ranking kont - logo serwisu

Przelew na telefon BLIK, czyli jak przelać pieniądze na numer telefonu

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
  • Przelew na telefon - co to jest? Jakie możliwości daje to rozwiązanie?
  • Jak zrobić przelew na telefon BLIK?
  • Jak odebrać przelew BLIK?
  • W jakich bankach można wykonać przelew na numer telefonu?
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Przelew na telefon (przelew BLIK) to rozwiązanie, dzięki któremu zrealizujesz przelew na numer telefonu odbiorcy.
  • Przelew BLIK jest natychmiastowy. Zwykle jest on bezpłatny.
  • Obowiązują limity transakcji. Zazwyczaj oscylują w granicach kwoty 1000 zł dziennie.
  • Tutaj znajdziesz instrukcję jak wykonać przelew na telefon BLIKIEM oraz co zrobić, aby taki przelew móc odebrać.

Przelewy na telefon coraz bardziej popularne

Przelewy na telefon to rozwiązanie, które dostarcza Polski Standard Płatności Sp. z o.o. Spółka jest odpowiedzialna za prowadzenie dobrze rozpoznawalnego systemu płatności BLIK. Przelewy na telefon również cieszą się rosnącą popularnością.

14 900 000 - tyle wyniosła liczba zarejestrowanych aplikacji mobilnych BLIK na koniec marca 2020 roku. W dużym uproszczeniu, to znaczy że prawie 15 milionów użytkowników mogło realizować przelewy BLIK na telefon.

Oczywiście to spore przybliżenie, bo statystyka nie obejmuje unikalnych użytkowników aplikacji, tylko wszystkie aplikacje (a przecież można mieć otwartych kilka kont i tym samym posiadać kilka aplikacji mobilnych). Oprócz tego, przelewy na telefon BLIKIEM wciąż nie są dostępne dla wszystkich użytkowników aplikacji mobilnych (wciąż zdarza się, że nawet aplikacje z BLIKIEM nie udostępniają opcji realizacji przelewu na telefon - są to jednak tylko nieliczne wyjątki).

O ile ta pierwsza liczba, przytoczona na początku tego artykułu, może dać ogólne zrozumienie, co to tego jak popularne są przelewy na numer telefonu, tak jeszcze lepszy obraz daje ilość zrealizowanych transakcji tego typu. Tylko w 1 kwartale 2020 roku dokonano 7,2 milionów przelewów na telefon. To wzrost o 25% względem poprzedniego okresu (+1,4 mln).

Przelewy na telefon stają się coraz popularniejsze i nie ma się czemu dziwić, bo jest to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie. Wątpię, aby tego typu przelewy mogły konkurować ze standardowymi przelewami, jednak na pewno jest to ciekawa alternatywa, którą szczególnie w niektórych sytuacjach może okazać się bardzo korzystna.

artykuł o przelewach na telefon - obrazek 2

Przelew na telefon BLIK - dlaczego warto?

Przede wszystkim - realizacja takiego przelewu nie wymaga znajomości numeru konta osoby, do której taki przelew chcemy wykonać. Do realizacji przelewów na numer telefonu potrzebujemy jedynie... numeru telefonu odbiorcy. Jest to niewątpliwa zaleta takiego rozwiązania, ale w rzeczywistości plusów jest jeszcze więcej.

Być może niewiele osób o tym wie, ale przelew BLIK jest natychmiastowy. Do realizacji takiego przelewu wykorzystywany jest system Express Elixir, który służy także do realizacji przelewów natychmiastowych na numer konta.

O ile przelewy ekspresowe zazwyczaj wiążą się z jednorazowym kosztem, tak przelewy na numer telefonu często są darmowe. W rzeczywistości wszystko zależy od banku, ale aktualnie operacja tego rodzaju najczęściej jest darmowa.

czy wiesz, że - ikona

Podpowiedź dla Ciebie

Gdy realizujesz transakcje o niższej wartości, zamiast standardowego przelewu, możesz wykorzystać przelewy na numer telefonu i w ten sposób realizować przelewy w trybie ekspresowym bez opłat.

Przelew na numer telefonu - limity

O czym warto wiedzieć, to że tego rodzaju przelewy mają określone limity. Przykładowo w mBanku domyślny limit kwotowy to 500 zł na pojedynczy przelew i maksymalnie 5 przelewów dziennie, z kolei maksymalny limit to 20 przelewów dziennie (maksymalna kwota to nadal 500 zł). Z kolei ING Bank pozwala jednorazowo przelać 500 zł, maksymalnie 1000 zł w ciągu dnia.

Limity ustala bank. Informację na temat limitu przelewów na telefon najlepiej odszukać na stronie banku, w którym posiadasz konto. Generalnie przelewy BLIK służą przede wszystkim do szybkiego transferu środków i pozwalają na realizację zleceń o mniejszej wartości. Najlepiej sprawdzą się w takiej sytuacji, jak przelew dla dziecka czy szybkie rozliczenie po wyjściu do restauracji ze znajomymi.

Jak zrobić przelew BLIK na numer telefonu

W tej części dowiesz się jak przelać pieniądze BLIKIEM. Jest to w rzeczywistości bardzo proste. Choć szczegóły mogą różnić się w zależności od banku, w którym posiadasz konto, tak proces realizacji takiego przelewu generalnie jest wszędzie taki sam.

Do realizacji takiego przelewu będzie potrzeba aplikacja mobilna dlatego jeżeli jej nie posiadasz, to zacznij od pobrania aplikacji mobilnej Twojego banku na telefon. Następnie postępuj zgodnie z opisanymi krokami. Dodam, że zamieszczone screeny pochodzą z aplikacji Banku Millennium, jednak proces realizacji takiego przelewu w każdym banku jest bardzo podobny.

Krok 1 - Wybierz przelew na telefon w aplikacji mobilnej banku

Włącz aplikację mobilną, a następnie wybierz przelew na telefon.

krok pierwszy - przelew na telefon aplikacji banku

Krok 2 - Wpisz numer telefonu odbiorcy lub wybierz ją lub jego z listy kontaktów

Wybierz osobę do której chcesz wysłać pieniądze z Twojej książki kontaktów lub wpisz numer telefonu odbiorcy.

Krok 3 - Uzupełnij kwotę przelewu

Teraz podaj kwotę przelewu. W przypadku przelewu BLIK, numer telefonu i kwota przelewu oraz tytuł, to jedyne dane, które musisz podać, aby zrealizować transfer środków na konto.

krok trzeci - wpisz kwotę

Krok 4 - zatwierdź transakcję

Na koniec pozostaje już tylko autoryzacja transakcji z wykorzystaniem kodu PIN lub innego sposobu (np. Face ID).

Co gdy odbiorca nie ma zarejestrowanego telefonu w usłudze BLIK?

Może się zdarzyć, że odbiorca nie zarejestrował swojego numeru telefonu w usłudze BLIK. Co się wtedy dzieje?

  • Jeśli wysyłasz pieniądze przez listę kontaktów, możesz od razu zobaczyć ikonę BLIKA przy wybranym odbiorcy, co znaczy że możesz przesłać środki (taka ikonka jest widoczna na screenie powyżej prezentującym krok trzeci). Jeżeli takiej ikony nie ma, wtedy transfer środków BLIK nie jest możliwy.
  • Jeśli wysyłasz pieniądze bezpośrednio na numer telefonu, a odbiorca nie zarejestrował go w BLIKU, wtedy przelew zostanie odrzucony (pieniądze nie wyjdą z konta) lub odbiorca dostanie SMS z linkiem do strony, gdzie powinien wpisać numer konta, aby odebrać przelew. Która z opcji zostanie zastosowana, to zależy od procedur banku.

Jak odebrać przelew na numer telefonu BLIK?

Odbiór przelewu na numer telefonu w praktyce niczym się nie różni od odbioru zwykłego przelewu (standardowego, na numer konta).

Jedyna rzecz, o którą musimy zadbać, to rejestracja numeru telefonu w usłudze BLIK. Jest to bardzo proste. W ustawieniach aplikacji mobilnej Twojego banku należy wprowadzić numer telefonu i zatwierdzić operację. Tyle wystarczy, by móc odbierać przelewy BLIK.

Uwaga - numer telefonu może być przypisany do BLIKA tylko w jednym banku. Jeśli posiadasz kilka kont, to aby odbierać przelewy na telefon w innym banku, musisz dodać numer do nowego konta (co będzie równoznaczne z rezygnacją odbioru przelewów BLIKIEM na innym koncie). Choć może to wydawać się odrobinę skomplikowane, to w rzeczywistości wystarczy kilka "kliknięć" w aplikacji, aby dokonać takiej zmiany.

przeniesienie numeru BLIK

W jakich bankach można przelać pieniądze na numer telefonu?

Na koniec przygotowałem dla Ciebie listę banków, które obsługują transfery na telefon BLIKIEM. Jeżeli posiadasz konto lub założysz rachunek, w którymś z tych banków, wtedy możesz dokonywać przelewów tego rodzaju.

Przelew na telefon - banki:

ikona mobile
W tych bankach zrobisz przelewy na telefon

Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Credit Agricole, Getin Bank, Noble Bank, T-Mobile Usługi Bankowe

Jeśli któryś bank wprowadzi do swojej oferty usługę przelewów na telefon BLIKIEM, wtedy ta lista zostanie zaktualizowana.

źródła - ikona

Źródła

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
zagraniczne konto - obrazek

Zagraniczne konto bankowe - jak i gdzie je założyć?

PRZECZYTAJ → 
dowód osobisty - obrazek artykułu

Dowód osobisty - jak go wyrobić? Czy trzeba nosić go ze sobą? 8 odpowiedzi na częste pytania

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia ołówek z gumką zmazującą wyraz limity, co nawiązuje do tematu artykułu na temat limitów przelewów bankowych

Limity przelewów w bankach. Rodzaje i możliwości zmiany

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starcrosschevron-down-circle