
Najważniejsze sekcje artykułu
Co oznacza „dobra bankowość mobilna”?
W mediach wiele słyszy się o zaletach bankowości mobilnej, ale co to tak naprawdę ona oferuje? Dzięki stałemu dostępowi do aplikacji dedykowanej obsłudze klientów banku, którą instalujesz bezpośrednio w mobilnym urządzeniu (np. smartfon lub tablet) masz stały dostęp do najważniejszych operacji na koncie. Aplikacje największych banków pozwolą Ci na:
- stały podgląd stanu konta,
- wykonywanie przelewów,
- zmianę limitów na koncie,
- złożenie wniosku o kredyt,
- płatności smartfonem.
Wydaje się, że takie korzyści to nic specjalnego, ale to dopiero początek możliwości. Za pomocą aplikacji możesz ustalić daty i kwoty stałych przelewów, określić limity transakcji oraz kontrolować miesięczny bilans rachunku, a nawet wydatki w obrębie poszczególnych kategorii (np. żywność, ubezpieczenie, rozrywka itp.). Jeżeli zależy Ci na tym aspekcie bankowości, warto polecić aplikację mBanku, która wyróżnia się bardzo częstymi aktualizacjami.
Kto najbardziej skorzysta z mobilnej bankowości? Przede wszystkim osoby, które dużo podróżują lub nie mają na co dzień dostępu do komputera. To także rozwiązanie chętnie wybierane przez osoby młode, szukające dynamicznych, uproszczonych metod działania.
Unikaj zbędnych opłat
Darmowe konto bankowe pozwoli Ci na dostęp do wszystkich opcji serwisu bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Wiele banków nakłada dodatkowe koszty za takie operacje jak prowadzenie konta, obsługa karty płatniczej, wypłaty w oddziale czy pobieranie gotówki z bankomatów. Choć z pozoru może się wydawać, że są to groszowe kwoty, szybko zobaczysz, że w skali miesiąca płacisz za te usługi nawet kilkadziesiąt złotych, które przecież mógłbyś zainwestować inaczej!
Konto warto założyć w banku, który oferuje możliwość jego darmowego utrzymania. Poszczególne instytucje mogą wymagać spełnienia różnych warunków jak np.:
- określona ilość płatności bezgotówkowych kartą w skali miesiąca,
- regularny, comiesięczny wpływ na konto.
Najprawdopodobniej wymagania przewidziane w regulaminie spełnisz zupełnie nieświadomie, płacąc kartą za paczkę chipsów, butelkę wody albo wykonując regularne przelewy rachunkowe. Niektóre banki oferują także bezwarunkowo darmowe usługi, aby utrzymać przy sobie klientów. W tym przypadku sytuacja jest o tyle prostsza, że nie musisz spełniać żadnych warunków, aby móc liczyć na darmowe usługi bankowe.
Zwróć jednak uwagę na haczyk, którym często posługują się instytucje finansowe, odwołując się do „darmowych, podstawowych usług bankowych”. Może się bowiem okazać, że za przelew internetowy co prawda nie zapłacisz, ale za zlecenie tej samej operacji w kasie już tak. To samo może dotyczyć przelewów zagranicznych, natychmiastowych czy zleceń stałych.
Przeczytaj też:
Pierwsze konto bankowe dla młodych
Jeżeli chcesz założyć konto bankowe, a nie przekroczyłeś jeszcze 26 lat, skorzystaj z konta dla studentów. Takie usługi często promują mobilność oraz oszczędzanie środków. Młodzi ludzie mogą liczyć nie tylko na darmowe, podstawowe usługi bankowe, ale także bezpłatną obsługę karty debetowej w najpopularniejszych walutach (najczęściej będą to EUR, GBP, USD, CHF). Dzięki temu bez przeszkód możesz podróżować i wypłacać gotówkę za granicą bez prowizji.
Część banków (np. PKO BP) wprowadziła usługę autooszczędzania, która automatycznie przelewa ustaloną kwotę z konta osobistego na rachunek oszczędnościowy podczas wykonywania operacji płatniczych. Popularny stał się także kredyt studencki udzielany na preferencyjnych warunkach. Wadą takiej oferty jest jej czasowe ograniczenie. Po osiągnięciu określonego wieku bank automatycznie przekształci Twoje konto studenckie w inne, standardowe. Niestety, młodości nie jest w stanie utrzymać nawet bank.
Polecamy

Masz mniej niż 26 lat? Odwiedź stronę: Konto dla Młodych
Gdzie założyć pierwsze konto bankowe? Tam, gdzie jest bezpiecznie!
Wielu osobom wydaje się, że pieniądze ulokowane na rachunku bankowym są całkowicie bezpieczne. Niestety z raportów publikowanych przez organy ścigania, ale także Urząd Komunikacji Elektronicznej, wynika coś zupełnie innego.

To prawda, że czasy napadów na dyliżansy skończyły się dawno temu, ale oszuści znaleźli sobie inny sposób. Zamiast atakować bezpośrednio zabezpieczenia banku, usiłują pozyskać dane dostępu do naszego konta. Najczęściej będą to:
- loginy i hasła,
- kody SMS,
- kody ze „zdrapek”.
Możesz się zastanawiać, w jaki sposób hakerzy mogliby pozyskać te dane? Najczęściej stosowaną metodą jest Phishing, czyli wyłudzenie informacji. Pomyśl, czy nigdy nie dostałeś podejrzanej wiadomości SMS, w której dowiadywałeś się o paczce, która wymaga dopłaty, aby kurier mógł ją doręczyć? Albo innej, podobnej informacji? Problem polega na tym, że udostępnienie danych do logowania w formularzu dostępnym pod linkiem przekazuje te dane osobom, które chcą włamać się na Twoje konto. Jak temu przeciwdziałać? Zasady bezpieczeństwa są relatywnie proste. Wystarczy, że:
- nie będziesz logować się do strony banku przez niezabezpieczoną sieć Wi-Fi,
- będziesz zawsze sprawdzać, czy w adresie banku znajduje się oznaczenie „https” oraz ikona zamkniętej kłódki. (Oznacza to, że instytucja posiada aktualny certyfikat bezpieczeństwa SSL.),
- nie będziesz otwierać załączników z nieznaną zawartością,
- Nie będziesz podawać nikomu danych dostępu do konta.
Twoje pierwsze konto bankowe – podsumowanie
Jeżeli nie zdecydowałeś się jeszcze, gdzie założyć pierwsze konto bankowe, weź pod uwagę powyższe wskazówki. Pozwoli Ci to mądrze zarządzać swoimi finansami, bez obawy o ich bezpieczeństwo i pewnym krokiem wejść w świat bankowości elektronicznej. Przede wszystkim postaw na bezpieczeństwo swoich finansów, niskie opłaty za korzystanie z oferty banku oraz wygodę e-bankingu. To triada zadowolenia z usług bankowości.