Bankowość na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat bardzo się zmieniła. Dzisiaj mamy bardzo szeroką paletę możliwości korzystania z naszego konta bankowego i środków na nim zgromadzonych.
Mając konto w banku, zwykle jesteśmy również posiadaczami karty debetowej, która pozwala nam na wypłacanie i wpłacanie pieniędzy na konto, ale również dokonywanie płatności. Co to jest karta debetowa, jak możemy z niej korzystać i czym różni się od karty kredytowej?
Karta debetowa – co to jest?
Karta debetowa jest powiązana z naszym kontem bankowym. Jest podstawową kartą płatniczą, umożliwiającą korzystanie ze środków, jakie znajdują się na naszym koncie. Nazwa karty może być jednak niewłaściwie interpretowana. „Debetowa” nie oznacza, że na karcie znajduje się debet, czyli ujemne saldo, dzięki któremu możemy wypłacić z karty więcej środków, niż mamy na koncie. Debet jest opcją dodatkową, przywilejem, z którego można skorzystać tylko przy odpowiedniej zdolności kredytowej. Ponadto bank może udostępnić limit na koncie, który będzie różnić się w zależności od dochodów i przeszłości kredytowej.
Karta debetowa pozwala nam więc na korzystanie tylko z tych środków, które faktycznie znajdują się na koncie bankowym z nią powiązanym. Jest to niewielka karta, którą wielu z nas nosi w swoim portfelu.
Jest podpisana imieniem i nazwiskiem właściciela i nie może być używana przez inną osobę. Właściciel karty powinien również złożyć na niej swój podpis. Ponadto na karcie widnieje jej numer, a także data ważności karty.
Do jednego konta bankowego może być przypisanych kilka kart. Jest tak w przypadku, kiedy mamy konto wspólne (np. z małżonkiem albo z kimś z rodziny). Wtedy jednak każda karta debetowa również jest podpisana imieniem i nazwiskiem konkretnej osoby.
Ile kosztuje karta debetowa?
Ile zapłacisz za kartę debetową? Wszystko zależy od banku oraz rachunku, z którego korzystasz.
Najczęściej spotkasz się z następującymi wariantami:
- bezwarunkowo darmowa karta debetowa - w takim przypadku nie musisz nic płacić za kartę bez konieczności spełniania żadnych warunków aktywności. Z takiej możliwości pozwala skorzystać np. Bank Citi Handlowy (więcej dowiesz się czytając tę recenzję CitiKonta).
- Warunkowo darmowa karta debetowa - w tym wariancie musisz spełnić określony warunek aktywności, aby nie płacić za kartę debetową. To np. dokonanie płatności bezgotówkowych na kwotę 300 zł w miesiącu. Taki wariant udostępnia ING (zobacz recenzję Konta Direct).
- Karta debetowa z opłatą stałą - stała opłata, której nie możesz uniknąć. To rzadko spotykany wariant. Możesz się z nim spotkać w przypadku niektórych kont firmowych, takich jak: Konto Plus Biznes od VW Banku).
Jak działa karta debetowa? Do czego służy?
Jak korzystać z karty debetowej? Ma ona wiele zastosowań i tak naprawdę, to dzięki niej mamy dzisiaj bardzo szeroki wachlarz możliwości korzystania ze środków, jakie są zgromadzone na naszym koncie bankowym.
Przede wszystkim kartą debetową zapłacimy za nasze zakupy w sklepie czy też za usługi, np. w salonie fryzjerskim czy restauracji, oczywiście jeżeli znajduje się w nich terminal płatniczy. W tym celu przykładamy kartę do terminala (to tzw. płatności zbliżeniowe, pozwalające zaoszczędzić czas i przyspieszyć proces płatności) lub umieszczamy we wskazanym miejscu.
Kolejnym ważnym zastosowaniem jest możliwość wypłacania pieniędzy z bankomatów. Wypłaty z bankomatów własnych banku mogą być darmowe, podczas gdy wypłacając gotówkę z innych bankomatów, możemy już zapłacić prowizję.
Coraz więcej jest jednak możliwości darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów. Czasami jest to związane ze spełnieniem konkretnych warunków, np. przy miesięcznych wpływach na konto na kwotę minimum 1000 zł i dokonaniu jednej płatności bezgotówkowej kartą w miesiącu. Innym razem darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów są opcją płatną, a więc automatycznie co miesiąc pobierana jest z rachunku bankowego taka sama, często niewielka kwota. Jest to jednak opcja, na którą może zdecydować się Klient.
Karta debetowa przydaje się ponadto podczas zakupów online. Możemy nią więc płacić również w Internecie, np. za bilet lotniczy, abonament na platformie szkoleniowej, zakupy w sklepie internetowym czy też pobyt w hotelu. W takim przypadku konieczne jest podanie numeru karty debetowej wraz z kodem CVV.
Jeżeli bankomat posiada funkcję wpłat, to możemy z niego nie tylko wypłacać środki, ale też je wpłacać, bez konieczności stania w kolejce w oddziale banku. Często jest to też tańsze rozwiązanie!
Przeczytaj też:
Karta debetowa, a karta kredytowa
Wiemy już, czym jest karta debetowa i jak możemy z niej korzystać. Niektórzy zastanawiają się też nad wyborem karty kredytowej. Warto wiedzieć, czym obie karty różnią się od siebie i jakie są przywileje związane z ich posiadaniem.
Obiema kartami posługujemy się w ten sam sposób, a więc płacimy nimi w sklepach i w punktach usługowych, dokonujemy płatności online, a także robimy wypłaty z bankomatów.
Czasami jednak wymagane jest posiadanie karty kredytowej, np. kiedy dokonujemy rezerwacji hotelu na platformie internetowej czy też kupujemy bilet lotniczy. W takich okolicznościach niektóre serwisy internetowe wymagają podania numeru karty kredytowej, nie akceptują karty debetowej. Jest to związane z obowiązkiem wpłaty zaliczki, a karta kredytowa stanowi bardziej wiarygodne zabezpieczenie.
Podstawową różnicą między tymi dwoma rodzajami kart jest to, że karta kredytowa nie jest powiązana z kontem bankowym w tym samym banku. Nie musimy posiadać konta w banku, który wydaje kartę kredytową, aby mieć ją w swoim portfelu, co jest jednak uzależnione od warunków konkretnej oferty. Posiadanie konta bankowego będzie jednak konieczne, choćby po to aby opłacić saldo na karcie kredytowej.
Do naszej dyspozycji jest konkretna kwota, ustalana przy podpisywaniu umowy, z której możemy korzystać. To pewnego rodzaju pożyczka, jaką otrzymujemy od banku, która przy natychmiastowej spłacie w terminie jest nieoprocentowana (tzw. okres bezodsetkowy). Oznacza to, że kiedy nią płacimy, zaciągamy kredyt odnawialny. Aby założyć kartę kredytową, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Klient musi posiadać zdolność kredytową i spełniać wymogi dochodowe.
Bezpieczna karta debetowa
Karta debetowa należy do konkretnego użytkownika i właściciela konta bankowego, zapewniając łatwy dostęp do jego środków. Należy więc zachować ostrożność, zarówno w jej przechowywaniu, jak też korzystaniu z niej.
Po odbiorze karty, natychmiast ją podpisz, a także nadaj odpowiedni 4-cyfrowy PIN, który będzie umożliwiał do niej dostęp. Zapamiętaj go. Unikaj jednak oczywistych kombinacji, jak np. data swojego urodzenia czy ostatnie 4 cyfry Twojego numeru PESEL. Przechowuj kartę w bezpiecznym miejscu. Nigdy nie zostawiamy jej w łatwo dostępnym miejscu. Jeżeli decydujesz się na wykorzystanie karty debetowej w trakcie zakupów online, koniecznie sprawdź sprzedawcę i zapoznaj się z regulaminem sklepu. Jeżeli masz wątpliwości, nigdy nie podawaj numeru swojej karty.
Te zasady bezpieczeństwa odnoszą się zarówno do karty debetowej, jak również karty kredytowej.
Co trzeba zrobić, aby posiadać kartę debetową?
Aby posiadać kartę debetową, należy założyć konto bankowe w wybranym przez siebie banku. W większości przypadków karta jest standardem i jest dołączana do konta bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z jej warunkami korzystania. Zwróć uwagę na limity wypłat i płatności, możliwości darmowej wypłaty i wpłaty środków do innych bankomatów, niż własne, a także ilość transakcji, jaką możesz przy jej pomocy wykonać w ciągu jednego dnia.
Podpowiedź dla Ciebie
Niektóre banki dają możliwość wyboru kilku kart płatniczych. Przykładem takiego rachunku jest Konto Otwarte na Ciebie w BNP Paribas. Klienci, którzy zdecydują się otworzyć to konto, mogą wybrać jedną z trzech kart - każda z nich posiada inne cechy, daje inne korzyści i wiąże się z innymi kosztami.
Karta debetowa jest nam dzisiaj praktycznie niezbędna do korzystania z naszych środków na koncie bankowym. Trudno jest sobie wyobrazić brak możliwości wypłaty pieniędzy w bankomacie czy zapłaty za zakup w sklepie bez konieczności posiadania gotówki w portfelu. Karta debetowa jest wygodnym sposobem płatności, ułatwiającym korzystanie i zarządzanie naszymi finansami.