logo RankingKont.pl
kalendarz ikona
20/08/2020
autor ikona
Łukasz Scheibinger

Express Elixir - szybki sposób transferu środków na konto odbiorcy

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
 • Express Elixir - czym jest?
 • Jak często korzystamy z przelewów w Systemie Express Elixir?
 • Kiedy dojdzie przelew natychmiastowy Express Elixir? Czy zawsze wystarczy zaledwie kilka sekund?
 • Ile kosztuje przelew Express Elixir? Przelew natychmiastowy bez opłat - to możliwe!
 • Jak zrealizować przelew natychmiastowy?
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • System Express Elixir pozwala na rozliczenie płatności w trybie natychmiastowym.
 • Przelew zrealizowany z wykorzystaniem tego systemu trafi na konto odbiorcy nawet w ciągu kilkunastu sekund.
 • Choć zlecenie przelewu Express Elixir zwykle jest operacją płatną, to niektóre konta bankowe pozwalają realizować przelewy z wykorzystaniem systemu Express Elixir bez żadnych opłat.

Potrzebujesz przelać pieniądze na konto w innym banku, tak żeby natychmiast znalazły się na koncie u odbiorcy? Zaczyna się weekend i nie chcesz czekać na zaksięgowanie przelewu aż do poniedziałku? Jest kilka sposobów, dzięki którym szybko możesz zrealizować taką transakcję. Jednym najbardziej powszechnych i najlepszych zarazem, jest przelew Express Elixir, o którym dowiesz się więcej czytając ten artykuł.

Czym jest Express Elixir?

System Express Elixir to system rozliczeń płatności natychmiastowych, który umożliwia bezpośrednią realizację przelewów krajowych w złotych, w trybie natychmiastowym, bez ograniczeń czasowych, w modelu 24/7/365. Operatorem tego Systemu - podobnie jak systemu Elixir do realizacji zwykłych przelewów - jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Według aktualnych danych w systemie Elixir uczestniczy 16 banków oraz Narodowy Bank Polski. To właśnie między tymi bankami można dokonywać przelewów natychmiastowych z wykorzystaniem systemu płatności Express Elixir.

W tych bankach dokonasz przelewu Express Elixir

doładowanie telefonu ikona

Banki z Express Elixir

Alior Bank, Bank BPS, Bank Millennium, BOŚ, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska, T-Mobile Usługi Bankowe.

Express Elixir to zawsze przelew natychmiastowy. Przelew natychmiastowy to nie zawsze Express Elixir

Możesz się spotkać z sytuacją, kiedy przelew natychmiastowy i przelew express elixir są traktowane jak synonimy. Prawdopodobnie wynika to z popularności tego rozwiązania - tylko w pierwszym kwartale 2020 roku rozliczono łącznie ponad 10 milionów zleceń w Systemie.

Jednak ze względu na fakt, że są też dostępne inne możliwości realizacji przelewu natychmiastowego, nie zawsze "przelew natychmiastowy" jest równoznaczny z "express elixir".

Przelew natychmiastowy możemy zrealizować także w usłudze BlueCash i przez telefon z wykorzystaniem BLIKA. Istnieją również inne sposoby na transfer pieniędzy tak, aby znalazły się one natychmiast u odbiorcy. (O nich dowiesz się, czytając inne artykuły na tej stronie.)

W tym miejscu jednak chciałbym, abyś zrozumiał różnicę wynikającą z faktu, że przelew natychmiastowy to nie zawsze express elixir. Jakkolwiek, express elixir, który opisuję w tym artykule, jest jedną z najpopularniejszych metod na błyskawiczny transfer środków.

Jak często korzystamy z przelewów Express Elixir?

Wybrałem kilka statystyk z raportu przygotowanego przez Narodowy Bank Polski, które obrazują skalę wykorzystania Systemu Express Elixir w naszym kraju.

Jak często realizujemy szybkie przelewy elixir? W pierwszym kwartale 2020 roku zrealizowano:

 • 10,45 milionów zleceń o łącznej wartości 14,5 mld złotych,
 • średnio dziennie w Systemie rozliczono 115 tys. przelewów natychmiastowych o łącznej wartości 159 mln zł.

Te liczby, być może nie robią aż tak dużego wrażenia, jak choćby ilość transakcji BLIK, gdzie te wskaźniki są kilkukrotnie większe, ale trzeba przyznać że ilość przelewów w tym systemie jest naprawdę spora.

Na uwagę zasługuje też tempo rozwoju. Na samym początku istnienia systemu, w pierwszym kwartale 2013 roku, ilość zleceń dziennie wyniosła niespełna 1000. Według najnowszych danych takich zleceń wykonano ponad 100 tysięcy w ciągu dnia. Mówimy tutaj o ponad 100-krotnym wzroście.

Najwięcej przelewów jest realizowanych w poniedziałek (17,5%) i w piątek (18,7%), a najmniej w weekendy - 9,6% i 7,2% (kolejno sobota i niedziela).

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako

Limity przelewów Express Elixir

Przelew natychmiastowy Express Elixir posiada limity kwotowe. Górny limit takiego przelewu jest ustalony przez operatora systemu, Krajową Izbę Rozliczeniową i wynosi 100 000 zł.

Jednak limit może się różnić w zależności od Banku. Przykładowo Alior Bank i Citi Handlowy pozwalają na realizację takiego przelewu w maksymalnej kwocie, czyli 100 tys. zł. Z kolei w takich bankach jak Pekao limit pojedynczego przelewu to 5 tys., a dzienny limit wynosi 10 tysięcy. Jeszcze niższe limity obowiązują w PKO BP, gdzie limit na przelew to 3 tys. zł, a na dzień - 6 tys. zł

Kiedy dojdzie przelew Express Elixir?

Przejdźmy teraz do prawdopodobnie najważniejszej kwestii czyli czasu, który jest wymagany na realizację przelewu.

W większości przypadków przelew express elixir jest realizowany w ciągu kilku sekund. Kiedy wyślesz taki przelew, pieniądze niemal natychmiast znajdą się na koncie odbiorcy. W większości banków, biorących udział w Systemie, środki są transferowane 7 dni w tygodniu, często przez 24 godzin na dobę, niekiedy tylko z wyłączeniem kilku godzin (lub nawet minut) w nocy.

Gdy przelew natychmiastowy nie doszedł na konto...

Czasem może się jednak zdarzyć, że pieniądze wpłyną nieco później, niż w ciągu kilku sekund. To nie są częste przypadki, ale taka sytuacja może mieć miejsce. Przykłady takich sytuacji poniżej:

 • Citi Handlowy nie odbiera przelewów ekspresowych w godzinach 18.00 - 07.00. Jeśli wysyłasz pieniądze do tego Banku po godzinie 18.00, to znajdą się one na koncie odbiorcy około 7 rano w najbliższym dniu roboczym.
 • Bank Pocztowy nie odbiera przelewów express elixir w niedzielę. Jeśli wyślesz środki korzystając z przelewu natychmiastowego, na konto odbiorcy w niedzielę, to dojdą one w poniedziałek ok. 6 rano.

Zaznaczam jednak, że są to jednostkowe przypadki i z reguły dotyczą późnych godzin wieczornych lub nocnych, ew. weekendów. Z drugiej strony wiele banków przyjmuje i przesyła przelewy ekspresowe Elixir przez 24h, przez 7 dni w tygodniu (należą do nich np. mBank, PKO, Santander, ING, Credit Agricole). Dokładny i aktualizowany harmonogram znajdziesz na tej stronie Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Przelew Express Elixir za darmo? To możliwe!

O ile przelew elixir (przelew standardowy) realizowany w bankowości elektronicznej jest z reguły darmowy, tak przelew natychmiastowy elixir kosztuje określoną kwotę pieniędzy. Krajowa Izba Rozliczeniowa, która jest wykonawcą i operatorem systemu nie ustala cen - koszt z jakim wiąże się wykonanie takiego przelewu jest ustalany przez Bank.

Koszt takiego przelewu najczęściej wynosi w granicach 5 złotych. Zdarzają się odstępstwa - może to być 3, 4 lub 6 złotych, jednak najczęściej kwota oscyluje właśnie około 5 zł za pojedynczy przelew. Aktualną informację znajdziesz w tabeli opłat i prowizji na stronie banku, ale też w opisie wybranego konta na tej stronie.

Czy wiesz, że jest też możliwość dokonywania przelewów natychmiastowych całkiem za darmo? Poniżej podaje dwa sposoby, które pozwolą Ci na realizacje przelewu ekspresowego bez opłat:

 • Konto Jakie Chce w Santander Banku daje możliwość realizacji przelewów Express Elixir bez opłat.
 • CitiKonto - ten rachunek pozwala zrealizować 3 przelewy ekspresowe w miesiącu za darmo.
 • Konto Jakże Osobiste w Alior Banku - ten rachunek pozwala wybrać 11 korzyści do konta, z których dwie pierwsze są darmowe. Jedną z korzyści jest pakiet 5 darmowych przelewów natychmiastowych. Jeśli wybierzesz ten pakiet, w każdym miesiącu możesz zrealizować 5 przelewów natychmiastowych za darmo.

Jak zrealizować przelew Express Elixir?

Przelew natychmiastowy elixir najlepiej jest zrealizować w bankowości elektronicznej. W tym celu możesz wykorzystać aplikację mobilną Twojego banku lub zalogować się do systemu bankowości internetowej.

To, w jaki sposób możesz wykonać taki przelew, jest zależne od systemu bankowości elektronicznej, którą oferuje Twój Bank. Może to być osobna zakładka w systemie lub opcja, którą można zaznaczyć na etapie realizacji przelewu zwykłego.

Przykładowo w Alior Banku, przelew natychmiastowy jest opcją, którą możemy wybrać na etapie realizacji transakcji:

aplikacja Alior Banku - przelewy

Jak chodzi o wszystkie pozostałe informacje - dane odbiorcy oraz kwotę przelewu - to tutaj wszystko przebiega standardowo, dokładnie tak, jak w przypadku realizacji zwykłego przelewu bankowego.

Sprawdź Rankingi

i Promocje
Dotarłeś do końca artykułu - ale to nie koniec twojej przygody! Obejrzyj aktualne rankingi. Porównaj, jak wypada twoje konto i poszukaj lepszej oferty z premią na start.
ikona - rankingi
Ranking Kont Osobistych
ikona - testy aplikacji
Ranking Darmowych Kont
ikona - promocje
Promocje Bankowe 
RankingKont.pl - obrazek tła

To też może Cię zainteresować

starcrosschevron-down-circle