ranking kont - logo serwisu
ikona kalendarza - obrazek
20/05/2020

Bankowość elektroniczna: przewodnik e-Bankowości

bankowość elektroniczna
Bankowość elektroniczna to zbiór rozwiązań, które dają znacznie więcej możliwości, niż tylko realizacja transakcji online. Poznaj najciekawsze rozwiązania bankowości elektronicznej i dowiedz się, jak możesz wykorzystać je na co dzień.
ikona - podsumowanie
Najważniejsze informacje:
  • Bankowość elektroniczna to pojęcie, które łączy rozwiązania bankowości internetowej i mobilnej.
  • Bankowość elektroniczna w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwinęła.
  • Z rozwiązaniami bankowości elektronicznej spotkasz się już na etapie zakładania konta w banku.
  • Realizując operacje e-bankowości, mniej zapłacisz za korzystanie z konta bankowego.
  • Za sprawą rozpowszechnienia sieci 5G, prawdziwy przełom w rozwoju bankowości elektronicznej może być dopiero przed nami.
ikona prezentująca podpowiedź

Wskazówka dla czytelników

Ten artykuł stanowi pewne odstępstwo od reguły. Znajdziesz w nim dużo rozważań. Jeśli szukasz konkretnych rozwiązań, przejdź na stronę główną i sprawdź, ile możesz teraz zyskać w najlepszych promocjach.

Odwiedź aktualny ranking kont osobistych, w którym znajdziesz najciekawsze oferty oraz sprawdź, czy (i ile!) można zarobić na bankach.

Osoby szukające kompleksowego wyjaśnienia zagadnień bankowości elektronicznej, zapraszamy do przeczytania tego opracowania!

Bankowość elektroniczna staje coraz ważniejsza

Bankowość elektroniczna, rozwój biznesu online, wykorzystanie nowych technologii do ulepszenia tradycyjnych modeli biznesowych, ale też do usprawnienia codziennych czynności, które wykonuje prawie każdy z nas (jak choćby zakupy spożywcze). O tych tematach mówiło się sporo i od wielu lat.

Przede wszystkim jednak zagadnienia te były poruszane w gronie zainteresowanych osób.

O bankowości elektronicznej mogliśmy usłyszeć w reklamach telewizyjnych, to fakt, a aplikacje mobilne banków od dawna cieszyły się dużą popularnością.

Jak pokazuje Raportu Mobilne Państwo ⤴, już w 2016 roku liczba użytkowników bankowości mobilnej przekroczyła 6 milionów. Jak pokazuje nowsze opracowanie - Raport NetB@ank, w drugim kwartale 2022 roku ilość użytkowników przekroczyła 18 milionów, co oznacza ponad trzykrotny wzrost. 

ikona do ramki z tekstem

Warto wiedzieć

Bankowość elektroniczna to ogólne pojęcie, które odnosi się do rozwiązań bankowości internetowej oraz m-bankowości.

Pomimo tego jeszcze do niedawna kwestie związane z bankowością internetową i mobilną były w pewnym sensie drugorzędne.

W czasie rozprzestrzeniania pandemii koronawirusa nastąpił przełom. Marketing internetowy i różnego rodzaju formy aktywności w internecie, zyskały na znaczeniu. Wiele firm przeniosło swoją działalność do kanału online lub zaczęło dążyć do usprawnienia narzędzi i technologii wykorzystanych w sieci.

Pracownicy szybko przyzwyczaili się do nowego sposobu komunikacji i załatwiania codziennych spraw. Praca zdalna czy nawet spotkania video, które zazwyczaj były zarezerwowane dla wąskiej grupy zainteresowanych osób, stały się naturalną formą kontaktu. W konsekwencji, wzrosło też znaczenie bankowości elektronicznej.

Krótka historia bankowości elektronicznej

Niewątpliwie różnego rodzaju narzędzia i rozwiązania technologiczne zyskały na znaczeniu w ciągu ostatnich lat. Zanim jednak zaczniesz odkrywać praktycznie nieskończone możliwości rozwiązań e-bankowości, warto mieć zrozumienie tego, co leży u podstaw dzisiejszych systemów bankowości elektronicznej.

znak zapytania ikona

Czym jest bankowość elektroniczna?

Zanim w serwisie Rankingkont.pl zaczęliśmy tworzyć własne definicje pojęć finansowych, posiłkowaliśmy się źródłami, które w naszej ocenie można było uznać za wartościowe i godne zaufania.

I tak, podążając za Wikipedią: bankowość elektroniczna jest formą usług oferowanych przez banki, polegającą na umożliwieniu dostępu do rachunku bankowego, z wykorzystaniem urządzenia elektronicznego: komputera, smartfona, ale też terminalu POS czy bankomatu. W odniesieniu do usług bankowości elektronicznej można się też spotkać z określeniem "telebanking".

Pierwsze systemy bankowości elektronicznej wykorzystywane na szeroką skalę, pojawiły się w Polsce na przełomie 1998 i 1999 roku.

Mogły się nimi pochwalić Bank Pekao, ówczesny BZ WBK (dzisiaj Santander Bank Polska), oraz Bank BPH. Niedługo potem dołączyły do nich mBank, Credit Agricole, PKO BP, ING, Citi  Handlowy, Bank Ochrony Środowiska oraz Bank Millennium.

Z kolei bankowe aplikacje mobilne pojawiły się około 10 lat później. Jedną z pierwszych w Polsce aplikacji mobilnych była aplikacja Raifeissen Banku, która w 2009 roku trafiła na urządzenia z system iOS.

Dzisiaj jesteśmy o ponad 20 lat bogatsi w doświadczenia względem pierwszych systemów bankowości elektronicznej.

To dobry moment, żeby zastanowić się, jak można wykorzystać rozwiązania e-bankowości, aby efektywnie zarządzać finansami.

Pierwsze spotkanie z bankowością elektroniczną następuje już wtedy, gdy zakładasz konto

Ciekawą innowacją wprowadzoną w ostatnich latach, która zyskała popularność w trudnych czasach rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa, jest otwarcie konta bankowego przez selfie.

W celu założenia konta bankowego na selfie wystarczy, cóż, zrobić selfie. Niezbędne okaże się zdjęcie dowodu osobistego (lub innego dokumentu tożsamości), a także wykonanie zdjęć twarzy (zazwyczaj kilku i pod różnymi kontami) z wykorzystaniem smartfona. Cały proces odbywa się w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej banku, w którym zakładasz konto.

Podobne rozwiązanie to otwarcie konta przez wideoweryfikację. W trakcie wideorozmowy doradca po stronie banku dokonuje weryfikacji tożsamości.

Aplikacje bankowe są popularną formą bankowości elektronicznej

Z aplikacji mobilnych banków korzysta już ponad 18 milionów użytkowników, choć jeszcze w 2016 tych użytkowników było prawie trzykrotnie mniej. Co wpływa na popularność aplikacji bankowych?

Powodów jest kilka. Warto zwrócić uwagę na fakt, że aplikacje mobilne banków z roku na rok stają się coraz lepsze. Po prostu.

Jeszcze nie tak dawno, wykonywanie przelewów przez telefon było pewnego rodzaju innowacją.

Dzisiaj możliwości są już znacznie większe. Płatności mobilne (telefonem w aplikacji, z wykorzystaniem systemów płatności mobilnych Google Pay lub Apple Pay) to już standard. Coraz częściej możesz zapłacić w sklepie także z wykorzystaniem innych urządzeń, np. zegarka.

Łatwiejsza realizacja celów oszczędnościowych dzięki systemom automatycznego oszczędzania, płatności za bramki na autostradzie bez konieczności stania w kolejce czy możliwość zakupu biletów komunikacji miejskiej w aplikacji bankowej to tylko przykładowe rozwiązania, które ułatwią codzienne funkcjonowanie użytkownikom bankowości mobilnej.

obrazek przedstawiający osobę korzystającą z aplikacji mobilnej, co symbolizuje szerokie możliwości bankowości mobilnej
Bankowość mobilna daje coraz większe możliwości.

Bankowość mobilna daje morze możliwości, związanych z zarządzaniem finansami osobistymi.

Wspomniane wcześniej systemy automatycznego oszczędzania, możliwość utworzenia celów oszczędnościowych, zapisywanie paragonów w aplikacji mobilnej, to nieliczne spośród dziesiątek rozwiązań, które możesz wykorzystać, żeby bardziej efektywnie zarządzać swoimi finansami. 

Nie można zapominać, że w aplikacji mobilnej szybko zrealizujesz zwykły przelew, przelew ekspresowy, sprawdzisz historię transakcji czy saldo konta.

Na rozwój aplikacji bankowych i zwiększoną popularność wpływ ma znacznie więcej czynników. Z pewnością nie bez znaczenia jest zwiększone zaufanie do różnego rodzaju rozwiązań mobilnych. Coś, co jeszcze niedawno stanowiło barierę dla sporej grupy użytkowników, dzisiaj staje się standardem i pewnego rodzaju normą.

Pojawiają się także nowe regulacje prawne, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników e-bankowości (to np. PSD2 - procedura silnego uwierzytelnienia).

Kolejny aspekt to fakt, że grupa użytkowników korzystających z aplikacji jest coraz młodsza, a zatem korzystanie z bankowości mobilnej (w tym dokonywanie płatności telefonem), przychodzi im znacznie łatwiej.

Mając na względzie te czynniki, wiele wskazuje na to, że bankowość elektroniczna, w tym aplikacje mobilne, nadal będą zyskiwać na znaczeniu.

ikona wskazówki

Wskazówka

Nie korzystasz jeszcze z aplikacji Twojego banku. Pomyśl, czy to już nie czas, aby taką aplikację mobilną zainstalować na telefonie.

Korzystaj z apki przez jeden pełny miesiąc kalendarzowy i sprawdź, czy takie rozwiązanie ci odpowiada! 

Pamiętając o zasadach bezpieczeństwa, dokonuj płatności mobilnych, przelewów przez aplikację i wykorzystaj jedną dodatkową funkcję (np. cele oszczędnościowe). Podpowiedź: wiele banków właśnie za spełnianie takich warunków aktywności w pierwszych miesiącach po założeniu konta wypłaca premię w ramach dostępnych promocji!

Bankowość elektroniczna to sposób, aby mniej płacić za konto bankowe

Szukasz taniego konta bankowego? Albo nawet lepiej: konta całkowicie zwolnionego z opłat?

Jeśli analizując ofertę banku, natknąłeś się na tzw. opłaty warunkowe, to z pewnością sprawdziłeś jak takich opłat uniknąć. I bankowość elektroniczna może ci w tym pomóc!

Ogólna zasada jest dość prosta: korzystanie z bankowości elektronicznej się opłaca! Na wielu poziomach. Przede wszystkim jednak opłaca się w sensie dosłownym. Opłaty za korzystanie z konta online są zwyczajnie niższe!

Przykładów nie trzeba szukać daleko. Niech będzie to opłata za standardowy przelew.

W przypadku kont osobistych, banki komercyjne zazwyczaj oferują darmowe przelewy internetowe.

Mowa tutaj o standardowych przelewach online w polskich złotych.

Jednak w przypadku przelewu realizowanego w oddziale banku, sytuacja zwykle wygląda inaczej - za taką samą operację w oddziale należy zapłacić kilka złotych od pojedynczej transakcji. Takie przykłady można mnożyć.

ikona wskazówki

Wskazówka

Kiedy tylko możesz, korzystaj z bankowości elektronicznej, żeby zrealizować operację bankową. Jest to szybszy i wygodniejszy sposób zarządzania finansami osobistymi.

Korzystanie z bankowości elektronicznej bardziej się opłaca. Niektóre operacje bankowe są darmowe tylko w przypadku, gdy są realizowane przez internet.

Praktyczne rozwiązania w bankowości elektronicznej: powiadomienia push

Powiadomienia push to tylko jedno z wielu rozwiązań bankowości elektronicznej. Jednak jest ono na tyle ciekawe i przydatne, że warto poświęcić mu osobny akapit.

Powiadomienia push to krótkie notyfikacje, które pojawiają się na górnym pasku twojego telefonu (podobne do tych, które otrzymujesz, gdy dostaniesz wiadomość w komunikatorze). Na ekranie telefonu wyświetla się krótka informacja zawierająca całość lub część wiadomości.

Podobne powiadomienia są dostępne w aplikacjach bankowych.

Grafika przedstawiająca powiadomienia push w aplikacji bankowej
Powiadomienia push to przydatna cecha aplikacji bankowych.

Korzyści wynikających z korzystania z powiadomień push jest co najmniej kilka:

  • Powiadomienia push są darmowe. O ile niektóre banki, oferują pakiety powiadomień SMS (niekiedy dodatkowo płatne), tak notyfikacje z aplikacji mobilnej są po prostu darmowe. Funkcjonalność "pushy" i "smsów" jest bardzo podobna, ale w przypadku powiadomień push nie musisz za nic płacić.
  • Notyfikacje są wysyłane w czasie rzeczywistym. To bardzo ważna cecha, choćby w kontekście bezpieczeństwa. Kiedy otrzymujesz przelew na konto - możesz dostać powiadomienie. Kiedy dokonujesz płatności w sklepie lub przez internet - również otrzymujesz powiadomienie. Pozwala to na lepszą kontrolę finansów, ale także zwiększa bezpieczeństwo. W przypadku, gdyby ktoś dokonał nieautoryzowanej transakcji na twoim koncie, dzięki powiadomieniu push dowiesz się o tym niemal natychmiast.
  • Powiadomienia push dają znacznie więcej możliwości, niż standardowe SMS. Powiadomienie push przychodzi w odpowiedzi na zdarzenie na Twoim rachunku. Może to być płatność kartą, ale możesz też otrzymać powiadomienie w przypadku kiedy przechodzisz tuż obok sklepu, który właśnie oferuje promocje dla uczestników programu rabatowego.

Z powiadomień push warto korzystać, bo to przydatna, nieinwazyjna forma komunikacji banku z klientem, która odpowiada na to, co dzieje się na twoim rachunku.

Prawdopodobnie już w niedalekiej przyszłości, dzięki notyfikacjom, będzie można dowiedzieć się znacznie więcej.

Bank poinformuje cię, kiedy będziesz zbliżać się do wykorzystania zakładanego miesięcznego budżetu lub kiedy będzie trzeba zwiększyć tempo oszczędzania, aby zrealizować zakładany cel oszczędnościowy.

Wszystko będzie działo się w odpowiedzi na zdarzenia na rachunku bankowym, a użytkownik dowie się o tym bez konieczności logowania do aplikacji.

ikona wskazówki

Wskazówka

Po zainstalowaniu aplikacji banku na swoim telefonie odszukaj ustawienia powiadomień push (notyfikacji). Wybierz, które powiadomienia chcesz otrzymywać, żeby lepiej kontrolować swoje finanse.

Bankowość elektroniczna z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu

Bankowość elektroniczna pełni funkcję usługi dołączonej do rachunku bankowego, ułatwiającej zarządzanie kontem i finansami osobistymi.

Szybki rozwój systemów bankowości elektronicznej i nieustannie rosnące znaczenie tego kanału, sprawiają, że rozwiązania bankowości online stają się coraz bardziej rozpoznawalne (również jako w pełni niezależne systemy). Przykładowo:

  • Bankowość Moje ING to system bankowości online dołączony do konta osobistego w banku ING. To rozbudowane i funkcjonalne rozwiązanie, a niełatwo połączyć te dwie cechy.
  • Mówiąc o bankowości mobilnej, nie sposób nie wspomnieć o bankowości mBanku, który jest liderem rozwiązań na rynku mobilnym i regularnie otrzymuje nagrody i wyróżnienia w branżowych konkursach.
  • Z kolei znakiem rozpoznawczym internetowej odsłony PKO Banku Polskiego jest aplikacja IKO.
  • System Millenet jest kojarzony z Bankiem Millennium.
  • Alior Bank strategię na lata 2017-2020 stworzył w ten sposób, aby wesprzeć rozwiązania bankowości elektronicznej (więcej możesz dowiedzieć się pod hasłem "Strategia Cyfrowego Buntownika").

Przykładów można wymieniać jeszcze sporo. Wraz ze wzrostem popularności bankowości elektronicznej, rola poszczególnych systemów z pewnością będzie rosła.

ikona wskazówki

Wskazówka

Jeśli szukasz nowego konta bankowego, postaraj się dowiedzieć więcej o rozwiązaniach bankowości elektronicznej, dołączonych do tego konta. Zanim wybierzesz konto, poświęć trochę czasu, aby poznać korzyści oferowane przez rozwiązania bankowości elektronicznej w wybranym przez ciebie Banku.

Prawdziwy przełom w bankowości elektronicznej dopiero nastąpi? Oto cechy sieci 5G

Bankowość elektroniczna w dzisiejszych czasach ma się świetnie.

Nieco ponad 20 latach od czasu, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze systemy bankowości online, dzisiaj tylko z aplikacji mobilnych banków, korzysta już ponad 18 milionów osób.

Same rozwiązania bankowości elektronicznej zaczynają wychodzić poza ramy tradycyjnej bankowości.

Dzięki aplikacji mobilnej banku zapłacisz za autostradę bez stania w kolejce, szybko wesprzesz cel charytatywny lub uzyskasz dostęp do rabatów i zniżek dla klientów banku.

Możliwości zarządzania finansami osobistymi przez internet, są one naprawdę spore.

Banki prześcigają się w wymyślaniu nowych rozwiązań, co skutkuje ciągłą poprawą jakości usług i rozbudową systemów bankowości online.

Zarządzanie kontem z wykorzystaniem rozwiązań bankowości elektronicznej jest wygodne, bezpieczne oraz tańsze, niż w przypadku tradycyjnych kanałów.

bankowość elektroniczna - zdjęcie przedstawiające sieć sieć 5G
Rozpowszechnienie sieci 5G może korzystnie wpłynąć na dalszy rozwój rozwiązań bankowości elektronicznej.

Trudno się nie zgodzić co do rosnącego znaczenia bankowości elektronicznej. Jednak przełom może dopiero nastąpić.

Niedługo przed tym, jak został napisany ten artykuł - 11 maja 2020 roku - Plus, jako pierwszy dostawca usług w Polsce, uruchomił komercyjnie sieć 5G.

W jej zasięgu znalazło się 900 tysięcy osób w 7 miastach. Zajmie jeszcze trochę czasu, zanim sieć 5G stanie się łatwo dostępna, bo to nie tylko kwestia infrastruktury, ale też dostosowania urządzeń. Jednak poczyniono pierwszy, znaczący krok w tym kierunku.

Ogólnodostępna sieć 5G może przyczynić się do jeszcze szybszego rozwoju bankowości elektronicznej.

Prawdopodobnie liczba użytkowników rozwiązań bankowości elektronicznej nie będzie już rosła w tak szybkim tempie. Jednak rozwój systemów bankowości online, w szczególności jak chodzi o urządzenia mobilne, może nabrać znacznie szybszego tempa. Przekonasz się o tym, czytając tego bloga!

kategoria wpisu - ikona
kategoria wpisu:
Comment & Rating (#7)
Szukaj artykułów i porad
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - założyciel serwisu
Ł. Scheibinger
Założyłem serwis rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
wirtualna karta płatnicza, kredytowa, przedpłacona - artykuł

Wirtualna karta kredytowa, płatnicza, prepaid - przydatne informacje

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
obrazek przedstawia mężczyznę siedzącego na sofie, korzystającego z laptopa w celu otwarcia konta bankowego online

Szybkie otwarcie konta bankowego online: 3 najlepsze sposoby

PRZECZYTAJ PORADNIK → 
artykuł na temat aplikacji do płacenia telefonem

Aplikacja do płacenia telefonem - jakie są możliwości?

PRZECZYTAJ PORADNIK →