ranking kont - logo serwisu

Limity przelewów w bankach. Rodzaje i możliwości zmiany

ikona kalendarza
04/10/2023
Banki działające w Polsce umożliwiają swoim klientom wykonywanie transakcji bezgotówkowych, ale zwykle w ograniczonej liczbie i wysokości. Limity te zmienisz w bankowości mobilnej, ale przy transakcjach na wyższe kwoty niezbędny będzie kontakt z infolinią lub osobista wizyta w oddziale. Z jakimi limitami transakcji spotkasz się w największych bankach?
obrazek przedstawia ołówek z gumką zmazującą wyraz limity, co nawiązuje do tematu artykułu na temat limitów przelewów bankowych
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Banki nakładają limity zarówno w przypadku przelewów, jak i operacji kartą płatniczą. W każdym banku maksymalne kwoty mogą być inne.
 • Aby zrobić przelew na wyższą kwotę, musisz zmienić limity w aplikacji mobilnej lub internetowej. Powyżej dopuszczalnego limitu konieczny będzie kontakt z bankiem.
 • Zarządzając kwotą limitu, można zabezpieczyć swoje środki na wypadek kradzieży karty.

Rodzaje limitów przelewów

Banki wprowadzają limity transakcji ze względów bezpieczeństwa, aby klient mógł sprawować lepszą kontrolę nad swoimi finansami. W większości przypadków ustalone kwoty wystarczą do bieżącej obsługi wydatków, nawet tych w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

przykład ikona

Rodzaje limitów

Limit operacji – zarówno przelewów, jak i wypłat z bankomatów – może być ustalony na kilka różnych sposobów lub jako kombinacja poniższych ograniczeń:

 • limit kwotowy – maksymalna suma, na którą jednorazowo można zlecić dyspozycję przelewu;
 • limit ilościowy – maksymalna liczba przelewów, jaką można zrealizować w określonym czasie, np. w ciągu doby;
 • limit operacji – górna granica sumarycznej wartości wszystkich operacji w ciągu doby lub miesiąca.

Pamiętaj, że limity obniżają maksymalną sumę transakcji w dniu zlecenia, a nie wykonania. Co to znaczy? Jeżeli ustawiasz zlecenie stałe, obniża ono limit dzienny w dniu jego ustawienia, a nie faktycznej realizacji przelewu.

Limity dzienne wysokości przelewów ograniczają transakcje w danym dniu, ale nie obejmują m.in.:

 • przelewów realizowanych w trybie ekspresowym;
 • transakcji wykonywanych kartą płatniczą;
 • transakcji powiązanych z rachunkiem inwestycyjnym;
 • operacji realizowanych w ramach tego samego banku (np. przelewu z rachunku płatniczego na konto oszczędnościowe).

Limity przelewów w wybranych bankach

ikona - pozytywne

Przykłady limitów w wybranych bankach

Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie limitów przelewów obowiązujących w niektórych bankach.

 • PKO BP – limit pojedynczej transakcji iPKO to 300 tysięcy złotych, przy wyższych kwotach musisz połączyć się z infolinią banku.
 • mBank – brak limitu dziennego, domyślny limit kwotowy wynosi 50 tysięcy złotych lub 10 tysięcy złotych, jeżeli konto zostało założone przez wideo.
 • BNP Paribas – przy korzystaniu z systemu GOonline napotkasz limit dzienny 10 tysięcy złotych i miesięczny 100 tysięcy złotych (maksymalnie można je podnieść odpowiednio do 800 tysięcy złotych i 1 miliona złotych).
 • Alior Bank – maksymalna dzienna suma transakcji wynosi 1 milion złotych i nie więcej niż 100 przelewów.
przykład ikona

Warto wiedzieć

Użytkowników korzystających z bankowości prywatnej często obowiązują limity inne niż dla standardowych klientów. W BNP Paribas posiadacze konta z planem taryfowym Bankowość Prywatna Basic lub Premium mają dzienny limit przelewu 2,5 miliona złotych, natomiast limit miesięczny – 5 milionów złotych.

Jak zmienić maksymalną kwotę przelewów w bankowości internetowej?

Zmiana ograniczeń nałożonych przez bank wygląda nieco inaczej w zależności od instytucji. Przykładowo: aby zmodyfikować limity przelewów, w bankowości internetowej VeloBanku, wystarczy zalogować się na swoje konto i odnaleźć zakładkę Ustawienia, a następnie Limit Transakcji. Tam wprowadzisz nową wysokość dziennego limitu oraz limitu pojedynczej operacji.

W PKO BP bazowe limity gotówkowe i bezgotówkowe to 50 tysięcy złotych, a internetowe – 20 tysięcy złotych. Aby je zmodyfikować, musisz zalogować się do iPKO, wybrać zakładkę Karty, następnie odpowiedni instrument płatniczy oraz opcję Zmień limity.

Zmianę trzeba autoryzować, aby została wprowadzona na stałe do systemu.

Limit dzienny dla transakcji kartą

Obok maksymalnych limitów przelewów banki wprowadzają też ograniczenia w transakcjach kartą płatniczą.

obrazek przedstawia kartę płatniczą, co symbolizuje opłaty za kartę

Transakcje karą płatniczą - rodzaje limitów

Limity przy transakcjach dokonywanych kartą można podzielić na:

 • gotówkowe,
 • bezgotówkowe,
 • internetowe (przy użyciu kodu CVC/CVV).

Pierwsze dwa rodzaje służą do limitowania wydatków np. podczas wizyty w sklepie lub na stacji benzynowej.

Z kolei ograniczenia dla transakcji internetowej zabezpieczają twoje środki, kiedy robisz zakupy online, np. w razie ataku cyberprzestępców na sklep internetowy. Podobnie jak w przypadku ograniczeń przelewów dla kart, nowe limity ustawiasz w aplikacji internetowej.

Kiedy warto zmienić dzienny limit transakcji?

Zarządzanie limitami przelewów oraz ograniczeniami wysokości transakcji na karcie pełni dwie funkcje. Przede wszystkim, zwiększając limity, możesz z wyprzedzeniem przygotować się na większe transakcje, np. przelew wkładu własnego za mieszkanie lub zakup działki bez konieczności każdorazowego potwierdzania operacji w banku.

Z kolei obniżenie limitów pozwala na lepszą kontrolę wydatków. To świetny pomysł, jeżeli chcesz zaoszczędzić pieniądze lub zakładasz rachunek dla dziecka.

Limity transakcji w trosce o bezpieczeństwo realizowanych transakcji płatniczych

Limity transakcji pełnią jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję – zabezpieczają twoje środki na wypadek kradzieży karty lub zgubienia instrumentu płatniczego. Nawet jeżeli nie zdążysz zablokować karty, nie musisz obawiać się, że jej znalazca wyczyści rachunek. W razie zlecenia operacji na zbyt wysoką kwotę bank zablokuje transakcję i niezwłocznie się z tobą skontaktuje.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
skrytka bankowa - obrazek

Skrytka bankowa: najważniejsze cechy, wady oraz zalety

PRZECZYTAJ → 
wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Apple Pay

Apple Pay - wszystko na temat płatności iPhone

PRZECZYTAJ → 
e-dowód osobisty: obrazek artykułu

Czym jest e-dowód osobisty i jak możesz go wykorzystać?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross