logo RankingKont.pl
ikona kalendarza
27/01/2022
autor ikona
Maciej Szukała

Czym jest przelew internetowy i jakie rodzaje przelewów możesz wykonać?

Polecenie przelewu to jeden z podstawowych rodzajów transakcji bankowych. Korzystasz z niego, płacąc dostawcy internetu, kupując w sieci czy finansując edukację swojego dziecka. Przelewy internetowe doskonale upraszczają zarządzanie finansami, ponieważ nie musisz już korzystać z przekazów pocztowych ani wypłacać gotówki. Przeczytaj, jakie rodzaje przelewów bankowych przez internet możesz wykonać.
ikona - informacja
Ciąg dalszy artykułu znajdziesz pod reklamą
ikona kategorii
przelew internetowy - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Przelew internetowy pozwala wygodnie, szybko i bezpiecznie przekazać pieniądze na wybrany numer rachunku bankowego.
  • Do wykonania przelewu przez internet wystarczy dostęp do sieci. Przelew online zrealizujesz też w aplikacji mobilnej.
  • Podczas korzystania z bankowości elektronicznej należy zachować szczególną ostrożność. Kiedy to możliwe, unikaj łączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi.
  • Banki realizują różne rodzaje przelewów – można je podzielić na zwykłe, natychmiastowe i walutowe.
  • Nie każdy rodzaj przelewu sprawdzi się w danej sytuacji. Warto wiedzieć, czym różnią się między sobą.

Czym jest przelew internetowy i dlaczego się opłaca?

Zgodnie z art. 63c Ustawy Prawo Bankowe polecenie przelewu to „udzielona bankowi dyspozycja dłużnika obciążenia jego rachunku określoną kwotą i uznania tą kwotą rachunku wierzyciela”. Bank wykonuje dyspozycję dłużnika w sposób przewidziany w umowie rachunku bankowego.

Przelew online to nic innego jak ustawowe polecenie przelewu, ale zrealizowane z wykorzystaniem aplikacji internetowych. W realizacji transakcji pośredniczą banki nadawcy i odbiorcy, a niekiedy także Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Przelew przez internet to szybki, prosty i wygodny sposób na transfer środków finansowych na inne konto. Wystarczy, że znasz numer rachunku odbiorcy i wprowadzisz do systemu potrzebną kwotę oraz tytuł przelewu. W każdym banku proces zlecania przelewu będzie wyglądał podobnie.

przelew w aplikacji mobilnej - obrazek
Formularz przelewu internetowego w aplikacji Moje ING Mobile.

Różnice dotyczą najczęściej rozmieszczenia elementów interfejsu lub sposobu zatwierdzania transakcji (kody SMS, mobilna autoryzacja). Jeżeli chcesz przeczytać więcej o tym, jak zrobić przelew przez internet, zajrzyj do tego artykułu.

Korzystając z przelewu bankowego przez internet, wyślesz pieniądze bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że masz dostęp do:

  • bankowości internetowej;
  • aplikacji mobilnej swojego banku.

Transfer gotówki za pomocą przelewu jest też rozwiązaniem tanim. Podstawowe rodzaje operacji, jak przelew Elixir czy przelew na numer telefonu BLIK, najczęściej są darmowe. W przypadku przelewów natychmiastowych, jak np. Express Elixir, musisz liczyć się z dodatkową opłatą.

Zaletą przelewów internetowych jest też bezpieczeństwo. Banki, ale także platformy służące do realizacji rozliczeń bezgotówkowych (np. PayU, Przelewy24), korzystają z wysoce zaawansowanych zabezpieczeń.

Uważaj jednak na próby wyłudzenia danych logowania do kont bankowych. Przede wszystkim nie otwieraj linków, co do których nie masz pewności, że zostały wysłane przez Twój bank. Jednym z częściej występujących oszustw internetowych jest tzw. phishing, czyli próba podszycia się pod instytucję zaufania publicznego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możesz zadzwonić na infolinię i ustalić, czy na pewno to bank próbował się z Tobą skontaktować.

Unikaj także logowania się do sieci Wi-Fi w miejscach publicznych (np. restauracje, dworce). Zazwyczaj są one słabo zabezpieczone, co zwiększa prawdopodobieństwo ataku cyfrowego.

Jakie rodzaje przelewów bankowych przez internet możesz wykonać?

Banki oferują możliwość wykonania kilku rodzajów przelewów, które różnią się między sobą czasem realizacji, kosztami, a także przeznaczeniem. Z jakimi rodzajami przelewów internetowych spotkasz się najczęściej?

ikona przelewu

Elixir

To najbardziej typowy rodzaj przelewu internetowego. Jest ustawiony jako płatność domyślna w aplikacji internetowej. Przelewy Elixir realizowane są cyklicznie w tzw. sesjach rozrachunkowych, które odbywają się w dni powszednie (z wyjątkiem 24 i 31 grudnia, kiedy wykonywane są tylko pierwsze dwie sesje). Operacje są zabezpieczone systemem Szafir.

Przelewy mogą być realizowane wyłącznie w polskiej walucie. W każdym banku sesje przychodzące i wychodzące odbywają się o innych godzinach. Jeżeli zależy Ci na tym, aby przelew dotarł do odbiorcy w określonym dniu, sprawdź aktualne godziny sesji wychodzących swojego banku oraz przychodzących banku odbiorcy.

ikona przelewu

Express Elixir

Transakcje Express Elixir to rodzaj przelewów natychmiastowych. Są dostępne przez całą dobę, 365 dni w roku. Przelew może być wykonany wyłącznie w walucie polskiej.

Maksymalna kwota przelewu bankowego jest inna dla różnych banków, ale nie może przekroczyć 100 tys. zł (do 250 tys. dla organów celno-skarbowych). System Krajowej Izby Rozliczeniowej nie nakłada ograniczeń co do liczby przelewów Elixir Express w ciągu doby, ale może to zrobić Twój bank.

Abyś mógł skorzystać z systemu Express Elixir, oba banki (nadawcy i odbiorcy) muszą być do niego włączone. Aktualną tabelę banków, które partycypują w Express Elixir, znajdziesz tutaj.

Pamiętaj, że Krajowa Izba Rozliczeniowa nie pobiera opłat za przelew Express Elixir, ale mogą się one pojawić ze strony banków. Wysokość opłaty znajdziesz w aktualnej tabeli opłat i prowizji.

REKLAMA
Konto Przekorzystne - obrazek
ikona - promocje
Zyskaj 200 zł Premii
ikona: oprocentowanie
Do 8% na Koncie Oszczędnościowym
logo Banku Peako
ikona przelewu

BlueCash

Przelew bankowy BlueCash jest rodzajem przelewu natychmiastowego. Umożliwia on przekazywanie środków przez cały rok, 24 godziny na dobę. Realizacja transakcji zajmuje zaledwie kilkanaście sekund. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu dwóch przelewów wewnątrzbankowych z kont należących do BlueMedia S.A.:

  • bank nadawcy obciąża jego konto i umieszcza środki na rachunku BlueCash;
  • bank odbiorcy przelewa z konta Bluecash tę samą kwotę na rachunek odbiorcy.

Ty zawsze zlecasz tylko jeden przelew. Pozostałymi rozliczeniami zajmują się banki.

BlueCash i Express Elixir są bardzo podobne. Przed wyborem rodzaju przelewu sprawdź jego cenę i upewnij się, że Twój bank go obsługuje.

ikona przelewu

SORBNET

Przelew przez internet SORBNET (dokładniej SORBNET2) jest przeznaczony do operacji wysokokwotowych. System ten obsługuje Narodowy Bank Polski. SORBNET umożliwia szybkie przesłanie środków, ponieważ transakcje są obsługiwane w czasie rzeczywistym, a nie o określonych porach. Godziny księgowania przelewów w każdym banku są inne. SORBNET nie nakłada ograniczeń co do kwoty przelewu.

W systemie SORBNET możesz realizować przelewy wyłącznie w walucie polskiej. Najczęściej wiąże się to z wysoką prowizją nakładaną przez bank. Jeżeli potrzebujesz zlecić przelew wysokokwotowy w Euro, skorzystaj z TARGET2.

System SORBNET może być przydatny, jeżeli np. wpłacasz zadatek lub zaliczkę z tytułu umowy przedwstępnej kupna nieruchomości albo kupujesz samochód. W ten sposób nie możesz jednak przekazywać środków do Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ikona przelewu

Przelew na numer telefonu BLIK

Szybki przelew możesz wykonać także za pomocą systemu BLIK. Przelewy BLIK są obsługiwane przez system Express Elixir, co oznacza, że bank realizuje je poza standardowymi godzinami sesji rozliczeniowych w trybie natychmiastowym.

Do wykonania przelewu BLIK nie musisz znać numeru rachunku odbiorcy, wystarczy jego numer telefonu. Samą transakcję wykonuje się w zwykły sposób, ale bank może wprowadzić dodatkową autoryzację operacji (np. kod SMS). Do skorzystania z przelewu na telefon konieczne jest, aby numery telefonów nadawcy i odbiorcy były zarejestrowane w usłudze BLIK.

Większość banków wprowadza dzienny limit transakcji wykonanych z wykorzystaniem usługi BLIK. Zazwyczaj wynosi on od 500 do 2 000 zł dziennie. Dlatego BLIK jest idealny do przelewów niskokwotowych, ale nie sprawdzi się w przypadku dużych sum.

przelew na numer telefonu - obrazek aplikacji
Formularz przelewu na numer telefonu w aplikacji Moje ING Mobile.
ikona przelewu

Przelewy walutowe SEPA i SWIFT

Inne warianty przelewów to SEPA i SWIFT, czyli operacje walutowe. Aby dowiedzieć się więcej o przelewach zagranicznych, przeczytaj ten artykuł.

Czy przelewy przez internet to dobre rozwiązanie?

Przelewy internetowe to wygodna forma rozliczania, z której pomocą uregulujesz swoje należności. Nieważne, czy chodzi o zwrot pieniędzy za wyjście do kina, czy zakupy w sklepie. To rozwiązanie przystępniejsze niż płacenie gotówką lub zlecanie przekazów pocztowych.

Banki oferują różne rodzaje przelewów internetowych, więc łatwo znajdziesz rodzaj operacji dopasowany do swoich potrzeb.

Na co dzień wygodny będzie BLIK lub Elixir. Kiedy potrzebujesz szybko przekazać środki, wybierz jeden z przelewów natychmiastowych (Express Elixir lub BlueCash). SORBNET jest przydatny przy transakcjach na wysokie kwoty. Z kolei korzystając z SEPA i SWIFT, możesz przelać pieniądze w innej walucie.

Z przelewów internetowych należy jednak korzystać odpowiedzialnie! Uważaj na zagrożenia występujące w cyberprzestrzeni i zawsze upewnij się, czy Twoje połączenie z siecią jest bezpieczne.

Przekonaj się, że bankowość internetowa może ułatwić życie.

Zobacz Polecane Promocje
zyskaj 250 zł w promocji Pekao
Citi Handlowy promocja
Autor
Maciek Szukala
Maciej Szukała
Copywriter specjalizujący się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Współpracuje m.in. z kancelariami prawnymi, pomagając w budowaniu marki i wizerunku. Z wykształcenia prawnik z uprawnieniami radcy prawnego.
Wszystkie posty autora →
Podobne Artykuły
Masterpass - obrazek wyróżniający

Masterpass czyli elektroniczny portfel od Mastercard. Najważniejsze informacje

ZOBACZ → 
wpłata BLIKIEM - obrazek

Wpłata BLIK: Jak wpłacać pieniądze na konto bez używania karty

ZOBACZ → 
transakcja bezgotówkowa - obrazek

Płatności zbliżeniowe: PayPass i Visa payWave - podstawowe informacje, limity, bezpieczeństwo

ZOBACZ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle