz jednak uniknąć opłat, o czym przekonasz się, jeśli tylko dotrwasz do końca tego artykułu. :)

Oprócz tego warto wiedzieć, że dla transakcji w trybie natychmiastowym obowiązują limity. Limit transferu środków w trybie natychmiastowym zależy od banku, oraz sposobu realizacji przelewu. Dla przelewów Express Elixir i Blue Cash jest to najczęściej kwota w granicach 10 000 - 50 000 zł dziennie. Niższe limity obowiązują dla przelewów na telefon (około 500 - 1 000 zł dziennie).

Poniżej znajdziesz kilka przykładów, jak chodzi o koszty przelewów natychmiastowych w bankach.

obrazek do artykułu o przelewie natychmiastowym

Przelew natychmiastowy Pekao SA - koszty i limity

 • Bank: Pekao SA
 • System: Express Elixir
 • Koszt: 5 zł (klient indywidualny)
 • Limit: 5 000 zł - pojedynczy przelew, 10 000 zł - dziennie
 • Wysyłanie i odbieranie: od 00:00 do 03:00 i od 03:30 do 24:00

Przelew natychmiastowy PKO BP - koszty i limity

 • Bank: PKO BP
 • System: Express Elixir
 • Koszt: 4,99 zł (klient indywidualny)
 • Limit: 3 000 zł - pojedynczy przelew, 6 000 zł - dziennie
 • Wysyłanie i odbieranie: 24h / 7

Przelew natychmiastowy Bank Millennium - koszty i limity

 • Bank: Bank Millennium
 • System: Express Elixir
 • Koszt: 5 zł (klient indywidualny)
 • Limit: 10 000 zł - pojedynczy przelew
 • Wysyłanie 24h; odbieranie: 24h z wyjątkiem piątku 23:00 - 0:00 i soboty 0:00-04:00

Przelew ekspresowy online bez opłat - to możliwe

Są sposoby, żeby realizować przelewy natychmiastowe bez opłat. Choć w większości przypadków poniesiesz koszt wykonania takiej transakcji, to istnieją rozwiązania pozwalające na realizację przelewu ekspresowego bez dodatkowych kosztów. Tutaj dowiesz się, jak przelać natychmiastowo pieniądze na konto w innym banku, nie ponosząc przy tym opłat.

Przelew BLIKIEM jest najczęściej darmowy

Najprostszym rozwiązaniem realizacji przelewów natychmiastowych bez dodatkowych kosztów, jest wykorzystanie przelewów BLIKIEM na numer telefonu. Choć taka operacja może wiązać się z kosztami, to jednak zazwyczaj za transakcję tego typu nie poniesiesz opłat.

Minusy tego rozwiązania?

 • Limity tego typu transakcji są znacznie niższe niż w przypadku standardowych przelewów natychmiastowych. Przykładowe limit to 500 zł na pojedynczy przelew i 1000 zł dziennie.
 • Trzeba znać numer telefonu odbiorcy. To co zazwyczaj jest zaletą - w tym przypadku okazuje się wadą. Szczególnie gdy chodzi o uregulowanie zaległości za płatności takie jak abonamenty czy kredyty, ta opcja może być niemożliwa do zrealizowania.

Przelew BLIKIEM na telefon to dobry sposób na przelewy natychmiastowe, w przypadku gdy np. spotykasz się ze znajomymi i potrzebujesz się szybko rozliczyć lub chcesz wysłać pieniądze dla bliskiej osoby, na przykład członka Twojej rodziny. Istnieje jednak również bardziej uniwersalne rozwiązanie.

Wybierz odpowiednie konto

Choć dzisiaj, w większości banków, przelewy natychmiastowe w bankowości elektronicznej są obciążone dodatkowymi opłatami, to jednak są przypadki, że za przelew natychmiastowy nie poniesiesz żadnych opłat. Wnikliwa analiza oferty banków pozwala na znalezienie takich rozwiązań. Poniżej znajdziesz propozycje rachunków, które pozwalają realizować przelewy ekspresowe bez opłat.

 • Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska - korzystając z tego rachunku możesz realizować przelewy natychmiastowe bez opłat!
 • CitiKonto - to rachunek osobisty banku Citi Handlowy. Bezwarunkowo darmowe konto + 3 przelewy natychmiastowe w miesiącu bez opłat.
 • Konto Jakże Osobiste w Alior Banku - użytkownicy tego konta mogą wybrać korzyści z pakietu 11 rozwiązań. Dwie pierwsze korzyści są darmowe - wśród nich możesz wybrać pakiet 5 bezpłatnych przelewów natychmiastowych w miesiącu.

Na koniec mam dla Ciebie skromną podpowiedź. Jeśli nie korzystasz z przelewów natychmiastowych, spróbuj zapoznać się bliżej z tego rodzaju funkcjonalnością. Gwarantuję, że odbiorca może być miło zaskoczony, gdy zamiast czekać kilka godzin (lub nawet kilka dni) na przelew, otrzyma pieniądze w ciągu zaledwie kilku sekund.

źródła - ikona

Źródła

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
pełnomocnictwo do konta bankowego - obrazek

Pełnomocnictwo do konta bankowego - jakie korzyści może przynieść?

PRZECZYTAJ → 
obrazek prezentuje kartę z kłódką, co symbolizuje proces zastrzegania karty płatniczej

Zastrzeżenie i blokada karty płatniczej – jak szybko zablokować dostęp do środków na koncie?

PRZECZYTAJ → 
artykuł o wyborze konta bankowego

Zakładasz swoje pierwsze konto bankowe? Zobacz, na co zwrócić uwagę!

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starcrosschevron-down-circle