ranking kont - logo serwisu

Jak płacić telefonem? 4 sposoby na płatność telefonem i ich ocena

Poradnik
Tutaj dowiesz się:
  • Płatność telefonem - co to takiego? Jak można płacić telefonem?
  • 4 sposoby na płatność telefonem: płatności aplikacją NFC, Google Pay, Apple Pay, BLIK oraz ich ocena.
  • Jak płacić telefonem? Praktyczny przykład.
  • Dlaczego płacenie telefonem jest bezpieczne.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy artykułu pod reklamą
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Płatności telefonem zyskują w Polsce coraz większą popularność.
  • W tym artykule poznasz 4 często wykorzystywane sposoby płacenia telefonem: płatności zbliżeniowe NFC, Google Pay, Apple Pay oraz płatności kodem BLIK.
  • Dowiesz się również co sprawia, że płacenie telefonem jest bezpieczne.

Płatności telefonem zyskują na popularności

Płatność telefonem to coraz bardziej popularny sposób na dokonywanie opłat za zakupy. W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój, jeśli chodzi o realizacje transakcji z wykorzystaniem smartfona. Jak czytamy w badaniu Izby Gospodarki Elektronicznej "Płatności cyfrowe 2019":

  • 35% ankietowanych deklaruje, że zdarza im się kupować w internecie z wykorzystaniem smartfona, co stanowi wzrost o 13% względem poprzedniego roku,
  • 30% ankietowanych deklaruje, że dokonuje płatności mobilnych przy pomocy smartfona lub tabletu, co stanowi wzrost o 7%, względem badania sprzed roku.

To jednak nie wszystko. W dalszej części raportu możemy przeczytać, że "szalone wzrosty w kanale online i w kanale mobile, to najważniejszy wniosek raportu "Płatności cyfrowe 2019"

Właśnie teraz jest dobry moment, aby zastanowić się nieco dokładniej czym jest płacenie telefonem oraz jakie są najlepsze sposoby na dokonywanie takich płatności. W tym artykule:

  • poznasz 4 sposoby na płacenie telefonem, ich wady i zalety, jak również praktyczne wskazówki kiedy można wykorzystywać płatności tego rodzaju,
  • dowiesz się jak płacić telefonem (przedstawię praktyczny przykład, w jaki sposób dokonać takiej płatności).

Zacznijmy jednak od tego... czym właściwie są płatności mobilne z wykorzystaniem smartfona.

Telefon zamiast portfela

Trudno się dziwić, jak chodzi o rosnącą popularność płatności mobilnych. Dzisiaj płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem smartfona są na wyciągnięcie ręki, niemal dla każdego użytkownika telefonu z systemem Android lub iOS. Coraz więcej urządzeń spełnia wymagania, pozwalające na realizację takich płatności, jak również dostępność systemów płatności mobilnych jest znacznie większa niż wcześniej.

Jeszcze kilka lat temu w Polsce nie były dostępne systemy Google Pay (wcześniej Android Pay) i Apple Pay. BLIK co prawda pojawił się już na początku 2015 roku i zaczął zyskiwać na popularności, jednak przez długi okres czasu dla wielu z nas był raczej czymś w rodzaju ciekawostki, a nie rozwiązaniem wykorzystywanym z podobną częstotliwością jak karty płatnicze.

Dostęp do płatności mobilnych i możliwość dokonywania tego typu transakcji na pewno wpływa na ich rosnącą popularność. Jednak przede wszystkim, płatności telefonem to szybki, wygodny i bezpieczny sposób na regulowanie zobowiązań, zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i w sklepach internetowych.

Dzisiaj mamy coraz więcej możliwości płacenia smartfonem (czy słyszałeś o Orlen Pay, Lidl Pay czy płatnościach za autostrady Autopay?). W tym artykule skoncentruję się jednak na 4 sposobach wykorzystywanych na większą skalę. Są to:

Płatność telefonem - 4 sposoby

W tej części przedstawię rozwiązania, dzięki którym płatności smartfonem dokonasz... niemal wszędzie. Wystarczy, że sklep lub punkt usługowy dają możliwość płatności bezgotówkowych za pośrednictwem terminala płatniczego z obsługą płatności zbliżeniowych, jak również, że Twoje urządzenie spełnia minimalne wymagania umożliwiające dokonać taką płatność.

Zacznijmy od uniwersalnej metody, jaką są płatności NFC w aplikacji banku.

płatności NFC

Płatności NFC w aplikacji banku

Rozwiązaniem, które było popularne i dobrze sprawdzało się, jeszcze przed wejściem Google Pay (początkowo Android Pay), była możliwość dokonywania płatności zbliżeniowo telefonem, za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku. Oczywiście dzisiaj nadal można płacić tym sposobem. Jest to możliwe, gdy zostaną spełnione określone warunki:

  • urządzenie posiada system Android,
  • minimalna wersja systemu to 4.4,
  • telefon musi posiadać antenę NFC i włączoną funkcję NFC,
  • możliwość dokonywania takiej płatności musi być udostępniona przez bank w aplikacji.

Przykłady banków i aplikacji, które udostępniają możliwość płacenia z wykorzystaniem NFC: aplikacja Banku Pekao - PeoPay, PKO BP - IKO, aplikacja Banku Millennium. Jak chodzi o wymagania systemowe, większość urządzeń będzie obsługiwać tego typu płatność, warto jednak pamiętać, że usługa jest limitowana dla telefonów z system Android (użytkownicy iPhonów nie będą mogli zapłacić tym sposobem).

Dokonanie płatności zbliżeniowej NFC wymaga najpierw skonfigurowania usługi w aplikacji mobilnej banku. Gdy ten etap masz za sobą, wtedy należy wybudzić telefon (odblokować) i zbliżyć go do terminala płatniczego. Płatność powyżej 100 zł wymaga dodatkowej autoryzacji (w aplikacji mobilnej lub na ekranie terminala). To czy w celu dokonania płatności NFC należy zalogować się do aplikacji czy tylko wybudzić (odblokować) telefon, zależy od Banku, w którym posiadasz konto.

Płatności NFC w aplikacji banku - krótkie podsumowanie

ocena promocji

Ocena:

3/5
czy wiesz, że?

Uzasadnienie: 

Płatności NFC w aplikacji, to wygodne rozwiązanie, które sprawdzało się doskonale, gdy inne możliwości (jak Google Pay, Android Pay czy BLIK) nie były tak powszechne lub nie były dostępne wcale. Dzisiaj nadal możemy płacić tym sposobem, jednak istnieje sporo alternatywnych rozwiązań, które mogą okazać się dobrym (lub lepszym) zamiennikiem.
konto osobiste - opis rachunku

Rekomendacja:

Płacić telefonem tym sposobem możesz w sytuacji, gdy posiadasz Androida, a Twój Bank nie udostępnia Google Pay (jednym z niewielu takich banków jest dzisiaj Millennium). Poza tym, to rozwiązanie może się sprawdzić, gdy chcesz ograniczyć liczbę aplikacji z których korzystasz na telefonie.

Google Pay

Google Pay to doskonale znane rozwiązanie umożliwiające płatności zbliżeniowe telefonem z systemem Android. System pojawił się w Polsce na koniec 2017 roku (wtedy jeszcze jako Android Pay) i od tego czasu sukcesywnie buduje swoją pozycję na rynku płatności mobilnych.

Google Pay to prosty sposób płacenia telefonem. Wykorzystując rozwiązania od Google zapłacisz za zakupy w sklepie stacjonarnym, ale też w sklepach internetowych, aplikacjach czy w sklepie Google Play.

Zapłacić z wykorzystaniem systemu od Google, możesz po uprzednim dodaniu karty bankowej do aplikacji. Następnie wystarczy tylko wybudzić telefon (odblokować) i zbliżyć go do terminala płatniczego. Płatność z wykorzystaniem tego systemu jest bardzo prosta, a rozwiązanie z powodzeniem może zastąpić fizyczną kartę płatniczą.

Podobnie jak w przypadku płatności zbliżeniowych NFC - wymagany jest system Android w wersji min. 4.4 i telefon z anteną NFC. Dzisiaj, w zdecydowanej większości, telefony spełniają te wymagania.

Kolejnym warunkiem jest to, aby Bank udostępniał możliwość płacenia z wykorzystaniem tego systemu.

Google Pay - banki w Polsce

ikona mobile
Banki, które udostępniają Google Pay*

Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pocztowy, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, EnveloBank, Eurobank, Getin, Grupa BPS, Idea Bank, ING, Kompakt Finanse, mBank, N26, Nest Bank, Plus Bank, Santander, T-Mobile Usługi Bankowe, wybrane banki spółdzielcze

Pełną listę instytucji, które oferują dostęp do usługi, na tej stronie Google.

Warto wiedzieć, że Google Pay ma też inne funkcje. Możesz w nim przechowywać bilety okresowe oraz karty podarunkowe i lojalnościowe.

Google Pay - krótkie podsumowanie

ocena promocji

Ocena:

4,5/5

czy wiesz, że?

Uzasadnienie: 

Google Pay to wygodny i bezpieczny sposób na płacenie urządzeniami z systemem Android. Dodatkowo możesz w nim przechowywać swoje karty lojalnościowe. Odejmuję pół punktu za ograniczoną możliwość płatności w sklepach internetowych (zasięg Google Pay jak chodzi o sklepy online wciąż nie jest zbyt duży).
konto osobiste - opis rachunku

Rekomendacja:

Jeśli posiadasz system Android, a Twój bank udostępnia możliwość płatności przez Google Pay, koniecznie przetestuj tę aplikację mobilną Google Pay.

Apple Pay

Rozwiązaniem bardzo podobnym rozwiązania Google, z tym że dedykowanym użytkownikom iPhonów (oraz innych urządzeń Apple), jest Apple Pay. Użytkownicy urządzeń z systemem iOS zapłacą dzięki dedykowanemu rozwiązaniu Apple Pay.

Pierwszym krokiem jest dodanie karty do aplikacji Wallet i aktywacja usługi. Chcesz zapłacić? W tym celu należy nacisnąć dwukrotnie na boczny przycisk w telefonie, następnie aktywować kartę przez autoryzację Face ID lub Touch ID. Ostatnim krokiem jest zbliżenie karty do terminala płatniczego, w celu sfinalizowania transakcji.

Z Apple Pay zapłacimy też za zakupy w sklepach internetowych, a w aplikacji Wallet możemy przechowywać karty pokładowe, debetowe, kredytowe, lojalnościowe i bilety.

Apple Pay jest obsługiwane na urządzeniach z systemem iOS. Oprócz tego, warunkiem pozwalającym na dokonywanie płatności z Apple Pay jest to, że Twój bank musi udostępniać taką możliwość.

Apple Pay - banki w Polsce

ikona artykuł Apple

Banki z Apple Pay

Alior Bank, Bank Millennium, Bank of America, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BNP Paribas, BPS, Santander, Citi Handlowy, Credit Agricole, FNAC (CaixaBank Payments&Consumer), Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, N26, Nest Bank, PKO BP, wybrane banki spółdzielcze.

Pełną listę instytucji, które oferują dostęp do Apple Pay znajdziesz na tej stronie Apple.

Apple Pay - krótkie podsumowanie

ocena promocji

Ocena:

4,5/5
czy wiesz, że?

Uzasadnienie: 

Podobnie jak w przypadku rozwiązania Google - Apple Pay to wygodna, nowoczesna metoda na płacenie telefonem. Aplikacja Wallet daje sporo innych możliwości, jak przechowywanie kart lojalnościowych czy biletów, dzięki czemu możesz zrezygnować z portfela. Mały minus za ograniczoną dostępność rozwiązania od Apple w polskich sklepach internetowych.
konto osobiste - opis rachunku

Rekomendacja:

Uniwersalne rozwiązanie dla osób korzystających z iPhonów. Posiadasz urządzenie z systemem iOS? Przetestuj Apple Pay!

Płatność kodem BLIK

O ile w przypadku Google i Apple mówimy o światowych gigantach, tak BLIK jest polskim rozwiązaniem, z którego (póki co) korzystają przede wszystkim użytkownicy w naszym kraju. Patrząc jednak na popularność BLIKa w Polsce, niewykluczone, że rozwiązanie w najbliższych latach zyska też popularność poza granicami.

Kodem BLIK zapłacimy za zakupy w stacjonarnych sklepach i punktach handlowo-usługowych oraz w internecie. Z wykorzystaniem kodu wypłacimy też pieniądze z bankomatu i dokonamy przelewu na numer telefonu.

BLIK w naszym kraju jest popularny do tego stopnia, że w przypadku zakupów internetowych, płatności kodem BLIK są aktualnie częściej wykorzystywane, niż płatności kartą płatniczą.

Do płacenia BLIKIEM wystarczy... posiadać aplikację Banku, która udostępnia to rozwiązanie.

BLIK - banki w Polsce

ikona mobile

Banki z BLIKIEM

Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Getin Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa, Noble Bank, Grupa BPS

Płatności kodem BLIK - krótkie podsumowanie

ocena promocji

Ocena:

4,5/5
czy wiesz, że?

Uzasadnienie: 

BLIK to świetny sposób na płacenie z wykorzystaniem smartfona. System sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku zakupów internetowych. BLIK daje sporo dodatkowych możliwości, jest łatwy w użyciu i bezpieczny. W tym przypadku mały minus w przypadku płatności w sklepach stacjonarnych. Po wygenerowaniu 6-cyfrowego kodu, należy go podać osobie z obsługi lub wpisać na terminalu płatniczym. W tym przypadku rozwiązanie Google / Apple jest zwyczajnie szybsze i wygodniejsze.
konto osobiste - opis rachunku

Rekomendacja:

Pobierz aplikację Twojego banku i przetestuj BLIKa. BLIK sprawdzi się doskonale w przypadku płatności za zakupy online, ale też wielu innych przypadkach.

Jak płacić telefonem? Praktyczny przykład

Zobacz teraz praktyczny przykład, jak płacić telefonem. Wykorzystam w tym celu system Apple Pay przeznaczony dla iPhone.

W pierwszym kroku dodaję kartę do aplikacji Apple Wallet. Po prostu otwieram aplikację na telefonie i zaznaczam "Dodaj".

Dodanie karty

dodanie karty (1)

Następnie postępuje zgodnie z instrukcjami na ekranie. Uzupełniam dane karty płatniczej i akceptuję postanowienia regulaminu. Cały proces trwa zaledwie kilka minut.

dodanie karty (2)

Otrzymuję potwierdzenie na ekranie. Dostaję też powiadomienie push z aplikacji Wallet i maila od Alior Banku, który potwierdza dodanie mojej karty. Mogę teraz płacić zbliżeniowo wykorzystując do tego telefon.

Kartę dodaje się do aplikacji tylko raz (chyba, że ją usunę i będę chciał dodać ponownie).

Płacenie w sklepie

Po dodaniu karty wybieram się na zakupy. Przy kasie informuję, że zapłacę kartą. Wybudzam mój telefon naciskając dwukrotnie na przycisk z boku telefonu (nie muszę odblokowywać telefonu) i od razu widzę ekran z moją kartą. Domyślnie autoryzuję transakcję przez Face ID. Mam jednak założoną maseczkę na twarzy (koronawirus wszędzie dookoła...), więc nie mogę w ten sposób autoryzować transakcji. Wybieram więc "Zapłać (kod)" i potwierdzam płatność wpisując kod PIN do telefonu. Autoryzacja zakończona powodzeniem. 

płatność w sklepie (1)
płatność w sklepie (2)

Po autoryzacji otrzymuję powiadomienie w aplikacji "Zbliż do czytnika". Zbliżam telefon do terminala i gotowe.

płatność w sklepie (3)

Transakcja zakończona sukcesem. Niemal w tej samej chwili otrzymuję powiadomienie z aplikacji Banku, że dokonano płatności z wykorzystaniem karty płatniczej.

płatność w sklepie (4)

Cały proces płatności w sklepie, od momentu wyjęcia telefonu, przez autoryzację (a po pierwszej nieudanej próbie musiałem autoryzować się dwa razy, co nieznacznie wydłużyło płatność), do finalizacji transakcji na terminalu potrwał może 15 sekund. Płacenie zbliżeniowo z wykorzystaniem Apple Pay jest bardzo wygodne i szybkie.

Podobnie wygląda proces w przypadku gdy wykorzystujemy rozwiązanie od Google (Google Pay) lub wbudowaną płatność NFC w aplikacji mobilnej banku. W każdym z tych przypadków płacenie telefonem będzie wyglądało w podobny sposób:

  • dodanie lub aktywacja karty w aplikacji / portfelu elektronicznym
  • wybudzenie telefonu / aplikacji
  • zbliżenie urządzenia do czytnika (jak w przypadku zwykłej karty)

Pewien wyjątek stanowi BLIK, ponieważ tutaj nie trzeba dodawać karty - wystarczy, że w aplikacji mobilnej banku wygenerujemy sześciocyfrowy kod i podamy go sprzedawcy lub wpiszemy na terminalu.

Dlaczego płacenie telefonem jest bezpieczne

Płatność telefonem jest bezpieczna. Dlaczego nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo płacąc telefonem? Dzieje się tak z kilku względów:

  • Dane karty nie są przechowywane na urządzeniu. Informacje na temat karty są szyfrowane i przechowywane na bezpiecznych urządzeniach. Dlatego nikt nie może przechwycić tych danych, ani też w jakikolwiek sposób podejrzeć ich w aplikacji na Twoim telefonie.
  • Numer konta wirtualnego (VAN) - to rozwiązanie, które jest wykorzystywane przez niektóre systemy płatności mobilnych, np. Google Pay. Po dodaniu karty do konta tworzony jest numer konta wirtualnego, który jest aliasem Twojego faktycznego konta. Dzięki temu sprzedawca nie otrzymuje prawdziwego numeru konta, tylko jego alias.
  • W przypadku takich rozwiązań jak BLIK nie udostępniasz żadnych wrażliwych danych, a jedynie sześciocyfrowy kod, który jest aktywny przez 120 sekund.
  • Dodatkowa autoryzacja - transakcje trzeba dodatkowo autoryzować, np. Face ID, odciskiem palca lub kodem PIN. To kolejna warstwa bezpieczeństwa, chroniąca transakcje telefonem. Pamiętaj też, że w przypadku gdy zgubisz telefon, możesz go zablokować zdalnie.

Płacenie z wykorzystaniem telefonu jest bezpieczne, jeśli zachowamy zdrowy rozsądek. Pamiętaj, aby nigdy nie udostępniać swoich kodów do autoryzacji, ani danych karty osobom trzecim. Nie pobieraj aplikacji z niezaufanych źródeł i bądź ostrożny, nawet gdy pobierasz aplikacje z oficjalnych sklepów (App Store, Google Play), zwłaszcza takie z wbudowaną funkcją płacenia.

Jak płacić telefonem - to już wiesz. Czy będziesz korzystać z tego rozwiązania?

Płacenie telefonem to bezpieczne, wygodne i nowoczesne rozwiązanie! Wierzę, że jeśli nie korzystałaś do tej pory z tego rozwiązania, to już wkrótce przekonasz się, że warto płacić zbliżeniowo telefonem.

W tym artykule przedstawiłem 4 popularne rozwiązania: płatność NFC w aplikacji banku, Google Pay, Apple Pay oraz BLIK. W rzeczywistości możliwości jest jednak znacznie więcej oraz ciągle ich przybywa. Płatność za autostrady Autopay, Orlen Pay, Lidl Pay, to przykładowe rozwiązania, które wykorzystują smartfon, żeby szybko zrealizować płątność.

Na początek jednak sugeruję zapoznać się z podstawowymi możliwościami, o których mogłeś dowiedzieć się czytając ten artykuł. Jeśli masz jakąś barierę, bo np. boisz się o bezpieczeństwo lub nie jesteś przyzwyczajony do tego, aby posługiwać się telefonem przy kasie sklepu... nie masz się czego obawiać. Po prostu.

Płatność zbliżeniowa to rozwiązanie wygodne i intuicyjne, także szybko przyzwyczaisz się do tego sposobu finalizacji transakcji.

Obsługa sklepów jest dobrze zaznajomiona z systemami, więc w razie problemów na pewno możesz liczyć na pomoc.

Dla mnie płatności telefonem stały się tak wygodne, że już nie pamiętam od kiedy nie noszę ze sobą portfela. I nie ważne czy idę biegać, czy spotykam się ze znajomymi w sobotni wieczór - kartę mam zawsze przy sobie. Minusy? Dostrzegam jeden. Przez to, że nie noszę ze sobą portfela non stop zapominam o prawo jazdy... :)

źródła - ikona

Źródła

  • blikmobile.pl; dzisiaj: blik.com
  • Google Pay (PL) – Lepszy sposób płatności, https://pay.google.com/intl/pl_pl/about/
  • Apple Pay – Apple (PL) - https://www.apple.com/pl/apple-pay/
  • Raport PŁATNOŚCI CYFROWE 2019 - Izba Gospodarki Elektronicznej, raport możesz pobrać z tego miejsca
Ocena Artykulu

Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Założyłem serwis rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia świnkę skarbonkę, symbol oszczędności co wskazuje na możliwość założenia bezpłatnego rachunku bankowego

Darmowe konto bankowe bez wpływów – gdzie otworzyć taki rachunek?

PRZECZYTAJ → 
skrytka bankowa - obrazek

Skrytka bankowa: najważniejsze cechy, wady oraz zalety

PRZECZYTAJ → 
bankowość elektroniczna

Bankowość elektroniczna: przewodnik e-Bankowości

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
starchevron-down-circle