ranking kont - logo serwisu

Przelewy internetowe. Rodzaje i cechy przelewów online

ikona kalendarza
27/01/2022
Polecenie przelewu to jeden z podstawowych rodzajów transakcji bankowych. Korzystasz z niego, płacąc dostawcy internetu, kupując w sieci czy finansując edukację swojego dziecka. Przelewy internetowe doskonale upraszczają zarządzanie finansami, ponieważ nie musisz już korzystać z przekazów pocztowych ani wypłacać gotówki. Przeczytaj, jakie rodzaje przelewów bankowych przez internet możesz wykonać.
przelew internetowy - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Przelew internetowy pozwala wygodnie, szybko i bezpiecznie przekazać pieniądze na wybrany numer rachunku bankowego.
 • Do wykonania przelewu przez internet wystarczy dostęp do sieci. Przelew online zrealizujesz w aplikacji mobilnej oraz w systemie bankowości internetowej.
 • Podczas korzystania z bankowości elektronicznej należy zachować szczególną ostrożność. Kiedy to możliwe, unikaj łączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi.
 • Banki realizują różne rodzaje przelewów – można je podzielić na zwykłe, natychmiastowe i walutowe.

Czym jest przelew internetowy i dlaczego przelew online jest opłacalny?

Na wstępie wyjaśnijmy co znaczy "polecenie przelewu":

ikona do ramki z tekstem

Zgodnie z art. 63c Ustawy Prawo Bankowe polecenie przelewu to „udzielona bankowi dyspozycja dłużnika obciążenia jego rachunku określoną kwotą i uznania tą kwotą rachunku wierzyciela”. 

Przelew online to nic innego jak ustawowe polecenie przelewu, ale zrealizowane z wykorzystaniem aplikacji internetowych. W realizacji transakcji pośredniczą banki nadawcy i odbiorcy, a niekiedy także Krajowa Izba Rozliczeniowa..

Przelew przez internet to szybki, prosty i wygodny sposób na transfer środków finansowych na inne konto.

Wystarczy, że znasz numer rachunku odbiorcy i wprowadzisz do systemu potrzebną kwotę oraz tytuł przelewu. W każdym banku proces zlecania przelewu będzie wyglądał podobnie.

przelew w aplikacji mobilnej - obrazek
Formularz przelewu internetowego w aplikacji Moje ING Mobile.

Różnice dotyczą najczęściej rozmieszczenia elementów interfejsu lub sposobu zatwierdzania transakcji (kody SMS, mobilna autoryzacja). Jeżeli chcesz przeczytać więcej o tym, jak zrobić przelew przez internet, zajrzyj do tego artykułu.

zaleta - ikona

Zalety przelewów internetowych

 • Korzystając z przelewu bankowego przez internet, wyślesz pieniądze bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że masz dostęp do:
  • bankowości internetowej;
  • aplikacji mobilnej swojego banku.
 • Transfer gotówki za pomocą przelewu jest też rozwiązaniem tanim. Podstawowe rodzaje operacji, jak przelew Elixir czy przelew na numer telefonu BLIK, najczęściej są darmowe. W przypadku przelewów natychmiastowych, jak np. Express Elixir, musisz liczyć się z dodatkową opłatą.
 • Zaletą przelewów internetowych jest też bezpieczeństwo. Banki, ale także platformy służące do realizacji rozliczeń bezgotówkowych (np. PayU, Przelewy24), korzystają z wysoce zaawansowanych zabezpieczeń.
ikona strzałki

Bezpieczeństwo tranksacji online

Pomimo, że przelewy internetowe na ogół są bezpieczne, powinieneś zachować ostrożność.

Uważaj na próby wyłudzenia danych logowania do kont bankowych. Przede wszystkim nie otwieraj linków, co do których nie masz pewności, że zostały wysłane przez twój bank.

Jednym z częściej występujących oszustw internetowych jest tzw. phishing, czyli próba podszycia się pod instytucję zaufania publicznego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możesz zadzwonić na infolinię i ustalić, czy na pewno to bank próbował się z tobą skontaktować.

Unikaj także logowania się do sieci Wi-Fi w miejscach publicznych (np. restauracje, dworce). Zazwyczaj są one słabo zabezpieczone, co zwiększa prawdopodobieństwo ataku cyfrowego.

Jakie rodzaje przelewów bankowych przez internet możesz wykonać?

Banki oferują możliwość wykonania kilku rodzajów przelewów, które różnią się między sobą czasem realizacji, kosztami, a także przeznaczeniem. Z jakimi rodzajami przelewów internetowych spotkasz się najczęściej?

ikona nagłówka

Przelew Elixir

To najbardziej typowy rodzaj przelewu internetowego. Jest ustawiony jako płatność domyślna w aplikacji internetowej.

Przelewy Elixir realizowane są cyklicznie w tzw. sesjach rozrachunkowych, które odbywają się w dni powszednie (z wyjątkiem 24 i 31 grudnia, kiedy wykonywane są tylko pierwsze dwie sesje). Operacje są zabezpieczone systemem Szafir.

Przelewy mogą być realizowane wyłącznie w polskiej walucie. W każdym banku sesje przychodzące i wychodzące odbywają się o innych godzinach.

Jeżeli zależy ci na tym, aby przelew dotarł do odbiorcy w określonym dniu, sprawdź aktualne godziny sesji wychodzących swojego banku oraz przychodzących banku odbiorcy.

ikona nagłówka

Przelew Express Elixir

Transakcje Express Elixir to rodzaj przelewów natychmiastowych. Są dostępne przez całą dobę, 365 dni w roku. Przelew może być wykonany wyłącznie w walucie polskiej.

Maksymalna kwota przelewu bankowego jest inna dla różnych banków, ale nie może przekroczyć 100 tys. zł (do 250 tys. dla organów celno-skarbowych). System Krajowej Izby Rozliczeniowej nie nakłada ograniczeń co do liczby przelewów Elixir Express w ciągu doby, ale może to zrobić twój bank.

Abyś mógł skorzystać z systemu Express Elixir, oba banki (nadawcy i odbiorcy) muszą być do niego włączone. Aktualną tabelę banków, które partycypują w Express Elixir, znajdziesz na tej stronie.

Pamiętaj, że Krajowa Izba Rozliczeniowa nie pobiera opłat za przelew Express Elixir, ale mogą się one pojawić ze strony banków. Wysokość opłaty znajdziesz w aktualnej tabeli opłat i prowizji.

ikona nagłówka

Przelew BlueCash

Przelew bankowy BlueCash jest rodzajem przelewu natychmiastowego. Umożliwia on przekazywanie środków przez cały rok, 24 godziny na dobę. Realizacja transakcji zajmuje zaledwie kilkanaście sekund. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu dwóch przelewów wewnątrzbankowych z kont należących do BlueMedia S.A.:

 • bank nadawcy obciąża jego konto i umieszcza środki na rachunku BlueCash;
 • bank odbiorcy przelewa z konta Bluecash tę samą kwotę na rachunek odbiorcy.

Ty zawsze zlecasz tylko jeden przelew. Pozostałymi rozliczeniami zajmują się banki.

BlueCash i Express Elixir są bardzo podobne. Przed wyborem rodzaju przelewu sprawdź jego cenę i upewnij się, że twój bank go obsługuje.

ikona nagłówka

Przelew SORBNET

Przelew przez internet SORBNET (dokładniej SORBNET2) jest przeznaczony do operacji wysokokwotowych. System ten obsługuje Narodowy Bank Polski. SORBNET umożliwia szybkie przesłanie środków, ponieważ transakcje są obsługiwane w czasie rzeczywistym, a nie o określonych porach. Godziny księgowania przelewów w każdym banku są inne. SORBNET nie nakłada ograniczeń co do kwoty przelewu.

W systemie SORBNET możesz realizować przelewy wyłącznie w walucie polskiej. Najczęściej wiąże się to z wysoką prowizją nakładaną przez bank. Jeżeli potrzebujesz zlecić przelew wysokokwotowy w Euro, skorzystaj z TARGET2.

System SORBNET może być przydatny, jeżeli np. wpłacasz zadatek lub zaliczkę z tytułu umowy przedwstępnej kupna nieruchomości albo kupujesz samochód. W ten sposób nie możesz jednak przekazywać środków do Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ikona nagłówka

Przelew na numer telefonu BLIK

Szybki przelew możesz wykonać także za pomocą systemu BLIK. Przelewy BLIK są obsługiwane przez system Express Elixir, co oznacza, że bank realizuje je poza standardowymi godzinami sesji rozliczeniowych w trybie natychmiastowym.

Do wykonania przelewu BLIK nie musisz znać numeru rachunku odbiorcy, wystarczy jego numer telefonu. Samą transakcję wykonuje się w zwykły sposób, ale bank może wprowadzić dodatkową autoryzację operacji (np. kod SMS). Do skorzystania z przelewu na telefon konieczne jest, aby numery telefonów nadawcy i odbiorcy były zarejestrowane w usłudze BLIK.

Większość banków wprowadza dzienny limit transakcji wykonanych z wykorzystaniem usługi BLIK. Zazwyczaj wynosi on od 500 do 2 000 zł dziennie. Dlatego BLIK jest idealny do przelewów niskokwotowych, ale nie sprawdzi się w przypadku dużych sum.

przelew na numer telefonu - obrazek aplikacji
Formularz przelewu na numer telefonu w aplikacji Moje ING.
ikona nagłówka

Przelewy walutowe SEPA i SWIFT

Inne warianty przelewów to SEPA i SWIFT, czyli operacje walutowe. Aby dowiedzieć się więcej o przelewach zagranicznych, przeczytaj artykuł na temat przelewów zagranicznych.

Czy przelewy przez internet to dobre rozwiązanie?

Przelewy internetowe to wygodna forma rozliczania, z której pomocą uregulujesz swoje należności. Nieważne, czy chodzi o zwrot pieniędzy za wyjście do kina, czy zakupy w sklepie. To rozwiązanie przystępniejsze niż płacenie gotówką lub zlecanie przekazów pocztowych.

Banki oferują różne rodzaje przelewów internetowych, więc łatwo znajdziesz rodzaj operacji dopasowany do swoich potrzeb.

Do regularnych zleceń (np. do opłacania rachunków) możesz korzystać z przelewu Elixir.

Przelew BLIK sprawdzi się, gdy szybko chcesz uregulować zobowiązanie (np. oddać pieniądze za opłacony rachunek w restauracji).

Kiedy potrzebujesz szybko przekazać środki, wybierz jeden z przelewów natychmiastowych (Express Elixir lub BlueCash).

SORBNET jest przydatny przy transakcjach na wysokie kwoty.

Z kolei korzystając z SEPA i SWIFT, możesz przelać pieniądze w innej walucie.

Z przelewów internetowych należy jednak korzystać odpowiedzialnie! Uważaj na zagrożenia występujące w cyberprzestrzeni i zawsze upewnij się, czy twoje połączenie z siecią jest bezpieczne.

Przekonaj się, że bankowość internetowa może ułatwić życie.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
kobieta otwierająca konto bankowe online na swoim laptopie, trzymając w dłoni smartfona

Załóż konto bankowe przez internet Szybko i wygodnie: 4 najważniejsze kroki

PRZECZYTAJ → 
karta zbliżeniowa - artykuł

Karta zbliżeniowa - jak działa? Czy jest bezpieczna?

PRZECZYTAJ → 
realizacja przelewu zagranicznego - obrazek

Jak zrobić przelew zagraniczny, żeby to się opłacało?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross