W których bankach zamkniesz konto osobiste bez wychodzenia z domu?
Rozwiązanie umowy o prowadzenie rachunku bankowego może okazać się prostsze, niż się wydaje. Obecnie wiele banków oferuje możliwość zamknięcia rachunku bankowego bez wychodzenia z domu.
Takie rozwiązania znajdziesz w:
- mBanku;
- Alior Banku;
- ING Banku Śląskim;
- Millennium Banku;
- Velo Banku.
Wypowiedzenie umowy o prowadzenie konta złożysz przez bankowość internetową lub w aplikacji mobilnej.
Jak zamknąć rachunek w banku przez internet krok po kroku?
Likwidacja rachunku bankowego online może wyglądać nieco inaczej w każdym banku. Zazwyczaj jednak są to podobne do siebie procedury, które sprowadzają się do zaznaczenia odpowiednich pól i wysłania dyspozycji.
Sprawdź, jak wygląda zamykanie rachunku w mBanku:
- po zalogowaniu się do serwisu lub aplikacji wybierz opcję „Pomoc”, a następnie „Inna sprawa”;
- wybierz kategorię „Rachunki”, a potem „Wypowiedzenie umowy rachunku”;
- wypełnij formularz i prześlij go do banku.
W Banku Millennium cały proces jest równie prosty:
- zaloguj się do serwisu Millenet;
- z rozwijanego panelu schowanego pod imieniem i nazwiskiem klienta wybierz opcję „Wnioski i umowy”;
- wybierz konto, które chcesz zamknąć, i potwierdź złożoną dyspozycję;
- opcjonalnie wskaż przyczynę podjętej decyzji.
Z kolei w ING Banku Śląskim w celu zamknięcia konta musisz:
- zalogować się do serwisu Moje ING;
- rozwinąć szczegóły dotyczące danego rachunku;
- wybrać opcję „Zamknij konto”, którą znajdziesz na dole strony.
W każdym przypadku złożenie wniosku do banku o zamknięcie konta to operacja, która zajmie ci zaledwie kilka minut.
Zwróć uwagę na to, że banki czasami oferują transakcję wiązaną i rachunki są otwierane w pakietach albo uzależniają otwarcie konta oszczędnościowego od ROR.
Taką strategię stosuje np. Millennium Bank, który umożliwia otwarcie od razu Konta 360 oraz rachunku oszczędnościowego Profit. W takiej sytuacji może się okazać, że nie będziesz mógł zamknąć wyłącznie konta osobistego, ale konieczne będzie zlikwidowanie od razu obu kont.
Inne metody zamknięcia konta
Banki stosują różne metody zamknięcia rachunku i nie zawsze będzie dostępna opcja likwidacji konta przez internet. Z jakimi innymi możliwościami zamknięcia konta możesz się spotkać?
Część instytucji finansowych wymaga osobistego stawiennictwa klienta w oddziale. Jest to konieczne w przypadku:
- banku PKO BP;
- banku Pekao S.A.;
- banku Credit Agricole;
- BOŚ Banku;
- Banku BPS;
- Banku Pocztowego.
Nie jest to szczególnie wygodne rozwiązanie, ponieważ mocniej angażuje ono twój czas niż w przypadku zamknięcia konta przez internet. Możesz jednak skorzystać wtedy z okazji i rozwiać swoje wątpliwości, dopytując pracownika banku o konsekwencje likwidacji rachunku.
Wszystkie formalności załatwisz bezpośrednio w placówce banku. Wystarczy, że wypełnisz wniosek o zamknięcie rachunku.
Zamknięcie rachunku przez Pocztę Polską
Innym rozwiązaniem jest wysłanie wniosku o zamknięcie konta za pośrednictwem Poczty Polskiej. Upewnij się, że kierujesz korespondencję na właściwy adres. Banki zwykle wskazują na swojej stronie określoną skrytkę pocztową – nie wystarczy, że wyślesz list do oddziału, z którego usług korzystasz.
Zamknięcie konta przez infolinię
Rezygnację z konta złożysz również poprzez infolinię. Pracownik banku będzie musiał zweryfikować twoją tożsamość, więc otrzymasz kilka pytań (np. o numer PESEL lub nazwisko panieńskie matki). Na połączenie telefoniczne czasami będziesz musiał zaczekać dłuższą chwilę.
Składasz wniosek o zamknięcie konta? O tych rzeczach musisz pamiętać
Zamknięcie konta w danym banku to bardzo prosta operacja. Wiążą się z nią jednak określone konsekwencje. O czym warto pamiętać?
Okres wypowiedzenia umowy i opłaty bankowe
Wypowiedzenie umowy rachunku bankowego powoduje, że konto zostanie zamknięte, ale nie od razu. Ważny jest okres wypowiedzenia, który wynosi zwykle od 7 do 30 dni. Pamiętaj, aby przelać środki na inne konto. Zachowaj jednak na likwidowanym rachunku kwotę potrzebną do pokrycia ewentualnych opłat cyklicznych (np. za utrzymanie karty płatniczej).
Jeżeli na rachunku brakuje środków na pokrycie zadłużenia, bank ma prawo podjąć działania określone w regulaminie. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią przed złożeniem oświadczenia o wypowiedzeniu.
Większość banków zastrzega sobie prawo do wypowiedzenia umowy w przypadku powstania na rachunku zaległości w określonej wysokości. Popularnym rozwiązaniem jest zastrzeżenie możliwości zaksięgowania kwoty ze środków, które trafią na dany rachunek w banku. Pamiętaj też, że powodując powstanie zadłużenia, uprawniasz bank do skierowania wezwania do zapłaty oraz podjęcia dalszych działań windykacyjnych.
Likwidacja konta w banku a historia rachunku
Po zamknięciu konta nie będziesz mieć już dostępu do historii rachunku. Możesz pobrać ją wcześniej. Po likwidacji ROR również będzie dostępna, ale musisz za nią zapłacić zgodnie z aktualnym cennikiem opłat i prowizji.
Historię rachunku zamówisz:
- przez infolinię;
- przez czat;
- w placówce banku.
Ujemne saldo na koncie
Jeżeli w momencie składania dyspozycji zamknięcia rachunku saldo twojego konta jest ujemne, musisz wyrównać różnicę. Brakującą kwotę możesz zapłacić z dowolnego rachunku bankowego w tym samym lub innym banku.
Jeżeli z kontem połączona jest pożyczka, kredyt hipoteczny lub odnawialny, konieczne będzie ustalenie nowych warunków spłaty (wskazanie nowego numeru konta).
Kluczowe wnioski:
- W wielu bankach zamkniesz konto przez internet bez wychodzenia z domu.
- Konto możesz zamknąć nie tylko online, lecz także telefonicznie, korespondencyjnie lub osobiście w placówce.
- Przed zamknięciem konta musisz uregulować ewentualne zaległości. Możesz też zarchiwizować historię płatności.