ranking kont - logo serwisu

Jak płacić iPhonem, urządzeniem z Androidem oraz telefonem bez NFC? (instrukcje)

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
  • Jak płacić iPhonem?
  • Jak płacić telefonem z systemem Android?
  • Płatności telefonem bez NFC - jak to zrobić?
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Za chwile poznasz najważniejsze informacje na temat płatności telefonem.
  • Dowiesz się jak płacić iPhonem z wykorzystaniem usługi Apple Pay oraz urządzeniem z systemem Android (Google Pay).
  • Poznasz lepiej uniwersalny system płatności zbliżeniowych telefonem: NFC.

Płatności mobilne na różnych systemach

Chcesz dowiedzieć się jak płacić Twoim telefonem? Trafiłeś we właściwe miejsce!

Ten artykuł stanowi pewnego rodzaju podsumowanie kilku poprzednich poprzednich wpisów, które opublikowałem na blogu w ostatnich tygodniach. W tym poście koncentruje się tylko na praktycznym aspekcie płatności z wykorzystaniem wybranych modeli telefonów.

Umieszczam tutaj konkretne wskazówki i instrukcje, jak zrealizować taką płatność. Jeśli chcesz uzyskać szerszy kontekst i znaleźć bardziej ogólne informacje na temat płatności mobilnych, sprawdź artykuł: Jak płacić telefonem? Znajdziesz w nim 4 sposoby na płatność telefonem razem z oceną.

Oprócz tego, na końcu każdej części poświęconej wybranej metodzie opisywanej w tym miejscu, znajdziesz link do innego artykułu, gdzie dowiesz się więcej na temat wybranego rozwiązania.

Tekst możesz czytać w sposób standardowy, od początku do końca lub od razu przeskoczyć do miejsca, które Cię interesuje, klikając na odpowiednie pole na poniższej liście.

Płatność iPhonem - wymagania

Płatności iPhonem dokonujemy, wykorzystując w tym celu rozwiązanie Apple Pay.

Na początku należy upewnić się, co do dwóch kwestii:

  1. Czy telefon spełnia warunki, pozwalające na dokonywanie płatności Apple Pay oraz
  2. Czy bank, w którym posiadasz konto, umożliwia realizowanie transakcji zbliżeniowych Apple Pay.

Jeśli chodzi o pierwszy punkt, to dzisiaj nie powinien on stanowić dużej bariery, ponieważ wszystkie modele iPhone z czytnikiem Touch ID lub funkcją Face ID (z wyjątkiem modelu iPhone 5s), pozwalają na dokonywanie płatności mobilnych. Inaczej mówiąc, wszystkie iPhony wprowadzone na rynek po 2014 roku, dają możliwość realizacji płatności zbliżeniowych.

Tutaj jest aktualna lista banków działających w Polsce, które dają możliwość płacenia iPhone:

ikona artykuł Apple
Banki z Apple Pay

Alior Bank, Bank Millennium, Bank of America, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BNP Paribas, BPS, Santander, Citi Handlowy, Credit Agricole, FNAC (CaixaBank Payments&Consumer), Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, N26, Nest Bank, PKO BP, wybrane banki spółdzielcze.

Warto wiedzieć, że również niektóre instytucje pozabankowe dają możliwość płatności Apple Pay. Są to np. Curve, Monese, Revolut, TransferWise czy Twisto.

Płatność iPhonem - instrukcja

Jeśli Twój telefon spełnia podstawowe wymagania, a bank udostępnia możliwość płatności Apple Pay, teraz dowiedz się jak, krok po kroku, płacić iPhonem.

Najpierw otwórz aplikację Wallet i dodaj kartę

Znajdź na telefonie aplikację Wallet (poznasz ją po ikonce portfela z kartami). Ta aplikacja jest dostępna na Twoim telefonie od momentu pierwszego uruchomienia, nie trzeba więc jej znikąd pobierać.

aplikacja Wallet

Na kolejnych ekranach zaznaczaj kolejno "DODAJ", później wybierz nazwę banku lub instytucji, będącej wystawcą karty, a na końcu zeskanuj dane karty aparatem lub wpisz je ręcznie.

dodanie karty (1)
dodanie karty (2)

Teraz należy jeszcze zaakceptować regulamin usługi i zweryfikować kartę, np. przez wpisanie kodu, który otrzymasz SMS-em od banku.

Płatności w sklepie

Kartę w aplikacji dodajesz tylko raz. Od tego momentu, możesz regularnie płacić iPhonem w sklepach. Płatności zbliżeniowe iPhone z wykorzystaniem Apple Pay są bardzo szybkie. Zwykle zajmuje to zaledwie kilkanaście sekund. Jak płacić iPhonem w sklepie?

Krok 1: poinformuj sprzedawcę, że będziesz płacić kartą

Możesz również powiedzieć, że zapłacisz telefonem. W rzeczywistości jest to płatność iPhonem, to płatność kartą, z wykorzystaniem telefonu.

Krok 2: Wybudź telefon

Teraz wybudź telefon. Zwykle zrobisz to naciskając przycisk boczny na Twoim telefonie.

Krok 3: Autoryzuj płatność Face ID lub Touch ID.

Teraz autoryzuj płatność z wykorzystaniem Touch ID lub Face ID. Po zatwierdzeniu płatności, możesz zbliżyć telefon do terminala płatniczego.

Tutaj podpowiem, że krok drugi i trzeci można połączyć i jeszcze bardziej usprawnić cały proces. Działa to fajnie na urządzeniach z Face ID. Klikamy dwukrotnie przycisk boczny, aby otworzyć Apple Pay i zerkamy na telefon w celu uwierzytelnienia - w ten sposób możemy bardzo szybko autoryzować płatność.

Krok 4: Zbliż telefon do terminala.

płatność w sklepie (3)

Teraz zbliż telefon do terminala, na odległość kilku centymetrów, podobnie jak zbliżasz kartę płatniczą. W niektórych przypadkach, możesz zostać poproszony o dodatkową autoryzację transakcji PIN-em na terminalu.

wskazówka - ikona

Dowiedz się więcej

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego sposobu płatności, bezpieczeństwa i innych możliwości, przeczytaj: Apple Pay - wszystko na temat płatności iPhone →

Płatność urządzeniem z Androidem

Popularnym rozwiązaniem, które jest wykorzystywane przez użytkowników, którzy korzystają z systemu operacyjnego Android, jest Google Pay (w skrócie GPay).

Również w tym przypadku, najpierw należy upewnić się, że są spełnione podstawowe warunki umożliwiające realizację płatności. Są to:

  • Telefon z systemem Android w wersji Lollipop 5.0 lub nowszej.

System Android posiadają urządzenia takich marek jak np. Samsung, Huawei, Xiaomi, Nokia, Sony i wiele innych... Jeśli chodzi o minimalną wersję systemu - 5.0 - to została ona opublikowana jeszcze w 2014 roku dlatego zdecydowana większość urządzeń z Androidem, posiada już od dawna system w tej lub nowszej wersji.

  • Włączona obsługa NFC.

Pozwala to na dokonywanie płatności zbliżeniowych. Większość modeli telefonów pozwala dzisiaj na dokonywanie transakcji zbliżeniowych NFC.

  • Bank dający możliwość płacenia z Google Pay.

Listę takich banków znajdziesz poniżej.

Banki, które udostępniają Google Pay

ikona mobile
Banki, które udostępniają Google Pay*

Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pocztowy, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, EnveloBank, Eurobank, Getin, Grupa BPS, Idea Bank, ING, Kompakt Finanse, mBank, N26, Nest Bank, Plus Bank, Santander, T-Mobile Usługi Bankowe, wybrane banki spółdzielcze

*Warto wiedzieć, że niektóre banki stosują pewne ograniczenia. Np. klienci Banku Millennium mogą korzystać z usługi w bardzo ograniczonym zakresie. Szczegóły poznasz w komentarzach w tabeli, na tej stronie Google.

Oprócz tego również instytucje pozabankowe dają możliwość płacenia z wykorzystaniem Google Pay. Należą do nich np. Monese, Revolut, Sodexo, TransferWIse.

Płatność z Androidem - instrukcja

Pobierz aplikację Google Pay i dodaj kartę

Pierwszym krokiem na drodze do zapłacenia urządzeniem z telefonem Android, jest pobranie aplikacji Google Pay. Pobierzesz ją ze sklepu z aplikacjami Google Play.

Następnie, już w aplikacji, dodaj kartę, którą będziesz płacić z wykorzystaniem Google Pay.

W prawym dolnym rogu wybierz przycisk "Dodaj", następnie "Forma płatności" i "Karta kredytowa lub debetowa". Zeskanuj dane z karty aparatem w Twoim telefonie lub wpisz je ręcznie.

Na dalszym etapie wymagana jest weryfikacja Twojej tożsamości. Kod możesz otrzymać np. SMS-em. Następnie należy go wpisać w aplikacji Google Pay.

Możliwe są też inne formy weryfikacji, jak np. z wykorzystaniem kodu wysłanego ma maila lub udostępnionego telefonicznie (głosowo), w aplikacji banku albo przez obciążenie konta bankowego niewielką kwotą.

Płatności telefonem z Androidem w sklepie

Raz dodaną kartę do aplikacji, możesz wielokrotnie wykorzystywać, w celu dokonywania płatności. Płacenie Google Pay jest bardzo proste i zajmuje krótką chwilę. Oto, jak zapłacić wykorzystując urządzenie z systemem Android.

Krok 1: poinformuj sprzedawcę, że będziesz płacić kartą

Krok 2: wybudź telefon

Nie musisz odblokowywać swojego telefonu. Wystarczy go wybudzić.

Krok 3: zbliż telefon do terminala

Następnie zbliż telefon do terminala na odległość kilku centymetrów, w podobny sposób jak zbliżasz kartę płatniczą.

Krok 4: potwierdź transakcję kodem PIN jeśli jej wartość to +100 zł

Jeśli wartość transakcji wynosi ponad 100 zł - podobnie jak w przypadku transakcji kartą - należy ją potwierdzić, wpisując kod PIN karty na ekranie terminala.

Również w przypadku jeśli jest to któraś (np. trzecia lub piąta) transakcja w ciągu dnia, nawet jeśli jej wartość nie przekracza 100 zł, możesz zostać poproszony, aby ją potwierdzić przy użyciu kodu PIN.

czy wiesz, że?

Dowiedz się więcej...

Więcej informacji na temat płatności urządzeniem z systemem Android znajdziesz w: Google Pay (GPay) - płatności mobilne dla Androida →

Płatność telefonem bez NFC - czy to możliwe?

Czy można płacić bez NFC? Okazuje się, że tak!

Choć dzisiaj telefony zazwyczaj posiadają funkcję NFC pozwalającą na dokonywanie transakcji zbliżeniowych, to jednak w użyciu są też urządzenia, które nie dają takiej możliwości.

Czy wówczas nie możemy dokonywać płatności mobilnych? Możemy! Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie polski system płatności BLIK. Dzięki BLIKOWI, możemy zapłacić za zakupy w sklepie z wykorzystaniem 6-cyfrowego kodu, bez NFC.

Płatności zbliżeniowe bez NFC - instrukcja

Skorzystać z BLIKA możesz wtedy, gdy Twój bank udostępnia taką możliwość. Dobra wiadomość jest taka, że lista banków z BLIKIEM jest całkiem długa i wiele instytucji umożliwia dzisiaj skorzystanie z tego rozwiązania. Są to:

ikona mobile

Banki z BLIKIEM

Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Getin Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa, Noble Bank, Grupa BPS

Jeśli posiadasz konto, w którymś z tych banków, wówczas możesz płacić w sklepie telefonem bez NFC. Dowiedz się, jak to zrobić.

Krok 1: pobierz aplikację banku na Twój telefon

Jeśli jeszcze jej nie masz, zainstaluj aplikację banku na telefonie. Możesz to zrobić za pośrednictwem strony banku lub w sklepach z aplikacjami Google Play lub App Store. W następnym kroku aktywuj aplikację.

Krok 2: poinformuj sprzedawcę, że zapłacisz wykorzystując kod BLIK

Gdy jesteś już w sklepie, poinformuj sprzedawcę, że dokonasz płatności kodem BLIK. Należy się upewnić czy w danym miejscu jest to możliwe! Takiej informacji udzieli sprzedawca. Możesz też spojrzeć czy w pobliżu terminala lub na terminalu, znajduje się naklejka z logiem BLIKA.

Krok 3: wygeneruj kod BLIK w aplikacji i wpisz go na terminalu płatniczym

Teraz otwórz aplikację mobilną i wygeneruj sześciocyfrowy kod BLIK, który jest ważny przez 120 sekund. Wpisz go na terminalu płatniczym.

kod BLIK w Moje ING

Krok 4: potwierdź transakcję w aplikacji Twojego banku

W ostatnim kroku, potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej Twojego banku. Sposób autoryzacji będzie zależeć od rozwiązania wykorzystanego w danym banku - na przykład w przypadku ING, jest to potwierdzenie kodem PIN aplikacji.

W ten sposób możesz płacić telefonem bez NFC. Jeśli chcesz poznać inne zastosowania BLIKA, zapoznaj się z artykułem, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie: jak płacić blikiem?

A jeżeli chcesz uzyskać jeszcze więcej informacji na temat BLIKA rozwiązań, jakie daje ten System, zobacz też:

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
zyskaj 250 zł w promocji Santander Banku

Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia świnkę skarbonkę, symbol oszczędności co wskazuje na możliwość założenia bezpłatnego rachunku bankowego

Darmowe konto bankowe bez wpływów – gdzie otworzyć taki rachunek?

PRZECZYTAJ → 
skrytka bankowa - obrazek

Skrytka bankowa: najważniejsze cechy, wady oraz zalety

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia osobę, która zakłada konto bankowe przez internet

Ranking najlepszych sposobów na założenie konta bankowego (2024 r.)

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starcrosschevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram