ranking kont - logo serwisu

Przelew SORBNET - sposób na transfer dużej kwoty w PLN

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • System SORBNET i SORBNET2 - krótko o historii i cechach systemów wykorzystywanych do realizacji wysokokwotowych płatności.
 • Szybki przelew SORBNET - kiedy klienci indywidualni powinni z niego korzystać? W jakiej sytuacji przelew w systemie SORBNET 2 okaże się najlepszym rozwiązaniem?
 • Kiedy dojdzie przelew SORBNET?
 • Ile kosztuje przelew w systemie SORBNET 2?
 • Dowiedz się, jakie są tańsze alternatywy dla przelewu SORBNET.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 25/05/2023
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com

SORBNET2 to system płatności wysokokwotowych, który stanowi główny kanał wymiany krajowych zleceń o wysokiej wartości. Tylko w roku 2019, średnia wartość pojedynczego zlecenia w systemie SORBNET2 wyniosła 18 milionów złotych, podczas gdy łączna wartość wszystkich transakcji w Systemie w tym okresie, to aż 79,3 bilionów złotych.

W tym artykule przyjrzę się bliżej najważniejszym cechom Systemu i przedstawię kilka praktycznych przykładów, dzięki którym lepiej poznasz zastosowanie systemu SORBNET oraz dowiesz się w jakich sytuacjach najlepiej go wykorzystać.

System SORBNET - krótko i historii i cechach Systemu

Pierwszym polskim systemem rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym RTGS (skrót od ang. Real Time Gross Settlement) był System SORB, działający od kwietnia 1993 roku. Jego miejsce zajął uruchomiony w 1996 roku SORBNET, który z kolei w czerwcu 2013 roku został zastąpiony przez SORBNET2, czyli rozwiązanie wykorzystywane aż do dzisiaj. Przygotowania do uruchomienia najnowszej wersji systemu trwały ponad 3 lata.

W tym Systemie SORBNET2 rozliczane są operacje polityki pieniężnej, transakcje międzybankowe z rynku finansowego i zlecenia klientowskie oraz odbywa się rozrachunek innych systemów płatności, jak Elixir oraz Express Elixir, których operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Jak często wykorzystywany jest System? Przez cały rok 2019 w systemie SORBNET2 zrealizowano:

 • 4 402 230 zleceń (średnio 17 539 zleceń dziennie),
 • łączna wartość tych zleceń wyniosła 79,3 bln zł (średnio 315,9 mld dziennie).

Na koniec grudnia 2019 roku uczestnikami systemu SROBNET2 - oprócz Narodowego Banku Polskiego - były:

 • 44 banki komercyjne,
 • KSKOK (Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa),
 • KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa),
 • KDPW (Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych),
 • KDPW_CCP.

Właścicielem i operatorem systemu SORBNET2 jest Narodowy Bank Polski. Do zadań NBP w kontekście tego Systemu należy:

 • dbanie o jego rozwój,
 • sprawowanie obsługi prawnej,
 • nadzór nad jego funkcjonowaniem (w tym obsługa techniczna i serwis systemu).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat SORBNET2, odsyłam do przygotowanego przez Narodowy Bank Polski opracowania "SORBNET2 Zasady funkcjonowania systemu", w którym znajdziesz kompleksowe informacje na temat tego Systemu (raport ma 37 stron i można tam się dowiedzieć dosłownie wszystkiego).

W dalszej części artykułu skoncentruję się na praktycznym wykorzystaniu systemu SORBNET2 i zastosowaniu przelewów SORBNET.

Szybki przelew SORBNET - kiedy warto z niego skorzystać?

Przelew SORBNET jest wykorzystywany przede wszystkim do zleceń wysokokwotowych. Taki przelew może być wykonywany zarówno przez instytucje, jak również klientów indywidualnych. W tej części poznasz perspektywę klienta indywidualnego.

Na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że SORBNET2 wcale nie jest najbardziej powszechnym systemem służącym do realizacji przelewów ekspresowych przez klientów indywidualnych. Przez cały 2019 rok, w Systemie zrealizowano 4,1 milionów zleceń klientowskich (co stanowiło 41% obrotów systemu).

Dla porównania liczba szybkich przelewów na telefon BLIKIEM, tylko w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosła ponad 7 milionów, zatem była znacznie wyższa niż ilość przelewów SORBNET przez cały rok 2019.

artykuł o przelewach SORBNET - obrazek 2

To jednak nie znaczy, że przelewy BLIKIEM są w jakiś sposób "lepsze". Wykorzystanie systemu SORBNET2 jest zwyczajnie mniej powszechne, ze względu na to, że jest przeznaczony do obsługi przelewów wysokokwotowych. O ile w przypadku BLIKA przelew zrealizujemy do określonego limitu, zazwyczaj nie więcej niż 1000 zł, tak SORBNET sprawdzi się w przypadku przelewów na znacznie wyższe kwoty - powyżej 100 000 zł czy nawet powyżej miliona złotych.

W jakich sytuacjach zrealizować przelew SORBNET?

W zasadzie jest tylko jedna sytuacja gdy realizacja przelewu SORBNET jest konieczna. Dzieje się tak w sytuacji, gdy realizujesz przelew w kwocie powyżej 1 000 000 zł, w oddziale banku. Gdy taki przelew jest realizowany przez bankowość elektroniczną, może on być zrealizowany przez system ELIXIR - piszę to na podstawie informacji zawartych w Komunikacie ING Banku Śląskiego.

Ciekawe, że znajdziemy sporo opracowań z informacją, że każdy przelew w kwocie powyżej 1 mln należy zrealizować, jako przelew SORBNET. Byłoby to jednak sprzeczne z przytoczonym komunikatem. W tym przypadku zaufam informacjom udostępnionym przez Bank (jeśli jednak się mylę - proszę o wyprowadzenie z błędu!).

Tyle w kwestii tego, kiedy trzeba korzystać z systemu SORBNET2. Uważam, że lepiej byłoby zadać pytanie kiedy warto zrealizować przelew SORBNET?

Przelew SORBNET będzie najlepszym rozwiązaniem w sytuacji:

 • gdy wartość przelewu przekracza 100 000 zł i chcesz go przesłać w formie przelewu ekspresowego.

Przelewy SORBNET to najlepsze rozwiązanie właśnie dla wysokokwotowych transferów pieniężnych. Dzieje się tak ze względu na limity. Limit wysokości transakcji w systemie Express Elixir wynosi 100 000 zł dlatego dla wyższych kwot najlepszym rozwiązaniem będzie SORBNET.

SORBNET - czas realizacji, czyli kiedy pieniądze dojdą na konto?

System SORBNET2 działa we wszystkie dni robocze, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 18.00, przy czym godziną graniczną dla zleceń klientowskich jest 16.00 (w praktyce są dwie godziny graniczne, jednak najlepiej będzie trzymać się godziny 16.00).

SORNBET2 nie funkcjonuje w dni wolne od pracy (jak weekendy czy święta). W dniach 24 grudnia i w ostatnim operacyjnym dniu w roku, system działa krócej, bo do godziny 16.00.

W praktyce oznacza to, że jeśli przelew został zlecony w dniu roboczym po godzinie 7.30, ale przed 16.00, wtedy pieniądze dojdą na konto odbiorcy niemal natychmiast, w czasie nie dłuższym niż kilka minut.

Przelewy SORBNET zlecone w innym terminie, dojdą na konto w pierwszym okienku, kiedy system będzie funkcjonować. Jeśli więc przykładowo przelew zlecisz w niedzielę o godzinie 22:00, to dojdzie on na konto odbiorcy w poniedziałek kilka minut po godzinie 7:30.

Ile kosztuje przelew SORBNET?

Koszt przelewu SORBNET jest ustalany przez bank, w którym realizujesz zlecenie. W praktyce koszt takiego przelewu często wynosi w granicach 30 - 35 zł od pojedynczego zlecenia.

Niektóre banki wprowadzają dwie taryfy kwotowe, w zależności od wartości przelewu dla:

 • przelewów w kwocie mniejszej niż 1 000 000 zł oraz
 • przelewy w kwocie równej lub wyższej niż 1 000 000 zł.

Przykładem takiego banku jest BNP Paribas, w którym klienci korzystający z rachunku osobistego zapłacą 25 zł prowizji za przelew w kwocie poniżej 1 mln zł, z kolei koszt przelewu w kwocie równej lub wyższej to 15 zł. Banki takie jak Millennium, Santander czy ING dla swoich rachunków osobistych nie wprowadzają rozróżnienia ze względu na kwoty (za przelewy SORBNET zapłacimy w nich kolejno: 30 zł, 35 zł i 30 zł).

Tańsze rozwiązania, czyli co zamiast przelewu SORBNET

Jak mogłaś dowiedzieć się czytając ten artykuł, przelewy SORBNET najlepiej sprawdzą się w przypadku wysokokwotowych transferów środków w trybie ekspresowym. Klienci indywidualni, którzy dokonują zleceń w kwocie powyżej 100 000 zł, mogą to zrobić właśnie za pośrednictwem systemu SORBNET.

W ten sposób możesz zagwarantować transfer wysokiej kwoty w czasie rzeczywistym (o ile przelew zostanie zlecony w czasie działania systemu). Koszt takiego przelewu jest ustalany przez bank i często wynosi w granicach 30 zł (choć nie jest to regułą).

Dla innych przelewów - takich, których wartość nie przekracza 100 000 zł, lepsze mogą okazać się:

 • Przelew na telefon BLIKIEM - dla przelewów na rachunki klientów indywidualnych (np. przelew do znajomego), gdy zlecenie jest niskiej wartości (poniżej 1000 zł). Taki przelew często jest darmowy.
 • Przelew Express Elixir - gdy dokonujesz przelewu w kwocie nie przekraczającej 100 000 zł. Koszt takiego przelewu to zazwyczaj ok. 5 zł, ale zdarzają się również rachunki, które pozwalają na realizację tego typu zlecenia bez opłat. Przykładem rachunku umożliwiającego dokonywanie przelewów express elixir bez opłat, jest Konto Jakie Chcę w Santander.
Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
zyskaj 250 zł w promocji Santander Banku

Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
jak założyć konto w Polsce z zagranicy - obrazek artykułu

Jak otworzyć konto bankowe w Polsce z zagranicy?

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia osobę, która zakłada konto bankowe przez internet

Ranking najlepszych sposobów na założenie konta bankowego (2024 r.)

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia kobietę, która siedzi przed laptopem i zakłada konto przez internet

Jak założyć konto przez internet bez opóźnień? 6 wskazówek

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starcrosschevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram