ranking kont - logo serwisu

Wymiana walut online - aplikacja Revolut vs. apka Alior Kantor Walutowy

Wymiana walut online w aplikacji mobilnej to wygodny sposób, żeby szybko wymienić pieniądze i zyskać niemal natychmiastowy dostęp do środków w walucie obcej. Jak najlepiej wymienić walutę, żeby było bezpiecznie i tanio? Przyjrzałem się dwóm popularnym aplikacjom, które oferują możliwość wymiany walut: Revolut i aplikacji Kantoru Walutowego Alior Banku.
wymiana walut online - w której aplikacji? obrazek artykułu
spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 08/03/2024
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com

Dlaczego wybór padł na Revolut i Kantor online Alior Banku?

Warto wiedzieć, że aplikacji służących do wymiany walut jest dzisiaj dostępnych sporo. To dlatego, że wiele kantorów internetowych udostępnia nie tylko możliwość wymieniania walut przez internet, ale również właśnie w aplikacjach mobilnych. Waluty możemy też wymienić w aplikacji mobilnej banku, co często okazuje się najszybszym sposobem, gdy chcemy zapewnić odpowiednią kwotę środków na koncie dewizowym.

W tym artykule zdecydowałem się wybrać dwie aplikacje: Revolut i Kantor Walutowy Alior Banku. Powody tej decyzji, były następujące:

 • Revolut jest innowacyjną, niestandardową usługą, która cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników w naszym kraju. To właśnie możliwość dokonywania korzystnych płatności walutowych, jest cechą rozpoznawczą Revoluta. W ich aplikacji możemy wymienić aż 30 walut, a konto w Revolucie (w tym konta walutowe) można założyć bez dodatkowych opłat.
 • Kantor Walutowy Alior Banku, to innowacyjne połączenie kantoru internetowego oraz konta walutowego. W przypadku usługi oferowanej przez Alior Bank, możemy z niej korzystać bez dodatkowych opłat. W ofercie jest dostępnych ponad 20 walut, co sprawia, że pod tym względem jest to jedno z najbardziej konkurencyjnych rozwiązań na rynku.

Co sprawdzi się lepiej w praktyce - Revolut, który oferuje dostęp do wielu innych rozwiązań, a wymiana walut jest tylko jedną z możliwości, czy Kantor Walutowy Alior Banku, którego głównym przeznaczeniem jest wymiana walut online? Sprawdźmy!

Wymiana walut w aplikacji Revolut

Zakładanie konta

Zacznijmy od Revoluta. Jest to firma, która funkcjonuje tylko w świecie online i nie ma standardowych oddziałów. Niektóre nowo powstałe firmy, które działają w obszarze technologii finansowych wybierają ten model biznesowy. Wówczas cały proces obsługi klienta odbywa się zdalnie przez aplikację mobilną lub infolinię.

I to niestandardowe podejście widać już od samego początku, bo gdy dokonujemy rejestracji Revolut, jest to możliwe tylko w ich aplikacji mobilnej (na stronie internetowej nie ma formularza rejestracji - możemy tylko wpisać swój numer telefonu, na który później otrzymamy link do pobrania apki.) Z aplikacją zapoznajemy się więc już na etapie otwierania konta.

O aplikacji Revolut

Jak chodzi o samą aplikację Revoluta, to trzeba przyznać, że jest ona bardzo dobrze dopracowana. Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że firma nie posiada standardowych oddziałów, a więc wszystkie operacje związane z kontem, odbywają się online, przez apkę.

Aplikacja Revoluta bardzo wysokie oceny w sklepach z aplikacjami, w dniu publikacji tego artykułu, to:

 • 4.7 / 5 w wersji na Android oraz
 • 4.9 / 5 w wersji na iOS

Na obu platformach są to noty są bliskie maksimum, co nie zdarza się często.

Tak wysokie oceny świadczą o tym, że użytkownicy są bardzo zadowoleni z poziomu usług Revoluta, a w pojedynczych przypadkach mogą występować problemy, czasem niezwiązane z samą aplikacją (a np. problemami na telefonie).

Sam jestem bardzo zadowolony z aplikacji Revoluta. Jest ona prosta w obsłudze i można szybko przyzwyczaić się do tego, w jaki sposób została zaprojektowana. Dzięki temu dostęp do najczęściej wykorzystywanych funkcji staje się z czasem bardzo łatwy. I choć przez pierwsze dni zdarzało się, że musiałem dłużej zastanowić się nad tym jak wykonać jakąś czynność, to już po pierwszych kilku tygodniach korzystania z apki mogłem wszystko zrobić niemal automatycznie, bez dłuższego zastanowienia.

Warto wiedzieć, że poza wymianą walut online, a więc zagadnieniem, które jest w tym miejscu najważniejsze, Revolut daje dostęp do wielu innych rozwiązań. To oczywiście popularna karta walutowa Revolut do płatności za granicą bez prowizji, ale też możliwość zakupu akcji, kryptowalut czy takie smaczki jak sejfy Vault (elektroniczne skarbonki), w których możesz przechowywać pieniądze w blisko 30 walutach.

Wymiana walut w Revolucie

Wymiana walut w Revolucie odbywa się po międzybankowym kursie. Czym jest międzybankowy kurs wymiany walut? Takie wytłumaczenie można znaleźć na stronie Revoluta:

Opłaty

Operacja wymiany walut jest zwolniona z prowizji, a więc wymieniamy waluty po kursie międzybankowym oraz nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów, z tym związanych.

Występują jednak pewne limity, do których nie obowiązuje prowizja:

 • dla planów Standard i Plus (to kolejno darmowy i drugi najtańszy plan w ofercie, za który zapłacimy 14,99 miesięcznie) obowiązuje limit wysokości 5000 zł miesięcznie - wymiana pieniędzy powyżej tej kwoty, wiąże się z opłatą wysokości 0,5%; dwa droższe plany (Premium i Metal - kolejno 29,99 zł i 49,99 zł) znoszą ten limity i wymiana odbywa się bez prowizji.
 • Wyjątek stanowią bat tajlandzki (THB) oraz hrywna ukraińska (UAH), gdzie dodatkowo obowiązuje 1% prowizji.
 • W weekendy obowiązuje stały kurs wymiany walut, a dla większości walut jest naliczana dodatkowa prowizja wysokości 1%; w przypadku THB i UAH, to 2%.

Dostępność walut

Dostępność walut jest jedną z największych zalet Revoluta. W aplikacji możemy dokonać wymiany na jedną 30 walut. Są to 4 waluty podstawowe: Euro (EUR), Dolar amerykański (USD), Funt szterling (GBP), Frank szwajcarski (CHF) oraz: Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich (AED), Dolar australijski (AUD), Lew bułgarski (BGN), Dolar kanadyjski (CAD), Frank szwajcarski (CHF), Korona czeska (CZK), Korona duńska (DKK), Dolar hongkoński (HDK), Kuna chorwacka (HRK), Forint węgierski (HUF), Nowy izraelski szekel (ILS), Korona islandzka (ISK), Jen japoński (JPY), Dirham marokański (MAD), Peso meksykańskie (MXN), Korona norweska (NOK), Dolar nowozelandzki (NZD), Rial katarski (QAR), Lej rumuński (RON), Dinar serbski (RSD), Rubel rosyjski (RUB), Rial saudyjski (SAR), Korona szwedzka (SEK), Dolar singapurski (SGD), Bat tajski (THB), Lira turecka (TRY), Rand południowoafrykański (ZAR) i Polski złoty (PLN).

Z kolei samą kartą Revolut dokonamy płatności i wypłaty z bankomatów w ponad 140 walutach.

Jak wymienić walutę w aplikacji Revolut?

Wymiana walut w aplikacji Revoluta odbywa się, gdy na ekranie głównym, przy naszym koncie wybierzemy "więcej opcji" (trzeba zaznaczyć ikonę trzech poziomych kropek), a następnie po pokazaniu się menu, zaznaczymy opcję "Wymień".

aplikacja do wymiany walut Revolut - obrazek 1

Na kolejnym ekranie wybieramy parę walutową, a więc jaką walutę chcemy kupić i za jaką walutę chcemy dokonać kupna. Widać też kurs wymiany, który dynamicznie, praktycznie co kilka sekund w czasie rzeczywistym, ulega zmianom.

aplikacja do wymiany walut Revolut - obrazek 1

Po wybraniu walut i kwoty, klikamy przycisk w celu zatwierdzenie transakcji i wtedy następuje wymiana. Na tym etapie dowiemy się też, jaką kwotę pieniędzy możemy jeszcze wymienić, w ramach bezpłatnego limitu.

Jako ciekawostkę podam, że w tym miejscu, oprócz walut możemy dokonać także kupna / wymiany kryptowalut (np. BTC, XLM, XRP) oraz towarów takich jak złoto i srebro.

W aplikacji dostępne są 3 typy zleceń:

 • Zlecenie rynkowe - natychmiastowa wymiana aktywów.
 • Zlecenie typu stop - sprzedaj po określonej cenie typu stop.
 • Zlecenie limitowane - sprzedaj tylko po minimalnej lub wyższej cenie.

Wymiana walut w aplikacji Revolut - wady i zalety

Wady:

 • warunkowe opłaty po przekroczeniu kwoty 5000 zł miesięcznie w najniższych planach cenowych,
 • prowizja w przypadku wymiany waluty w weekend.

Zalety:

 • darmowe konto walutowe,
 • 30 walut dostępnych w ofercie,
 • międzybankowy kurs walut,
 • większość wymian odbywa się bez dodatkowej prowizji,
 • dodatkowe możliwości aplikacji: zakup kryptowalut, towarów oraz inne, ciekawe rozwiązania w apce Revoluta (np. sejfy osobiste Vault),
 • karta wielowalutowa bez opłat z możliwością płatności w 140 walutach.

Wymiana Walut w aplikacji Alior Kantor Walutowy

Zakładanie konta

Kantor walutowy Alior Banku, jest innowacyjnym rozwiązaniem jak chodzi o możliwości oferowane przez banki. Jak czytamy na ich stronie:

Konto w Kantorze Walutowym Alior Banku można założyć przez internet. Weryfikacja tożsamości odbywa się przez wykonanie przelewu z konta w innym banku (to coraz mniej popularny sposób, ze względu na liczne ograniczenia) lub na spotkaniu z kurierem, który dostarcza dokumenty do podpisu.

Z tego względu, zakładanie konta w kantorze walutowym Alior Banku, zwykle będzie trwać trochę dłużej, niż w przypadku Revoluta.

O aplikacji Alior Banku

Aplikacja Kantor Walutowy Alior Banku została wysoko oceniona, jednak tylko w wersji na iOS. Użytkownicy telefonów z jabłkiem ocenili apkę na 4.6 w skali do 5, podczas gdy osoby korzystający z Androida wystawili jej niższą ocenę: 3.5 punktu w skali do 5.

Po zapoznaniu się z komentarzami do aplikacji, można wyciągnąć wniosek, że apka w wersji na Android nie jest tak stabilna, co przeszkadza niektórym użytkownikom w obsłudze konta walutowego. Przygotowując ten artykuł, korzystałem z wersji na iOS i nie napotkałem większych problemów.

Przy pierwszym uruchomieniu apki będziemy musieli przejść proces autoryzacji, który powiedzmy otwarcie, do najłatwiejszych nie należy. Potrzebny będzie:

 • numer PESEL,
 • CIF (numer identyfikacyjny klienta - jest na umowie),
 • kod IVR - głosowy kod aktywacyjny, który otrzymamy w formie połączenia telefonicznego.

Na końcu ustawimy preferowany sposób logowania (może być z wykorzystaniem kodu PIN lub biometrii).

Z perspektywy użytkownika, całość wydaje się dosyć skomplikowana, jednak w przypadku gdy chodzi o bezpieczeństwo środków na koncie, nie należy mieć do tego zastrzeżeń.

Tym, na co zwróciłem uwagę w trakcie użytkowania, jest częste wylogowanie z konta. Odniosłem wrażenie, że dzieje się to praktycznie za każdym razem, kiedy aplikacja zostaje uśpiona (działa w tle). Po raz kolejny chodzi o bezpieczeństwo, jednak uważam, że w tym przypadku Bank mógłby dać odrobinę więcej swobody użytkownikom.

Aplikacja do wymiany walut

Tym, co można zauważyć już od samego początku jest fakt, że wymiana walut jest głównym przeznaczeniem aplikacji Alior Banku.

aplikacja do wymiany walut Alior Banku - obrazek 1

O ile w przypadku Revoluta zyskujemy dostęp do szerokiego wachlarza różnych rozwiązań, niekoniecznie związanych z wymianą walut, tak w przypadku Kantoru Walutowego Alior Banku, to właśnie wymiana walut jest głównym przeznaczeniem apki i da się to bardzo dobrze odczuć.

Oprócz wymiany walut możemy też zarządzić kartą do konta wielowalutowego (aktywacja, zmiana kodu PIN, ustawienie limitów transakcji), a także wykupić ubezpieczenia w podróży. Trzeba przyznać, że możliwość zakupu ubezpieczeń nie została dobrze dopracowana i trudno zrozumieć mechanizm działania zakupu ubezpieczeń w apce. Nie jest to jednak w tym miejscu najbardziej istotną kwestią.

Wymiana walut w Kantorze Alior Banku

Oferta walutowa stanowi bardzo silną stronę aplikacji do wymiany walut Alior Banku. To dlatego, że:

 • zyskujemy możliwość prowadzenia bezpłatnych kont walutowych w 23 walutach. To 4 waluty podstawowe: Euro (EUR), Dolar amerykański (USD), Funt brytyjski (GBP), Frank szwajcarski (CHF) oraz Dolar australijski (AUD), Dolar kanadyjski (CAD), Korona czeska (CZK), Korona duńska (DKK), Forint węgierski (HUF), Jen japoński (JPY), Korona norweska (NOK), Rubel Rosyjski (RUB), Korona szwedzka (SEK), Nowy szekel izraelski (ILS), Lew bułgarski (BGN), Lira turecka (TRY), Baht tajski (THB), Dolar hongkoński (HDK), Kuna chorwacka (HRK), Peso meksykańskie (MXN), Rand południowoafrykański (ZAR) oraz Polski złoty (PLN).

Nie tylko dostępność walut, ale też inne cechy usługi są jej mocną stroną:

 • wymiana walut jest zwolniona z opłat i prowizji
 • do rachunku jest dołączona darmowa karta wielowalutowa, którą można dokonywać płatności w blisko 160 walutach.

Brak opłat i prowizji oraz dostępność walut są największymi zaletami aplikacji do wymiany walut Alior Banku, a ten pierwszy aspekt działa na korzyść Banku w porównaniu do Revoluta.

Jak wymienić walutę w aplikacji Alior Banku?

Wymiana waluty w aplikacji Alior Banku, jest bardzo prosta. Najpierw należy doładować konto (można to zrobić natychmiastowo przy użyciu karty z opłatą wysokości 1% od kwoty transakcji lub zwykłym przelewem bez opłat - wtedy na zaksięgowanie środków będzie trzeba poczekać do 2 dni).

Kiedy na koncie znajduje się odpowiednia kwota pieniędzy, wtedy na ekranie startowym należy stuknąć "Wymiana". Stąd zostaniesz przeniesiony do ekranu, na którym możesz wybrać parę walut oraz kwotę transakcji. W następnym kroku potwierdzamy transakcję i w ten sposób dokonujemy wymiany waluty.

aplikacja do wymiany walut Alior Banku - obrazek 2aplikacja do wymiany walut Alior Banku - obrazek 3

W aplikacji Kantoru Walutowego, wymiany walut można dokonać w trybie natychmiastowym lub ustawić zlecenie wymiany:

 • wymiana po określonym kursie,
 • cykliczna wymiana (powtarzalna),
 • wymiana z terminem ważności.

Wymiana walut w aplikacji Alior Banku - wady i zalety

Wady:

 • aplikacja do wymiany walut momentami zachowuje się w sposób dosyć niezrozumiały, np. częste wylogowanie z aplikacji gdy apka działa w tle.
 • Za korzystanie z konta walutowego mogą zostać naliczone opłaty (to np. prowizja za drugą płatność kartą w miesiącu).

Zalety:

 • darmowe konto walutowe,
 • 23 waluty dostępnych w ofercie,
 • brak opłat i prowizji za wymianę walut,
 • bezpłatna karta wielowalutowa do konta z możliwością płatności w blisko 140 walutach,
 • dostępność praktycznych rozwiązań: np. mobilna autoryzacja push czy szybkie doładowanie rachunku przez kartę podpiętą do konta.

Podsumowanie, opinia i wnioski

W tym artykule zestawiłem dwie aplikacje, które mogą nam posłużyć do wymiany walut online. To Revolut i aplikacja Kantor Walutowy Alior Banku.

Dlaczego wybór padł na te dwa rozwiązania?

Obie instytucje oferują mocno konkurencyjne produkty, zapewniając dostęp do szerokiej oferty walutowej, atrakcyjne kursy walut i niskie opłaty lub ich całkowity brak.

Nie powinno być więc zaskoczeniem, że zarówno Revolut, jak również internetowy kantor Alior Banku, w porównaniu wypadły korzystnie. Oferty posiadają plusy, jak również mają swoje wady.

Którą apkę do wymiany walut online wybrać?

 • Revolut lepiej sprawdzi się w przypadku osób, które są otwarte na nowoczesne, innowacyjne rozwiązania, a jednocześnie oprócz wymiany walut, chcą również skorzystać z innych możliwości, jakie daje ich konto walutowe. Zakup kryptowalut, handel towarami (złoto, srebro) czy dostęp do ekskluzywnych korzyści dla osób korzystających z planów Premium lub Metal - jeśli chcesz uzyskać dostęp do takich rozwiązań, wtedy Revolut będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
 • Kantor Internetowy Alior Banku i dołączona do niego aplikacja, to z kolei rozwiązanie, które przekona osoby nastawione na wymianę walut bez dodatkowych opłat. Środki Klientów są gwarantowane przez BFG, a wymiana walut jest zwolniona z prowizji, bez górnego limitu transakcji. To rozwiązanie może się najlepsze dla osób, które chcą skoncentrować się tylko i wyłącznie na wymianie walut, a dostępność innych funkcji nie jest dla nich tak istotna. Również w przypadku wymiany dużego wolumenu środków, oferta Alior Banku może okazać się lepszym rozwiązaniem.

Wymiana walut online w aplikacji - co wybrać? Tylko wymiana, przy minimalnych kosztach transakcji, czy może wymiana walut z dostępem do dodatkowych korzyści w aplikacji przy obostrzeniach związanych z limitami transakcji? Który wariant będzie Ciebie lepszy?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kursów wymiany walut i gdzie opłaca się to najbardziej, zobacz też artykuł: gdzie najlepiej wymienić walutę?

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
wypłata z bankomatu bez karty - artykuł

Wypłata z bankomatu bez karty - 2 najlepsze sposoby

PRZECZYTAJ → 
czy przelew z karty kredytowej na konto jest opłacalny?

Przelew z karty kredytowej na konto - ile kosztuje? Jak go wykonać?

PRZECZYTAJ → 
wpłata BLIKIEM - obrazek

Wpłata BLIK, czyli jak wpłacać pieniądze na konto bez karty

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle