RankingKont.pl - logo

Bankowość elektroniczna - nowe technologie w służbie klientów (nie tylko w kryzysie)

Bankowość elektroniczna to zbiór rozwiązań, które pozwalają na znacznie więcej niż realizację transakcji online. Dowiedz się, jak wykorzystać możliwości bankowości elektronicznej w pełni i spraw, aby technologia działała na Twoją korzyść.
kalendarz ikona
Opublikowano: 20 maja 2020 
autor
Autor: Łukasz Scheibinger 
Kategorie:
bankowość elektroniczna
Zobacz jak rozwiązania bankowości elektronicznej mogą pomóc Tobie efektywnie zarządzać finansami.

Bankowość elektroniczna, rozwój biznesu online, wykorzystanie nowych technologii do ulepszenia tradycyjnych modeli biznesowych, ale też do usprawnienia codziennych czynności, które wykonuje prawie każdy z nas (jak choćby zakupy spożywcze)... To tematy, o których mówiło się sporo. Od lat.

Przede wszystkim jednak te zagadnienia były poruszane w gronie zainteresowanych osób i raczej nie wychodziły do szerszego grona odbiorców. O bankowości elektronicznej mogliśmy usłyszeć w reklamach telewizyjnych, to fakt. Aplikacje mobilne banków też od dawna cieszyły się dużą popularnością - jak wynika z Raportu Mobilne Państwo, już w 2016 roku liczba użytkowników bankowości mobilnej przekroczyła 6 milionów, a na koniec roku 2019 było ich już prawie 14 milionów (źródło), co oznacza ponad dwukrotny wzrost.

Pomimo tego mam poczucie, że do tej pory kwestie związane z bankowością internetową były w pewnym sensie drugorzędne. Tradycyjny kanał dotarcia do klientów w postaci sieci placówek, uzupełniony przez wsparcie infolinii banku, dla wielu z nas do tej pory, były to podstawowe formy kontaktu z bankiem i załatwiania spraw związanych z finansami.

W czasie epidemii wywołanej przez rozprzestrzenianie się koronawiursa nastąpił przełom, jak chodzi o rozwiązania internetowe. Dużo biznesów przeniosło się do kanału online lub zaczęło dążyć do usprawnienia narzędzi i technologii wykorzystanych w sieci. Ludzie szybko przyzwyczaili się do nowego sposobu komunikacji i załatwiania codziennych spraw. Choćby spotkania video, które zazwyczaj były zarezerwowane dla wąskiej grupy zainteresowanych osób, dzisiaj stały się już naturalną formą kontaktu.

Bankowość elektroniczna - jak ją wykorzystać?

Różnego rodzaju narzędzia i rozwiązania technologiczne, które wykorzystuję od dawna, teraz zyskują na popularności, z czego bardzo się cieszę. Jak dowiesz się za chwilę, korzystając rozsądnie z bankowości elektronicznej, można sporo zyskać. 

W ostatnich tygodniach pomagam wielu osobom zrozumieć pewne zagadnienia i wykorzystać w pełni możliwości, jakie dają nowe technologie (nie tylko w obszarze bankowości). Postanowiłem napisać post, w którym podzielę się wskazówkami, na temat tego jak możesz wykorzystać rozwiązania bankowości elektronicznej na swoją korzyść. Znajdziesz tutaj praktyczne porady i dowiesz się o możliwościach, które być może będą dla Ciebie całkiem nowe.

Jeśli jesteś jednym z 14 milionów użytkowników aplikacji mobilnych i wykorzystując rozwiązania bankowości online czujesz się bardzo dobrze, w tym poście też znajdziesz też coś dla siebie. Możliwe, że odkryjesz nowe szanse i możliwości, których wcześniej nie wykorzystywałeś.

Czym jest bankowość elektroniczna?

W tym poście chcę skoncentrować się na rozwiązaniach bankowości elektronicznej. Na dobry początek odpowiedzmy na pytanie: czym jest bankowość elektroniczna? Podążając za Wikipedią: Bankowość elektroniczna jest formą usług oferowanych przez banki, polegającą na umożliwieniu dostępu do rachunku bankowego z wykorzystaniem urządzenia elektronicznego: komputera, smartfona, ale też terminalu POS czy bankomatu. W odniesieniu do usług bankowości elektronicznej można się też spotkać z określeniem "telebanking", co możemy przetłumaczyć na bankowość zdalna.

Pierwsze systemy bankowości elektronicznej wykorzystywane na szeroką skale pojawiły się na przełomie 98 i 99 roku i mogły się nimi pochwalić Bank PEKAO, BZ WBK (dzisiaj Santander Bank Polska), oraz Bank BPH. Niedługo potem dołączyły do nich mBank, Credit Agricole, PKO BP, ING, CitiBank Handlowy, Bank Ochrony Środowiska oraz Bank Millennium.

Z kolei bankowe aplikacje mobilne pojawiły się około 10 lat później. Jedną z pierwszych w Polsce aplikacji mobilnych była aplikacja Raifeissen Banku, która w 2009 roku trafiła na urządzenia z system iOS.

Dzisiaj jesteśmy o ponad 20 lat bogatsi w doświadczenia względem pierwszych systemów bankowości elektronicznej. To dobry moment, żeby zastanowić się jakie mamy możliwości oraz jak można wykorzystać rozwiązania e-bankowości, aby efektywnie zarządzać finansami.   

Otwieramy konto bankowe. Jak? Przez selfie.

Ciekawą innowacją, która została wprowadzona dość niedawno, a w czasach rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa zyskała na znaczeniu, jest otwarcie konta bankowego z wykorzystaniem selfie. Tak, dobrze słyszysz czytasz. Otwarcie konta z wykorzystaniem selfie, to względnie nowa, ale bardzo wygodna metoda, która pozwala otworzyć konto w pełni online, bez wychodzenia z domu.

W celu otwarcia konta bankowego na selfie wystarczy, cóż, zrobić selfie. :-) Potrzebne jest zdjęcie dowodu osobistego w celu potwierdzenia tożsamości oraz wykonanie (kilku) selfie za pomocą urządzenia z kamerą. W innym wariancie można otworzyć konto za pomocą wideoweryfikacji - w trakcie wideorozmowy z doradcą banku.

Te rozwiązania są względnie nowe i oferowane tylko przez niektóre banki. Jednak można się spodziewać, że już niebawem otwarcie konta z wykorzystaniem urządzenia z kamerą - bez konieczności wychodzenia z domu czy nawet spotkania z kurierem - stanie się standardem.

Podpowiedź dla Ciebie

Otwórz nowe konto z wykorzystaniem selfie lub wideoweryfikacji i zaoszczędź na tym mnóstwo czasu. W niektórych bankach proces odbywa się 100% online, dzięki czemu nie musisz wychodzić z domu. Sprawdź też promocje bankowe, zyskaj nawet kilkaset złotych - niektóre banki nagradzają otwarcie konta przez internet lub przy użyciu selfie!

Z aplikacji mobilnych banków korzysta już 14 milionów. Dlaczego?

Jak wcześniej się dowiedziałaś, z aplikacji mobilnych banków na koniec roku 2019 korzystało 14 milionów użytkowników, choć jeszcze w 2016 tych użytkowników było prawie dwukrotnie mniej. Co sprawia, że mobilne aplikacje bankowe cieszą się tak dużą popularnością i tak szybko zyskują nowych użytkowników?

Powodów jest kilka. Najważniejszy z nich, a zarazem jak mogłoby się wydawać, najbardziej zwyczajny, to fakt że... aplikacje mobilne banków z roku na rok stają się coraz lepsze. Po prostu. 

Jeszcze nie tak dawno, wykonywanie przelewów przez telefon była pewnego rodzaju innowacją. Dzisiaj możliwości mamy znacznie większe.

Płatności mobilne (zbliżeniowe, telefonem) to już standard. Coraz częściej dokonać płatności w sklepie możemy także z wykorzystaniem innych urządzeń, np. zegarka. Jednak to dopiero początek. Przelewy na messenger z wykorzystaniem wbudowanej klawiatury banku, łatwa realizacja celów oszczędnościowych dzięki systemom automatycznego oszczędzania czy płatności za bramki na autostradzie bez konieczności stania w kolejce, to tylko przykładowe rozwiązania, które ułatwiają życie użytkownikom bankowości mobilnej.

bankowość elektroniczna - 1

Bankowość mobilna daje morze możliwości, związanych z zarządzaniem finansami osobistymi. Wspomniane wcześniej automatyczne oszczędzanie, cele oszczędnościowe, możliwość zapisania paragonu w aplikacji mobilnej (już go nie zgubisz :-) ), to nieliczne spośród dziesiątek rozwiązań, które możesz wykorzystać aby bardziej efektywnie zarządzać swoimi finansami.

Na rozwój aplikacji bankowych i zwiększoną popularność wpływ ma znacznie więcej czynników. Z pewnością nie bez znaczenia jest zwiększone zaufanie do różnego rodzaju rozwiązań mobilnych. Coś, co jeszcze niedawno stanowiło barierę dla sporej grupy użytkowników, dzisiaj staje się standardem.

Pojawiają się także nowe regulacje prawne, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa (np. PSD2 - procedura silnego uwierzytelnienia). Wreszcie grupa użytkowników korzystających z aplikacji jest coraz młodsza, a zatem korzystanie z bankowości mobilnej (w tym dokonywanie płatności telefonem), przychodzi im coraz łatwiej, bez oporów.

Mając na względzie te czynniki, wiele wskazuje na to, że bankowość elektroniczna, w tym aplikacje mobilne, nadal będą zyskiwać na znaczeniu. Odbije się to nie tylko na ich popularności i zwiększonej liczbie użytkowników, ale też nowych rozwiązaniach, które będą wprowadzane przez banki. Ciekawe, co przyniosą najbliższe miesiące.

Podpowiedź dla Ciebie

Nie korzystasz jeszcze z aplikacji Twojego banku? Może właśnie otwierasz nowe konto bankowe? Przyjmij wyzwanie. Zainstaluj aplikację mobilną Twojego banku na telefonie i korzystaj z niej, przez jeden pełny miesiąc kalendarzowy. 

Pamiętając o zasadach bezpieczeństwa (wpisz w wyszukiwarkę "kodeks bezpieczeństwa mBanku", żeby dowiedzieć się więcej), dokonuj płatności mobilnych, przelewów przez aplikacje i wykorzystaj jedną dodatkową funkcję (np. cele oszczędnościowe).

Bankowość elektroniczna czyli tańszy sposób zarządzania kontem bankowym

Szukasz taniego konta bankowego? Albo najlepiej konta bez opłat? Niech zgadnę. Decydując się na rachunek przeanalizowałeś najważniejsze opłaty - miesięczna opłata za prowadzenie konta, opłata za kartę płatniczą oraz opłata za wypłacanie gotówki z bankomatów w kraju. Jeśli pojawiły się tzw. opłaty warunkowe, to sprawdziłeś jak tej opłaty uniknąć.

Jeśli poszedłeś tymi krokami, aby uniknąć opłat to... bardzo dobrze!

Sprawa opłat za konto bankowe nie jest jednak taka prosta. Pozwól, że tutaj nie będę wchodził w szczegóły. Chcę skoncentrować się na bankowości elektronicznej, a nie opłatach. (Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat opłat zapraszam do rankingu kont osobistych lub rankingu darmowych kont).

Generalnie zasada jest prosta: korzystanie z bankowości elektronicznej się opłaca! Na wielu poziomach. Przede wszystkim jednak opłaca się w sensie dosłownym. Opłaty za korzystanie z konta online są niższe! Nie wierzysz? 

Przykładu nie trzeba szukać daleko. Weźmy opłatę za przelew. W przypadku kont osobistych, wszystkie banki, które znalazły się w Rankingach na tej stronie, oferują darmowe przelewy internetowe. Mowa tutaj o standardowych przelewach online w polskich złotych. Jednak w przypadku przelewu realizowanego w banku, sytuacja często wygląda inaczej - za taką samą operację w oddziale należy zapłacić, zazwyczaj kilka złotych od pojedynczej transakcji.

Podpowiedź dla Ciebie

Kiedy tylko możesz, korzystaj z bankowości elektronicznej, żeby zrealizować operację bankową. Jest to znacznie szybszy i wygodniejszy sposób zarządzania finansami osobistymi. Oprócz tego korzystanie z bankowości elektronicznej opłaca się bardziej - dosłownie! Niektóre operacje bankowe są darmowe tylko w przypadku, gdy są realizowane przez internet.

Miej wszystko pod kontrolą, dzięki powiadomieniom push

Powiadomienia push to jedno z wielu rozwiązań bankowości elektronicznej. Jednak jest ono na tyle ciekawe i przydatne, że postanowiłem mu poświęcić osobny akapit.

Powiadomienia push to krótkie notyfikacje, które pojawiają się na górnym pasku Twojego telefonu. Zastanawiasz się o czym mówię?

Najłatwiej skojarzyć takie powiadomienia wysyłane z komunikatorów, w momencie kiedy otrzymujesz wiadomość. Na ekranie telefonu wyświetla się krótka informacja zawierająca całość lub część wiadomości. Tego typu powiadomienia możesz także otrzymywać na stronach internetowych, jednak w kontekście bankowości elektronicznej, mówimy przede wszystkim o powiadomieniach w aplikacjach mobilnych.

bankowość elektroniczna - powiadomienia push

Dlaczego powiadomienia push na telefonie są "fajne"? Z kilku względów.

  • Powiadomienia push są darmowe. O ile niektóre banki nadal proponują pakiety powiadomień SMS (czasami dodatkowo płatne), tak notyfikacje z aplikacji mobilnej są po prostu darmowe. Funkcjonalności są bardzo podobne, ale nie musisz za nic płacić.
  • Notyfikacje są wysyłane w czasie rzeczywistym. To bardzo ważna cecha, choćby w kontekście bezpieczeństwa. Kiedy otrzymujesz przelew na konto - możesz dostać powiadomienie. Kiedy dokonujesz płatności w sklepie lub przez internet - otrzymujesz powiadomienie. Pozwala to na lepszą kontrolę finansów, ale także zwiększa bezpieczeństwo. W przypadku gdyby ktoś dokonał nieautoryzowanej transakcji na Twoim koncie, dzięki powiadomieniu push dowiesz się o tym natychmiast.
  • Powiadomienia push dają znacznie więcej możliwości niż standardowe SMS. Powiadomienie push przychodzi w odpowiedzi na zdarzenie na Twoim rachunku. Może to być płatność kartą, ale możesz też otrzymać powiadomienie w przypadku kiedy przechodzisz tuż obok sklepu, który właśnie oferuje promocje dla uczestników programu rabatowego w Banku. 

Z powiadomień push warto korzystać, bo to przydatna, nieinwazyjna forma komunikacji banku z klientem, która odpowiada na to, co dzieje się na Twoim rachunku. Banki oferują coraz więcej możliwości jak chodzi o notyfikacje wysyłane przez aplikacje.

Spodziewam się, że w niedalekiej przyszłości, dzięki notyfikacjom, będziemy mogli dowiedzieć się znacznie więcej. Bank poinformuje nas, kiedy będziemy zbliżać się do wykorzystania zakładanego miesięcznego budżetu lub kiedy będziemy musieli zwiększyć tempo oszczędzania, aby zrealizować zakładany cel oszczędnościowy lub gdy będziemy mogli skorzystać z limitowanej czasowo promocji. Wszystko będzie działo się w odpowiedzi na zdarzenia na naszym rachunku, a my dowiemy się o tym bez konieczności logowania do aplikacji.

Podpowiedź dla Ciebie

Po zainstalowaniu aplikacji banku na telefonie, odszukaj ustawienia powiadomień push (notyfikacji). Wybierz, które powiadomienia chcesz otrzymywać, żeby lepiej kontrolować swoje finanse.

Bankowość elektroniczna - usługa do konta czy osobna marka?

Bankowość elektroniczna pełni funkcję usługi dołączonej do rachunku bankowego, ułatwiającej zarządzanie kontem i finansami osobistymi (lub firmowymi, w zależności od rachunku).

Obserwując to, co dzieje się w ostatnich miesiącach, mam wrażenie że bankowość elektroniczna, dołączona do produktu bankowego, powoli staje się osobną marką, uzupełniającą cechy produktu. Wiem, że to dość odważne stwierdzenie, jednak szybki rozwój systemów bankowości elektronicznej i nieustannie rosnące znaczenie tego kanału, sprawia że rozwiązania bankowości online zaczynam postrzegać właśnie w ten sposób. Poniżej znajdziesz przykłady.

Bankowość Moje ING to system bankowości online dołączony do konta osobistego w banku ING. Moje ING to bardzo rozbudowany system, przy tym niezwykle funkcjonalny. A naprawdę trudno połączyć ze sobą te dwie cechy.

Mówiąc o bankowości mobilnej nie sposób nie wspomnieć o bankowości mobilnej mBanku, który od lat jest liderem rozwiązań na rynku mobilnym i regularnie otrzymuje nagrody i wyróżnienia w branżowych konkursach.

Znakiem rozpoznawczym internetowej odsłony PKO Banku Polskiego jest aplikacja IKO. Z kolei system Millenet jest bardzo dobrze kojarzony z Bankiem Millennium. Alior Bank całą strategię na lata 2017-2020 stworzył w ten sposób, aby wesprzeć rozwiązania bankowości elektronicznej.

Przykładów można wymieniać jeszcze sporo. Uważam, że wraz ze wzrostem popularności bankowości elektronicznej, rola poszczególnych systemów będzie rosła. Być może kiedyś dojdzie do sytuacji, kiedy bankowość elektroniczna będzie na pierwszym miejscu, przed samym kontem bankowym? To raczej odległa wizja przyszłości, ale czy na pewno nierealna? 

Podpowiedź dla Ciebie

Jeśli szukasz nowego konta bankowego, postaraj się dowiedzieć więcej o rozwiązaniach bankowości elektronicznej, do których zyskasz dostęp, wybierając interesującą Cię ofertę. Kiedy wybierzesz konto, poświęć trochę czasu, aby poznać korzyści oferowane przez rozwiązania bankowości elektronicznej w Twoim banku.

Prawdziwy przełom dopiero przed nami? Witamy sieć 5G.

Jak mogłaś się dowiedzieć, czytając ten artykuł, bankowość elektroniczna w dzisiejszych czasach ma się świetnie. Nieco ponad 20 latach od czasu, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze systemu bankowości online, dzisiaj tylko z aplikacji mobilnych banków, korzysta już 14 milionów osób. Z kolei same rozwiązania bankowości elektronicznej zaczynają wychodzić już poza tradycyjną bankowość. Dzięki aplikacji mobilnej zapłacimy za autostradę bez stania w kolejce, wesprzemy cel charytatywny lub uzyskamy dostęp do rabatów i zniżek tylko dla klientów banku.

Jeśli chodzi o to, co najważniejsze - możliwości zarządzania finansami osobistymi przez internet, to banki mogą dzisiaj pochwalić się najwyższą jakością rozwiązań. Systemy obsługi internetowej, zaczynają być coraz lepiej rozpoznawalne. Zarządzanie kontem z wykorzystaniem rozwiązań bankowości elektronicznej jest wygodne, bezpieczne oraz tańsze, niż w przypadku tradycyjnych sposobów. 

bankowość elektroniczna - sieć 5g

Brzmi ciekawie? Trudno się nie zgodzić co do rosnącego znaczenia bankowości elektronicznej. Jednak prawdziwy przełom może dopiero nastąpić. Kilka dni przed tym, jak został napisany ten artykuł - 11 maja 2020 roku - Plus, jako pierwszy dostawca usług w Polsce, uruchomił komercyjnie sieć 5G. W jej zasięgu znalazło się 900 tysięcy osób w 7 miastach. Zajmie jeszcze trochę czasu zanim sieć 5G stanie się łatwo dostępna, bo to nie tylko kwestia infrastruktury, ale też dostosowania urządzeń. Jednak poczyniono już pierwszy, znaczący krok w tym kierunku.

Ogólnodostępna sieć 5G może przyczynić się do jeszcze szybszego rozwoju bankowości elektronicznej. Spodziewam się, że liczba użytkowników rozwiązań bankowości elektronicznej nie będzie już rosła w tak szybkim tempie. Jednak rozwój systemów bankowości online, w szczególności jak chodzi o urządzenia mobilne, może nabrać znacznie szybszego tempa. I pewnie będzie to jeden z kolejnych tematów, poruszanych na tym blogu. Do przeczytania! 

O autorze
Łukasz Scheibinger
Cześć, to ja prowadzę serwis RankingKont.pl. Skończyłem SGH i UE we Wrocławiu. Interesuję się wykorzystaniem technologii w bankowości oraz marketingiem internetowym. Wolny czas poświęcam na sport i podróże.
Polub nas w social media!
pushpinchevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram