ranking kont - logo serwisu
ikona kalendarza - obrazek
21/09/2020

Jak płacić telefonem? 4 sposoby na płatność telefonem oraz ich ocena

jak płacić telefonem - obrazek artykułu
Płatności telefonem zyskały miano praktycznie jeden z najważniejszych funkcji naszych smartfonów. Jak więc zapłacisz za zakupy za pomocą smartfona? Czy jest to bezpieczne? Poznaj przetestowane metody płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem nowoczesnych smartfonów.

Pokaż spis treści:

Płatności telefonem zyskują na popularności

Płatności mobilne stały się integralną częścią naszego codziennego życia. W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost wykorzystania smartfonów do realizacji transakcji, co czyni je realną alternatywą dla tradycyjnych kart płatniczych.

ikona - statystyka

Według raportu "Digital Payments in Poland 2023" opublikowanego przez Statista1:

  • 68% Polaków korzysta z bankowości internetowej
  • Liczbowo: 22.6 milionów Polaków korzysta z e-bankowości, a 21.7 milionów używa aplikacji mobilnych
  • Ponad 15% wszystkich płatności kartą zostało wykonanych przy użyciu smartfona
  • Sam BLIK posiada prawie 16 milionów aktywnych użytkowników
ikona strzałki

Trendy w płatnościach mobilnych

  • Coraz więcej konsumentów preferuje płatności telefonem ze względu na wygodę i szybkość transakcji.
  • Zaawansowane metody zabezpieczeń, takie jak biometria czy tokenizacja, zwiększają zaufanie użytkowników do płatności mobilnych.
  • Płatności mobilne są coraz częściej integrowane z popularnymi aplikacjami, co dodatkowo napędza ich adopcję.

Telefon zamiast portfela?

Dostęp do płatności mobilnych i możliwość dokonywania tego typu transakcji na pewno wpływa na ich rosnącą popularność. Jednak przede wszystkim, płatności telefonem to szybki, wygodny i bezpieczny sposób na regulowanie zobowiązań, zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w sklepach internetowych.

ikona - informacja

Czytając ten artykuł:

  • Poznasz najnowsze sposoby płacenia telefonem, ich zalety i potencjalne wyzwania.
  • Dowiesz się, jak bezpiecznie korzystać z płatności mobilnych w różnych sytuacjach.
  • Otrzymasz praktyczny przewodnik krok po kroku, jak rozpocząć korzystanie z płatności mobilnych.

Zacznijmy od zrozumienia, czym właściwie są nowoczesne płatności mobilne.

Jak działają płatności zbliżeniowe?

Płatności zbliżeniowe to metoda płatności, która umożliwia użytkownikom dokonywanie transakcji bez użycia gotówki lub karty kredytowej. Dzięki technologii NFC (Near Field Communication), dane karty płatniczej są przesyłane do terminala płatniczego w sposób szybki i bezpieczny.

Wystarczy zbliżyć telefon do terminala, aby dokonać płatności. To rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale również bezpieczne, ponieważ dane karty są szyfrowane i nie są przechowywane na urządzeniu.

ikona strzałki

Technologia NFC w telefonie

Technologia NFC jest dzisiaj standardem. Dzięki NFC, Twój telefon może komunikować się z terminalem płatniczym, co umożliwia płatności zbliżeniowe telefonem. To rozwiązanie jest nie tylko szybkie, ale również bezpieczne.

ikona promocji - ciemna

Jak włączyć funkcję NFC w telefonie?

Aby włączyć funkcję NFC w telefonie, należy wykonać następujące kroki:

  1. Przejdź do ustawień telefonu.
  2. Wybierz opcję “Łączność” lub “Udostępnianie”.
  3. Znajdź opcję “NFC” i włącz ją.

Po włączeniu funkcji NFC, Twój telefon będzie gotowy do dokonywania płatności zbliżeniowych.

Pamiętaj, że niektóre aplikacje bankowe mogą wymagać dodatkowej konfiguracji, aby umożliwić płatności zbliżeniowe telefonem.

wady i zalety związane z Kontem Firmowym Godnym Polecenia
Płatnoci zbliżeniowe telefonem wciąż zyskują popularność.

Płatność telefonem - 4 sposoby

Dokonywanie płatności telefonem jest proste. Wystarczy, że sklep lub punkt usługowy dają możliwość płatności bezgotówkowych za pośrednictwem terminala płatniczego z obsługą płatności zbliżeniowych. Choć nawet i te wymagania nie muszą zostać spełnione, gdy mówimy o płatnościach kodem BLIK.

Zacznijmy jednak od uniwersalnej metody: płatności NFC w aplikacji banku.

ikona - strzałka

#1 Płatności NFC w aplikacji banku (powoli wycofywane)

Możliwość dokonywania płatności zbliżeniowo telefonem, za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku była popularna jeszcze przed pojawieniem się Apple Pay i Google Pay.

Oczywiście dzisiaj nadal można płacić tym sposobem.

Jest to możliwe, gdy zostaną spełnione określone warunki:

  • urządzenie posiada system Android,
  • minimalna wersja systemu to 4.4,
  • telefon musi posiadać antenę NFC i włączoną funkcję NFC,
  • możliwość dokonywania takiej płatności musi być udostępniona przez bank w aplikacji.

Płatności NFC - krótkie podsumowanie

ikona gwiazdka

Ocena:

2/5
ikona lupy - zbliżenie

Uzasadnienie:

Płatności NFC w aplikacji, to wygodne rozwiązanie. Sprawdzało się doskonale w czasach, gdy inne możliwości (jak Google Pay, Android Pay czy BLIK) nie dobrze dostępne. Dzisiaj nadal zapłacisz tym sposobem, jednak istnieje sporo alternatywnych - lepszych - rozwiązań, o czym przekonassz się już za chwilę.
ikona rankingu kont oszczędnościowych

Rekomendacja:

Poszukaj innych rozwiązań. Płatności NFC realizowane bezpośrednio przez aplikacje bankowe są stopniowo wycofywane z polskiego rynku. Banki skupiają się na promowaniu alternatywnych rozwiązań, takich jak BLIK zbliżeniowy czy uniwersalne portfele cyfrowe.
ikona - strzałka

#2 Google Pay

Google Pay to doskonale znane rozwiązanie umożliwiające płatności zbliżeniowe telefonem z systemem Android. System pojawił się w Polsce na koniec 2017 roku (wtedy jeszcze jako Android Pay).

Google Pay to prosty sposób płacenia telefonem dający możliwość dokonywania płatności za zakupy w sklepie stacjonarnym, w sklepach internetowych, aplikacjach czy w sklepie Google Play.

Zapłacić z wykorzystaniem aplikacji Google Pay, możesz po uprzednim dodaniu karty bankowej do aplikacji. Następnie wystarczy tylko wybudzić telefon (odblokować) i zbliżyć go do terminala płatniczego.

Podobnie jak w przypadku płatności zbliżeniowych NFC - wymagany jest system Android w wersji min. 4.4 i telefon z anteną NFC. Kolejnym warunkiem jest to, aby Bank udostępniał możliwość płacenia z wykorzystaniem tego systemu.

Płatności Google Pay - krótkie podsumowanie

ikona gwiazdka

Ocena:

4,5/5
ikona lupy - zbliżenie

Uzasadnienie:

Google Pay to wygodny i bezpieczny sposób na płacenie urządzeniami z systemem Android. Dodatkowo możesz w nim przechowywać swoje karty lojalnościowe. Z łatwością zapłacisz w sklepach stacjonarnych; zasięg Google Pay jak chodzi o sklepy online wciąż nie jest jednak zbyt duży.
ikona rankingu kont oszczędnościowych

Rekomendacja:

Jeśli posiadasz system Android, a Twój bank udostępnia możliwość płatności przez Google Pay, warrto przetestuj tę aplikację mobilną Google Pay.
ikona - cecha (26)
Przykłady banków z Google Pay

Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pocztowy, BNP Paribas, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, Plus Bank, Santander Bank Polska, Toyota Bank, Plus Bank, Wybrane banki spółdzielcze.

Banki, które wycofały Google Pay lub zakończyły działalność:

  • Eurobank (przejęty przez Bank Millennium)
  • Idea Bank (przejęty przez Pekao SA)
  • T-Mobile Usługi Bankowe (zakończył działalność)
  • Kompakt Finanse
  • EnveloBank (marka Banku Pocztowego)
ikona - strzałka

#3 Apple Pay

Rozwiązaniem dedykowanym dla użytkowników urządzeń Apple jest nic innego jak Apple Pay. Użytkownicy urządzeń z systemem iOS zapłacą dzięki dedykowanemu 

Pierwszym krokiem jest dodanie karty do aplikacji Wallet i aktywacja usługi. Aby zapłacić należy nacisnąć dwukrotnie na boczny przycisk w telefonie, następnie aktywować kartę przez autoryzację Face ID lub Touch ID. Na końcu zbliż kartę do terminala płatniczego.

Z Apple Pay zapłacisz też za zakupy w sklepach internetowych, a w aplikacji Wallet można przechowywać karty pokładowe, debetowe, kredytowe, lojalnościowe i bilety.

Płatności Apple Pay - krótkie podsumowanie

ikona gwiazdka

Ocena:

4,5/5
ikona lupy - zbliżenie

Uzasadnienie:

Podobnie jak w przypadku rozwiązania Google - Apple Pay to wygodna, nowoczesna metoda na płacenie telefonem. Aplikacja Wallet daje sporo innych możliwości, jak przechowywanie kart lojalnościowych.
ikona rankingu kont oszczędnościowych

Rekomendacja:

Uniwersalne rozwiązanie dla osób korzystających z iPhonów. Posiadasz urządzenie z systemem iOS? Przetestuj Apple Pay.
ikona - cecha (26)
Przykłady banków z Apple Pay

Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB), Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), Nest Bank, Bank Pocztowy, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Toyota Bank

ikona - strzałka

#4 Płatność kodem BLIK

BLIK jest polskim rozwiązaniem, z którego (póki co) korzystają przede wszystkim użytkownicy w naszym kraju.

BLIK w naszym kraju jest popularny do tego stopnia, że - jak możemy dowiedzieć się z raportów NBP - w przypadku zakupów internetowych, płatności kodem BLIK są aktualnie częściej wykorzystywane, niż płatności kartą płatniczą.

Do płacenia BLIKIEM wystarczy aplikacja Banku, któa udostępnia to rozwiązanie.

Płatności BLIK - krótkie podsumowanie

ikona gwiazdka

Ocena:

4,5/5
ikona lupy - zbliżenie

Uzasadnienie:

BLIK to świetny sposób na płacenie z wykorzystaniem smartfona. System sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku zakupów internetowych. BLIK daje sporo dodatkowych możliwości (np. wypłaty z bankomatów), jest łatwy w użyciu i bezpieczny. Należy jednak uważać na "Oszustwa na BLIKA".
ikona rankingu kont oszczędnościowych

Rekomendacja:

Pobierz aplikację Twojego banku i przetestuj BLIKA. Sprawdzi się doskonale w przypadku płatności za zakupy online, w sklepach stacjonarnych; BLIK znajdzie też inne zastosowania (np. wypłaty z bankomatów).
ikona - cecha (26)
Przykłady banków z BLIKIEM

Alior Bank, Bank Millennium, BNP Paribas, BOŚ Bank, BS Brodnica, Citi Handlowy, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy, mBank, Nest Bank, Bank Pekao S.A., PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, Banki Spółdzielcze SGB, Bank Pocztowy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, VeloBank

Jak płacić telefonem bez NFC?

Jeśli Twój smartfon nie obsługuje technologii NFC, to nic straconego. Wciąż możesz płacić za zakupy swoim smartfonem, wystarczy użyć systemu płatności BLIK, któy pozwala na dokonywanie płatności bez potrzeby posiadania karty płatniczej.

ikona strzałki

Jak działa BLIK?

BLIK to system elektronicznych płatności, który zastępuje kartę płatniczą 6-cyfrowym kodem. Aplikacja konkretnego banku z usługą BLIK w telefonie generuje kod, który jest następnie podawany w bankomacie, w transakcjach w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Wystarczy, że wygenerujesz kod BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku, a następnie wpiszesz go na terminalu płatniczym lub podasz sprzedawcy. To szybki i bezpieczny sposób na płacenie telefonem, nawet jeśli Twój smartfon nie obsługuje technologii NFC.

Dlaczego płacenie telefonem jest bezpieczne

Płatność telefonem jest bezpieczna. Dlaczego nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo płacąc telefonem? Dzieje się tak z kilku względów:

  • Dane karty nie są przechowywane na urządzeniu.

  • Numer konta wirtualnego (VAN) - to rozwiązanie, które jest wykorzystywane przez niektóre systemy płatności mobilnych, np. Google Pay. Sprzedawca nie otrzymuje prawdziwego numeru konta, tylko jego alias.

  • W przypadku BLIKA nie udostępniasz żadnych wrażliwych danych, a jedynie sześciocyfrowy kod, aktywny przez 120 sekund. Uważaj jednak, aby nie udostępnić kodu oszustom!

  • Dodatkowa autoryzacja - transakcje trzeba dodatkowo autoryzować, np. Face ID, odciskiem palca lub kodem PIN. To kolejna warstwa bezpieczeństwa, chroniąca transakcje telefonem.

Jak płacić telefonem - to już wiesz. Przekonaj się, że warto

Płacenie telefonem to bezpieczne, wygodne i nowoczesne rozwiązanie, stąd też warto płacić zbliżeniowo telefonem.

Płatność zbliżeniowa to wygodne rozwiązanie, któe z powodzeniem może zastąpić zwykły portfel.

Z pewnością szybko przyzwyczaisz się i zaczniesz dokonywać bezpiecznych transakcji online.

ikona symbolizująca kluczowe spostrzeżenia

Kluczowe wnioski:

  • Płatności telefonem zyskały ogromną popularność w Polsce, stanowiąc wygodną i bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych metod płatności.
  • Poznaj bliżej 4 główne metody płatności mobilnych: płatności zbliżeniowe NFC, Google Pay, Apple Pay oraz płatności kodem BLIK.
  • Technologia NFC w smartfonach umożliwia szybkie i bezpieczne transakcje bez potrzeby fizycznych kart, ale BLIK stanowi doskonałą opcję dla urządzeń bez tej technologii.
  • Płatności mobilne są bezpieczne dzięki zaawansowanym zabezpieczeniom, takim jak biometria, szyfrowanie danych karty oraz dodatkowe autoryzacje (Face ID, PIN).
  • Płatności mobilne stają się standardem, a technologie takie jak BLIK i cyfrowe portfele Google Pay oraz Apple Pay wciąż zwiększają swoje możliwości i zasięg.
Więcej artykułów i porad
ikona kursora

Źródła wykorzystane do opracowania tego artykułu

ikona lupy - zbliżenie

Wewnętrzny audyt treści

O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - założyciel serwisu
Ł. Scheibinger
Założyłem serwis wordpress-1184652-4162271.cloudwaysapps.com. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
jak cofnąć przelew

Cofnięcie przelewu. Jak anulować transfer pieniędzy?

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
karta walutowa Revolut: artykuł

Karta walutowa Revolut - najważniejsze informacje

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
instrukcje dotyczące płatności telefonem

Jak płacić iPhonem, urządzeniem z Androidem oraz telefonem bez NFC? (instrukcje)

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
chevron-down